Dividendy: Úvod do světa dividendového investování (1. díl)
Dividendové investování je styl investování, při kterém se investor zaměřuje na nákup akcií společností, které svým akcionářům pravidelně vyplácejí dividendy, tedy podíly na zisku.
Dividendy jsou jeden z nejoblíbenějších zdrojů pasivního příjmu, dividendové akcie miluje i Warren Buffett a je to rozhodně zajímavý styl investování pro dlouhodobě orientované investory.
Můžete číst dále, nebo si můžete tento díl pustit jako podcast na Spotify ZDE nebo na Apple Podcasts ZDE.
Co je dividenda?
Základním stavebním kamenem dividendového investování je dividenda a dividendové akcie.
Dividenda reprezentuje právo společníka na podíl na zisku dané společnosti. Je to jednoduché: pokud společnost vytvoří zisk, akcionáři na valné hromadě rozhodnou, jak s tímto ziskem naloží, zda zisk ponechají ve společnosti třeba na investice nebo zda zisk rozdělí mezi akcionáře právě ve formě dividendy.
Jako dividendové akcie se pak označují akcie, které vyplácejí dividendu, tedy podíl na zisku.
Jaký je hlavní princip dividendového investování
Hlavní princip dividendového investování se dá popsat velmi jednoduše:
1. uděláte si research, analýzu a koupíte akcie společnosti, která pravidelně vyplácí svým akcionářům dividendu;
2. jakmile společnost vyplatí dividendu, na účet vám přijdou peníze;
3. dividendu si můžete z účtu vybrat a použít na cokoli chcete. Řada investorů dividendu reinvestuje, tedy nakoupí za ni další akcie;
4. v ideálním případě to takto děláte dlouhé roky, někdy i desetiletí.
Výhody dividendového investování
Dividendové investování rozhodně není strategie pro krátkodobé obchody. Hlavní benefity pocítíte, pouze pokud budete investovat dlouhodobě, tedy v horizontu více let.
Pro dlouhodobé investory, jejichž cíle odpovídají principům dividendového investování, ale přináší tento styl investování mnoho výhod.
Výhoda #1: Pravidelný příjem
Základní kouzlo dividend je jejich pravidelná výplata v penězích na váš účet, buď obchodní nebo bankovní. Díky tomu mají dividendoví investoři pravidelný příjem, aniž by museli akcie prodávat, respektive přesněji, aniž by museli cokoli dělat.
Výhoda #2: Dostáváte peníze, i když ceny akcií padají
Velká část společností vyplácí dividendy bez ohledu na to, zda ceny jejich akcií rostou nebo padají. Jsou společnosti, které vyplácely bez přerušení dividendy i v dobách největších poklesů na akciových trzích v letech 2000 až 2002 či v letech finanční krize v letech 2008 a 2009.
Toto je zásadní výhoda pro ty investory, pro které dividendy představují zdroj příjmu, ze kterého žijí.
Příklad: Jako příklad nám mohou posloužit akcie společnosti Coca-Cola, která je velmi známá svojí dlouholetou a stabilní výplatou dividend.
Graf na obrázku zobrazuje akcie společnosti Coca-Cola za období od roku 1999 do roku 2015. Červená šipka ukazuje propad, ke kterému došlo v roce 2008 a 2009 v důsledku světové finanční krize. Přestože se v roce 2008 a 2009 akcie Coca-Coly propadly o téměř 40 %, Coca-Cola i v těchto letech dále vyplácela svým akcionářům pravidelně dividendu.
Výhoda #3: Finanční svoboda
Dividendy se uvádějí jako jeden z hlavních zdrojů pasivního příjmu. Pokud se vám podaří dosáhnout toho, že váš příjem z dividend bude vyšší než vaše náklady, dosáhli jste finanční svobody.
Výhoda #4: Nižší riziko
Společnosti, které vyplácejí dividendy, jsou zpravidla velké, stabilní a finančně silné společnosti, které jsou na trhu často desítky let.
Akcie těchto společností jsou často zařazovány mezi „blue chips“, tedy ty nejlepší a nejkvalitnější akcie. Investice do akcií takových společností obecně představují menší riziko, ačkoli na akciovém trhu nemáte jisté nic, i blue chip akcie mohou jít ke dnu.
Výhoda #5: Je vhodné i pro méně zkušené nebo zaneprázdněné investory
Dividendové investování není úplně bez práce a než si poskládáte své dividendové portfolio, musíte investovat i nějakou část svého času.
Dobrá zpráva ale je, že s trochou úsilí si dobré dividendové portfolio dokáže poskládat i začínající investor. Doufáme, že náš seriál o dividendovém investování vám s tím pomůže.
Nevýhody a rizika dividendového investování
Dividendové investování, jako každý investiční styl, má své nevýhody a rizika, které je dobré znát, než se do dividendového investování pustíte.
Riziko #1: Skvělé akcie koupené ve špatný čas
Ačkoli ideální načasování v investování neexistuje, přesto vyděláte více, když si počkáte a skvělé akcie nakoupíte za dobrou cenu, a ne v době, kdy jsou předražené.
Skvěle to shrnul Warren Buffett, jehož výroky si v našem seriálu budeme půjčovat často: „Ať jde o hodinky nebo holínky, rád nakupuji značkové zboží, když je ve slevě. To se týká i akcií.“
Jak vytipovat dobrý čas nákupu dividendových akcií si ukážeme v našem seriálu.
Riziko #2: Připravte se na propady trhu
Základem dividendového investování je dlouhodobost. Akciové trhy v dlouhodobém horizontu rostou, ale pravidelně prochází obdobím propadů, které mohou trvat i několik let. V dobách propadů se s velkou pravděpodobností propadne i cena vašich dividendových akcií.
U dividendového investování vás ale propady na burze nemusí zas tolik trápit. Velká část dobrých společností vyplácí dividendu v dobách, kdy akcie rostou, ale i v dobách, kdy akcie klesají, jak jsme zmiňovali u případu akcií společnosti Coca-Cola.
I když tak cena vašich akcií bude po nějaký čas dole, máte šanci, že svoji dividendu budete i nadále pravidelně dostávat a že po čase cena vašich akcií opět vzroste.
Riziko #3: Vaše akcie se propadnou a už se nezotaví
Může se stát, že nakoupíte akcie společnosti, jejíž akcie se dramaticky propadnou.
Pokud taková společnost i přes propad ceny svých akcií i nadále vyplácí dividendu, dividenda vám může pokrýt část kapitálových ztrát, tedy ztrát způsobených poklesem hodnoty akcií.
Propad ceny akcií může být dočasný a v dlouhodobém horizontu mohou akcie zase vyrůst. Není to ale pravidlo.
Propad akcií může být i varovný signál. Zejména v situaci, kdy celý akciový trh roste, ale akcie vaší společnosti padají, je na místě věnovat zvýšenou pozornost, proč akcie padají. Pokud zachytíte, že vaše společnost je ve vážných problémech, je na čase zvážit prodej vašich akcií.
Riziko #4: Dividendu nemáte nikdy 100% jistou
Představa, že nakoupíte dobrou dividendovou akcii a do smrti budete kasírovat dividendu, aniž byste hnuli brvou, je bohužel dost naivní.
Ani dividendy nejsou doživotní jistota. Drtivá většina společností vyplácí dividendy pravidelně a dividendy pozvolna navyšují.
Mohou ale nastat výjimečné situace, kdy společnost dividendu nevyplatí nebo jí razantně sníží.
Snížení nebo zrušení dividendy je jedno z největších rizik v dividendovém investování a důvody snížení nebo zrušení dividendy mohou být různé. Tomuto tématu se proto budeme podrobněji zabývat v jednom z dalších dílů tohoto seriálu.
Příklad: K drastickému snížení dividendy o 95 % se v únoru 2024 odhodlala německá farmaceutická společnost Bayer AG. Před snížením dividendy se dividendový výnos pohyboval kolem 7 %, investoři, kteří drželi tyto akcie kvůli dividendovému výnosu tak ze snížení rozhodně radost neměli.
Bayer snížil dividendu z důvodu finančních potíží: společnost nahromadila dluh přes 38 miliard EUR a je proti ní vedeno tisíce soudních sporů kvůli náhradě škody za údajně karcinogenní účinky přípravku na hubení plevele RoundUp. Snížením dividendy se Bayer snaží ušetřit peníze, které bude potřebovat na výplatu odškodnění, pokud soudní spory prohraje.
Jak ukazuje graf, akcie společnosti Bayer se obchodují na hodnotách kolem 27 EUR, za které se obchodovaly naposledy kolem roku 2005. Je otázka, zda Bayer tuto situaci zvládne nebo ne, to ukáže až čas.
Riziko #5: Dividendové akcie rostou často pomaleji než jiné akcie
Jak jsme již uváděli, společnosti, které jsou oblíbené dividendovými investory, jsou zpravidla velké, stabilní a finančně silné společnosti, které jsou na trhu často desítky let.
To logicky znamená, že tyto společnosti už mají za sebou fázi rychlého, dynamického růstu. Tím pádem i akcie těchto společností za sebou mají fázi rychlého, dynamického růstu.
Nečekejte tedy, že na akciích dividendových společností vyděláte stovky procent. Na druhou stranu je důležité zmínit, že dividendové akcie dobrých společností v dlouhodobém horizontu rostou, takže je velká šance, že vám zisk přinesou, byť skromnější.
Jeden z nejznámějších dividendových investorů je společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Berkshire Hathaway svým akcionářům dividendy nevyplácí, nicméně ve svém portfoliu drží hned několik dividendových akcií. Tyto dividendy pak Berkshire Hathaway znovu reinvestuje. Očekává se, že za rok 2024 obdrží Berkshire Hathaway na dividendách částku přes 6 miliard dolarů. Pokud vás zajímá, jaké je portfolio Warrena Buffetta, můžete se inspirovat zde. |
Není dividendové investování přežitek?
V posledních letech se dividendové investování ocitlo mimo mainstream a řada investorů se soustředila spíše na dynamicky rostoucí akcie, které ale vyplácí buď malou nebo žádnou dividendu. Je to možná škoda.
Řada autorů a investorů totiž považuje dividendy za jeden z nejvíce spolehlivých ukazatelů síly a stability společnosti, která dividendu vyplácí. Proč?
Dividendy jsou reálné peníze, které společnost vyplácí akcionářům. Aby společnost mohla vyplatit dividendy, musí mít cash neboli hotové peníze. Aby společnost měla cash na výplatu dividend, buď si musí peníze půjčit, což však není dlouhodobě udržitelný model, nebo musí cash vydělat. Aby společnost stále, rok po roce, stabilně a dlouhodobě generovala cash flow na výplatu dividend, musí mít dobrý a silný byznys model.
Akcie společnosti, která má dobrý a silný byznys model a je schopná stabilně a dlouhodobě generovat cash flow, se obecně považují za dobré a relativně bezpečné investice.
Pozor - ne každá společnost, která vyplácí dividendu, je dobrá investice do vašeho portfolia!
Většina investorů, zejména těch, kteří s dividendovými akciemi začínají, se soustředí na jedinou věc: výši dividendového výnosu, což je sice lákavý, ne však příliš spolehlivý ukazatel.
Pokud chcete snížit riziko, rozhodně stojí za to soustředit se i na jiné ukazatele. Spíše, než výše dividendy je důležitější stabilita a udržitelnost dividendy, tedy zda je daná společnost schopná vyplácet dividendu dlouhodobě a stabilně.
Co se dozvíte v tomto seriálu o dividendovém investování
Cílem tohoto seriálu je představit vám různé praktické koncepty dividendového investování a vysvětlit vám různé ukazatele, které se používají při analýze dividendových akcií.
Věříme, že po přečtení tohoto seriálu si budete umět sami vyhodnotit, zda danou dividendovou akcii chcete zahrnout do svého portfolia nebo ne.
Závěrem a co nás čeká v příštím díle
Doufáme, že po přečtení dnešního úvodního dílu máte představu o tom, co je dividendové investování a jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody.
V příštím díle se dozvíte, jaké jsou druhy dividend, které typy společností vyplácejí dividendu a proč.
Marika Čupa pro portál FXstreet.cz
Zdroje, ze kterých jsme vycházeli při přípravě seriálu o dividendovém investování, najdete na tomto odkazu:
- https://www.nasdaq.com/news-and-insights/topic/companies/dividends
- https://www.nasdaq.com/market-activity/stocks/ko/dividend-history
- https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-02-19/bayer-plans-to-slash-dividend-by-95-in-bid-to-pay-down-debt?sref=1sFGx9hr
Související články
Čtěte více
-
Akcie: Základy fundamentální analýzy akcií (díl 8.)
Fundamentální analýza vám pomůže najít odpověď na otázku, jakou akcii zahrnout do svého watch listu, případně koupit. V dnešním díle si představíme několik základních ukazatelů, které se při fundamentální analýze akcií využívají a ukážeme jejich využití na konkrétním příkladu akcií společnosti The Coca-Cola Company. -
Akcie: Základy technické analýzy akcií (díl 7.)
V dnešním díle se lehce zanoříme do světa technické analýzy akcií. Probereme, co je to trend a představíme vám dva zajímavé nástroje, které můžete využít při analýze akciových grafů: jedná se o S/R zóny (supporty, rezistence) a klouzavé průměry. Připravte se na to, že se naučíte, co tyto nástroje jsou a jak je na grafu interpretovat. Věříme, že vám dnešní díl pomůže stát se zase o něco vzdělanějším investorem. -
Budujete pasivní příjem? Tak nezapomeňte na tyto 3 dividendové krále
Budování pasivního příjmu je velmi důležité pro každého dlouhodobého investora nejen kvůli inkasování dividendy, ale také kvůli samotné povaze dividendových akcií. Ty jsou totiž obvykle mnohem odolnější vůči negativním ekonomickým cyklům, díky čemuž dokážou portfolio ochránit od větších kapitálových propadů. V tomto článku se podíváme na 3 dividendové krále, jejichž akciový vývoj je sice odlišný, nicméně i tak v nich analytici z Wall Street vidí potenciál. -
Dividendy: Časové pojmy důležité pro dividendové investování (3. díl)
Každý dividendový investor by měl znát určitá data a časové pojmy, které jsou pro dividendy specifické. Neznalost vás totiž může stát peníze. V dnešním díle vám proto vysvětlíme čtyři základní data a časové pojmy, které jsou důležité a běžně používané ve světě dividendového investování: Declaration Date, Ex-Dividend Date, Record Date a Pay Date a vše si ukážeme na příkladu akcií společnosti Coca-Cola. -
Dividendy: Dividendové ETF (7. díl)
Pro investory, kteří chtějí investovat do dividendových akcií, ale nemají čas nebo chuť vybírat jednotlivé dividendové akcie, existuje zajímavá alternativa, a to dividendové ETF neboli Exchange Traded Fund. V dnešním díle se dozvíte, jaké existují druhy dividendových ETF, jaké mají výhody a nevýhody a jak funguje u dividendových ETF výplata dividend investorům. -
Dividendy: Dividendové strategie (8. díl)
Dividendové investování se může zdát velmi přímočaré, prostě koupíte akcie, které vyplácí dividendy. Je to opravdu tak jednoduché? I v dividendovém investování existuje více strategií, podle kterých dividendoví investoři vybírají dividendové akcie do svého portfolia. -
Dividendy: Dividendoví aristokrati (5. díl)
Řada společností si zakládá na tom, že jsou dlouhodobě atraktivní pro dividendové investory. Mezi těmito společnostmi existuje elitní skupina dividendových akcií, které se nazývají dividendoví aristokrati. -
Dividendy: Evropské dividendové akcie (6. díl)
Dobré dividendové akcie nejsou jenom ve Spojených státech amerických, i v Evropě je celé množství zajímavých dividendových akcií, včetně České republiky. -
Dividendy: Jaké druhy dividend společnosti vyplácí? (2. díl)
V minulém díle jsme uváděli, že dividenda je podíl akcionáře na zisku společnosti, dividend ale existuje více druhů. V dnešním díle probereme jednotlivé druhy dividend a uvedeme vám, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Kromě toho se také dozvíte, které typy společností vyplácejí dividendy a proč. -
Dividendy: Které důležité finanční ukazatele sledovat (4. díl)
Při nákupu jakékoli akcie, nejen dividendové, se řada investorů zaměřuje na různé finanční ukazatele. Kromě ukazatelů, které jsme si vysvětlili v seriálu o investování do akcií, se dividendoví investoři zaměřují na další typy ukazatelů. -
Dividendy: Vysoké dividendy díky investování do REIT (9. díl)
V rámci dividendových akcií najdete jednu skupinu, která vyplácí často velmi zajímavé a vysoké dividendy. Je to REIT neboli Real Estate Investment Trust. REIT mají svá specifika, některé mohou být velmi rizikové, proto dnešní poslední díl seriálu o dividendovém investování budeme věnovat právě této skupině akcií. -
Nastal konečně čas na nákup akcií?
Letošní rok na akciových trzích rozhodně není nudný. Výpadky v dodavatelských řetězcích, vysoké ceny ropy a dalších komodit, desítky let nevídaná inflace, kterou se centrální banky zatím marně snaží dostat pod kontrolu, zvyšování úrokových sazeb v bezprecedentním tempu, a válka na Ukrajině. To vše je zcela ojedinělý mix velkých událostí, který akciové trhy rozhodně nenechal v klidu. -
Top 3 akcie populárních platforem vhodné nejen pro mladé investory
Postupný přesun do virtuálního světa vytváří pro investory zajímavou příležitost svézt se na popularitě jednotlivých platforem. V tomto článku se proto podíváme na akcie společností, které budou určitě znát především mladší generace. Tyto společnosti totiž očekávají v nadcházejících dvou letech skokový růst tržeb, což díky rostoucí popularitě může opravdu nastat. Vysoká očekávání investorů podepisují také analytici z Wall Street, kteří predikují cenový růst právě u těchto tří akcií. -
TOP 3 dividendoví králové, kteří výrazně obohatí vaše portfolio
Dividendové akcie jsou mezi investory oblíbené především díky jejich schopnosti generovat pasivní příjem. Samozřejmě i u těchto akcií může vzniknout jak kapitálový výnos, tak i ztráta, které jsou způsobeny poklesem nebo růstem ceny akcií. -
TOP 3 největší investoři světa – BlackRock, Vanguard a State Street
Každý investor sní o tom, že jednoho dne bude vlastnit takové portfolio akcií, ve kterém bude téměř nemožné prodělat peníze. Pokud je toto i vaším snem, můžete se inspirovat těmito třemi giganty, kteří vlastní podíl téměř ve všech akciových společnostech, na které si vzpomenete. -
TOP 3 technologické akcie v korekci. Jedná se o nejlepší ceny v tomto roce?
Bez technických korekcí a občasných cenových propadů by nebylo možné, aby akciové trhy rostly. Jedná se o jejich přirozené chování, které investoři využívají k dokupování akcií za lepší cenu. Takzvaná strategie buy the dip právě počítá s nákupy cenových propadů, což může být v současné době jedna z hojně využívaných strategií mnoha investorů. Známé akcie technologických společností, na které se v tomto článku podíváme, se nacházejí v cenové korekci, ale disponují vysokými očekáváními od analytiků z Wall Street. Pojďme se tedy z blízka podívat na jejich technickou a fundamentální analýzu. -
TOP 3 trendové akcie, které investory potěší i díky tučné dividendě
Investoři mohou díky akciím generovat hned dva druhy příjmů. Tím prvním je výnos z kapitálového zhodnocení, který je dosahován růstem ceny akcií. Druhý způsob, jak generovat zisk, pak představují dividendy. Ideální situace tak nastává v okamžiku, kdy cena akcií roste a navíc společnost vyplácí například kvartální dividendu. V tomto článku se proto zaměříme na tři akcie, které tato přísná kritéria bezezbytku splňují. -
Tyto 3 akcie lámou rekordy. Vezete se také? 🚀
V dnešním analytickém videu se podíváme na 3 nejrychleji rostoucí akcie: Tesla, Palantir Technologies a Warner Bros. Discovery. Kam až by růst mohl pokračovat a kde by se mohl trend zastavit? -
Tyto 3 bankovní akcie vám zaručí pasivní příjem a ke všemu dlouhodobě rostou
Budování pasivního příjmu je jedním z velkých cílů každého investora. Akcie toto samozřejmě umožňují (díky dividendám), ale nic není bez rizika. Aby investor dokázal profitovat také z růstu ceny akcií, tak musí nakoupit i dlouhodobě rostoucí tituly. Všechny tyto požadavky splňují níže uvedené tři bankovní akcie, které si nyní představíme blíže.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |