Úterý 21. ledna 2025 00:19
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Trhu s deriváty hrozí výrazná regulace finanční páky a marže na konkrétní pozice. Každý se může postavit proti

26.01.2018 14:50  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropský regulátor finančních trhů ESMA (The European Securities and Markets Authority) připravuje regulaci obchodování finančních derivátů, která by se mohla projevit už během nadcházejících měsíců. Měla by se týkat všech retailových obchodníků, kteří vstupují na finanční trhy prostřednictvím CFD kontraktů včetně obchodování měnových párů a také opcí. Hlavním cílem regulace je dle dokumentu ESMA snížit rizikovost těchto finančních produktů.

Hlavním předmětem je

  • snížení finanční páky na maximálně 30:1
  • stanovení marže na konkrétní pozici
  • ochrana proti negativnímu zůstatku na obchodním účtu
  • úplný zákaz binárních opcí

ESMA vydala v minulém týdnu výzvu k vyjádření k navrhovaným krokům (call for evidence). Svůj názor na novou regulaci mohou napsat jak poskytovatelé finančních služeb, tak zároveň také jednotliví investoři.

1. Finanční páka

Navrhovaný zásah do výše finanční páky by byl výrazným zásahem do trhu, na kterém jsou standardně nabízeny finanční páky až několik set ku jedné. Nově by páka měla být zastropována na 30:1 v případě hlavních měnových párů a 20:1 pro vedlejší měnové páry a hlavní akciové indexy (ano, také pro DAX). Stejná páka je navržena také pro zlato jako pro nejvíce stabilní komoditu. Páka 10:1 by pak měla platit pro zbytek komoditního trhu a vedlejší akciové indexy. Pro individuální akcie a všechny další finanční instrumenty, které nebyly zmíněny výše (pravděpodobně také včetně kryptoměn), by měla platit páka maximálně 5:1.

2. Marže

Dosud se marže počítala vždy pro celý obchodní účet. Nyní by se podle návrhy ESMA měla aplikovat na jednotlivé pozice, a to ve výši 50 % počáteční zálohy (initial margin). Pokud bude například trader obchodovat instrument s finanční pákou 5:1, tak minimální počáteční záloha je 20 % z celkové expozice. Pokud se pozice dostane do ztráty ve výši poloviny marže (na 10 %), tak pozice bude muset být uzavřena. Například tedy na eurodolaru s „přívětivou“ pákou 30:1 hrozí, že maximální „povolená“ ztráta dosáhne na cca 200 pips, a to bez ohledu na celkový kapitál na účtu a objemu pozice. Na velmi obchodovaném DAXu by povolená ztráta mohla jen lehce přesáhnout 300 bodů.

3. Ochrana před negativním zůstatkem obchodního účtu

V případě nepříznivých okolností se obchodní účet může dostat do ztráty (u XTB to už neplatí). Pokud dojde k nečekané tržní události, nejčastěji mimo obchodní hodiny, může dojít ke skokovému pohybu ceny instrumentu, který se může projevit pádem obchodního účtu do negativního teritoria. Podle nové regulace ESMA bude tato situace vyloučena a obchodní účet se nebude moci dostat do záporu. Takovým ztrátám se sice nelze v tržním prostředí vyhnout, nicméně riziko nově povinně ponese pouze broker.

4. Zákaz binárních opcí

Dle nové regulace by byly binární opce bez náhrady zakázány. ESMA zákaz obhajuje vysokou rizikovostí pro klienty, kterou dle této organizace není možno řešit dílčími kroky.

 

Regulace je krok správným směrem

ESMA přichází s množstvím nových pravidel, které chrání investora před nadměrným rizikem. Zkušenost nám říká, že nováčci na finančních trzích jsou skutečně ohroženou skupinou a určitá omezení jim mohou pomoci překlenout náročné začátky v tradingu.

Omezení finanční páky či povinná ochrana před negativním zůstatkem je jistě krok správným směrem. Přestože ale maximální možné páky stejně naprostá většina investorů nevyužívá, tak násobně nižší páka by znamenala, že by investoři museli na účtech držet násobně více kapitálu. Zásah nové regulace by navíc byl skutečně výrazný. V současné době nabízí XTB finanční páku až 200:1 a pokles páky méně drastickým způsobem, například do rozmezí od 100:1 do 50:1, by se zdal být vhodnějším řešením. Páka vyrovnává rizika vysoké tržní volatility a poptávku obchodníků po určité tržní expozici. Snížení omezuje prostor, ve které může cena instrumentu fluktuovat, aniž by došlo k nucenému uzavření pozice.

Naprosto jednoznačně ztotožnit se naopak lze s ochranou před negativním zůstatkem, která se u XTB stala standardem už v minulém roce. V minulosti se mohlo stát, že se investor dostal vlivem externích faktorů do ztráty. Například situace jako náhlé ukončení závazku kurzu 1.20 EURCHF Švýcarské centrální banky byla na začátku roku 2015 náročné i pro mnoho konzervativních investorů. Nové podmínky zaručí, že se investor nikdy nedostane vůči svému brokerovi do pozice dlužníka.

Parametry regulace by měly odrážet zkušenosti investorů

Nelze si ale namlouvat, že případné schválení regulace bude mít pouze pozitivní dopady. Nelze zapomenout hlavně na zkušené investory, kterým nová pravidla zkomplikují trading. Výrazný zásah by kromě násobného snížení páky znamenala hlavně „povolená“ ztráta na pozici ve výši 50 % blokované marže.  Drobní obchodníci by náhle nemohli využít zisky ze ziskových obchodů, aby zvýšili celkovou použitelnou marži.

V případě některých volatilních instrumentů by se povolený „drawdown“ mohl vyšplhat pouze pouze k hodnotám zvýšené intradenní volatility, než by se pozice musela automaticky uzavřít. To, co by ještě mohlo být přijatelné pro intradenního obchodníka, by už ale bylo nemyslitelné pro swingové nebo dlouhodobé obchody. Mnoho obchodních strategií by se ze dne na den mohlo stát dále nepoužitelných.

Nelze si namlouvat, že snížení rizika by nevedlo ke snížení ziskovosti

Vztah rizika, výnosu a likvidity, tzv. magický trojúhelník patří do základů investování na finančních trzích. Pokud se pomocí regulace sníží riziko pro investora, nemůže se to neodrazit na potenciálním zisku. Regulace by se měla zaměřit na skutečně začínající investory. A to pouze v takové míře, která jim umožní vyvinout strategie, které jim umožní stát se dlouhodobě profitabilními. Není žádný důvod k tomu, aby dlouholetí investiční profesionálové byli svázáni regulací stejně jako začátečníci.

Napište, co si o návrhu nových regulací myslíte právě Vy!

ZDE JE POSTUP JAK MŮŽETE ZASLAT VÁŠ NÁZOR EVROPSKÉMU ORGÁNU PRO CENNÉ PAPÍRY A TRHY ESMA.

  1. V příloze zasíláme formulář, který můžete použít pro zodpovězení otázek orgánem ESMA;
  2. Nemusíte zodpovídat všechny otázky, můžete si tedy vybrat na jaké otázky chcete poskytnout Váš názor;
  3. Napište nebo vložte Vaši odpověď  pod danou otázku;
  4. Na webový stránkách ESMA (odkaz zde) vyplňte své osobní údaje a následně nahrajte uložený dokument s odpověďmi.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trh s videohrami roste raketovým tempem
    „Pandemie koronaviru srazila na kolena mnohá odvětví v ekonomice. Má však i své vítěze, mezi které můžeme zařadit herní průmysl. Ten si v koronavirové době vychoval nové hráče, kteří jsou ochotni za videohry utrácet stále více peněž,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Trh tvrdí, že americké oživení se staví na nohy
    Po včera zveřejněných příznivých údajích o počtech žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA otevřou evropské akci...
  • Trhům odpoledne pomohla slova šéfa Fedu
    Odpoledne dokázalo vylepšit zprvu negativní vývoj na hlavních akciových trzích. Americké PPI ukázalo, že výrobní ceny rostly v červnu výrazněji, než naznačoval tržní konsensus. S tím se však po zveřejnění spotřebitelských cen (CPI) tak nějak počítalo a statistika nezpůsobila žádné pozdvižení. Na druhé straně pomáhala slova šéfa Fedu. Jakkoli se s jeho uklidňujícím tónem dalo rovněž počítat, pro trhy to je opět plus.
  • Trhům pomáhají zprávy o příměří, mírné zisky si připisuje i koruna
    Náladu na finančních trzích během dopoledne značně vylepšila zpráva o tom, že ruský a ukrajinský prezident dohodli pří...
  • Trhům pomáhá lehký optimismus o brexitu. Ohledně Číny je na místě opatrnost
    Už úterý by mohlo být docela zásadním dnem pro budoucí vývoj kolem brexitu. Čtvrtek a pátek je vyhrazen summitu EU, kde by se měla případně doladit smlouva mezi unií a Británií. Ovšem pouze v případě, že dnes dojde k dostatečnému pokroku. Jestli ne, bude se muset začít pracovat na odkladu brexitu, nebo se vše vsadí na dohodu na poslední chvíli a přípravu mimořádného summitu na konci měsíce. Na trzích převládá optimismus, který podpořil evropský vyjednavač Barnier. Podle něj je jednání pořád těžší, ale dohoda se stále ještě stihnout dá. Libra proti dolaru roste na 1,2650.
  • Trhům ráno chybí jasné téma, eurodolar se drží u 1,1300
    Na rozdíl od Asie je nálada na evropských trzích dnes ráno lehce negativní. Akciové indexy většinou registrují menší ztráty a naopak mírně zvýšený zájem sledujeme u dluhopisů prakticky napříč kontinentem. Eurodolar po včerejším poklesu zůstává zatím v klidu a drží se těsně u hladiny 1,1300.
  • Trhům se odpoledne dýchá o něco lépe, ale riziko s Itálií narostlo
    Nervozita, kterou na trhu působí Itálie, její politika a rozpočet, odpoledne přece jen trochu ustupuje. Vidět to je zejména na italských akciích, které se dokázaly zbavit značné části ztrát z dnešního rána. Také italským dluhopisům se daří lépe, a to hlavně těm na krátkém konci křivky. I tak ale za dnešek jejich výnosy citelně narostly. Bezpečně v červeném pak zůstávají akciové indexy napříč Evropou, zatímco Wall Street začala v pozitivnějším duchu aspoň kolem nuly.
  • Trhům se vrací nálada, euro ani koruna z toho však neprofitují
    Pokles strachu z dalšího vyhrocení obchodní války pokračuje na trzích také dnes ráno. Asijské trhy se zvedají po propadu, když jim částečně pomáhá víra v podporu čínské administrativy. Centrální banka údajně plánuje podpořit ekonomiku uvolněním politiky skrze nižší povinné minimální rezervy.
  • Trhům vládne zelená. Wall Street zavelela ke zrychlení dnešního růstu
    Už od rána se hlavním akciovým a dluhopisovým trhům vedlo dobře a akcie postupně navyšovaly své zisky. Odstartování amerického obchodování ale spustilo ještě rychlejší vzestup. V čele nyní kráčí Nasdaq s růstem o 3,3 procenta. Mezitím dluhopisy spíše část zisků vracejí, ale na klíčových trzích nadále vidíme výnosy pod pátečními úrovněmi. Eurodolar si polepšil na 0,9800.
  • Trhu pomohla Nvidia
    Hlavním hybatelem korporátních zpráv byla včera bez debaty Nvidia, která ve středu po uzavření trhů reportovala výsledky předčící očekávání. Především pak připomněla, že stojí v popředí dnešního výzkumu a vývoje nejmodernějších technologií. Její akcie včera přidaly 14 %. Dobrá nálada se pak přelila i do zbytku čipařského odvětví a například AMD rostlo o 4,1 %, Applied Materials o 2,3 % a dokonce i v poslední době velmi neperspektivně vyhlížející Intel přidal alespoň optických 0,6 %. Kromě informačních technologií se dařilo i energetickým akciím (+1,3 %), naopak ztrácely utility (-0,5 %) a komunikace (-0,7 %).
  • Trh USD/JPY se dostal nad svůj 200denní klouzavý průměr
    USD/JPY se nedaří uzavřít seanci nad úrovní 153,40, ale vytváří býčí špičky směrem k tříměsíčnímu maximu 153,90. Pár zůstává vysoko nad 200denním jednoduchým klouzavým průměrem (SMA), ale momentum se zdá být slabé. Index RSI se pohybuje horizontálně blízko úrovně 70, zatímco stochastický ukazatel vytvořil medvědí překřížení mezi svými liniemi v překoupené oblasti. Obojí naznačuje potenciální ukončení býčího režimu v krátkodobém horizontu.
  • Trhů se drží dobrá nálada. Dodá ECB dostatečnou podporu?
    Americký prezident říká, že by mohl uvalit cla aspoň na dalších 300 mld. USD čínského zboží. Na druhou stranu ale připomněl podobně jako před časem, že se Čína chce dohodnout a že se v jednáních dějí "zajímavé věci". Stejně tak se podle Trumpa strašně moc chce dohodnout Mexiko. Ve výsledku si tak finanční trhy těmito poznámkami nenechaly zkazit náladu.
  • Trhů se drží nejistota, koruna ráno slábne a eurodolar je níž
    Koruna po klidném úvodu začala lehce oslabovat a nyní se její kurz k euru nachází na 25,66. Žádné nové zprávy...
  • Trhů se drží optimismus. Trumpovi vadí Fed, sazby i euro, ale chválí inflaci
    Americký prezident dnes pokračoval v prohlášeních, která opakují jeho známý postoj: Fed je úplně mimo, úrokové sazby by měly být podstatně níž, euro a další měny jsou podhodnocené a znevýhodňují USA. Na druhou stranu je podle Trumpa "krásné", že mají Spojené státy velmi nízkou inflaci.
  • Trhu s ropou hrozí kvůli protiruským sankcím šok, varuje agentura
    Trhu s ropou hrozí kvůli protiruským sankcím šok, už příští měsíc by mohly denně chybět tři miliony barelů ruské ropy a ropných produktů. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Rusko čelí bezprecedentním ekonomickým sankcím, které na něj za invazi ruských vojsk na Ukrajinu uvalily západní země.
  • Trh v klidu čeká na verdikt o Obamacare, euro se díky dobrému makru vrátilo na 1,08 EURUSD
    Ani dnes zatím akciové indexy nevybočují z bočního trendu, a to navzdory několika zajímavých fundamentům, které dnes přišly z Evropy a z USA. Tématem páteční seance se zdá být hlasování o zrušení Obamacare, které se včera trochu zdramatizovalo, když bylo přesunuto na dnešek. Vše zatím nasvědčuje tomu, že republikáni nejsou schopni získat mezi sebou dostatek hlasů, což by byla nepříjemná rána především pro amerického prezidenta Donalda Trumpa. Finanční trhy zatím ale (ne)zrušení Obamacare zdá se příliš netrápí, jelikož po prezidentských volbách rostly především díky příslibu investic do infrastruktury, vidině snížení daní a deregulace finančního sektoru. Evropské indexy se tak drží v okolí svého včerejšího close a podobně na tom, jsou také indexy ve Spojených státech.
  • Trh v očekávání zpráv o zisku od Apple Inc., Alphabet Inc., Amazon.com Inc. a Microsoft Corp.
    Americký akciový trh postupně oslabuje, zatímco veškerá pozornost se soustředí na zprávy Apple Inc., Alphabet Inc., Amazon.com Inc. a Microsoft Corp.
  • Trh vsadil na jistotu, lokální maxima zasažena.
    Po náročném týdnu, kdy měnové páry dosáhly lokálních maxim, dochází k uvolnění napětí po rozhodnutí ameri...
  • Trh vyčkává na Powella
    Technologické akcie v zámoří včera bohužel nenavázaly na rally z prvního obchodního dne v tomto týdnu, žádná katastrofa se ale nestala. Zámořské indexy se obchodovaly kolem pondělních zavíracích hodnot. Trhy vyčkávají jak na výsledky technologického lídra v oblasti AI chipů Nvidie, hlavně pak na páteční vystoupení guvernéra FEDu Powella v Jackson Hole. Po pondělních ziscích včera odepsala již zmíněná Nvidia 2,8 %. Její konkurent AMD pak ztratil 2,4 %. Nedařilo se finančnímu sektoru (-1 %), agentura S&P včera snížila kreditní rating a revidovala výhled pro několik zámořských bankovních domů a zmiňovala mimo jiné „těžké“ podmínky.
  • Trh vyhlíží Fed, ale v závětří číhá Bank of Japan
    Vrcholem tohoto týdne bude nepochybně vyhlížené zasedání Fedu, avšak potenciálně neméně důležitou událostí bude také zasedání Bank of Japan. Tato centrální banka patří spolu s Fedem, ECB a částečně i Bank of England mezi nejdůležitější instituce ovlivňující ceny na globálních trzích. Výsledek jednání Bank of Japan (BOJ) přitom bude tentokrát atraktivní hned ze dvou důvodů: zaprvé BOJ sama avizovala, že svoji politiku bude revidovat a za druhé výstupy z jejího zasedání trhy pocítí ještě před tím, než skončí jednání FOMC a šéfka Fedu Yellenová předstoupí ve středu večer před novináře.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank