Úterý 09. července 2024 15:23
reklama
FTMO férovost
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani

Zastropování cen

img

Nově vytvořený dluh vlády letos už překročil 200 miliard korun. To je pro tuto část roku nebývalé, jde o třetí nejhorší hospodaření v historii – vláda může mít problém dodržet schválený schodek

03.06.2024 Vláda letos hospodaří třetím nejhorším způsobem v historii České republiky od roku 1993. Alespoň tedy, co se týče nominální výše dluhu vytvořeného za prvních pět měsíců roku. Letos její deficit za měsíce leden až květen totiž představuje 210,4 miliardy korun. Vyšší schodek vykazoval v prvních pěti měsících roku státní rozpočet v celé historii ČR jen v covidovém roce 2021 a pak také v roce loňském.
img

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

26.05.2024 Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.
img

Energetika pod tlakem: Vyplatí se teď investovat do energetických akcií typu ČEZ

26.03.2024 Investování do akcií energetických společností představuje i letos nadále riziko. Kvůli politickým tlakům v čase stále poměrně vysokých cen energií, byť o dost nižších v porovnání s uplynulými léty, a také kvůli právě klesajícím cenám cen burzovních cen plynu či elektřiny a také ovšem emisních povolenek.
img

Výsledky ČEZ jsou druhé nejlepší za posledních deset let, stát si tak může říct opět o velkou dividendu – a zrušit daň z mimořádných zisků už pro letošek

21.03.2024 ČEZ loni vykázal druhý nejlepší výsledek hospodaření za posledních deset let. Čistý zisk meziročně sice klesl o výrazných 63 procent, na 29,6 miliardy korun, ale to proto, že předloňský rok byl zkrátka zcela mimořádný a zejména z toho důvodu, že stát v důsledku právě mimořádného roku 2022 a mimořádných zisků ČEZ v tom roce uvalil na podnik mimořádnou daň a mimořádné odvody. Na nich podnik za loňský rok odvedl čtyřicet miliard korun.
img

Spotřebitelé podpoří růst slovenské ekonomiky a udrží inflační tlaky silné

14.03.2024 Slovenská ekonomika letos zůstane odolná a její růst podle nás mírně zrychlí na 1,6 % oproti růstu o 1,1 % zaznamenaném za rok 2023. K tomu přispěje spotřeba domácností podpořená rostoucími reálnými příjmy a také fixní investice tažené prostředky z fondů EU. Čistý vývoz by měl naopak po velmi silném roce 2023 přispět záporně.
img

Únorové hospodaření státního rozpočtu skončilo druhým nejhorším výsledkem v historii, hůře bylo už jen loni. Rozpočet letos vykáže schodek 230 miliard, státu pomůže vyšší daně a odvody, nižší inflace i mimořádné zdanění zejména menšinových akcionářů ČEZ

01.03.2024 Hospodaření české vlády vykázalo ke konci letošního února druhý nejhorší výsledek v historie. Schodek totiž činí 102,5 miliardy korun. Výraznější deficit vykázal státní rozpočet za první dva měsíce roku už jen loni, kdy schodek za měsíce leden a únor činil dokonce 119,7 miliardy korun. Zlepšení salda rozpočtu v porovnání s loňskem má na svědomí fakt, že rozpočtové příjmy letos meziročně rostou znatelně výrazněji než výdaje. Zatímco příjmy narůstají o 10,7 procenta, výdaje jen o 2,5 procenta.
img

Po dvou měsících hospodaří stát s deficitem 100 mld. Kč

01.03.2024 Na konci února vzrostl deficit SR na 102,5 mld. Kč, což je v kontextu posledních let relativně obvyklý vývoj a výjimku tvořil jen rok 2022, kdy stát hospodařil v tzv. rozpočtovém provizoriu. Proti loňskému únoru jde o mírné zlepšení, na kterém se podílí zejména výraznější nárůst příjmů a úspora na kompenzacích za vysoké ceny energií.
img

Stát bude dál vybírat mimořádnou daň, i když už nemá mimořádné výdaje. Ministr financí Stanjura tím dnes rozhořčil hlavně menšinové akcionáře ČEZ, ti už proto chystají žaloby

29.02.2024 Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže už není třeba těchto mimořádných dotací, které pochopitelně zatěžovaly státní kasu, proč nadále vybírat mimořádnou daň ze zisku zejména energetických společností – rozuměj hlavně ČEZ – a bank?
img

Svět Česku pro letošek prognózuje nižší inflaci, než jakou má mít Evropská unie jako celek. Na Slovensku má letos být inflace citelně vyšší než v Česku

18.01.2024 Dny vysoké inflace v Česku jsou pomalu, ale jistě sečteny. I když ještě loni v prosinci byla v meziročním pohledu s přehledem nejvyšší v EU, po převážnou část letoška by měla být dokonce mírně pod průměrem zemí EU. A například citelně níže než na Slovensku. Plyne to ze souhrnu aktuálních prognóz celé řady domácích a zahraničních institucí.
img

Česko má s přehledem nejvyšší inflaci v EU. Své vedení v nelichotivém žebříčku Eurostatu v prosinci 2023 ještě upevnilo

17.01.2024 Česko v prosinci 2023 upevnilo své vedení v nelichotivém žebříčku zemí EU podle výše míry inflace. V posledním měsíci loňska tomuto pořadí, které sestavuje Eurostat, vévodilo ještě přesvědčivěji než předtím v listopadu, jak dokládají dnes zveřejněná data.
img

Důchody u Ústavního soudu: Experti už nejpozději od podzimu museli vědět, že inflace v lednu 2023 bude enormní, ba extrémní – nemohla být tedy takovým šokem, jak vláda nyní hlásá, aby zdůvodnila nutnost snížit loňskou mimořádnou valorizaci

15.01.2024 Důchodci se loni v červnu nakonec dočkali citelně slabšího navýšení penzí, než na jaké by měli nárok, pokud by Fialova vláda v únoru 2023 nepředstavila nový – a ad hoc – způsob valorizačního výpočtu. Kabinet tím jen loni ušetřil takřka dvacet miliard korun. Dvacet miliard korun, které měly jít důchodcům, avšak takto zůstaly „eráru“. Zásah vlády napadlo opoziční hnutí ANO u Ústavního soudu, který jej v těchto dnech projednává.
img

Rozplizlost odborářské stávky dokládá, že Fialova vláda má stále značné šance na úspěch u dalších voleb. Pokud chtějí odbory něco změnit, prostě musí dokázat zaplnit Václavák

28.11.2023 Včerejší stávka dokládá, že i když lidé v hospodě nebo na sociálních sítích zhusta remcají a kritizují vládu, mají-li možnost dát svůj postoj vskutku najevo, příliš tak nečiní. Rozhodně tedy ne v nějaké opravdu zásadnější míře. Vždyť odboráři nedokázali zaplnit ani Malostranské náměstí, mnohem menší, než je Václavské náměstí.
img

Zkrotil Fiala českou inflaci? Ne, mnohem spíše Rusnok

16.07.2023 Kdo má hlavní zásluhu na snížení tuzemské inflace pod úroveň deseti procent, tedy na nejnižší hodnotu od roku 2021? Pokud už bychom museli ukázat na jednu osobu jako symbol, byl by krotitelem inflace nejspíše Jiří Rusnok, do poloviny loňského rok guvernér České národní banky.
C:\fakepath\ceska koruna 15112013.jpg

Inflace v červnu zpomalila na 9,7 procenta, dál patří mezi nejvyšší v Evropě

13.07.2023 Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 9,7 procenta, inflace tak zpomalila z květnových 11,1 procenta a je nejnižší od prosince 2021. Proti předchozímu měsíci ceny vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle premiéra Petra Fialy (ODS) ke snížení inflace pod deset procent přispěly i kroky vlády. Analytici se ale shodují, že hlavním důvodem pokračujícího zpomalování inflace je srovnávací základna z loňského roku. Podle analýzy investiční platformy Portu má Česko i přes pokles devátou nejvyšší inflaci ze 41 sledovaných evropských zemí.
img

Ke konci dubna stoupl deficit státu na 200 mld. Kč

02.05.2023 První třetinu letošního roku uzavírá státní rozpočet s deficitem ve výši rovných 200 mld. Kč. Saldo je tak vyšší než loni, a i než v doposavad rekordním roce 2021. Tehdy deficit ke konci dubna dosahoval 192 miliard Kč, stát nakonec rok 2021 uzavřel se zhruba 420miliardovým schodkem.
img

Česko loni navýšilo svůj čistý export elektřiny o 27 procent, je třetím největším čistým vývozcem elektřiny v EU. České domácnosti ale elektřinu mají jednu z nejdražších v EU

24.04.2023 Česká republika loni vyvezla o 13,6 milionu megawatthodin elektřiny více, než jí dovezla. Řadí se tak k největším čistým exportérům elektřiny v Evropě. Navíc navýšila svůj čistý vývoz elektřiny oproti roku 2021, kdy takto vyvezla 10,7 milionu megawatthodin. Nárůst představuje 27,1 procenta a loni rovněž patřil k nejvýraznějším v Evropě.
C:\fakepath\trader-06042023-31-zm.png

Portugalsko zavádí dočasnou nulovou DPH na základní potraviny

06.04.2023 Portugalský parlament dnes schválil zavedení nulové sazby daně z přidané hodnoty na 40 druhů potravin. Nulová DPH bude platit jen do konce října a má pomoc potravinářskému a zemědělskému sektoru, který čelí výraznému růstu výrobních nákladů, píše agentura EFE. V zemi se od začátku roku uskutečnila řada protestů i stávek za opatření proti nadměrnému zdražování potravin a zvyšování životních nákladů.
img

Ranní okénko - Skokový růst ceny ropy nahrál energetickému sektoru

04.04.2023 Dnes ekonomický kalendář plní spíše méně významná data, v čele s únorovými cenami výrobců v eurozóně a továrními objednávkami v USA. Mimo to ze Spojených států dorazí ještě průzkum mezi zaměstnavateli ohledně volných pracovních míst (JOLTS), hlavní čísla z trhu práce ale přijdou až v pátek. Včera trhy rozhýbal především zveřejněný index ISM pro průmysl, který skončil pod mediánem analytiků. Navzdory negativnímu vyznění přijal trh zprávu relativně pozitivně, protože zapadá do představ o dřívějším snižování sazeb a dále kvůli tomu, že podindex cen sledující ceny vstupů znovu zamířil pod hodnotu 50 bodů, která značí pokles cen.
img

Deficit se dále prohlubuje a přesahuje 165 mld. Kč

03.04.2023 Po čtvrtině letošního roku dosáhl deficit vládních financí 166,2 mld. Kč. Pro březen jde o historicky nejhorší výsledek, v loňském roce deficit dosahoval necelých 60 mld. Kč, v covidovém roce 2021 pak 125 mld. Kč. Nadále se v rozpočtu negativně projevují prohlubující se výdaje v sociální oblasti a zároveň výdaje vynakládané na zastropování cen elektřiny a plynu. Na druhé straně rozpočtu se čeká na připsání peněz z daně z neočekávaného zisku, kde Ministerstvo financí počítá s dodatečným příjmem ve výši 85 mld. Kč. K tomu v březnu ještě nedošlo, stát již ale vybral zhruba 8 miliard korun na odvodu z nadměrného zisku při výrobě elektřiny. Zde zákon o státním rozpočtu předpokládá celkový výběr ve výši 15mld. Kč.
img

Průzkum: Energetická krize donutila k omezení základních výdajů 11 pct lidí

07.03.2023 Energetická krize donutila 11 procent domácností k výraznému omezení základních výdajů na zdravotní péči či jídlo. Dalších 46 procent muselo omezit některé volnočasové aktivity nebo opatrněji hospodařit s rodinným rozpočtem. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, který má ČTK k dispozici. Češi podle něj zatím zvládají krizi lépe, než ještě vloni očekávali, přes 44 procent lidí hospodaří bez omezení. Pomohly k tomu i úsporná opatření, jež provedla více než polovina domácností. Obavy z dalších negativních dopadů krize ovšem přetrvávají, úspory tak budou pokračovat.
img

Ranní okénko - Průmysl ustál snížení spotřeby plynu, ceny energií klesly, nelze ale vyloučit korekci

24.02.2023 ČSÚ za několik málo minut zveřejní výsledky konjunkturálního průzkumu za únor. Na trh se tak dostane aktualizace o tom, jak si ekonomika vede v polovině prvního letošního kvartálu, ale také jak respondenti hodnotí zbytek roku. Příchozí vpředhledící indikátory, jako například Ifo index, zapadají do našeho výhledu, že zatímco v 1Q23 ještě ekonomická aktivita setrvá utlumena, v průběhu roku by mělo docházet ke zlepšení. Konkrétně naše prognóza počítá v 1Q23 s mezikvartální stagnací HDP, což by představovalo konec předchozí technické recese (-0,2 % k/k v 3Q22, -0,3 % k/k v 4Q22). Samozřejmě v aktuálně volatilním makroekonomickém prostředí je třeba být připraven na odchylku do obou směrů.
img

Důchodci se spravedlivě hněvají, že letos přijdou průměrně o více než 7000 korun na penzích. Ekonomicky i sociálně však má záměr opodstatnění

18.02.2023 Důchodci se letos v červnu nakonec dočkají citelně slabšího navýšení penzí, než na jaké by měli nárok, pokud by vláda v tomto týdnu nepředstavila nový – a ad hoc – způsob valorizačního výpočtu. Kabinet tím jen letos ušetří takřka dvacet miliard korun. Dvacet miliard korun, které měly jít důchodcům, avšak takto zůstanou eráru. Není to šťastné a právem to vyvolává určité pnutí ve společnosti.
C:\fakepath\ceska koruna-3.jpg

Inflace v lednu podle analytiků zrychlila, odhadují ji mezi 16,2 a 19 procenty

05.02.2023 Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.
img

V neděli přichází embargo EU na ruské ropné produkty, akcie evropských rafinérií letí vzhůru, protože investoři sází na citelné zdražení dieselových paliv. Hrozí opět nafta v ČR za 50 Kč/l?

03.02.2023 Už tuto neděli vstupuje v platnost embargo EU na dovoz ruských ropných produktů, včetně třeba motorové nafty. EU tak vedle ruské ropy, jejíž dovoz námořní cestou zapovídá už od loňského 5. prosince, bude embargovat také právě produkty z ní. Rusko tudíž definitivně ztratí svůj největší vývozní trh pro ropu a ropné produkty.
img

Státní rozpočet započal rok deficitem

01.02.2023 Pro rok 2023 počítá vláda opět s deficitním rozpočtem, kdy za celý letošní rok by saldo mělo dosáhnout 295 mld. Kč. Podle dat za leden hospodařil v prvním letošním měsíci stát s deficitem ve výši 6,8 mld. Kč. Ve srovnání s loňským rokem se jedná o horší výsledek, tehdy se ale veřejné finance nacházely v rozpočtovém provizoriu, které omezovalo výdaje státu na 1/12 vůči rozpočtu z předchozího roku. Proti roku 2021 je výsledek zlepšením, kdy v předminulém roce dosahoval deficit po prvním měsíci více jak 30 mld. Kč. Historicky bylo lednové hospodaření spíše otázkou kladných čísel a za posledních 15 let je to teprve potřetí, kdy je první výsledek v roce záporný.
img

Po zavedení embarga EU hrozí výrazný růst cen nafty i v Česku, varuje německá Commerzbank. Embargo bude platit od nadcházející neděle

30.01.2023 Cena nafty u českých čerpacích stanic by mohla prudce vzrůst v reakci na zavedení embarga EU na dovoz ruských ropných produktů, plyne z čerstvé analýzy německé Commerzbank. Čtvrtá největší německá banka varuje, že po 5. únoru, kdy embargo vstupuje v platnost, se silný cenový tlak projeví na již nyní napjatém trhu EU.
img

Pohonné hmoty zlevňují, ale jde zřejmě jen o „ticho před bouří“. Ropa brzy zdraží více než po ruské invazi na Ukrajinu, varuje expert

12.01.2023 Pohonné hmoty v Česku nyní zlevňují, ale jde zřejmě jen o „poklid před bouří“. Profesionální obchodníci s ropou se totiž shodují, že trh podceňuje dopad post-covidového otevření zejména čínské ekonomiky do světových cen strategické suroviny, a tedy také do cen pohonných hmot v zemích typu Česka. Navíc Rusko stále chystá svoji odpověď na embargo a zastropování cen jeho ropy a ropných produktů v podání Západu. Pokud by odpovědělo citelným omezením produkce ropy, její cena na světových trzích může jít výrazně nahoru. Což by opět zdražilo pohonné hmoty i v Česku.
img

Rusko letos bude přicházet o 200 miliard korun měsíčně jen kvůli zastropování cen ropy a ropných produktů v režii Západu. Už v prosinci přitom Kreml měl historicky nejhlubší rozpočtový schodek

11.01.2023 Rusko bude letos kvůli embargu EU a zastopování cen ropy a ropných produktů přicházet v přepočtu o zhruba 200 miliard korun měsíčně. Vyplývá to z výpočtu finského Střediska výzkumu energií a čistého ovzduší.
C:\fakepath\ceska koruna-4.jpeg

Inflace v prosinci byla pod odhadem ČNB kvůli regulaci cen energií

11.01.2023 Inflace v prosinci byla o 3,3 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) ve své podzimní prognóze. Rozdíl způsobily zejména regulované ceny energií, bez započítání takzvaného úsporného tarifu by byla inflace 19,3 procenta, nikoli 15,8 procenta, jak dnes vykázal Český statistický úřad (ČSÚ), upozornil ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Výrazně pomaleji, než centrální banka očekávala, rostly v prosinci ceny pohonných hmot. Rychlejší bylo naopak zdražování potravin.
img

Armageddon nečekejme, na investování je brzy

10.01.2023 Výkon světové ekonomiky v roce 2022 podle všeho poprvé v historii překonal psychologickou hranici 100 bilionů dolarů (odpovídá zhruba 2270 bilionům korun). V letošním roce jí ale hrozí recese.
img

Naše „zelenání“ zaplatí naše děti, i s úroky

03.01.2023 Z hlediska evropské energetiky válka na Ukrajině v roce 2022 jenom uspíšila proces, který měl přijít tak jako tak. Zdražila fosilní paliva. Inflace, která v důsledku toho panuje, měla nastat i bez války. Jen by byla rozprostřena do delšího časového úseku. Ač se to zatím příliš nezdá, válka tak vlastně odhaluje, že zelená agenda EU je zatím prakticky neuskutečnitelná, stejně jako Green Deal.
C:\fakepath\windfall-tax.jpg

Začíná platit windfall tax i cenové stropy na elektřinu a plyn

01.01.2023 Dnes začíná platit daň z mimořádných zisků firem v energetickém, těžebním, petrochemickém a bankovním sektoru. Výnos z daně má společně s odvodem nadměrného zisku při výrobě elektřiny, který funguje už od prosince, zajistit peníze na stanovení cenových stropů na elektřinu a plyn. Cenové stropy nahrazují takzvaný úsporný tarif, kterým stát od října do prosince dotoval domácnostem ceny energií. Na rozdíl od úsporného tarifu ale bude moct cenový strop využít i většina firem.
img

Ekonomickým tématem roku 2023 bude zestátnění ČEZ. Domácnosti si na energie musí vyčlenit až čtyřnásobek letošních výdajů

30.12.2022 V příštím roce bude dění v české energetice vévodit diskuse nad dalším osudem ČEZ. Ten nyní stát vlastní ze zhruba 70 procent a Fialova vláda v příštím roce může rozhodnout o zahájení kroků vedoucích k plnému zestátnění podniku či k jeho rozdělení na část plně státní a na část (polo)soukromou, potenciálně dále alespoň do jisté míry obchodovanou na burze. Ve státní části by se mohla ocitnout ta část současného podniku ČEZ, jež zodpovídá za jadernou energetiku, cenotvorbu elektřiny a potenciálně i její distribuci.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2022

30.12.2022 3. - Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jmenoval Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) ministrem zemědělství. Za Nekulu dosud resort dočasně vedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nekula nemohl být v prosinci spolu s celou novou vládou jmenován kvůli pozitivnímu testu na koronavirus.
img

Nemáte na dárky? Darujte úsměv

24.12.2022 Tak v Česku prý žádná ekonomická krize není, ba ani žádná ekonomicky náročná doba. Bystří pozorovatelé o tom dnes a denně zpravují na sociálních sítí a leckdy tak stvrzují převládající názor své bubliny. Odhalili to – jako ostatní v jejich bublině – pouhým pohledem do nákupních center a restaurací, které jsou údajně tak plné, že je spíše na místě mluvit dále o prosperitě.
img

Oceláři: Rozhodnutí EU o povolenkách a energiích je líbivé, realita bude krutá

22.12.2022 Za líbivé, ale odtržené od reality označili oceláři rozhodnutí Evropské unie o revizi systému obchodování s emisními povolenkami i nouzové zastropování cen plynu na evropské úrovni. Dekarbonizace je sice prioritou firem vyrábějících ocel, ale její příliš rychlé zavádění bude znamenat ztrátu konkurenceschopnosti. ČTK to dnes řekl předseda představenstva Ocelářské unie Daniel Urban.
img

V roce 2023 pohonné hmoty zdraží, zejména kvůli Číně a Indii. Nelze vyloučit ani dramatické zdražení opět k 50 korunám za litr

22.12.2022 V příštím roce by se měla průměrná cena barelu ropy Brent pohybovat kolem úrovně jednoho sta dolarů. Tedy bude v průměru vyšší, než je dnes, kdy činí 82 dolarů za barel. Spojené státy a Evropa sice v příštím roce projdou ekonomickým útlumem, což jejich poptávku po ropě oslabí, ovšem toto oslabení budou více než kompenzovat zejména Čína a Indie. Tyto a četné další asijské ekonomiky v příštím roce poměrně svižně porostou, což podpoří globální poptávku po ropě a ropných produktech. Čína poroste z velké části proto, že letos koncem roku opustila politiku drakonických covidových uzavírek a restrikcí, což by mělo být její ekonomice významnou vzpruhou. Čína či Indie přitom patří k největším dovozcům ropy a ropných produktů na světě.
img

Posuzovat kondici české ekonomiky jen pohledem do „plných restaurací a nákupních center“ je šarlatánství. Ve skutečnosti se spotřebitelské výdaje Čechů propadají skoro nejvíce v historii

21.12.2022 Přicházejí nejdražší Vánoce za poslední zhruba jedno desetiletí. Zároveň budou nejchudší z hlediska toho, co si u jejich příležitosti lze za průměrný výdělek pořídit.
img

Forex: Koruna v předvánočním čase posiluje

21.12.2022 Česká měna dál v předvánočním čase posiluje, a to nehledě na relativně vysoké globální nejistoty a spíše slabší výkony akciových indexů v posledních seancích. Pozitivní roli může sehrávat pokles cen plynu v Evropě v posledních dnech, který reflektuje jednak o něco teplejší počasí a současně také novou dohodu ministrů EU na dynamickém zastropování cen plynu. Koruna se tak dostala pod 24,20 EUR/CZK a je o více než 1,5 % silnější, než předpokládala podzimní prognóza centrální banky. I tak nečekáme, vzhledem ke koruně, po dnešním zasedání ČNB výraznější změnu v komunikaci.
img

Rozbřesk: Co dnes čekat od ČNB?

21.12.2022 Co dnes čekat od zasedání ČNB? Stručně, žádnou revoluci. Od listopadového zasedání čísla z reálné ekonomiky víceméně potvrzují hlavní scénář ČNB ohledně pokračující recese.
img

Ranní okénko - Měsíční data z Německa vytvářejí prostor pro mírný optimismus

20.12.2022 Navzdory pomalejšímu předvánočnímu tempu dnes o ekonomická data úplná nouze není. Před pár minutami již vyšla statistika cen německých výrobců, kde došlo k výraznějšímu meziměsíčnímu poklesu než trh očekával. Ceny v listopadu proti říjnu poklesly o 3,9 % (oček. -1,7 %), meziročně rostly o 28,2 %. Z pohledu spotřebitelské inflace jde o pozitivní signál, kdy by mělo docházet k zvolňovaná nákladové inflace.
img

Průlomová dohoda EU na zastropování cen plynu, a tedy i elektřiny, je tu. Znamená prohru Německa, které se obává, že Unii nyní hrozí „maďarský scénář“

19.12.2022 Ministři zemí EU zodpovědní za energetiku se dnes odpoledne průlomově dohodli na úrovni zastropování burzovních cen plynu v EU. Strop bude odpovídat hodnotě 180 eur za megawatthodinu a bude platit od poloviny února. Pokud cena plynu na nizozemské burze, které je určující pro ceny v celé EU, překročí tři dny po sobě uvedenou úroveň stropu, aktivuje se takzvaný korekční mechanismus. Ten v praxi znamená, že na burze nebudou provedeny obchody znějící na cenu vyšší, než je právě 180 eur za megawatthodinu.
C:\fakepath\Vládimir-Vavra-19122022-1.png

FXstreet.cz přináší rozhovor s traderem z WOOD & Company Vladimírem Vávrou

19.12.2022 Tradingový portál FXstreet.cz přináší další rozsáhlý rozhovor, tentokrát s velmi zkušeným traderem Vladimírem Vávrou ze společnosti WOOD & Company. Vladimír Vávra je senior trader odpovědný ve WOOD & Company za obchodování na akciových trzích a má dvacetiletou zkušenost. Na starosti má institucionální a velké privátní klienty. V rozhovoru jsme si povídali o tom, jak začínal, co obnáší jeho práce, jak obchoduje a také co ke svému tradingu používá za analýzy. Hlavním tématem rozhovoru je však aktuální situace na finančních trzích. Dozvíte se, jak se budou vyvíjet trhy v dalším období, co čekat od akcií a zároveň Vladimír prozradil své tipy na konkrétní akciové tituly.
img

Akcie na pražské burze v týdnu popáté v řadě oslabily

16.12.2022 Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu popáté v řadě oslabily. Index PX klesl o 0,6 procenta na 1166,5 bodu. Nejrychleji rostly akcie zbrojovky Colt CZ. Nejvýraznější pokles vykázaly akcie výrobce cigaret Philip Morris. Vyplývá to z internetových stránek burzy. V minulém týdnu pražská burza oslabila o 2,1 procenta.
img

Týden na akciových trzích: Praha klesla méně než ostatní

16.12.2022 Všichni čekali na rozhodnutí Fedu a ECB o nastavení úrokových sazeb. V obou případech došlo podle očekávání ke zvýšení o 50 bb. Nicméně komentář vyzněl více jestřábím tónem, zvláště ten od ECB. Nepotěšily maloobchodní tržby a průmyslová výroba (drahé energie, problémy v dodavatelských řetězcích). Týden přitom nezačal špatně. Inflace za mořem dopadla lépe a ukázala další zpomalování. Potěšily také indexy PMI v Eurozóně a Německu (index nákupních manažerů) naznačující, že pokles ekonomické aktivity v průmyslu, ale hlavně ve službách výrazně zpomaluje.
img

V Česku je průmyslová inflace nižší než v okolních zemích, euro tedy není zárukou nižší inflace

16.12.2022 Příklad vývoje ceny nafty v Česku to podtrhuje, neboť ta zdražuje v posledním roce čtvrtým nejpomalejším tempem v celé EU, a to díky poměrně silné koruně, jež vůči dolaru ztrácí méně než euro.
img

I „nová“ ČNB zajistí Čechům levný benzín. Pohonné hmoty v Česku v posledním roce zdražují skoro nejméně v EU

16.12.2022 Koruna přijala nové členy bankovní rady České národní banky příznivě. Po jejich jmenování předevčírem zpevnila až k úrovni 24,25 za euro, k níž se přiblížila i včera. Pokud pomineme poměrně krátké období roku 2008, česká měna je tak nyní na svých historicky nejsilnějších úrovních vůči euru, případně v jejich těsné blízkosti. Málokdy za celé období od přelomu milénia byla vůči evropské jednotné měně ještě silnější než dnes. Tuto zprávu vítají například motoristé.
img

Nafta v Česku zdražuje v posledním roce čtvrtým nejpomalejším tempem v celé EU, podprůměrné tempo zdražení vykazuje i benzín. Může za to i poměrně silná koruna, jež vůči dolaru ztrácí méně než euro

15.12.2022 Pohonné hmoty v České republice v posledním roce zdražovaly v rámci celé EU citelně podprůměrným tempem. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnila Evropská komise. Její nová čísla jsou tak v příkrém rozporu se zažitou představou, že v Česku pohonné hmoty naopak zdražují nadprůměrně výrazně. To mohlo platit v některých z uplynulých měsíců letošního roku, kdy docházelo k přechodnému navýšení marží například čerpadlářů, ale z meziročního srovnání nic takového neplyne.
img

Pohonné hmoty v Česku dále rychle zlevňují – a budou až do ledna. Za poslední rok zdražily pohonné hmoty v EU nejvíce Maďarům, nafta o více než 50 procent

15.12.2022 Pohonné hmoty v uplynulém týdnu dál výrazně zlevnily, benzin už je levnější než před začátkem války na Ukrajině. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,69 Kč, před týdnem byl o 1,78 koruny dražší. O 1,79 koruny na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 38,07 koruny.
img

Zastropování cen energií pro velké podniky přichází. Hrozí „maďarský scénář“?

14.12.2022 Vláda dnes projedná zavedení zastropování cen energií pro velké podniky. Na ně se zatím zastropování cen nevztahuje, platí totiž nyní jen pro domácnosti, malé a střední podniky a organizace financované z veřejných rozpočtů, jakou jsou třeba městské dopravní podniky. Kabinet však s největší pravděpodobností rozhodne od příštího roku zastropovat právě též ceny energií velkým podnikům. A to na stejných cenových úrovních, jaké budou platit pro ostatní, tedy na úrovni 6000 korun za jednu megawatthodinu včetně DPH v případě elektřiny a 3000 korun včetně DPH v případě plynu.
C:\fakepath\koruna2.jpg

Analýza Portu: Listopadová inflace v Česku patřila v Evropě k nejvyšším

12.12.2022 Zatímco v ČR v listopadu inflace vzrostla, ve světě většinou klesala. Celkově patřila v Česku v Evropě k nejvyšším, vyšší byla například v Turecku, Moldavsku, na Ukrajině, v Pobaltí či v Maďarsku. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční inflace v ČR v listopadu zrychlila na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Listopadová inflace byla pod odhadem ČNB, hlavně kvůli regulaci cen energií

12.12.2022 Listopadová inflace byla o 2,6 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) ve své podzimní prognóze. Rozdíl způsobily zejména vládní regulace cen energií, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Rychleji, než centrální banka očekávala, rostly zejména ceny potravin. Naopak pomalejší bylo zdražování pohonných hmot. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) inflace v listopadu vzrostla na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta.
img

Důchodci jsou vítězi letošní inflační krize, Maďarsko poraženým

11.12.2022 Česko, Maďarsko. Dvě země EU a Visegrádské čtyřky, které jsou podle nedávné studie japonského finančního domu Nomura zvláště – a mimořádně, i ve světovém měřítku – ohroženy měnovou krizí. Tedy dramatickým propadem kupní síly měny, a nakonec tudíž i životní úrovně jako takové.
img

Týden na akciových trzích: Moc radosti tento týden na akciích nebylo

09.12.2022 Tento týden nebyla zveřejněna žádná podstatnější makroekonomická data. Snad jen dnešní ceny průmyslových výrobců v USA za listopad, které skončili pouze mírně nad odhady trhu. Sentiment na trzích se nesl v nervózním očekávání vyššího růstu sazeb na měnovém zasedání Fedu, které se bude konat příští týden (níže).
img

V Praze příští rok jízdné MHD zlevní na polovinu úrovně roku 2014, dramaticky zlevňuje MHD i v jiných městech ČR. I díky penězům ČEZ a bank

09.12.2022 Cena jízdného veřejné a městské hromadné dopravy patří v Česku bezesporu k těm v mezinárodním kontextu levnějším, zejména při zohlednění kvality dopravy a intenzity spojů. V řadě míst země přitom doprava v nadcházejících měsících ještě dále zlevní. Alespoň tedy v reálném vyjádření, zohledňujícím rapidní inflaci.
img

Maďaři už platí za naftu více než Češi. Po nouzovém zrušení zastropování cen jim paliva „v mžiku“ skokově zdražila, z čehož Budapešť klamně viní Brusel

07.12.2022 Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána včera pozdě večer ukončila takřka třináct měsíců trvající zastropování cen pohonných hmot. Učinila tak nouzově, po naléhání ropného a plynárenského podniku MOL, který již dále nebyl s to stále kritičtější situaci zvládat. Zhruba čtvrtina jeho čerpacích stanic v Maďarsku – tedy přibližně sedmdesát z nich – se včera ocitla zcela bez pohonných hmot. Motoristé podléhali panice a i pod vlivem spekulací o blížícím se ukončení zastropování hekticky paliva vykupovali, aby se předzásobili.
img

Maďarsko na návrh skupiny MOL zrušilo zastropování cen pohonných hmot

07.12.2022 Maďarská vláda na návrh ropné a plynárenské skupiny MOL od úterních 23:00 SEČ zrušila zastropování cen pohonných hmot. Jen krátce předtím to oznámil šéf premiérova kabinetu Gergely Gulyás.
img

V Maďarsku se hroutí zásobování palivy, panikařící motoristé tvoří u pump dlouhé fronty, aby mohli koupit něco málo „na příděl“. Situací je ohroženo třeba i sousední Slovensko

05.12.2022 Maďarský trh s pohonnými hmotami se v těchto hodinách hroutí nevídaným způsobem. Vláda premiéra Viktora Orbána se tak ocitá pod dosud nesilnějším tlakem, aby zrušila své více než rok trvající zastropování cen paliv.
img

EU zastropuje ruskou ropu, přičemž každý dolar stropu znamená pro Rusko ztrátu dvou miliard dolarů. Vypne Rusko v rámci odvety ropu také Česku?

03.12.2022 Evropská unie se včera dohodla na úrovni stropu na ruskou ropu vyváženou námořní cestou, plyne z informací agentury Bloomberg. Strop bude činit 60 dolarů na barel. V platnosti by měl být od tohoto úterý. K stropu se hlásí nejen EU, ale všechny země skupiny G7, jež jej rámcově schválily již dříve.
img

Ekonomika zůstává vůči dopadům energetické krize odolná

02.12.2022 Naše očekávání ohledně říjnových dat z reálné ekonomiky jsou poměrně optimistická. Čekáme pokračující meziměsíční růst maloobchodních tržeb. Přispět by k němu měly vládní opatření na pomoc domácnostem a také pokračující růst mezd, když se řada podniků během podzimu rozhodla svým zaměstnancům kompenzovat část nákladů spojených s vysokou inflací. Nadále solidní mzdovou dynamiku by měla indikovat i data za třetí čtvrtletí, k výraznějšímu zrychlení mzdového růstu však patrně dojde až na přelomu roku. V průmyslu podle nás v říjnu pokračoval pokles produkce, avšak výrazně nižším tempem, než na jaké by ukazovaly pesimisticky vyhlížející předstihové indikátory.
img

EU se dnes konečně dohodla na stropu na ruskou ropu – na úrovni 60 dolarů za barel. Vypne Rusko v rámci odvety ropu také Česku?

02.12.2022 Evropská unie se dnes dohodla na úrovni stropu na ruskou ropu vyváženou námořní cestou, plyne z informací agentury Bloomberg. Ta cituje nejmenovaného polského diplomata. Strop by měl činit 60 dolarů na barel.
img

Maďarská vláda naznačuje, že může být nucena zrušit zastropování cen pohonných hmot

30.11.2022 Palivová krize v Maďarsku přechází do kritické fáze. Vládní ministr Gergely Gulyas dnes odpoledne novinářům řekl, že zprávy o nedostatku pohonných hmot v zemi jsou „vskutku znepokojivé“. To, zda vláda dále zachová stávající zastropování cen pohonných hmot, podle něj závisí na tom, zda se petrochemickému podniku MOL podaří zajistit dostatek dodávek paliv. O čemž ovšem lze pochybovat.
img

Plyn v EU: Navrhované zastropování cen a výhružky Gazpromu

29.11.2022 Shrnutí: Referenční kontrakt na promptním trhu s plynem se obchoduje o 10 % výš na 130 euro/MWh, čímž se znovu vzdálil od současné úrovně podpory v oblasti 100 euro/MWh. Za tento vzestup může příchod chladnějšího počasí, s nímž se zvýšila poptávka po topení, dále výhružky Gazpromu, že odřízne přísun plynu přes Ukrajinu, a v neposlední řadě i navrhované zastropování cen plynu v EU.
img

Čína zažívá největší lidové bouře od roku 1989, ropa proto prudce zlevňuje. To může těšit české motoristy, ne však ty maďarské – těm pohonné hmoty kvůli včerejšímu omezení stropů zdraží

28.11.2022 Světové trhy, včetně akciových či surovinových, se dnes otřásají kvůli probíhajícím lidovým bouřím v Čině. Ty jsou podle expertů nejvíce konfrontační od roku 1989, kdy tehdejší nepokoje vyvrcholily nechvalně proslulým masakrem na pekingském Náměstí nebeského klidu.
C:\fakepath\dieta-27112022.png

Dieta z kuchyně ČNB

27.11.2022 Česká národní banka (ČNB) je zcela jistě ctihodná instituce, ve které pracuje mnoho erudovaných ekonomů. Každý z nich by dokázal odříkat základní pravidla ekonomie ve tři hodiny ráno, pokud by je někdo probudil, stejně jako vyjmenovaná slova po "B". Jenomže potom je ve stejné České národní bance ještě orgán, který se nazývá bankovní rada.
img

EU navrhuje zastropování cen plynu

22.11.2022 Evropská komise navrhla strop pro ceny plynu ve výši 275 EUR/MWh. Šéfka energetiky EU Simsonová zdůraznila, že tento mechanismus není stříbrnou kulkou pro snížení cen plynu a bude použit pouze jako poslední možnost. Podle jejího názoru je EU stále zranitelná vůči škodlivému nárůstu cen. Nicméně tyto zprávy měly na ceny plynu jen malý vliv, protože obchodníci se soustředí na předpovědi chladnějšího počasí v USA, zpoždění opětovného spuštění Freeportu a možnou stávku na železnici. Zaměstnanci největší americké železniční odborové organizace hlasovali proti předběžné dohodě o smlouvě uzavřené v září, což zvyšuje možnost stávky na konci roku, která by mohla narušit dodávky uhlí a donutit výrobce elektřiny spalovat více plynu.
C:\fakepath\trader-21112022-45-zm.jpg

Plán na zastropování cen plynu v EU může znamenat riziko pro dodávky

21.11.2022 Plán Evropské komise (EK) navrhnout zavedení cenového stropu u zemního plynu by mohl znamenat významné riziko pro finanční stabilitu a zabezpečení dodávek na energetických trzích v Evropské unii. Uvedla to dnes energetická burza European Energy Exchange (EEX), která sídlí v Lipsku. EU se nyní snaží dostat pod kontrolu růst cen energií, za kterým částečně stojí pokles dodávek ruského plynu v důsledku války na Ukrajině.
img

Za Budapeští objevili významné naleziště ropy, potvrdil dnes MOL. Orbánově vládě může nový vrt pomoci řešit nedostatek pohonných hmot, důsledek zastropování cen paliv

21.11.2022 Na předměstí Budapešti došlo k objevu významného naleziště ropy. Dnes zprávu zveřejnil maďarský petrochemický podnik MOL, jehož pracovníci naleziště objevili v hloubce 2100 metrů v obci Vecsés. Obec se nachází v aglomeraci metropole Budapešti, v její jihovýchodní části.
img

Zásahy vlády výrazně snížily inflaci

10.11.2022 „Pokles inflace díky zásahům vlády může vést k myšlence, že by bylo vhodné, aby docházelo k navyšování štědrosti vládních opatření a tím se ještě více bojovalo proti inflaci. Tato teze však neplatí, protože vládní opatření jsou prováděna na dluh a budou v ekonomice vytvářet nové inflační tlaky. Lze tedy říct, že jsem si pouze koupili čas na řešení problémů, které však nejdou odstranit tím, že se budeme ještě rychleji zadlužovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Na vánočních dárcích bude kvůli inflaci šetřit 6 z 10 Čechů, na zimní dovolené dokonce přes 83 %

08.11.2022 Vánoce budou letos v Česku chudší než obvykle. Přes šedesát procent lidí totiž plánuje šetřit na pohoštění během svátků, zejména na pečení cukroví. Skoro stejný počet Čechů letos omezí výdaje za vánoční dárky, a to především pro příbuzné. Dvě třetiny lidí také letos úplně zruší zimní dovolenou na horách. Na vině je zejména vysoká inflace, kvůli které se celkem snaží šetřit přes 90 % Čechů.
img

Finanční trhy: Pro trvalejší oslabení dolaru je nutné rozvolnění ze strany Fedu

04.11.2022 Pokud v nadcházejícím čtvrtletí nedojde k náhlému obnovení toku zemního plynu z Ruska, čeká Evropskou unii a euro, ale i měny jejích satelitů, tedy libru a švédskou korunu, ekonomická zima. I když se to ECB a další centrální banky, s nezanedbatelnou výjimkou Bank of Japan (BoJ), snažily dohnat a ve 3. čtvrtletí zpřísňovaly, zůstává Fed i nadále centrální bankou, která „vládne všem“. A dokud nezačne Federální rezervní systém znovu rozvolňovat, nemůžeme si být jistí, že je americký dolar konečně připraven oslabit.
img

ČEZ: Růst kvartálních výsledků, cena akcie ve vleku speciální daně

02.11.2022 Kvartální výsledky ČEZu by měly ukázat slušný meziroční růst. Důvodem je zejména podstatný růst realizované ceny elektřiny. Samotné výsledky budou jistě zajímavé, nicméně čekáme zejména diskusi nad zavedením speciálních daní pro výrobce elektřiny. To je, zdá se, pro cenu akcií na burze nyní rozhodující faktor.
C:\fakepath\Nemecko3.jpg

DIHK: Každá dvanáctá německá firma zvažuje přesun produkce do zahraničí

01.11.2022 Každá dvanáctá německá průmyslová firma zvažuje přesun produkce do zahraničí, zjistil podle týdeníku Der Spiegel průzkum Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK). Podniky tak reagují na energetickou krizi a růst nákladů. Nejhorší je podle průzkumu situace v automobilovém průmyslu.
img

Německo ustupuje, souhlasí s celounijním stropem na plyn. Podle průmyslníků i potravinářů je nejvyšší čas

21.10.2022 Itálie, Španělsko a Polsko, klíčoví stoupenci zastropování cen plynu v EU, triumfují. Nakonec totiž „přetlačily“ klíčového odpůrce takého řešení, tedy Německo. Na bruselském jednání lídrů EU v noci na dnešek totiž nakonec došlo k shodě na dočasném řešení spočívajícím ve stanovení dynamického cenového pásma. To má zabraňovat největším cenovým výstřelkům v burzovní ceně plynu a de facto tak představuje strop. Kromě stropu by měl růst cen plynu omezit také další krok, na němž se lídři v Bruselu usnesli. Je jím společné, celounijní nakupování plynu.
img

Forex: Evropa zůstává v zajetí negativního sentimentu

17.10.2022 Indikátory nálady spotřebitelů v eurozóně i německých investorů v tomto týdnu zřejmě potvrdí, že pesimismus ohledně současné situace i nejbližšího vývoje je na starém kontinentu stále silný. Neoslní patrně ani zářijová průmyslová produkce v USA, od které čekáme meziměsíční stagnaci. Domácí ceny průmyslových výrobců sice pravděpodobně v září s přispěním snížení světových cen ropy meziměsíčně mírně poklesly, cenové tlaky v tuzemské výrobní sféře však mohou v následujících měsících opět zesílit. Kromě makroekonomických dat budou trhy sledovat i případný posun v evropské regulaci cen energií. Svůj dlouho očekávaný návrh má v úterý představit Evropská komise.
img

Růst cen průmyslových výrobců ohrožuje českou konkurenceschopnost

17.10.2022 „Zdražování u průmyslových výrobců nabírá na síle, což může začít ohrožovat konkurenceschopnost českých průmyslových výrobků na zahraničních trzích. Malým a středním podnikům pomůže zastropování cen energií. Do problémů se však mohou dostat velké průmyslové podniky s vysokou energetickou náročností, na které se cenové stropy u energií nebudou vztahovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Akcie na pražské burze v týdnu klesly o 1,9 procenta

14.10.2022 Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu klesly, když index PX odepsal 1,9 procenta na 1147,2 bodu. Propadly hlavně akcie ČEZ, největší růst zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Předchozí týden akcie stouply o čtyři procenta.
img

Forex: Nová data podporují další utahování měnové politiky v USA

14.10.2022 Inflační tlaky v USA zůstávají výrazné. Meziroční inflace v září dosáhla 8,2 %, čímž lehce překonala tržní konsenzus, který činil 8,1 %. Tržní úrokové sazby včera v reakci na tato data výrazně vzrostly, na krátkém konci výnosové křivky až o 15-20 bb. Dolar sice ve čtvrtek krátce po zveřejnění americké inflace v páru s eurem posílil až o 0,7 %, zisky ale neudržel a v pátek odpoledne se pohyboval poblíž 0,9700 EUR/USD, kde celý týden i otevíral.
img

Forex: Evropský průmysl ožívá díky menším problémům se subdodávkami

12.10.2022 Ceny amerických průmyslových výrobců v září zřejmě opět mírně vzrostly. Zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky potvrdí její odhodlanost pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb i za cenu mírné recese. Evropský průmysl v srpnu pravděpodobně solidně rostl. Pomohla mu k tomu výroba aut, strojů a zařízení, která díky obnoveným dodávkám dílů dohání zmeškanou výrobu. To je příslibem i pro český autoprůmysl.
img

Forex: Regionální inflace láme rekordy

11.10.2022 Česká inflace v září překvapivě zrychlila na meziročních 18 %, když trh čekal její stagnaci na srpnové úrovni (17,2 % y/y). Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply v průměru o 0,8 % po předchozím růstu o 0,4 %. Po sezonním očištění meziměsíční inflace podle našeho odhadu zrychlila z 0,8 % na 1,4 %. Rostly především náklady související s bydlením, kam se promítly vyšší ceny energií (plyn byl meziměsíčně dražší o 15,2 %).
img

Inflace zrychlila kvůli dražším energiím

11.10.2022 Tuzemská inflace se v září překvapivě zvýšila, jak v meziměsíčním tak i meziročním vyjádření. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil ze 17,2 % na 18,0 %, což bylo nad očekáváním trhu (stagnace na 17,2 %) i naší prognózou (mírný pokles na 17,0 %). Ve srovnání s prognózou ČNB ze srpna byla však inflace, s ohledem na předchozí překvapení v opačném směru, stále nižší (centrální banka čekala 20,4 %).
img

Zdražení v bydlení stojí za překvapivě vyšší inflací

11.10.2022 Česká inflace se na trajektorii meziročního poklesu dlouho neudržela, když v září vyskočila nečekaně z 17,2 % na 18,0 %, přičemž odhady se pohybovaly poblíž srpnové hodnoty. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,8 %. I přes překvapení se jedná letos o druhý nejnižší meziměsíční přírůstek.
img

Po 3/4 roku přesahuje deficit 270 mld. Kč

03.10.2022 V pravidelném měsíčním shrnutí dnes ministerstvo financí zveřejnilo hospodaření státu za měsíc září a odhalilo tak svou výchozí pozici pro zbývající čtvrtinu roku. Po 9 měsících stát hospodařil s deficitem ve výši 270,9 mld. Kč. Proti loňskému roku je sice deficit asi o 55 mld. Kč nižší, ve srovnání s rokem 2020 je ale deficit již o více jak 15 mld. vyšší.
img

Evropský plán na boj s drahými energiemi

03.10.2022 Ministři energetiky EU se v pátek dohodli na základních obrysech řešení energetické krize. I když české předsednictví podle všeho odvádí velmi dobrou práci, zatím se jedná o “minimum možného” a velkou část odpovědí na energetickou krizi “šijí” národní státy stále málo koordinovaně “domácí jehlou”. V Bruselu se zatím podařilo najít shodu na třech bodech - energetických úsporách, zastropování zisků pro výrobce elektřiny a na zdanění nadměrných zisků producentů fosilních paliv.
img

Rozbřesk: Evropský plán na boj s drahými energiemi? Minimum možného

03.10.2022 Ministři energetiky EU se v pátek dohodli na základních obrysech řešení energetické krize. I když české předsednictví podle všeho odvádí velmi dobrou práci, zatím se jedná o “minimum možného” a velkou část odpovědí na energetickou krizi “šijí” národní státy stále málo koordinovaně “domácí jehlou”.
C:\fakepath\koruna.jpeg

Kupka: Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty

03.10.2022 Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na nadcházejícím jednání. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to včera řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Cesta, kterou vláda jde, je podle místopředsedy Sněmovny a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) velmi nešťastná.
img

Úspěch to rozhodně není, hodnotí čeští průmyslníci včerejší energetický summit v Bruselu

01.10.2022 Svaz průmyslu a dopravy ČR nepovažuje výsledky včerejšího energetického summitu v Bruselu za úspěch. „Slovo úspěch rozhodně nemůžeme za průmysl použít a nálada v mnoha firmách proto zůstává velmi napjatá,“ říká prezident svazu Jaroslav Hanák.
img

V Bruselu se dnes ministři pro energetiku na ničem moc nedohodli. Prosazení zásadnějších návrhů brání nejednota, cena plynu ani elektřiny se tedy nesníží

30.09.2022 Ministři zemí Evropské unie zodpovědní za energetiku se dnes dohodli na první sadě opatření, která mají tlumit dopady plynové krize, již kontinent zažívá. Dali zatím přednost sadě opatření, která nezahrnuje radikálnější návrhy. To proto, že takové návrhy naráží na nejednotu v rámci EU. Pod stůl tak zatím padá třeba návrh zastropování cen dováženého ruského plynu.
img

Státy EU míří ke shodě na dani pro elektrárny a ropné firmy i úsporách elektřiny

29.09.2022 Státy Evropské unie se v pátek patrně shodnou na balíku krizových opatření proti dopadům vysokých cen energií. Ministři energetiky schválí maximální hranici příjmů elektráren a producentů fosilních paliv stejně jako povinné úspory elektřiny. Novinářům to dnes sdělil dobře informovaný unijní činitel. Debata o cenovém stropu pro plyn podle něj patrně nepřinese okamžitou shodu, Evropská komise však příští týden předloží podrobnější návrh dalšího postupu. Eurokomisařka Kadri Simsonová vyzvala k zastropování cen plynu z Ruska, které však zatím nemá většinovou podporu a zástupci vlád o něm v pátek rozhodovat nebudou.
C:\fakepath\Nemecko5.jpeg

Krize se podle šéfa německých zaměstnavatelů bez zásahu státu nepřekoná

27.09.2022 Malé a střední podniky v nynější energetické krizi potřebují světlo na konci tunelu, které zatím vidět není. V rozhovoru se zahraničními novináři to prohlásil šéf Spolkového svazu zaměstnavatelů (BDA) Rainer Dulger, podle kterého by mohla být správným krokem regulace cen energií. Bez pomoci státu a zajištěných dodávek energií se ale podle něj neobejdou ani velké průmyslové podniky, zejména ty energeticky náročné, které vyrábějí základní suroviny pro zpracování v dalších odvětvích.
img

Už 1,5 milionu domácností má problém vyjít s penězi. Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku spadla nejníže v historii, zjistil ČSÚ

26.09.2022 Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se v září propadla na nejhorší úroveň v historii měření od roku 2003. Ukazatel vykázal hodnotu pouze 72,7 bodu. To znamená, že důvěra spotřebitelů odpovídá pouze 72,7 procenta dlouhodobého průměru let 2003 až 2021.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Česká národní banka ponechá ve čtvrtek sazby beze změny

26.09.2022 Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu zřejmě mírně vzrostly, zlepšit by se měla i zářijová spotřebitelská důvěra. Naopak v eurozóně se důvěra spotřebitelů propadne na nejnižší úroveň za poslední rok. To bude vidět i na menším zájmu domácností o úvěry a mírném poklesu peněžní zásoby. Klíčovou událostí v eurozóně však bude zářijová inflace, která zřejmě vyšplhá až na 9,8 %.
C:\fakepath\elektrina.png

Síkela: Opatření EU na boj s drahými energiemi by se mohla rozšířit

26.09.2022 Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt prodloužení dočasného krizového rámce pro velké firmy a jednat se ještě bude i o změně způsobu stanovení cen elektřiny. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to včera řekl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). O návrhu opatření mají v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku. Podle Síkely by se do něj do té doby mohla ještě některá opatření zapracovat.
img

Vláda po volbách „přiznává barvu“: zastropování cen energií domácnostem se nebude vztahovat na celý rozsah jejich spotřeby. Ekonomicky je to rozumné

25.09.2022 Zastropování cen elektřiny či plynu pro domácnosti a malé a střední podniky se zřejmě nebude vztahovat na celou úroveň jejich spotřeby. Dnes to uvedl ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela. Jedná se o poměrně zásadní zvrat v rétorice vládních představitelů. Dosud z jejich výroků plynulo, že v případě domácností by mělo být zastropování bez omezení. Zastropování se tak mělo vztahovat k celému rozsahu spotřeby.
img

Vláda k reakci na proběhlé volby zřejmě změní svůj přístup k boji s energetickou drahotou

25.09.2022 Proběhlé komunální a senátní volby zřejmě povedou ke změně vládního přístupu k ekonomickým opatřením, zejména těm souvisejícím s energetickou drahotou. Potvrdí se tím obrat, který započal už vlastně krátce před volbami, kdy se Fialův kabinet rozhodl pro krok, jejž předtím řadu měsíců rezolutně odmítal: rozpočtově nákladné zastropování cen elektřiny.
img

Sazby ČNB zůstanou nejspíše nejen v září beze změny

23.09.2022 Centrální banka bude podle nás na blížícím se zářijovém zasedání nadále držet úrokové sazby beze změny. Tomuto postoji bankovní rady nahrává poslední vývoj inflace a ekonomiky. V poslední době se také zmírnil tlak na oslabování koruny a s tím i na intervence ČNB na devizovém trhu. Vlivem posledních známých dat a přetrvávající neochoty většiny bankovní rady k dalšímu nárůstu sazeb jsme se rozhodli z naší prognózy vypustit jejich listopadové zvýšení. Nyní čekáme stabilitu repo sazby na současných 7 % až do poloviny příštího roku. Sazby se tedy podle naší nové prognózy nedostanou tak vysoko, klesat však budou později a také pozvolněji. Rizika naší prognózy vidíme vychýlená ve směru vyšších sazeb, a to hlavně s ohledem na další vývoj mezd.
img

Forex: Euro nejslabší za dvacet let, ztrácel i region

23.09.2022 Společné evropské měně se tento týden nedařilo. Zatímco na začátku týdne se ještě pohybovala nad paritou, vyhlášení částečné mobilizace v Rusku, jestřábí rétorika a zvýšení sazeb v USA, rekordně vysoké ceny německých průmyslových výrobcích a celkově slabá data přicházející z eurozóny poslaly kurz eura v závěru týdne na nejnižší úroveň za posledních dvacet let (0,9770 EUR/USD). Páteční německé PMI, které se dostaly dále hlouběji pod padestátibodovou hranici potvrdily, že německá ekonomika zamíří ve druhém pololetí letošního roku do recese.
img

Britská centrální banka překvapila trhy a zvýšila sazby pouze o 0,5 procentního bodu

22.09.2022 Britská centrální banka dnes odpoledne zvýšila sazby o 0,5 procentního bodu na úroveň 2,25 %. Opětovně tím překvapila trhy, které očekávaly zvýšení o 0,75 procentního bodu, což by bylo zároveň nejrazantnější zvýšení sazeb za posledních 33 let. Důvodem je mimo jiné to, že britská ekonomika podle britské národní banky spadla do recese, i nedávné zastropování cen energií ze strany britské vlády. To povede k nižším než očekávaným inflačním tlakům, alespoň v krátkodobém horizontu.
C:\fakepath\xtb-19092022-2.png

Energetická krize ustupuje? Cenové limity musí zbavit obyvatelstvo strachu, ale unesou to akcionáři ČEZu?

19.09.2022 Cenové stropy na energetické komodity budí zajisté hodně zájmu. Analytik XTB Jiří Tyleček odpovídá, zdali jde vláda správným směrem, jaká existují rizika návrhů a jaké dopady mohou čekat akcionáři ČEZu.
img

Nutnost zastropovat cenu energií je i důsledkem velkého tištění peněz v podání centrálních bank

18.09.2022 Inflace ještě ani pořádně neklesla ze svých maxim za několik desetiletí a už vláda rozjíždí novou. Tentokrát se tomu říká zastropování. Celkové náklady zastropování se realisticky mohou pohybovat kolem 200 miliard korun ročně. Záleží ale pochopitelně na vývoji cen elektřiny. Stát jej bude muset z nemalé části financovat na dluh. Politici by měli lidem na rovinu říct, že zastropování cen elektřiny znamená jen úročené odložení platby za ni. Lidé si to později doplatí vyššími daněmi. A také inflací. A to i s úroky, které mezitím stát zaplatí z ještě výrazněji zvýšeného dluhu. Politici žádné peníze negenerují. Budou tak muset své rostoucí zadlužení utopit v inflačním znehodnocení měny.
Související klíčová slova: Ruský majetek | Privatizace | Odhad vývoje ekonomiky | Maďarská inflace | Zpomalení čínské ekonomiky | BCPP | ČSA | Výplach | Ontario Teachers | Index BIST 100 | Zvyšování cen | Opoziční politici | Ozvěny trhu | Války | Vývoj | Míra nezaměstnanosti v USA | Češi | Rychlé zisky | Allwyn | Data z trhu práce | Budapešť | Zveřejněné údaje | Allianz | Jana Steckerová | Belviport Trading | TV Nova | Hospodaření firmy | Akcie MU | Nominální mzdový růst | DPH | EUR | Spotřebitelské výdaje | Přijmout euro | Zavedení embarga EU | Sazka Entertainment | Investiční firma | Levné peníze | Půjčování cenných papírů | Hlavní úrokové sazby | OTP | Žebříček nejbohatších | Itálie | Euro proti dolaru | Stoxx | Akcionáři ČEZu | Očekávání | Zavedení embarga | Africký mor prasat | Vyhlášení nouzového stavu | Akcie Colt | Volatilní | Inflace v září | Evropské centrální banky | Poslanci | T-Mobile | Signet Bank | Obchodování na Energetické burze | České hospodářství | AUD/NZD | Kvartální výsledky | Zasedání ČNB | PMI v eurozóně | Veřejné finance | Dluh státu | Dalibor Šafařík | Schodek státního rozpočtu | Ministerstvo průmyslu a obchodu | Ruské invaze na Ukrajinu | Trh práce | Plyn v EU | Evropská komise | Dopady energetické krize | Souhrnný indikátor | Pro investory | Philip Morris ČR | Investice | Britská centrální banka | Rozvolnění | Stravenkové firmy | Potenciál | Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Diverzifikace | Sev.en Energy | Akvizice | Přesnost | Společnost Seznam.cz | Česká měna dnes | CBAM | Alexandr Novak | Škoda Auto | ADP report | Zastropování cen plynu v EU | Ifo | Nálada v eurozóně | Zisk před zdaněním | Úspěšnost strategie | Invaze na Ukrajinu | Prognózy | Intervence | E.ON | Experti | Mimořádné daně | Rekord | Ministr dopravy | Raiffeisenbank | Bankovní skupina | Madrid | Stop-Loss | Psychické rozpoložení | Hnojiva | FTSE MIB | Creditas | Současná cena mědi | Evropská investiční banka | Dění na trzích | Výraznější impuls | Většinový podíl | Reálné ekonomiky | Největší světová ekonomika | Uvolňování měnové politiky | Obchodní seance | Český statistický úřad | Impuls | EUR/USD | Bruno Le Maire | Vanguard | Spotřebitelé | Von der Leyenová | Předseda představenstva | Reality | PKN Orlen | Goldman Sachs | Výhled ekonomiky | Švédská koruna | Rozhodnutí o úrokové sazbě | Současná cena | Profesionální obchodníci | Price Action | Akcie společnosti | Akcie ropných firem | Solidarita | Důvěra v ekonomiku | Benchmark | Cena pšenice | Společnost E.ON | Lagardeová | Nejvyšší soud | Měnové zasedání | Cenné papíry | Výnos | Ocelářství | Brent | IHNED | Asijské akcie | Americký akciový trh | Klíčový údaj | WFT zdanění | Úspěch v investování | Růst sazeb | Zkrocení inflace | Šéfové | Akcie Erste | Posílení | Exchange | Investiční strategie | Zasedání centrálních bank | Commodities | Nová makroekonomická prognóza | Komisařka pro energetiku | Kontrakty | Strach | Bankovní skupiny | ČD-Telematika | Výsledky ČEZ | Propad cen | MiFID II | Analytické pokrytí | Mezinárodní investiční banka | Platební neschopnosti | JPY | Akcionáři | Trend cen | Rozdělení ČEZ | Nejvýraznější růst | Spotřebitelské inflace | Vývoz ruské ropy | Tescan Orsay Holding | NFP | Růst hrubého domácího produktu | Spotřebitelská nálada v eurozóně | Odhad HDP | Jiřina Lužová | IT skupina | Posilování dolaru | Německá společnost | ÚOHS | Nová bankovní rada | Projekce | Znehodnocení | Peníze | Robert Habeck | Ukazatel | Bankovní rady ČNB | Výrobní sektor | Unie | Béžová kniha | Výkon | Investovat | MONET.CZ | Title Transfer Facility | Zastropování cen energií | Meziroční růst cen | Akcie producentů mědi | Obavy z inflace | Český miliardář | Prognóza | FTSE 100 | Dodávky ruského plynu | Odpor | Saxo Bank | Čerpání peněz | Běžný účet platební bilance | Barel ropy | Konference v Jackson Hole | Americký Fed | RWE Gas | Energetický tarif | Měnové zajištění | Zrušení daně | Výsledek hospodaření | Zasedání FOMC | MTI | Bankovní rada ČNB | Měnová krize | Minimální mzda | Developeři | ZEW index | Valná hromada | Pozornost investorů | Burzy | Německý ministr hospodářství | Hugo | Pesimismus | USD/EUR | Invaze | Americké ekonomiky | Ceny elektřiny | Kapitál | Kč/USD | Český trh práce | Události tohoto týdne | Tabáková firma | Slovenská vláda | Cash flow | Nákup plynu | Senátní volby | Magnát | Posílení koruny | USD | Rijád | Česká pošta | Export | Banka Goldman Sachs | Posilování koruny | Zastavení poklesu | Sodexo | Ruská společnost | Více peněz | Jestřábí komentáře | Plány | Vládní opatření | Energetická společnost | Na burze | Blue chip | Šok | Škoda JS | ČSOB | Podíl Evropy | Ekonom společnosti | Evropská inflace | Akcie Avastu | Celoroční EBITDA | Warren Buffett a Charlie Munger | Trh s ropou | Fialova vláda | Snižování cen | Ekonomická aktivita | Regulace | Důvěra investorů | Tvorby rezerv | Kofola | Britská centrální banka dnes | Maďarsko | Měnový fond | Automobilky | Produkce základních surovin | Exekuce | Úroková sazba | Petrus Advisers | Nárůst nově nakažených | Kabinet | Výše dividendy | Belviport Trading Limited | Tovární objednávky | Mitsubishi UFJ Financial Group | UniCredit Bank | Fitch Ratings | Tempo zdražování | Cenové tlaky | Cena elektřiny pro německý trh | Sociální sítě | Ruský prezident | Česká zbrojovka | Podpůrné programy | Snižování úroků | Janet Yellenová | Kapitálový trh | Avast | Zvýšení sazeb | Radovan Vítek | Covid | Měnový pár EUR/USD | Nervozita | Patria Online | Dovoz | Igor Kim | Obrovský potenciál | Skupina OPEC+ | Nejbohatší | Aircraft Industries | Penzijní fondy | Uhelné elektrárny | Rohlik Group | Společnost Naftogaz | Rozhodnutí EU o povolenkách | Výrobní ceny | Komoditní | EEX | Příjmy z prodeje ropy | Rozšiřování kapacit | EUR/CZK | Válka na Ukrajině | Mitsubishi UFJ | Jaroslav Hanák | Finančník | Der Spiegel | Mzda v ČR | Akciové indexy | Valná hromada ČEZ | Obrat trendu | Investoři | Malta | Podpora | Investing.com | Rizikovost | Portfolio | Globální ekonomiky | Nejistoty | Mimořádný zisk | Slovenská ekonomika | Negativní sentiment | Evropská měna | Vypnutí Nord Streamu | Inflační čísla | Vyšší úrokové sazby | Biden | Euro Stoxx 50 | Západní sankce | Ropné firmy | Všechny indikátory | Jádrový index | Avast (AVST.UK) | Zisk | Zlepšení sentimentu | Pochybení | ČSSD | Americká společnost | Globální akciové trhy | Inflace v lednu | Cenový růst | Home Credit & Finance Bank | Situace na finančních trzích | Makroekonomická prognóza | USA | Ruské ropy | Bank of England | Forward guidance | Tempo zvyšování úrokových sazeb | NKÚ | Pojišťovny | Daniel Křetínský | VIG | Tiskové agentury | Prezident | Xetra | CEE region | Analytické služby | BP | EnAppSys | Christian Lindner | Úsporný tarif | Nastavení úrokových sazeb | Burzy cenných papírů | Spotové ceny | Funkční období | Nižší poptávka | KDU-ČSL | Nemovitosti | CRHC | Sestupný trend | Cena mědi | Budějovický Budvar | Pomoc státu firmám | Kapitálové rezervy | Kč/EUR | Riziko recese | Zmírňování opatření | Ochota riskovat | Zvýšených cen vstupů | Boj s inflací | Analýzy | Nejvýkonnější akcie | Dividendy ČEZ | Zisk výrobců energie | TTF | Arca Investments | Investiční | Průzkum | Britské banky | ExxonMobil | Energetický a průmyslový holding | Berlín | Sociální nepokoje | Demokraté | Německý DAX | ETS | Ministr práce | Důvěra domácností | Brusel | Patria | Ekonom BHS | EP | Mezinárodní instituce | Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) | Sloučení | Chřipka | Dlouhodobé pozice | Zkapalněný zemní plyn (LNG) | Firma Belviport Trading | Dodávky na trh | Válka | US500 | Obchodní příležitost | MPO | Agentura Reuters | Mezinárodní skupina | Obchodní ředitel | Data z průmyslu | Andrej Babiš | Starwisata Air | Sloe | Sentiment investorů | Agrofert | Spotřebitelský sentiment | Prodej | Zpráva | Jurij Vitrenko | EUR/PLN | Senior trader | Události roku | Gen Digital | Ekonomické dopady | Futures | Colt CZ | Emoce | Zvýšení úrokové sazby | Automobilka Škoda | Finanční ředitel | Warren Buffett | S&P | Ziskovosti společnosti | Cena barelu ropy | EPH | Skupina PPF | Česká měna | Den daňové svobody | Hrubý domácí produkt (HDP) | Členské země EU | Rok 2024 | Portu | Obchodování | Zasedání Fedu | Vesa | Obchodování komodit | Breakout strategie | Plynovody | Automobilka | S&P Global | Nabídka | GBP | Management | Ekonomie | ZEW | HCFB | USDA | Ropovod | Úsporný energetický tarif | Centrální banky | České firmy | Akcie Philip Morris ČR | Fungování trhů | Armageddon | Zpomalení ekonomického růstu | Německé ceny | Pivovary Staropramen | Eurostat | Majitel | S/R zóna | Zprávy | Farmaceutický sektor | Nadšení | Týdenní shrnutí | Růst inflace | Zkapalněný zemní plyn | Petr Fiala | Alena Schillerová | Investiční banka | Prognózy ČNB | Praha | Ceny ropy | Hazardní hry | Byty | Příjmy a výdaje | Evropské akcie | Tržní úrokové sazby | Udržitelnost | 3M | Silný růst | Skupina ČEZ | Marek Pokorný | Nájemné | Ministr Jurečka | Petrochemická společnost | České banky | Regulační úřad | CEZ1.CZ | Vyhlídky | Odhad inflace | Firmy | Snížení DPH | CZ | Vláda USA | Kevin Tran Nguyen | NATO | Zadlužování | Cena ropy brent | Agency business | Listopadová inflace | Míra | Národní loterie | Aktivní obchodování | Alstom | Nástroj | Rekordní ceny | Výsledky | Boj s drahými energiemi | Depozitní sazby | EURCZK | Petr Král | Hospodaření státu | Správkyně Sberbank | Lula | Zdražování pohonných hmot | Inflace v Česku | Národní rozpočtová rada | ČNB Petr Král | Licence Sberbank CZ | Státy Evropské unie | Inflační tlaky | Siemens | Minulá výkonnost | Bank of America | TIM | Fundamentální analýza | Odhady trhu | Výrobce letadel | Zvyšování daní | LIBOR | CZKCASH | XTB Jiří Tyleček | Finanční domy | Koruna | Tendr | Inflace v říjnu | Aktuální ceny akcií | Výrazný pokles | Akciové tituly | Raiffeisen | Tržní ceny | Propouštění zaměstnanců | Kroky centrálních bank | Shell | Finance Bank | OPEC+ | Francie | Společnost Pilulka | Sazby ČNB | BHS | Práva ke značce | DMA | Objem | Propad | xStation | Greenpeace | Ipsos | Asociace | Středoevropské burzy | Ředitel ČEZ | Energetický trh | Telegram | Obavy z recese | Marka | Těžařská firma | Výkonnost | Vývoj válečného konfliktu na Ukrajině | Pandemie koronaviru | Federální rezervní systém | Český PX index | Oslabení měny | Údaje | Cenový šok | Energetické podniky | Právo | Asie | Elektrické vozy | Zákonodárci | Americká banka | Společný podnik | Ceny plynu v Evropě | Zastropování cen ruské ropy | Propuštění | Aktivisté | Světové ceny ropy | Intervence ČNB | Aktivity v Rusku | Ruský plyn | Výsledky průzkumu | Kvantitativní utěsňování | Průzkumy | Nomura | Státní rozpočet | Podíl nezaměstnaných | Hospodaření státního rozpočtu | Ceny cukru | Stabilita sazeb | Průmyslová výroba | Kurz české měny | Důchod | Forwardové sazby | Poptávka po úvěrech | Snížit emise | Krátkodobé strategie | Borealis | Britské libry | Obchodování s akciemi | Sázka | Studie | Srovnávací základna | Emise skleníkových plynů | Americký podnik | Tempo růstu spotřebitelských cen | Kazachstán | Škoda Group | Prime | Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) | Cena plynu | Nárůst výdajů | Druhy ropy | Deficit | Surové ropy | EDF | Graf | Polsko | Rio Tinto | Ratingová agentura | Index S&P 500 | Francouzský ministr | Zbrojovka | Plyn | Startup společnosti | Cenová hladina | EU50 | Ropa Brent | Výnosové křivky | Daně z neočekávaných zisků | KOMB.CZ | Hrubý domácí produkt | Lukáš Kovanda | Aktuální hodnoty měny | Přijetí | Evropa | Pokles produkce | Zdražování potravin | Jackson Hole | DPH u elektřiny | Sulut Airways | Německý Ifo index | Vesa Equity | USD/PLN | OPEC | Short | Ukrajina | Česká bankovní asociace (ČBA) | Snížení sazeb | Zelené investice | Jednání FOMC | Arbitráž | Reálný HDP | Maďarský forint | Pár EUR/USD | Burza v Istanbulu | Ceny zemědělských výrobců | Title Transfer Facility (TTF) | Omezení pohybu | Eurodolar | KB | Český kapitálový trh | Bezpečné útočiště | Jiří Tyleček | Akcie včera | Dnešní makroekonomické ukazatele | Disciplína | Maloobchod | Obrat v měnové politice | Zveřejněná data | Spotřebitelská nálada | Inflace v eurozóně | Americký dolar | Americká centrální banka | Trump | Stavebnictví | Grafy | Měsíční data | IMG Bohemia | Index Ventures | Pomoc lidem | Dow Jonesův index | Kurzarbeit | Dopady války na Ukrajině | Prohloubení schodku | Britský FTSE 100 | Křetínský | Euroskupina | MIFID | Oceláři | Úspory | Zdanění mimořádných zisků | Finanční krize | Rostoucí trend | FXstreet.cz | Index spotřebitelské důvěry | European Energy Exchange (EEX) | Akcie společnosti ČEZ | Snížení spotřeby | Největší banky | Air Bank | Rakousko | Podstatné kurzotvorné zprávy | Švédsko | Opatření vlád | CHF | Instituce | Mimořádný zisk výrobců energie | Výraznější pokles | DAX (DE30) | Česká koruna | Turecko | Dopady inflace | Bank of Japan | Cohn Robbins Holdings Corp. | Americké objednávky | Investiční společnost | G10 | Pražská burza cenných papírů | Růstový potenciál | LNG | Burza cenných papírů | Obnovitelné zdroje | Vladimír Dlouhý | Rozhodnutí vlády | Erste Group | Americké akcie | Výroba automobilů | Index WIG20 | Situace | Měnový trh | CEPS | Zastropování cen elektřiny | Společnost XTB | Tuzemské banky | Běžný účet | Výdělky | Sankce uvalené na Rusko | Divize | Oslabení koruny | Seznam Zprávy | Rizikovost investice | Pozitivní vliv | Zvýšení úrokových sazeb | Kde investovat | Steen Jakobsen | European Energy Exchange | Natland | Domácnosti | Mimořádná daň | Akcionáři ČEZ | Josef Síkela | Time-Frame | Obchodníci s ropou | USD/CZK | Korporátní zprávy | Změna trendu | Trh | Snížení těžby | Komise | Války na Ukrajině | Index nákupních manažerů | Erste Bank | Výrazný růst | CNN Prima News | Ptačí chřipka | Fed | Analytici | Zahraniční obchod | Snížení zadlužení | Strategie Ondřeje Hartmana | Equity | Korekce | Klesající trend | Vývoz ropy | Rubl | Penále | Drahota | Premiér Petr Fiala | Důvěra spotřebitelů | Pozornost | Sazby daně | FRA40 | Cohn Robbins | Země EU | Finanční společnosti | Buffett | Hnutí ANO | Vývoj ekonomiky | Arbitráže | Ceny zemního plynu | Spotřebitelské ceny v Česku | Analytik J&T | WISE | Pražské burzy | Česká bankovní asociace | Konkrétní akcie | Zveřejnění výsledků | Výběry | Odveta | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA | Vietnam | Konkurenceschopnost | Royal Mail | S&P 500 | Globální recese | Významné naleziště | Fiocchi Munizioni | Kanada | Stagnace | JDE | USA inflace | ANO | Volatility | Zemní plyn | Růst spotřebitelských cen | Generali Investments | Poslanci Evropského parlamentu | Kupní cena | ProCent | Ministři financí | Ceny zboží | Obchodní systém | Rating | MWh | Společnost Lumius | PPF Telco | Prudký pokles cen | Agentura S&P | Inflace v listopadu | Zestátnění | Ebury | Tescan Orsay | Ruská invaze | Vývoj na komoditních trzích | Snižování úrokových sazeb | Příležitosti | Zpomalování inflace | Data z USA | Nejistota | Odhad růstu HDP | Utahování měnových podmínek | Členové Fedu | Inflační vývoj | Forwardy | CME | Spotřebitelská inflace | Pokles cen ropy | HDP v eurozóně | CL | OKD | NFP data | Siemens Energy | Nižší růst | Pomoc Ukrajině | Drahé energie | Vesa Equity Investment | Důvěra | Pravděpodobnost | Tvůrce trhu | Markets | Index Nasdaq | Borgis | Spolková vláda | Realitní magnát | Příjmy z ropy | Kupón | Představenstvo | Poslanec | mBTU | Vývoj úrokových sazeb | Paušální daň | Ministr průmyslu a obchodu | Výpadky | Objem obchodů | RTL Hrvatska | Podpůrná opatření | Telco | Gazprom | Tržby | Centrální banka | Analytika | Jozef Síkela | Silky | Životní náklady | Kellnerová | Životní prostředí | ILO | Koruna dnes | Polský zlotý | Německá vláda | Tomáš Kudla | MJ | Dluhopisy | Červnová inflace | Eurozóna | Provozovatel loterií | Čistý zisk | Standard & Poor’s 500 | Pozitivní zpráva | Makroekonomické ukazatele | Jádrová inflace | Francouzská společnost | Rumunsko | Zasedání americké centrální banky | Portugalsko | Společnosti | Spotová cena | Zpomalení ekonomiky | Další růst | Nejvýraznější pokles | Vládní koalice | Americká průmyslová produkce | Celkový výsledek | Odvody | Plán Evropské komise | Prudký růst cen | Slábnutí inflačních tlaků | Obchodníci | Maloobchodní tržby | Očekávání trhu | Společnost Allwyn Entertainment | Velké londýnské banky | Fiskální politika | CZK | Reuters | Budvar | Cena plynu pro evropský trh | Růst HDP | Temelín | Zvažované investice | Evropské akciové indexy | Akcie O2 | Škoda | Zprostředkování obchodování | Částečné zestátnění | Depozitní sazba | ISM | Předseda | Sazby beze změny | Vývoj válečného konfliktu | Výhled recesních scénářů | Zavedení cenového stropu | Utahování měnové politiky | Deficit veřejných financí | Krizové situace | Dna | Zestátnění společnosti ČEZ | Singapurský dolar | Tištění peněz | Závratné zbohatnutí | J&T | Investiční služby | Kvantitativní utěsňování centrálních bank | Unijní ministři | Výhled růstu české ekonomiky | Rozpočtový schodek | FDP | Ekonomiky | PROP Trading | Daniel Beneš | Rychlý růst | Evropské banky | Libra | JPMorgan Chase | Vývoj situace v Číně | Dividenda | Nová data | Provozní zisk | Evropská unie | Cena akcie | Cvičení | Vyjádření premiéra | ČEZ Daniel Beneš | US100 | Financovat | ONE | USDCZK | Oslabení kurzu | DPH na základní potraviny | Řecko | Konjunkturální průzkum | Rostoucí náklady | Green Deal | Platební bilance | Hlavní akciové indexy | Nejvyšší soud USA | Startup | Nový rekord | MONET | Úroky | Nový úděl | Uniles | Krungsri Bank | Belviport | Solární panely | Cena | Zastropování plynu | Investiční banky | Prognóza České národní banky (ČNB) | ERÚ | Valuace sektoru | ING | Air | Ztráta | Charlie Munger | Inflační očekávání | Ceny akcií | Izrael | Skupiny PPF | Rozpočet | FTSE | Mezinárodní investoři | Životní úroveň | S&P500 | Prodeje domů | Analytik Raiffeisenbank | Dolar | Ruský trh | Společnost Rohlik Group | MUFG | Ceny | Prudký pokles | Technologie | Americké tovární objednávky | Standard Chartered | Energetická krize | JPMorgan Chase & Co | Finální odhad | ČNB | Zajímavé příležitosti | Energetická společnost ČEZ | VW | Pokles likvidity | Přenos | NÚKIB | Jiří Rusnok | Úřad pro ochranu hospodářské soutěže | Agentura Bloomberg | Pojišťovna VIG | Pokles | Ceny komodit | Globální inflace | Makroekonomická situace | Ontario Teachers' Pension Plan | Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech | Guvernér australské centrální banky | Vyšší riziko | Americké společnosti | Proočkovanost | Expobank CZ | Ruská invaze na Ukrajinu | SEC | Jan Vejmělek | Česká republika | Americký trh | Cohn Robbins Holdings | Konkrétní plán | Poplatek | Zemědělci | Zahraniční společnosti | Euro vůči dolaru | Další růst úrokových sazeb | Index ISM | Tržní očekávání | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Carlyle | Americká ekonomika | University of Leicester | Počet žádostí o podporu | Obchodník | Philip Lowe | Čepro | Portfolio manažer | Nižší zisky | Plynárenská společnost | Prohloubení deficitu | Tomáš Holub | Negativní dopad | Dostupná data | Ceny obilovin | Růst mezd | DMA obchodovaní | ROE | Evropská centrální banka | Spotové operace | Rostoucí ceny plynu | Dodávky plynu do Evropy | Debata | Index PX | Vánoce | Daně | Mitsubishi | Lídři | Moneta | Inflace v červenci | Aircraft | Rizika | ECB | Index FTSE 100 (UK100) | Česká ekonomika | Intervenovat na devizovém trhu | Daně z příjmů | Skupina OPEC | Kurzy | Marketingová komunikace | Pšenice | Státní plynárenská společnost | Akcie Philip Morris | Fond | Konsorcium | Finanční prostředky | Čína | Prezident Vladimir Putin | Zisky | HICP | Licence Sberbank | Partners | Konsensus | Oslabení kurzu koruny | Současné ceny | Konsenzus | Conference Board | Historické rekordy | Intervence na devizovém trhu | Vývoj inflace | Miliardy eur | Šmejc | Růst ceny | Ruské dodávky plynu | Ministr zahraničí | Ranní okénko | Zboží dlouhodobé spotřeby | Voda | Indikátor | Situace na trhu práce | Direct market | NATGAS | Energie v Evropě | FTSE 100 (UK100) | Tuzemská inflace | Ratingové agentury | Forward | SPAD | Opatření vlády | Conseq | AVST.UK | Organizace zemí vyvážejících ropu | Euro STOXX | Trinity Bank | Přecenění | Breakout | Podílové fondy | F-35 | Spiegel | Růst cen | Freeport-McMoRan | Vyšší sazby | Moskva | Redukce | Vysoké inflace | Měnová politika | Měnový pár AUD/NZD | Alokace | PMI ve výrobě | Saxo | Repo sazby | Francouzský prezident | IFO index | Statistici | Financování | Riziko pro dodávky | Index pražské burzy | Nastavení měnové politiky | ČSÚ | Inflace v ČR | Ekonomka | Ursula von der Leyenová | Fitch | Finance | Lidové bouře | Omezení dodávek | Stres | Carsten Brzeski | Guvernér | Růst světové ekonomiky | Photon Energy | Czechoslovak Group | Švýcarská národní banka | Globální poptávka | Tempo inflace | Aktuální valuace | Poptávka | Expobank | Line | EGAP | UMA | Strojírenské firmy | VŠE v Praze | Americké banky | Petrus | Meziroční inflace v ČR | Hodnoty měny | TA3 | Kancléř Olaf Scholz | Investor | Obchodování na akciových trzích | Christopher Waller | Průměrná mzda | Obchodovat | Naše prognóza | Struktura zastropování cen | Holubice | EUR/MWh | Zvýšení inflace | Spotřebitel | Naleziště ropy | Pokles akcií | Colt CZ Group | Bookmakeři | Hospodářský růst | Analytik J&T Banky | Bankovní rada České národní banky | Největší americká banka | Elvira Nabiullinová | Posílení eura | Odhodlání | Vývoz plynu | Bohumil Trampota | Bod | Cenu plynu | Miliardy korun | Počasí | Reporty | Ozbrojené složky | Raiffeisen Bank International | Silnější koruna | Naftogaz | GfK | Karel Havlíček | Co bude | Reserve Bank of Australia | Významné naleziště ropy | Získané peníze | Správkyně Sberbank CZ | Růst akcií | NEST | RBI | Vyšší daně | Bankovní sektor v ČR | Nord Stream | Akcie pražské burzy | Saúdská Arábie | Vývoje ceny | PMČR | Ziskovost | Bankéři | Podnikání | Cena ropy | ITA40 | Jaderné elektrárny | Nižší výdaje | Prohlášení | Inflace | Problémy | Ocel | Ropovod TAL | Marže | Účet platební bilance | ROCE | Německá ekonomika | Státy EU | DAX | HDP | Plánované obchody | Dotace | Odhad růstu ekonomiky | Britská premiérka | Nadprůměrný zisk | Kupka | Důvěra v českou ekonomiku | Předvolební průzkumy | Členské státy | Zkušenosti | Firma | Zbrojovky | Signály | Spotřební daně | Načasování | Nová britská premiérka | Erste | Komerční banka | Ropa | Statistiky | Liz Trussová | Zahájení obchodování | Světová ekonomika | Martin Gürtler | Hlavní index PX | Index PMI | Ceny nafty | Ekonom | Předsednictví EU | Dopady vysokých úrokových sazeb | Mobilizace | Ministr práce a sociálních věcí | Podílové listy | Pohonné hmoty v ČR | Američané | Kurz | Market | Home Credit | Raiffeisenbank a.s. | Unicredit | TASS | Indexy PMI | Rozkolísaný | Polská měna | UST | Nouzová opatření | Restrikce | Optimismus | Obchodní centra | Konjukturální průzkum | Rozhodování | Snížení spotřební daně | Londýnské banky | Liberty Steel | BH Securities | NortonLifeLock | Nové zákony | Nejhorší výsledek | Proinflační | Gigafactory | Negativní vývoj | Inflace cen | Akcie na pražské burze | Euro | AUD | Rozmach kryptoměn | Úsilí | Statistiky z eurozóny | Predikce | Dodávky ropy | Plynárenský gigant | Rozpočtové schodky | Prima | Instant Research | Kypr | Akcie bankovní skupiny Erste | Obchodování s emisemi | Home Credit & Finance Bank (HCFB) | Hospodářství | MIB | Stagflace | Pražský index PX | Amcor | Indikátor důvěry | Souhrnný čistý zisk | Zhoršený sentiment | Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) | EBITDA | Zastavení dodávek | JP Morgan | Zpomalení růstu | Obchod | Mezinárodní banky | Banka JP Morgan | Automotive | Automobilka Škoda Auto | Uniper | Ceny pohonných hmot v ČR | Etoro | Rada ČNB | Hlavní ekonomka | Zemní plyn (LNG) | Setkání ministrů financí eurozóny | Nárůst nezaměstnanosti | Holding Agrofert | Čínská měna | Inflace na Slovensku | EU | Ekonomická krize | Cenové stability | Zasedání ECB | Velkoobchodní cena elektřiny | Oslabování libry | Portfolia | Prazdroj | Dynamika růstu | CETIN | Inflace v Německu | Expert | Vývoz | Energetické firmy | Týdenní zpráva | Týden na akciových trzích | Recese | Začínající tradeři | Emisní povolenky | Mzdový růst | Záloha | Švýcarský frank | Báze | Bank of Canada | Turistické sezóny | Capital Partners | Chuť riskovat | Měnová politika ČNB | CZK/EUR | Analytik Portu | Britská ekonomika | Digitalizace | Společnost EDF | Kyjev | Stavební povolení | Počet nových žádostí o podporu | Sekce měnové | Zbohatnutí | Miliardy | Sev.en | Firemní dluhopisy | Spekulace | Meziměsíční inflace | Produkce zemního plynu | Nominální mzda | Štěpán Křeček | Fosilní paliva | Český statistický úřad (ČSÚ) | Frank | Ministři | Kapitálové výdaje | Kurz eura | Objem investic | Silné inflační tlaky | Dlužníci | Goodyear | Britské národní loterie | Ceny energií | Americké indexy | Washington | Unipetrol | Ceny potravin | Index FTSE 100 | Společnost Allwyn | Summit v Bruselu | Finanční skupina | Základní sazby | Ekonomka Raiffeisenbank | Analytik Komerční banky | Rostoucí inflace | Zisk ČEZ | Technologický sektor | Soud | Společnost ČEZ | Cena elektřiny | Agentura Fitch | PMI indexy | Předpovědi | Prodeje ropy | SPD | Ruský Gazprom | Evropské méně | Ceny plynu | Světové ekonomiky | Státní distributor paliv | Nord Stream 1 | Benzín | Embargo EU | Rostoucí ceny | Trend | Živnostníci | Konfederace | Pokles sazeb | Hodnota sloučené společnosti | Automobil | Meziroční inflace v září | Reorganizační plán | Oslabení | Střední podniky | Obchodní pokyny | Míra inflace | Windfall tax | Energetika | Manufacturing | Etnetera | Spotřebitelská důvěra | MMF | CNN | Finanční situace | Nařízení | Proces učení | Sazba hypoték | České Radiokomunikace | Ceny benzínu | Ges Group | Nemovitostní trh | Schodek | Doporučení Koupit | Bankovní sektor | Indexy | Citi | Zvyšování sazeb | Odborníci | Cenné papíry ČEZ | Hospodářské krize | Obchodní bilance | Zpřísnění měnové politiky | Mezinárodní měnový fond | Česká národní banka (ČNB) | Průmysl | Východní Asie | Firma Avast | Pyramida | Tempo růstu | Meziroční růst spotřebitelských cen | Podnikatel | Snížení daně | Bilance ECB | Bankovnictví | Sberbank CZ Jiřina Lužová | Natland Group | Pohonné hmoty | Ministerstvo dopravy | Biliony | Cena cukru | Zdražování energií | ETF | Ceny pohonných hmot v Česku | Omezení cen plynu | Plán obnovy | Analýza společnosti | Akciové trhy | Sociální demokraté | Hlavní evropské indexy | Loterie | Evropští ministři | Mluvčí Kremlu | FOMC | Europoslanci | Moneta Money Bank | Centrální bankéři | Zastropování cen paliv | Guidance | Invaze Ruska | Hospodářské soutěže | Družba | Cena zemního plynu | Obchodní aktivity | Peněžní zásoby | Cykly | Akcie aerolinek | Long | Investování do akcií | Bankovní rada | Analýza měnových párů | Pojišťovna | Macron | Pandemie | CPI Property | Investiční skupina | Modrá pyramida | Putinův režim | Výrobci elektřiny | Osobní příjmy | Aktiva | Pražský městský soud | Pokles inflace | Evropský průmysl | Časopis Forbes | Cenový strop | Ministerstvo financí | Výprodej | Problémy v dodavatelských řetězcích | České měny | Ceny ropy dnes | Negativní vývoj ekonomiky | Tuzemský průmysl | Nárůst cen energií | Business | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Akcie aerolinek SAS | Politika ČNB | Investiční společnosti | Camelot LS | Indikátory | Ceny výrobců v eurozóně | Srbsko | Zdanění | Odvolací soud | Pokles cen | Veřejný dluh | Mezinárodní investiční banka (MIB) | Řešení energetické krize | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Helena Horská | ČBA | Výsledky amerických společností | Fiskální politiky | Průmyslový sektor | Tradingový portál | Zdravotnictví | Energetické krize | Diverzifikace bohatství | Plynovod Nord Stream | Obchody na burze | Ole Hansen | Spekulanti | Čínské akcie | Komise v přenesené pravomoci | Ministryně financí | Brazílie | Sentix | Zbyněk Stanjura | Ratingová agentura Fitch | Dodávky plynovodem | | Smartwings | Pochybnosti | Omnipol | Orlen Unipetrol | Signet Bank AS | Investiční skupina PPF | Členské země | RTL | Trinity | Stratég | Majetek | Ekonomika eurozóny | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Řetězce | Staropramen | Sentiment | Zrychlení inflace | Životní minimum | Částečný úvazek | Dopad vysokých cen energií | Investovat do ETF | Stoxx Europe 600 | Růst úrokových sazeb | Politika | Poradenství | Vladimír Vávra | Akcie ČEZu | Akcie zbrojovky | PLN | Komoditní stratég | Míra nezaměstnanosti | Burzovní cena | Ben Laidler | Komunikace | Ceny průmyslových výrobců | SAS | Konsensus trhu | OMV | Breakout strategie Ondřeje Hartmana | Dnešní seance | Nespokojenost | Výhled pro akcie | MAM | Novinky.cz | ECOFIN | Cohn Robbins Holdings (CRHC) | Nike | Poplatky | Forint | Exportní firmy | Karel Komárek | Velká Británie | Německý průmysl | Makroekonomická data | Další vývoj | Dnes zveřejněná data | Pomoc firmám | Rekordní propad | Real Estate | Členové bankovní rady | Akcie | Klaus Zellmer | Setkání zemí OPEC | Finančníci | Zdraví ekonomiky | Energetický a průmyslový holding (EPH) | Nálada | Indie | Energetická krize v Evropě | Technologické akcie | EdF | Měnové politiky | Výrazná inflace | Vnímání | Devizové rezervy ČNB | Aktuální Price Action | Koncern Volkswagen | Ekonomika | První zvýšení sazeb | Indický premiér | Investiční doporučení | Ekonomická data | Stratég Saxo Bank | Elektřina | Ruská společnost Gazprom | Camelot LS Group | ČEZ (CEZ1.CZ) | Proticyklické kapitálové rezervy | Sankce | Commerzbank | Zhodnocení | Inflační krize | Jiří Šimáně | Výhled | Velmi volatilní | České akcie | Americký akciový index | Komerční banky | Americké ministerstvo | Průměrná nominální mzda | Colt CZ Group SE | Summit EU | Investiční prostředí | Akciový trh | Embargo | Vysoké ceny | Economist | Dostatek likvidity | Hry | Tlak na akcie | Energetické společnosti | Propouštění | Private equity | Česká inflace | Zaměstnanci | Trans Adriatic Pipeline | Jaromír Gec | Technologický index Nasdaq | Čerpací stanice | Evropský trh | Lumius | Finanční trhy | Provoz britské národní loterie | Banka Creditas | Schodek rozpočtu | Česká národní banka | Data o inflaci | Jiří Šmejc | Zrušení zastropování cen | Růst cen energií | Síkela | Fondy | Investiční příležitosti | Ministr obchodu | Týdenní výkon | Situace v Číně | ČEZ | Cenové hladiny | Austrálie | Riziko | Začínající investoři | Velkoobchodní cena plynu | Aktuální situace | Britský antimonopolní úřad | Významné riziko | Návrh rozpočtu | Pension Plan | Swing | Čistá ztráta | Index BUX | Analytik finančních trhů | Turów | Krize | NERV | Průměrná úroková sazba | Zajišťování | Prodejní ceny | Portál FXstreet.cz | Německé tovární objednávky | Obchodování pro klienty | Sazba Fedu | Vysoké ceny ropy | Omezení produkce | Britské loterie | Británie | BUX | Šance | Ceny plynu a elektřiny | G20 | Míra inflace v eurozóně | Pokles poptávky | CEO | Panasonic | Oslabení dolaru | Objednávky | Majoritní akcionář | Prezidentské volby | Vratislav Zámiš | Základní úrokové sazby | Nezaměstnanost | Trhy | Výplata | Stabilita úrokových sazeb | Varšavská burza | Sazby | ODS | Paroplynové elektrárny | Invaze Ruska na Ukrajinu | Ředitelka | Turbulence na finančních trzích | Generální ředitel | Kompenzace | EP Commodities | Devizové rezervy | České vlády | DIHK | Cíle | Burza | Ekonomický kalendář | Investiční skupiny | Zvyšování úrokových sazeb | Rozvoj | Americká inflace | Společnost Rohlik | RBA | Žádosti o podporu | Asociace exportérů | Nové sankce | Rozhovor | Spotřeba domácností | Transakce | Cena transakce | Banka | Marian Jurečka | Technologický index | Měny | Premiér Fiala | Vývoj koruny | Generální ředitel ČEZ | Sankce proti Rusku | Růst cen potravin | Innogy | Bezpečnost | Stabilita | Profitovat | Slovensko | Energie | Analytici společnosti | Plynová krize | Zpravodajství | Dmitrij Peskov | Ekonomika EU | Pohonné hmoty v Česku | Tradeři | DE30 | Nezaměstnanosti v Německu | BHS Štěpán Křeček | One Ticket | Dividendy | Měna | Inflace v prosinci | Ruský rozpočet | Dodávky plynu | Pokles ekonomické aktivity | Trading | Finanční sektor | Státní veterinární správa | Renáta Kellnerová | Patria Direct | CV90 | Thomson Reuters | Výnosy | Spotřebitelská poptávka | Miliardy dolarů | Dodávky LNG | Pravidla ekonomie | Index pražské burzy (CZKCASH) | Velké ekonomiky | Maďarská vláda | JPMorgan | Uhlí | Daň z nadměrných zisků | Data z Německa | Regionální měny | Nové prognózy | Wise | Sberbank | Sentiment na trzích | Ministři energetiky | Zlotý | EIA | Sberbank CZ | Frankfurter Allgemeine Zeitung | Rusko | Ceny výrobců | Akcionář | Miliardy USD | Poradce | Vicepremiér | Tescan | Akcie Colt CZ | Zkušenost | Tradingový portál FXstreet.cz | Index Nasdaq (US100) | Signál | Výrazný zisk | Jerome Powell | Zdražování | S/R zóny | Afrika | Chudoba | Předstihové indikátory | Výsledkové sezóny | Britská vláda | ADP | BIST 100 | Repo sazba | Biliony dolarů | Úbytek | Termínový kontrakt | Ropy | Historie | Úspěšné obchodování | EET | Zadlužení země | Míra úspor | Základní sazba | Člen bankovní rady | MUFG Bank | Obiloviny | Forex trader | Výdaje | Guvernér české národní banky | Evropská komise (EK) | Koruna posílila | Rafinerie | Společnost | Důchody | Sázky | Ministr hospodářství | Forbes | Akcez | Milan Vaníček | Ocenění akcií | Colt | Dynamika mezd | Ratingový výhled | Radomír Jáč | Kurzotvorné zprávy | BlackRock | Francouzský index | Plán na zastropování cen plynu | Wood & Company | Cena akcií | Guvernér ČNB | Rozšíření | CAC40 | Západoevropské trhy | Německé hospodářství | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Mimořádné zasedání | Rozpočtové příjmy | CPI Property Group | Burze | Eura | Tisková konference | Ztráty | Ruský finančník | Lehman Brothers | Nizozemsko | RBAG | ACT | Sulut Airways Indonesia | Organizace | Akcie Erste Group | Britský FTSE | Bankovní asociace | Penta | Ceny stavebních prací | Ceny pohonných hmot | Africký mor | Úrokové náklady | Růst | Objem zakázek | Vyšší úroveň | RegioJet | Akcie ČEZ | Pojišťovací společnosti | Energetické komodity | Příjmy | Společnost Seznam.cz média | Komodity | Průmyslová produkce v eurozóně | Hospodářské výsledky | Zajištění | Domácí měny | Parlament dnes | Měnový výbor | CNY | Snížení inflace | Daň z mimořádných zisků | Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) | Index | Rychlý růst cen | Eva Zamrazilová | Bohatství | Průmyslová produkce | Meziroční růst | Obchodní vztahy | Úročení | Cenové stropy | Konsolidační balíček | ČTK | Tuzemská měna | Arca | Valuace | Monopol | Výsledky ČEZu | Zpracovatelský sektor | Měnový výbor maďarské centrální banky | Podnikání na kapitálovém trhu | Ruská mobilizace | Finanční možnosti | Vlády | Obchodování s emisními povolenkami | INDO Defence | Investiční platformy | Seznam.cz | Index DAX (DE30) | Zadlužení České republiky | Vladimir Putin | CAD | Investorské prezentace | Plán EU | Sportovec | Pražská burza | Společnost Gazprom | SPAC | Ministr vnitra | Schůzce FOMC | Francouzské energetické společnosti | Začátky obchodní kariéry | Návratnost | Zboží každodenní spotřeby | WIG20 | Zdravotní sestry | Obchodovat s akciemi | Čerpání evropských peněz | PPF | Zavedení daně z neočekávaných zisků | Investování | Nadprůměrné cash flow | Cenové limity | Repo sazba ČNB | Burzovní cena plynu | David Vagenknecht | Velké hospodářské krize | Měnové krize | Dnešní obchodování | Solidní růst | Směnný kurz | Španělsko | Silky Zdeňka Porybného | Akcie na vlastní účet | Analýza | Výše zdanění | Jan Frait | Burza v Praze | City | Pokles cen elektřiny | Seznam.cz média | Cyklické odvětví | Odvětví | Camelot | Počet zemřelých | Nižší daně | Otevřené podílové fondy | Zprávy z pražské burzy | Domácí investiční společnosti | Přímé intervence | Herní plán | Pražský akciový trh | Balkánské země | O2 | Vývoj peněžní zásoby | Návrh PPF | Depreciace | Pivovar | České předsednictví | Výrobce pneumatik | Pokles burzy | První obchody | SPAC v ČR | Česká vláda | Páteční NFP | Nejvýraznější propad | Dvojciferné zhodnocení | Daňoví poplatníci | Norsko | NBH | Utěsňování centrálních bank | Canary Wharf | Ceny energií v Evropě | RWE | Akciový index S&P 500 | Švýcarský frank (CHF) | Ministři energetiky EU | Speciální daně | Praní špinavých peněz | Vývoj geopolitické situace | Turk Stream | Velké firmy | Středoevropský region | Svět kryptoměn | Americké centrální banky | DNB Markets | Zdravotní péče | Škoda Transportation | Výhled pro akcie ČEZu | Příležitost akcie | Ministr financí | Kadri Simsonová | Hlavní ekonom | Bloomberg | Zahraniční forex | CEE Equities | Zemědělství | Indonésie | Bydlení | Agentura EFE | Reálné mzdy | Žebříček nejbohatších Čechů | UBS | Rakouský ministr | XTB | Akcie českých bank | České koruny | Luiz Inácio Lula da Silva | Předpověď | Sektor služeb | Výsledek hlasování | Průmyslové společnosti | Vysoké ceny energií | Ingredience | Větší regulace | Vypuknutí pandemie | Elektřina pro německý trh | Státní podpora | Balík opatření | Snižování sazeb | Finanční výkazy | Napětí mezi USA a Čínou | EK | Sektorové alokace | Kontrakt | Didier Pfleger | Velkoobchodní ceny elektřiny | Guvernéři centrálních bank | Zdražení ropy | Zdroje energie | Hospodaření | Obchodování na páku | Míra nezaměstnanosti v Německu | Tržní likvidity | Dění na Ukrajině | Ruská ekonomika | Harmonizovaná inflace | PX index | Akciový index | Frontier trh | Rady expertů | Domácí poptávka | Bohemia Energy | Bankovní daň | Produkce mědi | Koncern | Prognóza České národní banky | Prognóza ČNB | FTSE 250 | Americké akciové trhy | Oslabení forintu | Prodej akcie | Index pražské burzy PX | Riziko pro finanční stabilitu | Snížení spotřeby plynu | Index nákupních manažerů (PMI) | Riziko pro investory | Spotřebitelské ceny | Úroveň parity | Plzeňský Prazdroj | Německo | Tržní situace | Koruna posiluje | Eurokomisařka | Analytik | Růst české ekonomiky | Zadlužení | Energetická situace v Evropě | Vice | Nomura Securities | České dráhy | Kapitálové trhy | Zestátnění společnosti | Statistika | Tým FXstreet.cz | Nafta v ČR | Negativní sentiment investorů | DNB | Trader | Aktivum | KOMB | Dovoz ruské ropy | Evropské investiční banky | Viceprezident | Silný frank | NAFTA | Michal Uma | MF ČR | Cena elektřiny v Německu | Promořenosti populace | Ruská centrální banka | Americká ministryně financí | Vysoká inflace | Individuální akcie | Cena ruské ropy | Pozice | Průmyslové podniky | Dostatečné zkušenosti | Britské společnosti | Sociální demokraté (SPD) | Ceny ropy a plynu | Hypomonitor | Sazba ČNB | Rozvoj blockchainové infrastruktury | Průmyslníci | Globální trhy | Vývoj cen pohonných hmot | Obchody | Pokles průmyslové produkce | Základní potraviny | Spready | Zastropování cen plynu | Analytik XTB | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Výkon světové ekonomiky | Vláda v Berlíně | Závislost | Direct market access | Definitivní obrat trendu | Krypto | Dluhopisový trh | Domácí akcie | Ruské firmy | Největší rizika | News | DIA | Spotřeby plynu | Oslabování koruny | Německá energetická společnost | Martin Kupka | Růst platů | Kulminace inflačních tlaků | Ministr spravedlnosti | Investing | Mobilizace v Rusku | Měnověpolitické zasedání | Evropské indexy | Kurs koruny | Krachy velkých krypto burz | CEE | Rychlost | GEN | Akcie skupiny | Alžírsko | Růst ceny ropy | Podnikatelé | Základní úroková sazba | UK100 | Omezené dodávky | Ztrátová investice | Moldavsko | Meziroční inflace | MOL | Oslabení české koruny | Ruský ministr | Krize v Evropě | HDP EU | Budoucnost | Banky | Intervenovat | Cena benzínu | Peking | Radek Špicar | Evropská průmyslová produkce | Energetická situace | Střední hodnota | Mzda | Vysoké rozpočtové schodky | Doporučení | Realitní skupina CPI Property Group | Lockdowny | Zachování neutrality | Evropské země | Vývoj mezd | Antimonopolní úřad | Měnový pár | Průmysl a zahraniční obchod | Ocenění | PX Pražské burzy | Premiérka Liz Trussová | Předsedkyně Evropské komise | Celková inflace | Vypnutí Nord Streamu 1 | Allwyn Entertainment | Opatření | Necyklické aktivum | Sláva | El País | EFE | Ukončení činnosti | Autoprůmysl | Novinky | Blockchainové infrastruktury | Generali Investments CEE | Úrokové sazby | Vyšší výnosy | Omezení pohybu obyvatelstva | Nejvyšší kontrolní úřad | Maďarský index BUX | Válečná ekonomika | FXstreet | Česká antivirová firma | Bilance | Vývoj ceny | Situace ve stavebnictví | Obchodní nastavení | Ceny v Česku | Venture investic | Philip Morris | Ekonomický růst | Nasdaq | Dekarbonizace | Společná evropská měna | Služby pro institucionální investory | Volkswagen | Země G7 | Průměrná cena | Maďarský index | Výsledky hospodaření | Ministerstvo práce | Nasdaq (US100) | Výkon ruské ekonomiky | Cenový vývoj | Hike | Giorgia Meloniová | Nominální růst | Mrazivé počasí | Vyšší inflace | Green:Code | Práce | Atraktivní příležitosti | FOREX | Výroba aut | Fiocchi | RBAG.CZ | Důvěra v ekonomiku ČR | CZG | Investment | Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech | Index DAX | Zásobníky | Modernizace přenosových sítí | Maďarská centrální banka | Ocelárny | Akcie v obranném sektoru | Spojené státy | Rekordní pokles | Odliv prostředků | Silná koruna | WISE Air | Vývoj na trhu | Daně z příjmů právnických osob | Nový Zéland | Kryptoměny | KKCG | Skupina G20 | Podnik | MF | Evropské akciové trhy | AVST | Miliardář | Situace na trhu | Úvěr | Mzdy | Ruská válečná ekonomika | Úspěch | Daně z mimořádných zisků | Ekonomové | Dnes index PX | G7 | Zastavení dodávek ruského plynu | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Volby | Statistický úřad | Ukazatele | Obchodní podmínky | Zlepšení | Úrokové sazby ČNB | Ceny benzínu v USA | Hnědé uhlí | Covidové restrikce | Zlato | Šéfka EK | Fio | Světová produkce mědi | Ondřej Hartman | USD/JPY | Zrychlení růstu | Balkán | Koronavirus | Dánsko | Belgie | Reklasifikace | Společnost S&P Global | NZD | ČR | Podniky | Vyšetřování | CEZ1 | Oblast pro investování | Ekonomické aktivity | Inflace v USA | Politici | Francouzský ministr financí | Odliv prostředků z trhu | Správa | Očkování | Instrumenty | Světové trhy | Růst cen průmyslových výrobců | Naréndra Módí | Měnové podmínky | Akcie Kofoly | Produkce ropy | Dodavatelské řetězce | Obchodní řetězce | Ropovody | CNBC | Emise | Olaf Scholz | Růst cen plynu
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Pozice | Index | Trh | Výhled | Rezistence | Reuters | ČTK | Banky | Banka | Obchodování | Indikátor | FOREX | Trading | Růst | Cena | Pokles | Graf

Předchozí klíčová slova

Zastavení války
Zastavení výběrů
Zastavení výroby
Zastavení výroby automobilky
Zastavení ztrát
Zástavní listy
Zastoupení Evropské komise
Zastoupení Evropské komise v ČR
Zastoupení odvětví
Zastrašování ze strany Číny

Následující klíčová slova

Zastropování cen elektřiny
Zastropování cen energií
Zastropování cen paliv
Zastropování cen plynu
Zastropování cen plynu v EU
Zastropování cen ruské ropy
Zastropování ceny
Zastropování ceny plynu
Zastropování plynu
Zastropování ruské ropy
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI
Potvrďte prosím... Zavřít