TOP 3 největší investoři světa – BlackRock, Vanguard a State Street
Každý investor sní o tom, že jednoho dne bude vlastnit takové portfolio akcií, ve kterém bude téměř nemožné prodělat peníze. Pokud je toto i vaším snem, můžete se inspirovat těmito třemi giganty, kteří vlastní podíl téměř ve všech akciových společnostech, na které si vzpomenete.
V tomto článku si představíme TOP tři investiční společnosti BlackRock, Vanguard a State Street a ukážeme si, jaké investiční nástroje využívají pro správu kapitálu svých klientů. Také se podíváme na to, jak si stojí akciové grafy těchto tří společností, a na závěr nakousneme otázku, zda žijeme ve společnosti, kde skutečně existuje konkurence.
BlackRock – král všech králů
Tato investiční společnost se sídlem v New Yorku je největším správcem aktiv na světě, jež spravuje jmění o hodnotě 10 bilionů amerických dolarů. To z ní činí lídra v investičním světě a s tržní kapitalizací téměř 122,6 miliardy USD je jednou z nejlépe financovaných společností světa.
Obor podnikání této společnosti je v podstatě jednoduchý. Od finančního poradenství pro korporátní klientelu, až po správu aktiv podniků od malých až po nadnárodní korporace. Pro nákup akcií jednotlivých společností využívá BlackRock software Aladdin, který je celosvětově využíván portfolio manažery, investičními manažery, pojišťovnami a penzijními fondy.
Technická analýza akcií
Akciový graf společnosti BlackRock zaznamenal v posledních dvou letech téměř 200% nárůst své hodnoty. Začátek roku 2020 ovšem nebyl pro tuto společnost nejziskovějším. Propad o téměř 22 % byl zapříčiněn především poklesem akcií technologických firem, které jsou součástí akciových indexů. Nejbližší supportní zóna se nachází okolo cenové úrovně 720 USD za akcii. Na tomto supportu lze očekávat zvýšenou aktivitu investorů.
Vanguard – lídr v podílových a ETF fondech
Druhou společností, kterou si představíme, je společnost Vanguard, která v roce 2021 spravovala aktiva ve výši 7,2 bilionu USD, což z ní učinilo druhého největšího správce aktiv na světě. Tato společnost se specializuje na investování do různých finančních aktiv a to především formou fondů jako jsou fondy podílové nebo ETF fondy.
Podílové fondy jsou vhodné pro dlouhodobé investory. Jedná se například o investování do nemovitostí, infrastruktury a dalších dlouhodobých projektů. Jejich výhodou pro českého investora je, že existují podílové fondy pracující s českou korunou, takže není potřeba řešit měnové riziko. Naopak ETF fondy jsou obvykle na nákladech levnější, ale neexistuje žádné ETF, které pracuje s korunou, takže ETF investiční portfolio podléhá měnovému riziku.
Vanguard nabízí diverzifikovaná investiční portfolia svým klientům, jejichž složení je kombinováno napříč podílovými fondy, ETF fondy, akciemi, dluhopisy nebo měnami. Klient má rovněž možnost si vybrat, zda chce investovat do fondu indexového (neprobíhá zásah makléře do složení portfolia) anebo aktivně řízeného (makléř mění poměry jednotlivých aktiv v portfoliu, čímž omezuje riziko a maximalizuje zisk). Mezi nejvýkonnější fondy společnosti Vanguard patří:
- Vanguard S&P 500 ETF
- Vanguard total stock market ETF
- Vanguard growth ETF
- Vanguard information technology ETF
- Vanguard high dividend yield ETF
Investiční portfolia tvořená touto společností zahrnují skutečně pestrou nabídku oborů lidské činnosti. O velikosti a robustnosti investičních portfolií společnosti Vanguard jasně hovoří následující graf.
State Street – investování v digitálním světě
Od roku 1924, kdy byla tato společnost jmenována jako historicky první správce podílového fondu v USA, se zaměřuje především na pochopení potřeb svých klientů a na možnosti jejich realizace. Společně se společnostmi BlackRock a Vanguard se řadí do TOP tří největších správců aktiv na světě. State Street spravuje investice ve výši 3,9 bilionu USD. Tato společnost ovšem nefunguje pouze jako správce investičních portfolií, ale mezi její hlavní podnikatelské činnosti patří také bankovní služby. Banka State Street (bývalá Union Bank, založená v roce 1792) uschovává majetek svých klientů ve výši 43,3 bilionu USD.
Společnost State Street díky širokému poli působnosti, může svým klientům nabídnout, kromě již zmíněné správy investic, také klasické bankovní i nebankovní služby, jako jsou například:
- správa majetku
- služby úschovy
- realitní služby
- outsourcing pro finanční operace
- investiční analytika
- legislativní řešení
I přes vysokou diverzifikaci služeb jsou akcie této společnosti poměrně volatilní. Pozitivní je, že State Street vyplácí svým investorům čtvrtletně dividendy. Díky meziročnímu nárůstu tržeb o 3,8 % je očekáváno i navýšení dividend pro rok 2022.
Technická analýza akcií
Akcie State Street se obchodují v rostoucím trendovém kanálu. Z cenového grafu je rovněž patrné, že akcie zdaleka nedosáhly svých maxim, což je voda na mlýn investorům. Kvůli vysoké volatilitě je velmi složité z technického pohledu analyzovat akcie této společnosti. O to více je ovšem důležitější sledovat fundamentální zprávy ze sektoru bankovnictví, realit a investic, které mohou změnit nebo podpořit dosavadní trendový vývoj.
Velikost budí respekt i obavy
Je potřeba říci, že je na místě smeknout klobouk před těmito třemi společnosti, že se jim podařilo vybudovat takto velká investiční impéria, která klientům nabízejí široké spektrum služeb.
Na stranu druhou ovšem velikost těchto společností může vyvolávat dojem určité centralizace světové ekonomiky do několika málo společností, které vlastní podíly téměř ve všech akciových firmách. Tato centralizace je v rozporu s nově vznikajícím „sociálním cítěním“, které díky kryptoměnám směřuje spíše k decentralizovanému řízení, kde každá virtuální měna vlastní určité „novum“, určitý unikát.
Po zhlédnutí obrázku výše je těžké uvěřit tomu, že existuje tzv. volný trh a konkurence, když hlasovací právo, byť minoritních akcionářů, mají pouze tři společnosti, v naprosté většině akciovek. Je složité uvěřit tomu, že spolu Coca-Cola a Pepsi soutěží, když se ve finále na valné hromadě objevují u obou společností ti samí lidé. Tento způsob smýšlení o konkurenceschopnosti nadnárodních společností samozřejmě vyvolává spoustu protiřečících si argumentů.
Závěr
Tři giganti, tři největší správci aktiv na světě, nabízejí svým klientům jak investiční poradenství a správu financí, tak i bankovní služby spojené například se správou majetku, realitními službami nebo depozitními funkcemi. Tyto společnosti jsou orientovány na poskytování služeb pro jednotlivce i instituce. Velikost jejich investičních portfolií je ohromná, což investorům umožňuje kvalitní diverzifikaci. Rozsah jejich investiční působnosti ovšem může vyvolávat dohady o konkurenceschopnosti jednotlivých společností napříč moha obory a v rámci oboru jednoho.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Dividendy: Dividendové strategie (8. díl)
Dividendové investování se může zdát velmi přímočaré, prostě koupíte akcie, které vyplácí dividendy. Je to opravdu tak jednoduché? I v dividendovém investování existuje více strategií, podle kterých dividendoví investoři vybírají dividendové akcie do svého portfolia. -
Dividendy: Dividendoví aristokrati (5. díl)
Řada společností si zakládá na tom, že jsou dlouhodobě atraktivní pro dividendové investory. Mezi těmito společnostmi existuje elitní skupina dividendových akcií, které se nazývají dividendoví aristokrati. -
Dividendy: Evropské dividendové akcie (6. díl)
Dobré dividendové akcie nejsou jenom ve Spojených státech amerických, i v Evropě je celé množství zajímavých dividendových akcií, včetně České republiky. -
Dividendy: Jaké druhy dividend společnosti vyplácí? (2. díl)
V minulém díle jsme uváděli, že dividenda je podíl akcionáře na zisku společnosti, dividend ale existuje více druhů. V dnešním díle probereme jednotlivé druhy dividend a uvedeme vám, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Kromě toho se také dozvíte, které typy společností vyplácejí dividendy a proč. -
Dividendy: Které důležité finanční ukazatele sledovat (4. díl)
Při nákupu jakékoli akcie, nejen dividendové, se řada investorů zaměřuje na různé finanční ukazatele. Kromě ukazatelů, které jsme si vysvětlili v seriálu o investování do akcií, se dividendoví investoři zaměřují na další typy ukazatelů. -
Dividendy: Úvod do světa dividendového investování (1. díl)
Dividendové investování je styl investování, při kterém se investor zaměřuje na nákup akcií společností, které svým akcionářům pravidelně vyplácejí dividendy, tedy podíly na zisku. -
Dividendy: Vysoké dividendy díky investování do REIT (9. díl)
V rámci dividendových akcií najdete jednu skupinu, která vyplácí často velmi zajímavé a vysoké dividendy. Je to REIT neboli Real Estate Investment Trust. REIT mají svá specifika, některé mohou být velmi rizikové, proto dnešní poslední díl seriálu o dividendovém investování budeme věnovat právě této skupině akcií. -
Nastal konečně čas na nákup akcií?
Letošní rok na akciových trzích rozhodně není nudný. Výpadky v dodavatelských řetězcích, vysoké ceny ropy a dalších komodit, desítky let nevídaná inflace, kterou se centrální banky zatím marně snaží dostat pod kontrolu, zvyšování úrokových sazeb v bezprecedentním tempu, a válka na Ukrajině. To vše je zcela ojedinělý mix velkých událostí, který akciové trhy rozhodně nenechal v klidu. -
Top 3 akcie populárních platforem vhodné nejen pro mladé investory
Postupný přesun do virtuálního světa vytváří pro investory zajímavou příležitost svézt se na popularitě jednotlivých platforem. V tomto článku se proto podíváme na akcie společností, které budou určitě znát především mladší generace. Tyto společnosti totiž očekávají v nadcházejících dvou letech skokový růst tržeb, což díky rostoucí popularitě může opravdu nastat. Vysoká očekávání investorů podepisují také analytici z Wall Street, kteří predikují cenový růst právě u těchto tří akcií. -
TOP 3 dividendoví králové, kteří výrazně obohatí vaše portfolio
Dividendové akcie jsou mezi investory oblíbené především díky jejich schopnosti generovat pasivní příjem. Samozřejmě i u těchto akcií může vzniknout jak kapitálový výnos, tak i ztráta, které jsou způsobeny poklesem nebo růstem ceny akcií. -
TOP 3 technologické akcie v korekci. Jedná se o nejlepší ceny v tomto roce?
Bez technických korekcí a občasných cenových propadů by nebylo možné, aby akciové trhy rostly. Jedná se o jejich přirozené chování, které investoři využívají k dokupování akcií za lepší cenu. Takzvaná strategie buy the dip právě počítá s nákupy cenových propadů, což může být v současné době jedna z hojně využívaných strategií mnoha investorů. Známé akcie technologických společností, na které se v tomto článku podíváme, se nacházejí v cenové korekci, ale disponují vysokými očekáváními od analytiků z Wall Street. Pojďme se tedy z blízka podívat na jejich technickou a fundamentální analýzu. -
TOP 3 trendové akcie, které investory potěší i díky tučné dividendě
Investoři mohou díky akciím generovat hned dva druhy příjmů. Tím prvním je výnos z kapitálového zhodnocení, který je dosahován růstem ceny akcií. Druhý způsob, jak generovat zisk, pak představují dividendy. Ideální situace tak nastává v okamžiku, kdy cena akcií roste a navíc společnost vyplácí například kvartální dividendu. V tomto článku se proto zaměříme na tři akcie, které tato přísná kritéria bezezbytku splňují. -
Tyto 3 akcie lámou rekordy. Vezete se také? 🚀
V dnešním analytickém videu se podíváme na 3 nejrychleji rostoucí akcie: Tesla, Palantir Technologies a Warner Bros. Discovery. Kam až by růst mohl pokračovat a kde by se mohl trend zastavit? -
Tyto 3 bankovní akcie vám zaručí pasivní příjem a ke všemu dlouhodobě rostou
Budování pasivního příjmu je jedním z velkých cílů každého investora. Akcie toto samozřejmě umožňují (díky dividendám), ale nic není bez rizika. Aby investor dokázal profitovat také z růstu ceny akcií, tak musí nakoupit i dlouhodobě rostoucí tituly. Všechny tyto požadavky splňují níže uvedené tři bankovní akcie, které si nyní představíme blíže.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |