Take Profit (TP) je obchodní příkaz ukončující obchodní pozici v zisku bez účasti obchodníka. Pokyn automaticky uzavře obchod, když cena dosáhne určité cenové úrovně.
Příkazy Stop Loss and Take Profit fungují jako určité pojistky, v podstatě jde o reverzní příkazy. Pokud byl například na Forexu nakoupen měnový pár, v případě realizace SL nebo TP, je proveden obrácený obchod (prodej).
Ukončení pozice v zisku (pokud je zrealizován TP) nebo ve ztrátě (pokud je zrealizován SL).
Stop Loss i Take Profit musí být umístěny v souladu s obchodní strategií. Aby vaše obchodování bylo stabilní, jsou tyto příkazy nutné. SL omezuje ztráty a zlepšuje řízení rizik.
Téměř všechny obchodní strategie zahrnují použití Stop Lossu a/nebo Take Profitu. Každý obchodník má svá vlastní kritéria Money Managementu (MM), která mu říkají, kolik si může v každém obchodě dovolit ztratit. To je strategie, která obchodníkovi říká, kam umístit SL a TP.
Jak umisťovat Stop Lossy?
Obchodník definuje na základě MM, kolik si může dovolit ztratit, pokud se něco pokazí. Strategie mu řekne, kde má být umístěn Stop Loss.
Příklad 1
Obchodník používá strategii Pin Bar. Na vrcholu uptrendu se vytvořil Pin Bar a obchodník plánuje otevřít short pozici. V takovémto případě může Stop Loss umístit například za maximální hodnotu signální svíčky. Orientační bod pro umístění TP je nejbližší úroveň supportu. Poměr zisku ke ztrátě je v tomto případě 3:1. Na prvním obrázku vidíte, kam musí být podle hypotetické obchodní strategie umístěny SL a TP.
Na druhém obrázku je vidět výsledek prodejního signálu.
Stop Loss se obvykle počítá v bodech od vstupu do obchodu, což nám určí ztrátu v základní měně vkladu. Obchodník musí vypočítat cenu jednoho pipu a poté získá velikost pozice pro obchodování.
Například SL je 40 bodů, přijatelná ztráta vzhledem k velikosti kapitálu je 100 USD; 100 USD / 40 pips = cena jednoho pipu je 2,25 USD. Velikost pozice tedy bude 0,25 lotu.
Díky Money Managementu může obchodník kontrolovat rizika. Pokud například obdrží signál s poměrem zisku ke ztrátě 1:1, měl by si před vstupem obchod dvakrát promyslet.
Příklad 2
Na obrázku vidíme kompletně vytvořený Pin Bar. Pokud budeme postupovat striktně podle strategie, zjistíme, že nejbližší úroveň supportu je stejně daleko jako Stop Loss, což dává poměr rizika k zisku 1:1. Můžeme tedy tento signál odfiltrovat, protože není v souladu s výše nastíněným MM.
Příklad 3
V dalším příkladu si vezmeme nejjednodušší strategii založenou na dvou klouzavých průměrech (MA) a fraktálu. Obchodník obdrží signál k prodeji po křížení dvou MA. Poté, co je obchod otevřen, je umístěn také Stop Loss.
Místem pro umístění SL je poslední maximální fraktál (tím zajistíte obchod před falešnými průrazy a pohyby). Obchod bude uzavřen v okamžiku, kdy se MA překříží opačným směrem. Protože není místo zpětného překřížení MA v okamžiku otevření pozice známé, musí obchodník nastavit Stop Loss ručně a udržovat ho v určité vzdálenosti od ceny.
Vzdálenost se počítá na základě několika skutečností:
- Časový rámec, ve kterém byl obchod uskutečněn
- Objem otevřené pozice
- Riziko, které si obchodník může pro daný obchod dovolit
- Volatilita instrumentu (u vysoce volatilních párů může malý SL pozici ukončit ještě dříve, než obchodník dosáhne maximálního zisku).
Pokud Vaše obchodní strategie funguje s poměrem rizika k zisku 3:1 a máte pochybnosti o tom, že cena bude schopna jít v predikovaném směru nejméně třikrát dále, než je vzdálenost Stop Lossu, je nutné seriózně zvážit, zda takový obchod otevřít.
Nikdy není dobrý nápad umístit SL blíže, než bylo plánováno, kvůli nedostatku finančních prostředků, nebo kvůli přání vstoupit s větším objemem, protože to může znamenat hloupou ztrátu. Obchod totiž může být uzavřen dříve, než se cena vydá potřebný směrem.
Jak umisťovat Trailing Stop?
Trailing Stop je funkce, která automaticky posunuje Stop Loss s cenou v určité vzdálenosti od ní.
V platformě MT4 tuto funkci spustíte kliknutím pravým tlačítkem. Poté nastavíte počet bodů pro Trailing Stop. Jak se zisk v otevřené pozici zvyšuje, SL se bude pohybovat automaticky. Mějte na paměti, že pro správnou funkci Trailing Stopu musí být platforma stále zapnutá.
Jednou z forem Trailing Stop Lossu může být také tzv. posun na breakeven. To znamená umístění SL na nulu. Pokud jde pak cena proti nám pozice se ukončí se ziskem (na nule) na SL. SL lze manuálně posunout i do ziskové oblasti na základě Vašich vlastních pravidel, pokud nechcete využít automaticky Trailing Stop.
Jak umisťovat automaticky Stop Loss a Take Profit?
V současné době existuje mnoho programů, které traderům usnadňují práci. Zatímco dříve, pokud chtěl obchodník změnit Stop Loss a Take Profit, musel změnu udělat v několika krocích a ručně, dnes je vše mnohem jednodušší.
Stačí kliknout levým tlačítkem na objednávku v grafu a přetáhnout ji na požadovanou cenovou hladinu. V závislosti na směru, ve kterém byl příkaz přesunut, bude umístěn SL nebo TP.
Existují také skripty a automatické obchodní systémy (EA), které automaticky umisťují úrovně Stop Lossu a Take Profitu podle nastavených kritérií pro každou novou objednávku. Na internetu najdete například EA s názvem Auto-MM s krátkou uživatelskou příručkou. Tento EA automaticky vypočítá objem obchodu a umístí TP a SL.
Závěr
Mnoho obchodníků Stop Lossy zanedbává. Ve snaze uzavřít ztrátu ručně, začnou cítit lítost nad obchodem a doufají, že se trh obrátí a vydá požadovaným směrem. Zpravidla takové akce vedou k velkým ztrátám a propadům kapitálu (drawdown). Naopak správně umístěný Stop Loss pomáhá omezit ztráty na vhodnou úroveň, podle Vašeho Money Managementu.
Použití Take Profitu brání v určitých případech obchodníkovi dosáhnout vyššího zisku. Důvodem je to, že je umístěn v malé vzdálenosti od úrovně vstupu. Tím brání realizovat celý potenciál pohybu.
Aby mohl obchodník správně používat SL a TP obchodní příkazy, měl by si svou strategii dobře prostudovat a rozhodnout se vždy o rizicích dříve, než začne obchodovat.
Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/
Upozornění na rizika:
1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.