Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:46
reklama
CapXmaster
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap krypto
reklama
Dukascopy new

8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 2. část

20.02.2023  Autor: Jakub Hodan  Sekce: 8 nejlepších obchodních strategií   Tisk


V minulém úvodním díle jsme se podívali na specifika, výhody a nevýhody obchodování metodou scalping. Tento druhý díl by měl přiblížit různé tržní situace a jak se v nich při tomto obchodním stylu chovat a jak jich co nejlépe a nejefektivněji využít.

Skalpování obchodních pásem

Když se trh pohybuje do strany, můžeme obchodovat pásma. Na začátku je potřeba definovat oblast supportu a rezistence. Obchodní pásmo obchodujeme do té doby, než bude proražené.

Skalpeři mají při volbě strategie celou řadu možností. O tomto by se měli rozhodnout po pečlivém vyhodnocení aktuálních tržních podmínek pro měnový pár, který si vybrali.

Nejprve se zaměříme na obchodní pásma a na to, jak je obchodovat plánováním vstupů mezi klíčovými úrovněmi supportu a rezistence.



Obchodování pásma

Naším prvním úkolem jako obchodníka pásma je identifikovat klíčové úrovně supportu a rezistence. To lze provést pomocí různých metod. Jakmile obchodníci tyto oblasti najdou a potvrdí se, že se cena pohybuje v pásmu, vstupy se stanou velmi jednoduchými. Obchodníci mohou nastavit vstupní příkaz k prodeji u rezistence a k nákupu u supportu. Od tohoto okamžiku se skalpeři musí stát trpělivými a čekat, až se trh v jedné z těchto určených oblastí otočí.

Na příkladu níže můžeme vidět tuto techniku v akci. Support a rezistence byly nalezeny pomocí bodů zvratu Pivot Pointy Camarilla. Obchodníci mohou nastavit vstupní příkazy k prodeji USD/CHF zpět ve směru primárního trendu, poblíž rezistence na úrovni 0,9051. V případě, že se cena dotkne těchto vstupních příkazů, bude realizován prodej (short pozice) USD/CHF. Riziko bylo řízeno umístěním Stop-Loss příkazu na další linii rezistence označené jako R4 na úrovni 0,9068. Take-Profit by měl být proveden, jakmile cena dosáhne protilehlé oblasti pásma. Při prodeji pásma lze umístit Take-Profit příkazy na support. Naopak v případě nákupu u supportu lze Take-Profit příkazy nastavit na rezistenci pásma.



Pásmo s oscilátory

Obchodníci se také mohou rozhodnout skalpovat obchodní pásmo pomocí oscilátoru. Tradeři by opět měli před zvažováním vstupu počkat, až cena dosáhne klíčové úrovně supportu a rezistence. Jakmile k tomu dojde, mohou se obchodníci obrátit na indikátor, jako je MACD, CCI nebo RSI, aby načasovali svůj vstup. V případě, že se cena dotkne rezistence, jak je zdůrazněno níže, vstoupí obchodníci do trhu při návratu z překoupené úrovně. Tento proces lze replikovat na nákup u supportu, když oscilátory překročí zpět nad přeprodanou hodnotu.

Obchodování s oscilátorem může potenciálně pomoci obchodníkům lépe najít momentum trhu a dokonce jim zabránit vstupu do špatné pozice. Je však třeba poznamenat, že to nedává skalperům zelenou k nedbalému řízení rizika! Stejně jako v našem příkladu s použitím vstupních příkazů mohou obchodníci řídit riziko tak, že umístí Stop-Loss nad nejbližší linii rezistence a zároveň se zaměří na support pásma, aby mohli vybrat zisk pomocí Take-Profit příkazů.


Je třeba poznamenat, že pásma lze obchodovat, pokud support a rezistence zůstanou neporušené! V případě, že měnový pár, který obchodujete, prorazí nebo začne trendovat, bude čas opustit obchodování pásma a buď přejít na nový graf, nebo na novou strategii.


Skalpování korekcí

Když trhy korigují trend, zvažte obchodování korekcí (retracement). Obchodníci mohou načasovat vstupy na support a rezistenci pomocí oscilátorů. Stop-Loss umísťujeme nad dřívějšími swingovými maximy nebo pod minimy trhu.

V této části se zaměříme na obchodování korekcí ceny od primárního trendu.



Obchodování korekce

Naším prvním úkolem jako obchodníka s korekcemi je identifikovat trend. To lze provést pomocí různých metod. V případě, že se cena pohybuje v klesajícím trendu, obchodníci korekcí se budou snažit prodat trh poté, co se cena vrátí zpět, což znamená, že se trh dočasně pohyboval proti primárnímu trendu. Stejně tak v případě, že je cena v trendu směrem nahoru, budou obchodníci čekat na pokles cen před nákupem směrem k vyššímu maximu. Výše můžeme vidět sérii korekcí na měnovém páru USD/CHF, které nabízejí příležitosti k prodeji.

Jakmile nalezneme korekci, je čas začít plánovat, kde vstoupit do trhu. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je umístit vstupní příkazy v blízkosti konvergující úrovně buď supportu (k nákupu v rostoucím trendu), nebo rezistence (k prodeji v klesajícím trendu). Níže uvádíme příklad této techniky v praxi. Na obrázku vidíte rezistenci v podobě trendové čáry a také hladinu 78,6 % Fibonacciho retracementu. Obchodníci mohou hledat příležitost k prodeji v této oblasti poblíž 0,9035. Nad rezistencí je třeba sledovat riziko, aby bylo možné v případě proražení ceny uzavřít pozice, a nakonec by měly být stanoveny hladiny Take-Profitu směrem k nižším minimům.



Korekce s oscilátory

Obchodníci se mohou rozhodnout vstoupit při korekci také pomocí oscilátoru. Podobně jako při obchodování v pásmu by měli před zvažováním vstupu počkat, až cena dosáhne klíčové úrovně supportu nebo rezistence. Jakmile k tomu dojde, mohou se obchodníci orientovat na indikátor, jako je MACD, CCI nebo RSI, aby načasovali svůj vstup. V klesajícím trendu, jako je například výše zobrazený příklad USD/CHF, budou obchodníci před vstupem na trh čekat na návrat momenta směrem dolů.

Obchodování s oscilátorem může obchodníkům potenciálně pomoci lépe najít momentum trhu, který se vrací zpět ve směru primárního trendu. Níže opět vidíme 30minutový graf (M30) USD/CHF, ale tentokrát byl do grafu přidán ukazatel RSI. Cena se posunula od rezistence, ale tradeři s oscilátorem budou před vstupem do trhu čekat, až RSI uzavře pod překoupenou hodnotou. Po vstupu obchodu bychom měli opět vyhodnotit výstupy z pozic. I při obchodování s potvrzujícím oscilátorem by měl být použit Stop-Loss.


Celkově je obchodování korekcí zajímavým způsobem, jak přistupovat ke skalpování. Je však třeba poznamenat, že obchodování korekcí je především o načasování a nemusí být pro každého! Klíč k tradingu korekcí začíná tím, že se zorientujete v přesném určování hladin obratu na trhu a budete vhodně řídit riziko.


Breakouty

Obchodníci s průrazy by měli nejprve najít oblasti supportu a rezistence. Vstupy mohou být nastaveny již ve vzdálenosti od jednoho pipu od těchto hodnot. Support a rezistenci lze také použít pro řízení pozice.

Scalpeři mají na výběr z celé řady možností při používání této strategie. O tomto by se měli rozhodnout po pečlivém vyhodnocení aktuálních tržních podmínek pro vybraný měnový pár.



Obchodování breakoutu

Prvním klíčem ke skalpování breakoutů je identifikace klíčových úrovní supportu a rezistence. To lze provést pomocí různých metod. Po nalezení úrovní supportu a rezistence je nastavení obchodu s breakoutem jednoduchý proces. V případě prolomení úrovně rezistence budou obchodníci hledat možnost nákupu (long pozice). Příklad tohoto postupu je znázorněn výše na příkladu cenové akce GBP/CAD. Naopak při poklesu pod klíčovou úroveň supportu budou obchodníci usilovat o prodej (short pozice).

Velkou otázkou vždy zůstává, kde v případě proražení vstoupit do trhu. Teoreticky k proražení dojde, pokud je úroveň supportu nebo rezistence prolomena byť jen o 1 pip! To umožňuje agresivním skalperům vstoupit do trhu co nejdříve. Někteří obchodníci se mohou k této metodice uchýlit, protože umožňuje obchodníkům maximalizovat své zisky, když se obchod pohne jejich směrem. Vstup do trhu takto brzy vás však také vystaví tomu, že v případě falešného průrazu budete prvním obchodníkem, který ukončí pozici na Stop-Lossu. Obchodníci, kteří potřebují další potvrzení, mohou počkat na uzavření svíčky na 30minutovém grafu (M30) a poté se rozhodnout, zda do trhu vstoupí.

Stejně jako u každé strategie i při obchodování s breakouty existují rizika. Podívejme se nyní na řízení otevřené pozice.



Riziko a breakouty

První otázka, kterou si nevyhnutelně musíme položit v souvislosti s obchodováním breakoutů, je, jak zabránit falešným breakoutům. I když chápu, že nikdo nemá v úmyslu prodělat, v určitém okamžiku k tomu dojde bez ohledu na strategii, kterou používáte. Jak již bylo řečeno, neexistuje žádný způsob, jak zabránit falešným průrazům. Jediné, co můžeme udělat, je řídit své riziko, když se cena pohybuje zpět proti průrazu.

Výše je uveden příklad falešného průrazu na měnovém páru GBP/JPY. Všimněte si, jak cena čistě prorazila support a poté náhle změnila směr. I když v jednu chvíli mohl být obchod ziskový, když se trh vrátí zpět nad vyznačenou oblast průrazu, obchodníci by měli mít jasný předem daný plán, jak z trhu vystoupit. Při prodeji proražení supportu lze umístit Stop-Loss nad tuto hodnotu, která se stává novou rezistencí (prolomený support).



Riziko versus potenciál zisku

Celkově lze říci, že obchodování breakoutů je vzrušující způsob, jak přistupovat ke skalpování. Je třeba poznamenat, že vzhledem k tomu, že k průrazům dochází v době volatility trhu, je nezbytné maximalizovat své zisky, když se trh prolomí ve váš prospěch! Toho lze dosáhnout pomocí pozitivního poměru rizika a potenciálního zisku (RRR). To znamená, že obchodníci by se měli snažit dosáhnout vyššího zisku v porovnání s tím, co riskují, a to správným umístěním Stop-Loss příkazu.

Výše na obrázku je zvýrazněn poměr rizika a zisku 1:2, kdy se obchodníci snaží při proražení dosáhnout 2x vyššího zisku vzhledem k částce, kterou riskovali. Tento poměr lze zlepšit buď snížením hodnoty rizika, nebo zvýšením množství pipů v zisku, na které je pozice zaměřena.


Závěr

Obchodování metodou skalpingu není sice pro každého, ale věřím, že při správném přístupu lze dosahovat zisků i tímto způsobem. Jedná se bezpochyby o náročný způsob tradingu, ale když se v tomto stanete úspěšným, vaše ziskovost může dosahovat zajímavých hodnot.

Jakub Hodan
Tým FXstreet.cz

Klíčová slova: FXstreet | USD/CHF | GBP/JPY | Take-Profit | Rizika | GBP/CAD | Oscilátory | CCI | Indikátor | Korekce | Long | Long pozice | MACD | Momentum | Měnový pár | Pip | Pozice | Příkaz | RRR | RSI | Retracement | Rezistence | Riziko | Scalping | Short | Short pozice | Stop-Loss | Support | Trend | Ukazatel | USD | JPY | CHF | CAD | GBP | Obchodování | Zisk | Obchodovat | Obchodníci | Cena | FXstreet.cz | Graf | Obchodujeme | Pivot | Řízení rizika | Trh | Volatility | Zisky | Tradeři | Pivot Pointy | Dosahovat zisku | Obchodování breakoutů | Trendové čáry | Momentum trhu | Skalpování | Obchodní pásmo | Způsob tradingu | Pokles cen | Tým FXstreet.cz | Obchod | Jakub Hodan | Oblast supportu | Řídit riziko | Ziskovost | Breakouty | Trhy | Pokles | Situace | Vstupy | Výstupy | Potenciál | Potenciál zisku | Volatility trhu | Tržní situace | Skalpeři | Ceny | Identifikovat trend | Proražení | Take-Profit příkazy | Cenové akce | Příležitosti | Úroveň supportu | Prodej | Obchodování korekce | Načasování | Otevřené pozice | Skalpovat | TIM | Řízení pozice | Obchodování korekcí | Oblasti supportu | Oblasti supportu a rezistence | Obchodování v pásmu | CZ | Obchodní pásma | Camarilla | Pivot Pointy Camarilla | Skalpování obchodních pásem | Obchodování pásma | Pásmo s oscilátory | Obchodování s oscilátorem | Skalpování korekcí | Korekce s oscilátory | Klíč k tradingu | Určování hladin obratu | Riziko a breakouty | Riziko versus potenciál zisku | Obchodování metodou skalpingu | Příležitosti k prodeji | Skalpování breakoutů | Obchodování s breakouty | Překoupené úrovně | Poměr rizika a zisku | Příležitost k prodeji | Proražení supportu | Prolomený support | Výhody a nevýhody obchodování | 8 nejlepších obchodních strategií |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

    C:\fakepath\forex-scalping-28112022-uvod.jpg
    8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
    Skalpování na finančních trzích je běžný termín používaný k popisu procesu častého dosahování malých zisků. Toho se dosahuje otevíráním a uzavíráním více pozic v průběhu dne. To lze provádět ručně nebo prostřednictvím algoritmu, který používá předem definované pokyny, kdy/kde vstupovat do pozic a kde z nich vystupovat. Upřednostňují se nejlikvidnější finanční trhy (hlavně forexové měnové páry), protože spready (poplatky) jsou obecně nižší, díky čemuž se hodí krátkodobá povaha strategie.
    C:\fakepath\trader-fxstreet-10102022-uvod.jpg
    8 nejlepších obchodních strategií – intradenní obchodování (6. díl)
    Intradenní obchodování (daytrading) je strategie určená k obchodování v rámci jednoho obchodního dne. To znamená, že všechny pozice jsou ukončeny před uzavřením trhu (v případě forexu v rámci jednoho obchodního dne). Může se jednat o jeden obchod nebo o více obchodů v průběhu dne.
    C:\fakepath\trader-fxstreet-12092022-uvod.jpeg
    8 nejlepších obchodních strategií – poziční obchodování (5. díl)
    Dnešní článek představí další z řady obchodních strategií, konkrétně poziční obchodování. V minulém díle jsme se zabývali obchodováním v trendu.
    C:\fakepath\trader-trader-15082022.jpg
    8 nejlepších obchodních strategií – obchodování v trendu (4. díl)
    Dnešní článek představí další z řady obchodních strategií, konkrétně obchodování v trendu. V minulém díle jsme se zabývali obchodováním v obchodním pásmu.
    C:\fakepath\trading-17072022.jpg
    8 nejlepších obchodních strategií – obchodování v pásmu (3. díl)
    Dnešní článek je pokračováním seriálu o osmi obchodních strategiích, které si postupně představíme. V minulém díle byla řeč o Price Action obchodování a dnes se budeme věnovat strategii obchodování v pásmu (takzvaná Range Trading Strategy).
    C:\fakepath\price-action-20062022-uvod.png
    8 nejlepších obchodních strategií – Price Action (2. díl)
    Dnešní článek zahajuje sérii osmi strategií, které si postupně představíme. V minulém úvodním díle jsme si představili, o jaké strategie se bude jednat a nyní budeme probírat jednu po druhé.
    C:\fakepath\forex-22052022-uvod.png
    8 nejlepších obchodních strategií – úvodní část (1. díl)
    Dnešní úvodní článek má za úkol představit seriál o osmi nejlepších obchodních strategiích. Podíváme se v každém díle podrobněji na jednu strategii včetně ukázek z praxe na grafech. Tento úvodní díl vám poskytne náhled na to, co můžete očekávat a na co se těšit v příštích 8 dílech tohoto seriálu o obchodních strategiích.

Čtěte více

  • 8 nejlepších obchodních strategií – carry trade obchodování (9. díl) – 1. část
    Transakce carry trade zahrnuje půjčku nebo prodej finančního nástroje s nízkou úrokovou sazbou a následný nákup finančního nástroje s vyšší úrokovou sazbou. Zatímco za vypůjčený/prodaný finanční nástroj platíte nízkou úrokovou sazbu, za nakoupený finanční nástroj inkasujete vyšší úrok. Váš zisk jsou tedy peníze, které získáte z rozdílu úrokových sazeb.
  • 8 nejlepších obchodních strategií – carry trade obchodování (9. díl) – 2. část
    Dnešním článkem završíme náš oblíbený seriál o obchodních strategiích. V tomto závěrečném článku se budeme věnovat druhému dílu strategie carry trade, která patří v současné době vysokých úrokových sazeb k těm nejvýdělečnějším metodám, kterou mohou tradeři obchodovat.
  • 8 nejlepších obchodních strategií – intradenní obchodování (6. díl)
    Intradenní obchodování (daytrading) je strategie určená k obchodování v rámci jednoho obchodního dne. To znamená, že všechny pozice jsou ukončeny před uzavřením trhu (v případě forexu v rámci jednoho obchodního dne). Může se jednat o jeden obchod nebo o více obchodů v průběhu dne.
  • 8 nejlepších obchodních strategií – obchodování v pásmu (3. díl)
    Dnešní článek je pokračováním seriálu o osmi obchodních strategiích, které si postupně představíme. V minulém díle byla řeč o Price Action obchodování a dnes se budeme věnovat strategii obchodování v pásmu (takzvaná Range Trading Strategy).
  • 8 nejlepších obchodních strategií – obchodování v trendu (4. díl)
    Dnešní článek představí další z řady obchodních strategií, konkrétně obchodování v trendu. V minulém díle jsme se zabývali obchodováním v obchodním pásmu.
  • 8 nejlepších obchodních strategií – poziční obchodování (5. díl)
    Dnešní článek představí další z řady obchodních strategií, konkrétně poziční obchodování. V minulém díle jsme se zabývali obchodováním v trendu.
  • 8 nejlepších obchodních strategií – Price Action (2. díl)
    Dnešní článek zahajuje sérii osmi strategií, které si postupně představíme. V minulém úvodním díle jsme si představili, o jaké strategie se bude jednat a nyní budeme probírat jednu po druhé.
  • 8 nejlepších obchodních strategií – scalping (7. díl) – 1. část
    Skalpování na finančních trzích je běžný termín používaný k popisu procesu častého dosahování malých zisků. Toho se dosahuje otevíráním a uzavíráním více pozic v průběhu dne. To lze provádět ručně nebo prostřednictvím algoritmu, který používá předem definované pokyny, kdy/kde vstupovat do pozic a kde z nich vystupovat. Upřednostňují se nejlikvidnější finanční trhy (hlavně forexové měnové páry), protože spready (poplatky) jsou obecně nižší, díky čemuž se hodí krátkodobá povaha strategie.
  • 8 nejlepších obchodních strategií - swingové obchodování (8. díl)
    V dnešním díle tohoto seriálu si představíme swingové obchodování. Swingové obchodování je strategie, při níž se obchodníci snaží využít výhod jak obchodního pásma, tak i trendových trhů. Hledáním vrcholů a dna mohou obchodníci podle toho vstupovat do dlouhých (long - buy) a krátkých (short - sell) pozic. Jedná se o poměrně oblíbenou a hojně rozšířenou obchodní strategii, která má velmi mnoho různých přístupů a variant.
  • 8 nejlepších obchodních strategií – úvodní část (1. díl)
    Dnešní úvodní článek má za úkol představit seriál o osmi nejlepších obchodních strategiích. Podíváme se v každém díle podrobněji na jednu strategii včetně ukázek z praxe na grafech. Tento úvodní díl vám poskytne náhled na to, co můžete očekávat a na co se těšit v příštích 8 dílech tohoto seriálu o obchodních strategiích.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex