Ruský rubl, dluhopisy Kremlu nebo akcie ruských bank jsou v první linii, co se týče ekonomických sankcí. Kurz USD/RUB se sice stále drží relativně stabilní. Jde ale především o zásluhu vysokých cen ropy a ostatních průmyslových materiálů, které výrazně zlepšují ruskou obchodní bilanci. Tento příliv tvrdé měny z vývozu dokáže tlumit odtok vystrašeného zahraničního kapitálu.
Vývoj měnového páru USD/RUB (denní graf – D1):
Skutečnou ekonomickou „nukleární“ možností NATO je vyřazení ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT, kterou zmiňují západní politici v případě napadení Ukrajiny stále častěji, a což by napáchalo nezměrné škody všem vývozcům, dovozcům i ruským bankám. Jen pro ilustraci, SWIFT nemůže využívat Írán a místní vládu to vede k nápadům prodávat ropu za zlato nebo hotovost.
Vývoj ceny ropy WTI (denní graf – D1):
Zajisté by v takovém případě zdražila i ropa a zemní plyn, ať už nejistotou dodávek nebo rizikem, jestli bude mít Evropská Unie a Čína jak za ropu a plyn zaplatit. Na druhou stranu ruské dodávky plynu do Evropské Unie už dramaticky klesly (viz graf), což cítíme na extrémně drahém plynu už dnes, takže evropský trh by taková událost neměla překvapit.
Vývoj vývozu zemního plynu Gazpromu do Evropské Unie (v mil. kubických metrů denně):
Omezení dodávek surovin z Ruska (hliník, paladium, uhlí) by však znamenalo další negativní nabídkový šok, který by působil silně proinflačně. Projekce centrálních bank a jejich plánované utažení měnové politiky by proto prošlo významnou revizí s dopadem na kurzy jednotlivých měn.
Z dalších rizik musíme zmínit samozřejmě možnost oslabení ukrajinské hřivny a také mírné prodeje středoevropských měn (CZK, HUF, PLN), přece jen největší obchodníci v New Yorku a Londýně mohou házet celý bývalý východní blok do jednoho pytle.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Bloomberg