Sobota 12. dubna 2025 20:20
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei Payouty

Ondřej Hartman: Technická analýza nepředpovídá budoucnost

09.04.2025  Autor: Ondřej Hartman  Sekce: Technická analýza   Tisk


Technická analýza nepracuje za vás, protože ona nemá úkol. Je to zkrátka jedna z forem analýzy trhů, způsob, jak se na trhy dívat. Ale trader má úkol a tím je ochrana kapitálu a řízení rizika. A k tomu nám může technická analýza dobře posloužit. Tento článek se zabývá technickou analýzou a její rolí pro obchodníky.

Předem je třeba říci, že technická analýza není dokonale předvídavá. To však platí i pro jakoukoli jinou formu analýzy: Je to jen analýza neboli způsob pohledu na něco a minulost nepředpovídá budoucnost. Technická analýza však může být užitečná při řízení rizik, které je pro obchodníky pohybující se na neustále nejisté cestě nezbytnou součástí.

Řízení rizik je nutností pro každého, kdo doufá v trvalý úspěch na trzích. Ze zkušenosti vím, že to obvykle není to, co chce začínající obchodník slyšet. Místo toho chtějí zkratky nebo nápady na „zaručené“ strategie: Jaký je nejlepší indikátor? Jaký je nejlepší časový rámec? Který trh je nejziskovější? Jak mohu „využít zprávy“, abych maximalizoval ziskový potenciál?

Nemohu se tím zabývat jako objektivním faktem, protože je zde příliš mnoho proměnných, než aby bylo možné vytvořit nějakou realistickou statistiku, ale rád vám nabídnu svůj názor na věc a doufám, že se odvolám na vaši logiku: Neexistuje žádný „svatý grál“. Zkratky pravděpodobně způsobí více vyhoření nebo slepých uliček a každá strategie se v určitém okamžiku setká s neúspěchem. Ve skutečnosti je obchodování jedním z mála oborů, do kterých se člověk může pustit, kde je neúspěch prakticky zaručen, a tato skutečnost platí pro každého, kdo se pohybuje napříč trhy, od manažerů fondů se stovkami miliard až po vás a mě, kteří klikáme na grafy na obrazovce.

V každém okamžiku zůstává budoucnost nepředvídatelná a tento předpoklad platí pro jakoukoli formu analýzy. To je holý fakt, který byste již měli znát, protože věštecké křišťálové koule neexistují. Každý, kdo tvrdí opak nebo naznačuje něco jiného, by vás měl přimět ke kritickému zamyšlení nad tím, proč říká to, co říká. Bohužel, jak už to tak na internetu bývá, často je někde kolem prodejní tahák. A vaše kritické myšlení by se pak mělo rozšířit na velmi racionální další otázku: Pokud má tento člověk strategii, která přesně předpovídá budoucnost a která by mu pravděpodobně mohla „tisknout“ peníze, proč mi ji nabízí k prodeji za pouhých 199,99 dolarů měsíčně?

Nejsem člověk, který má odpovědi na každou otázku, ale už ten základní problém by vás měl přimět k otázce, proč někdo tvrdí, že dělá něco, o čem víte, že to pravděpodobně nejde. Za svou dlouholetou praxi na trzích jsem viděl reklamy na strategii „kterou musíte mít“ nebo na 90-95% úspěšnost obchodů. Je to, jak si představuji, že by většina lidí reagovala, kdyby jim náhodný cizinec řekl, že umí létat. 'Dobře, jistě, hodně štěstí.'

Navíc i 99 % ziskových obchodů může být neúspěch, jak se podíváme o něco později v tomto článku.

Ale - jen proto, že dokonalá předpověď je nemožná, neznamená to, že trvale ziskové obchodování je nedosažitelný cíl. Koneckonců, existuje celé odvětví hedgeových fondů a společností spravujících peníze, které jsou postaveny na perspektivě nebo cíli produkovat pro své investory zisk. A ty pravděpodobně nevyužívají křišťálovou kouli nebo sadu tarotových karet jako primární zdroj nápadů na strategie.

Technická analýza

Technická analýza nefunguje“. Chci se k tomu vyjádřit hned, protože vidím, jak se tato věta běžně objevuje na internetu. A do jisté míry s ní souhlasím v tom smyslu, že minulost nedokáže dokonale předpovědět, co se stane v budoucnosti. Ale celá premisa této fráze je nesprávná. Technická analýza nefunguje, protože nemá úkol. Je to prostě forma analýzy, způsob, jak se na něco dívat. A technická analýza je téměř výhradně založena na minulosti, která opět přesně nepředpovídá budoucnost, a důvod proč je logický - protože se neustále dějí nové „věci“. To je to, co dělá život zábavným a vzrušujícím, i když někdy trochu děsivým.

Zatímco obor technické analýzy nemá úkol, obchodník ho má, a tím je řízení rizika (protože budoucnost je opět nejistá). A pro řízení rizik může být technická analýza docela užitečná, protože je to jeden z mála způsobů, jak může obchodník zahrnout data do snahy o správné rozhodování.

Ale možná ještě zajímavější je, že technická analýza může otevřít dveře k asymetrickým příležitostem. Pro nové obchodníky, kteří hledají svatý grál, to nemusí znít příliš vzrušujícím způsobem, ale možnost vydělat dva nebo tři dolary za každý risknutý dolar je něco, co zkušené obchodníky obvykle nadchne. Protože většina zkušených obchodníků již spadla do „pasti předpovědí“, kdy vidí, že asymetrie funguje opačným směrem, kdy jeden „špatný“ obchod způsobí na jejich obchodním účtu spoušť a vymaže zisk z mnoha menších ziskových obchodů. A v některých případech způsobí úplnou devastaci jejich úsilí jen jeden nebo dva opravdu špatné obchody.

Past na předpovědi

Jako myšlenkový experiment si představte obchodníka, který používá cíl jeden pip a Stop-Loss 100 pipů. Tento obchodník se pravděpodobně bude většinu času cítit dobře, protože cíl jednoho pipu bude pravděpodobně zasažen poměrně často. A s každým ziskem přijde jako odměna malé dopaminové nakopnutí. Ale stačí jeden případ ze 100, aby se ziskový cíl nezasáhl a obchodník zaznamenal čistou ztrátu. Očekával bych, že se to stane více než jednou ze 100 případů, což by se rovnalo hrozné equity křivce. Dokonce i dva případy selhání v sekvenci 100 obchodů by se rovnaly ztrátě 102 pipů. Ale i kdyby se to stalo jen jednou, stále bychom se dívali na ztrátovou equity křivku i při 99% míře úspěšnosti.

Přesto by se však tento obchodník pravděpodobně cítil po většinu času dobře s 98% úspěšností, přestože by v čistém vyjádření prodělával a souhrn jeho úsilí by se dal označit za neúspěch. Následující tabulka tuto jednoduchou matematiku zvýrazňuje, aniž by zahrnovala jakýkoli skluz nebo poplatky či cokoli jiného.

Obchodníkovi, který se honí za dopaminem, to nemusí připadat jako hrozná strategie, protože odchází s pocitem vítězství v 98 nebo 99 % případů. Ale jak vidíte níže, na matematice záleží.


A mnoho obchodníků bez plánu nebo bez přístupu k řízení rizika se může dostat do podobné pasti, kdy používají velké Stop-Lossy a malé Profit-Targety a doufají, že většinu času „porazí trh“, soustředí se pouze na procentuální úspěšnost a očekávají, že ziskovost bude automaticky následovat.

Pravdou bohužel je, že matematika není v tomto případě přítelem obchodníka: Já tomu říkám „matematika tradera“, protože velké ztráty vyžadují ještě větší zisky, jen aby se vrátily tam, kde byly. A Break-Even je pro obchodníky docela důležitý, protože to je to, co rozlišuje ziskovost nebo neziskovost.

Toto je důležitější, než jakýkoli analytický systém nebo obchodní strategie. Protože pokud jedna ztráta vymaže 25 % vašeho účtu, musíte nyní vydělat 33 %, jen abyste se dostali zpět tam, kde jste začínali. Pokud ztratíte 50 % svého účtu, no tak teď potřebujete zdvojnásobit hodnotu zbývajícího účtu, jen abyste se dostali zpět na ten předchozí bod.

A pokud obchodník právě prodělal 50 %, pak se mu 100 % návratnost pravděpodobně nezdá příliš pravděpodobná. Čím větší je ztráta, tím je matematika neúprosnější a obchodník, který přišel o 80 % svého účtu, nyní potřebuje čtyřnásobek zbývajícího zůstatku, přičemž návratnost je 400 % - jen aby se dostal zpět na Break-Even. Jak si dokážete představit, pravděpodobně vám to bude připadat jako marná snaha, a to je bod, kdy se mnozí rozhodnou skončit. A ve skutečnosti to pravděpodobně pramenilo jen z několika špatných obchodů, které se nepovedly, protože tento obchodník chtěl za každou cenu ziskový obchod.

Prohrajte bitvu, abyste se pokusili vyhrát válku

Toto je matematika zisků a ztrát a jsou to velmi neúprosná čísla. Proto je řízení rizika nezbytné, protože než se obchodník stane konzistentně ziskový - musí být schopen kontrolovat nebo zastavit ztráty z nevyhnutelných situací, kdy se mýlí. Jinak se může rychle stát obětí situace, kdy jeden špatný obchod vymaže zisky z mnoha úspěšných obchodů a zároveň smaže část kapitálu na účtu.



Historie se nemusí opakovat

Jak tedy může minulost pomoci obchodníkovi vyhnout se úskalí tvrdé matematiky tradera? Omezením rizika. Umožňuje obchodníkům vkládat jednoduché příkazy typu: Pokud bude trend pokračovat, mohu být v pozici, která mi umožní řídit ziskový obchod. Pokud ale bude opak pravdou, mohu zmírnit ztrátu dříve, než udělá neřešitelnou ztrátu na mém obchodním účtu.

To však s sebou nese i přiznání, že obchodníci se občas mýlí, a než aby plýtvali kapitálem na účtu v naději, že budou mít pravdu, mohou raději přijmout malou ztrátu a znovu použít svůj kapitál jinde.

Základem technické analýzy je identifikace trendu a Supportu a Rezistence (S/R zón). Trendy jsou důležité, protože se jedná o tendenci trhu, která se obvykle děje z nějakého důvodu (který lze často vysvětlit fundamenty, i když i to je zpětný pohled). Nyní tato tendence nemusí pokračovat, ale je také možné, že by mohla, a to poskytuje něco použitelného pro obchodníky při určování možného dalšího směru pro obchodní nastavení.

Supporty a Rezistence jsou důležité, protože je to jako historická mapa chování trhu, která ukazuje ceny, které měly nebo mohou mít tendenci přitahovat na trh nové kupující nebo prodávající. A právě zde mohou obchodníci hledat možnosti, jak správně umístit Stop-Loss a Profit-Target, aby v případě, že to, co se stalo, se bude dít i nadále, mohli být v pozici, která jim umožní řídit ziskový obchod. Ale - pokud se něco změní - mohou z obchodu vystoupit relativně brzy ve snaze vyhnout se větší ztrátě a chycení se do pasti předpovědí.

Mezi identifikací trendu a supportem a rezistencí mohou obchodníci získat užitečné informace při hledání strategie. Mohou je zkombinovat se základní fundamentální analýzou, která může pomoci potvrdit platnost trendů tím, že najde důvod jejich existence. A supporty a rezistence (S/R zóny) se stávají užitečnými klíči na cestě k obchodování těchto trendů, protože obchodníci pak mohou hledat možnosti nákupu na supportu v rostoucích trendech a prodeje na rezistenci v klesajících trendech.

Přitažlivost tohoto jednoduchého přístupu k trhu spočívá v tom, že se obchodníci mohou soustředit na jednu z mála věcí, kterou mají pod kontrolou - své riziko a potenciální zisk, s možností asymetrických zisků, když „mají pravdu“, a menších ztrát, když se mýlí.

EUR/USD (denní graf – D1) - Kříž smrti (Death Cross), zlatý kříž (Golden Cross) jako filtr trendu:



Jak začlenit technickou analýzu

Vrátíme-li se k úvodní části tohoto článku, častou další otázkou je „jaká je nejlepší forma supportu a rezistence“ nebo „jaký je nejlepší způsob identifikace trendů“. A na tuto otázku existuje spousta možných odpovědí, ale opět, 'nejlepší', je relativní záležitost a neexistuje úplně přesný způsob, jak ji řešit.

Obchodníci, kteří se snaží najít svatý grál, pravděpodobně zůstanou ochuzeni, protože žádná metoda nebude dokonalá - všechny budou občas podléhat selhání, a o to tak trochu jde. Klíčem je malá ztráta, když se mýlíte, a velký zisk, když máte pravdu.

Klouzavé průměry

Klouzavé průměry mohou být neuvěřitelně užitečným nástrojem jak při identifikaci trendu, tak i supportu a rezistence. Mnoho obchodníků se je naučí jako jeden z prvních bodů technické analýzy na cestě k poznání dalších, složitějších ukazatelů. A jakmile si uvědomí, že indikátory nepředpovídají dokonale, často dojde ke ztrátě nadšení a klouzavé průměry zůstanou zapomenuty stranou.

Ale co lze reálně očekávat? Klouzavý průměr je jednoduše zavírací cena minulých období vydělená počtem těchto období. Ze své podstaty - zaostává za trhem a to je přesně to, o co jde, moduluje krátkodobé chování ceny ve snaze ukázat dlouhodobý trend. Obchodníkovi může pomoci dát si do souvislosti, co pohyb svíček znamená pro dlouhodobý trend.

Pokud jde o konkrétní hodnoty klouzavých průměrů, 200denní klouzavý průměr je běžný jako nástroj pro identifikaci trendu.

USD/JPY (denní graf – D1) - Vložený klouzavý průměr SMA 200:



Price Action – chování ceny

Price Action je oblíbený způsob, jak obchodníci přistupují k technické analýze, a v této oblasti nejsou potřeba v podstatě žádné indikátory.

Výhoda Price Action spočívá v její jednoduchosti; a jejím cílem je snížit zpoždění, které je vždy přítomné u jakéhokoli vypočteného indikátoru, protože u trhů nabývá spíše relativních hodnot, na rozdíl od objektivní hodnoty, jakou může mít klouzavý průměr.

Jednoduše řečeno, trhy často vykazují podobné vlastnosti jako jiné aspekty života. Zlepšení se často projevují v rytmu „dva kroky vpřed, jeden krok vzad“, což lze přirovnat k trendu na trhu, kdy býčí trend vytváří vyšší maxima a vyšší minima a medvědí korekce nižší minima a nižší maxima. Obchodníci se nemusí spoléhat na indikátor, který jim pomůže identifikovat trendy.

Support a rezistenci (S/R zónu) lze také identifikovat pomocí Price Action a tyto oblasti mohou být využité k odhadu nových trendů. Support na předchozí rezistenci nebo rezistence na předchozím supportu jsou oba běžné způsoby, jak se dívat na obchodování nových trendů, přičemž zahrnují support nebo rezistenci z předchozí Price Action. Stejně tak je zde výhoda ve schopnosti řídit riziko, takže pokud v novém trendu skutečně odolá support na vyšším minimu, které bylo náhodou předchozí rezistencí, obchodník je schopen hledat pokračování trendu s možností většího zisku vzhledem k velikosti Stop-Lossu.

USD/JPY (Denní graf – D1) - Struktura Price Action:



Formace (patterny)

Extrapolací z jednoduché Price Action můžeme začít zkoumat cenové formace. To lze považovat za formu technické analýzy, ale podstata spočívá v tom, že obchodníci hledají svíčkové formace, aby získali představu o něčem, co se může stát v budoucnosti.

Stejně jako u mnoha jiných forem technické analýzy si obchodníci všimnou, že ne každá technická formace vychází. Pak tedy celá tato forma analýzy musí selhat.

Ne, opět - minulost nepředpovídá dokonale budoucnost a jakékoli tvrzení o opaku je nesmyslné. Smyslem formací je hledat asymetrii. Je zde potenciál menšího rizika s většími Profit-Targety v případě, že formace bude úspěšná. Formace jsou zkrátka složitějším způsobem obchodování Price Action tím, že hledají specifickou situaci na trhu na rozdíl od běžné analýzy trendu a S/R zón. Pro obchodníky to může být jednoduchý způsob, jak hledat obchodní nastavení, která nesou potenciál zisku 2, 3 nebo 4 dolary za každý 1 riskovaný dolar.

Závěr

V tomto článku jsme toto obsáhlé téma mohli rozebrat jen povrchově. Ale je tu důležitá otázka, kterou bychom se měli zabývat, než skončíme.

Pokud je to všechno tak jednoduché, proč je tedy trvale ziskové obchodování takovou výzvou?

Opět je to otázka, kterou není možné zodpovědět zcela objektivně, takže to nejlepší, co mohu udělat, je nabídnout můj názor. Jsem však přesvědčen, že konzistentní ziskové obchodování má více společného s psychologií, plánováním a disciplínou než s analýzou obchodníka. Toto v kombinaci s nezbytnou nutností trpělivosti jsou vlastnosti, které nepovažuji za běžné, zejména v dnešní kultuře toužící po dopaminu.

Obchodování je obtížné, protože neúspěch, alespoň v některých případech, je prakticky zaručen. Jako lidské bytosti se často snažíme tento neúspěch co nejvíce omezit nebo minimalizovat, což může vést ke špatným návykům, jako je přehnané upnutí na předpovídání trhů, nebo k tomu, že necháme jeden obchod přejít do velké ztráty a zlikvidovat zisky z mnoha dalších obchodů. Upřímně řečeno, lidské bytosti nejsou často vybaveny k tomu, aby se vypořádaly s trvalým neúspěchem, aniž by ztratily motivaci nebo nadšení.

A pokud tento argument rozšíříme, pokud se podíváme na úspěch ve většině jiných oblastech života, je založen na frekvenci. Pokud se ptáte, zda je sportovní tým úspěšný, pravděpodobně se budete dívat na poměr vítězství a proher nebo na procento výher. Chcete-li ve škole projít třídou, jde o to, kolik správných odpovědí dostanete v testu.

Tuto logiku je snadné přenést i na obchodování, kde se obchodník primárně soustředí na procento ziskových obchodů, což může být i „pocitově“ správné, protože je zde i emocionální dopad. Častější zisk je lepší pocit, zatímco častější ztráta je pocit selhání; ale jak jsme viděli u řízení rizika, může to být past, protože menší počet ztrátových obchodů může daleko převýšit větší počet menších zisků. Honba za dopaminem na trzích může být receptem na katastrofu.

Cílem obchodování je vydělat peníze, nikoli dostat se do play-off ani získat jedničku z písemky. A paradoxně nižší procento zisků, které se zaměřuje na asymetrické RRR (vyšší potenciál zisku vzhledem k riziku), by mohlo být pro obchodníky logičtější cestou. Jenže to neznamená, že z toho bude dobrý pocit, a většina lidí má problém pustit se do bolestivého úsilí bez určitého druhu jistoty odměny. A u obchodování nikdy neexistují žádné záruky - takže tato jistota zůstane nenaplněná, a to i pro konzistentně ziskové obchodníky.

Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz

Klíčová slova: FXstreet | Technická analýza | Price Action | Obchodní strategie | Peníze | Equity | EUR/USD | USD/JPY | Profit-Target | Rizika | Svíčkové formace | Kapitál | Analýza | Bod | Grafy | Indikátor | Indikátory | Klouzavý průměr | Korekce | Nástroj | Obchodník | Pip | RRR | Rezistence | Riziko | Stop-Loss | Support | Trader | Trend | Časový rámec | EUR | USD | JPY | Obchodování | Fundamenty | Klouzavé průměry | Myšlení | Zisk | Ziskový obchod | Break-Even | Zkušenosti | Ondřej Hartman | Obchodníci | Křiž smrti | Analýzy | Cena | Dolar | Dolary | FXstreet.cz | Graf | Řízení rizik | Řízení rizika | Trh | Vydělat peníze | Zprávy | Předpověď | Zisky | S/R zóny | Obchodní nastavení | Úspěch | Svatý grál | Supporty a rezistence | Klouzavý průměr SMA | Ztráty | Poplatky | Začínající obchodník | Ziskové obchodování | Obchodování Price Action | Denní graf | Tým FXstreet.cz | Death cross | Patterny | Obchod | Technické analýzy | SMA | Předpovědi | Řídit riziko | Cenové formace | Nejziskovější | Ztráta | Ziskovost | Návratnost | Budoucnost | Zamyšlení | Trhy | Situace | Zlepšení | Úsilí | Obchody | Rozhodování | Medvědi | Prodávající | Historie | Stop-Lossy | Potenciál | Vyhoření | Dlouhodobý trend | Potenciál zisku | Potenciální zisk | Špatný obchod | Tisknout peníze | JDE | Chování trhu | Býčí trend | Ceny | SMA 200 | Identifikovat trendy | Chování ceny | Kritické myšlení | Skluz | Golden Cross | Zlatý kříž | Velké ztráty | Větší zisky | Odvětví | Ziskový potenciál | Štěstí | Konzistentně ziskový | Chování | Společnosti | Neúspěch | Pokračování trendu | Target | TIM | | Nejlepší časový rámec | Identifikace trendu | Velký zisk | Analýzy trhu | CZ | Nižší minima | Nižší maxima | Vice | Konzistentní ziskové obchodování | Profit-Targety | Technická formace | Kupující | 200denní klouzavý průměr | Nadšení | Struktura | Supporty | Vyšší potenciál zisku | D1 | Zavírací cena | Úspěch na trzích | Prodeje | Zpětný pohled | Nejlepší způsob | Ochrana kapitálu | Struktura Price Action | Matematika | Vítězství | Potenciál zisků | Předpovídání trhů | Předpovídání | Vyšší maxima | Vyšší minima | Ziskový cíl | Odměny | Užitečné informace | Analýzy trendu | Trvalý úspěch na trzích | Trvalý úspěch | Budoucnost nepředvídatelná | Věštecké křišťálové koule | Trvale ziskové obchodování | Nedosažitelný cíl | Zdroj nápadů | Technická analýza nefunguje | Forma analýzy | Obor technické analýzy | Správné rozhodování | Pasti předpovědí | Asymetrie | Procentuální úspěšnost | Matematika tradera | Neziskovost | Analytický systém | Mapa chování trhu | Hledání strategie | Platnost trendů | Supporty a rezistence (S/R zóny) | Jak začlenit technickou analýzu | Filtr trendu | Kříž smrti | Death Cross | Forma supportu a rezistence | Způsob identifikace trendů | Identifikace trendů | Malá ztráta | Krátkodobé chování ceny | Nástroj pro identifikaci trendu | Klouzavý průměr SMA 200 | Výhoda Price Action | Obchodování nových trendů | Rezistence na předchozím supportu | Support na předchozí rezistenci | Velikosti Stop-Lossu | Jednoduché Price Action | Hodnoty klouzavých průměrů | Pohyb svíček | Co se může stát v budoucnosti | Pocit selhání | Emocionální dopad | Honba za dopaminem |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

    C:\fakepath\trader-23092024.jpg
    Nejpoužívanější indikátor na světě: 200denní klouzavý průměr (MA 200)
    Je to nejpoužívanější indikátor na světě. Používá ho téměř každý technický analytik či trader v bance či velkých finančních institucí. Proto když se trh pohybuje poblíž tohoto indikátoru, tak je potřeba být na pozoru, umět ho správně číst a používat. V tomto článku si vše ukážeme a naučíme vás ho správně používat.
    C:\fakepath\price-action-04092024-uvod.jpg
    Price Action pro začátečníky: Kompletní průvodce krok za krokem
    Price Action je metoda obchodování, která se zaměřuje výhradně na pohyby cen a ignoruje používání technických indikátorů. Trader, který obchoduje pomocí Price Action, analyzuje čistý cenový graf a dívá se na cenové svíčky, trendové linie, formace, supporty a rezistence, aby získal informace o tom, jak se trh pravděpodobně bude pohybovat.
    C:\fakepath\trader-29072024.jpg
    Technická analýza pro začátečníky: Jak analyzovat grafy krok za krokem
    Technická analýza je klíčovým nástrojem pro obchodníky, kteří chtějí efektivně analyzovat finanční trhy. Jejím cílem je pochopit tržní chování a identifikovat potenciální obchodní příležitosti na základě historických cenových pohybů.
    C:\fakepath\trader-price-18042022-uvod.jpg
    Grafické formace v technické analýze - kompletní průvodce (1. část)
    Na finančních trzích hrají grafické formace velkou roli při předpovídání budoucího pohybu trhu. Formace, které si představíme v tomto článku, můžeme úspěšně používat pro všechny trhy: forex, komodity, akcie, akciové indexy a kryptoměny.
    risk-reward-20022016-3.png
    Jak na Risk-Reward-Ratio (RRR)
    V dnešním článku se podíváme na jednu z nejdůležitějších věcí ohledně tradingu. Povíme si, jak významnou roli v našem obchodování hraje správné Risk-Reward-Ratio (RRR) - poměr rizika a zisku. Správné řízení našeho kapitálu je nedílnou součástí dlouhodobě úspěšného obchodování. Pojem money-management v obchodování představuje různé aspekty řízení rizika a zisku v každém obchodu, který realizujeme. Pokud včas plně neporozumíme významu správného řízení peněz a nedokážeme implementovat techniky řízení peněz, máme velmi malou šanci stát se profitabilním obchodníkem.
    profit-target-09112015-ilust.png
    Zadáváme Profit-Target
    V nedávném vzdělávacím článku jsme se zabývali tím, kde a za jakých podmínek inkasovat naše ztráty. V dnešním článku se podíváme na opačnou situaci, pro nás pochopitelně tu příjemnější, kde vybírat naše zisky. Umět správně vybírat zisky a vystoupit tak z trhu je pro nás podstatně důležitější než náš samotný vstup do trhu.
    stop-loss-21092015-1.png
    Používejte SL, váš účet vám poděkuje
    Dnešním tématem v našem vzdělávacím článku bude jedna z nejdůležitějších věcí v tradingu, Stop-Loss (SL). Proč tuto užitečnou pomůcku, která chrání náš obchodní kapitál a má za úkol utnout naše ztráty včas, mnoho obchodníků nevyužívá, si vysvětlíme v následujících řádcích. Řekneme si jeho definici, jeho význam a využití v praxi. A to nejdůležitější, proč je neoddělitelnou součástí obchodování na finančních trzích.
    clanek 25072014-2.png
    Máte pravdu, nebo peníze?
    Dnešní článek se zabývá dalším tématem z oblasti money managementu a psychologie, které je pro obchodníky na finančních trzích velmi důležité, zejména pokud za sebou ještě nemají dostatečné množství ziskových obchodů a myšlení v pravděpodobnostech jim zatím nepřešlo do krve. Jak je to s naší přirozenou touhou mít při obchodování pravdu a jak to souvisí s vyděláváním peněz v tradingu? A jak často se nám musí povést „mít pravdu“ ohledně budoucího vývoje na trhu, abychom docílili zisků? To bude naše dnešní téma.
    MA.jpg
    Klouzavé průměry - Moving Averages
    Jedná se o jeden z nejpoužívanějších a nejběžnějších indikátorů. Jeho používání je také velice jednoduché a najdete ho snad v každém obchodním softwaru již v základní výbavě.
    mf4.jpg
    Technická analýza - supporty a rezistence
    Support a rezistence (resistance, resistence - S/R úrovně) - česky podpora a odpor patří mezi nejdůležitější pojmy technické analýzy. Svým způsobem jednoduchá, ale přitom velmi účinná pomůcka každého tradera. Pokusíme se poodhalit tajemství těchto výrazů, které velmi úzce souvisí s lidskou psychikou a ne nadarmo se jim říká psychologická bariéra. A podíváme se také na to, jak využít tyto nové informace pro naše ziskové obchodování.
    TA 3.JPG
    Technická analýza II. - trendy a trendline
    Trend a jeho identifikace je základním stavebním kamenem při tvorbě obchodní strategie každého tradera. Dnes se podíváme na typy trendů a zakreslování trendové čáry. Trendová čára může občas být výrazem subjektivního pohledu a osobnosti každého tradera. Graficky znázorňuje změnu ceny a její pohyb. Svojí subjektivní podstatou se také může stát velmi individuálním nástrojem pro úspěšné obchodní systémy. Jednoduché věci jsou geniální - trendová čára je jednoduchým nástrojem.
    Svicky
    Forex a mysterium svíčkových grafů
    Svíčkové grafy patří mezi nejstarší a hojně používané grafy. Mnoho traderů je má v oblibě pro jejich jednoduchost, přehlednost a možnost využití různých technických formací a patternů. Dost a dost papíru již bylo popsáno o této problematice, tak, že snad ani nemůže být řečeno něco nového. Přesto je tato oblast, oblastí stále živou, protože grafy a jejich čtení jsou a ještě dlouho budou základem obchodní strategie každého tradera.

Čtěte více

  • Obchodování formací konsolidace
    V dnešním článku se podíváme hlavně na různé patterny konsolidace, které se objevují na různých úrovních grafu. Rozdělíme si je podle typů a řekneme si, co nám jejich prostřednictvím trh vlastně chce sdělit. Pro možnost jejich praktického využití si uvedeme i logické možnosti vstupu a výstupu z pozice. Jedná se v podstatě o čistou Price Action, tedy chování ceny samotné, protože nepotřebujete žádné indikátory k tomu, abyste tyto formace mohli obchodovat.
  • Obchodování podle PRICE ACTION je dřina (dokud neuvidíte toto video)
    V dnešním videu se podíváme na trading podle Price Action. Price Action se někomu může zdát jako obtížná obchodní metoda. A právě proto jsme připravili toto nové video, které vám ukáže, že trading na základě Price Action rozhodně nemusí být složité.
  • Obchodování svíčkových formací Evening Star a Morning Star (1. část)
    V technické analýze, která je klíčová pro technické obchodníky na finančních trzích, hrají svíčkové formace významnou roli při identifikaci možných změn trendů. Mezi nejdůležitější patří formace Evening Star (večerní hvězda - večernice) a Morning Star (ranní hvězda - jitřenka), které poskytují signály o potenciálním obratu cenových pohybů. Porozumění jejich struktuře a interpretaci je pro investory zásadní. Tento článek se zaměří na charakteristiky těchto formací, jejich výskyt na grafech a efektivní využití v obchodních strategiích.
  • Obchodování svíčkových formací Evening Star a Morning Star (2. část)
    Vítejte u druhého dílu o svíčkových formacích Evening Star a Morning Star, ve kterém se blíže podíváme na praktické aspekty obchodování. V první části jsme se seznámili s těmito důležitými formacemi technické analýzy a vysvětlili si, co nám říkají o možném budoucím vývoji trhu. Teď přichází ten správný čas ponořit se do toho, jak je můžete efektivně využít ve svém obchodním arzenálu. Prozkoumáme různé strategie, které vám mohou pomoci maximalizovat zisky a minimalizovat rizika při obchodování těchto silných signálů.
  • Obchodování svíčkových formací Evening Star a Morning Star (3. část)
    Vítám vás u třetího pokračování našeho seriálu o obchodování s patterny Evening Star a Morning Star. Dosud jsme se podrobně zabývali tím, co tyto technické vzory představují, jak je správně identifikovat a v jakých tržních kontextech je ideální je vyhledávat. Předchozí články zahrnovaly příklady Evening Star, které nám ukázaly, jak tento vzor může signalizovat potenciální obrácení trendu směrem dolů. Dnes se zaměříme na jeho protipól - pattern Morning Star.
  • Obchodování s volatilními trhy: Strategie pro úspěšný trading během vysoké volatility
    Vysoká volatilita na trzích může být pro tradery velkou výzvou, ale i příležitostí (samozřejmě pokud víte, jak ji správně uchopit). Při správném použití totiž můžete nejen minimalizovat riziko, ale také vytěžit maximum z prudkých cenových pohybů.
  • Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (1/2)
    V našem seriálu o Elliotových vlnách jsme postoupili kupředu a dnes již opustíme teorii a začneme se zabývat praxí. Pokusíme se v ní uvést vše, co jsme se dosud naučili. Začneme analyzovat trh, pokusíme se předpovědět následující pohyb a nastavit si obchod, v němž zadáme jak Profit Target (PT) tak i Stop Loss (SL).
  • Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (2/2)
    V minulém díle Elliotových vln jsme již opustili teorii a ukázali jsme si, jak prakticky dělat analýzu a jak náš analytický výstup zobchodovat. Ukázali jsme si, jak se dá dobře obchodovat v impulsu a dnes si ukážeme, že také korekce se dají obchodovat. A to i přesto, že jsou oproti impulsům obtížnější a více nevyzpytatelné.
  • Oblíbené kombinace indikátorů s Price Action (1. část)
    Obchodníci na finančních trzích mají možnost postavit svoji strategii na technických či fundamentálních ukazatelích. Většina retailových obchodníků ke své analýze využívá technickou analýzu, kde mají na výběr mezi Price Action a technickými indikátory, případně kombinují oba přístupy. Dnešní článek nemá ambici porovnávat, který přístup je lepší, ale naopak se podíváme na to, jaké jsou oblíbené kombinace sledování čistého grafu (Price Action) společně s technickými indikátory. V tomto článku se podíváme konkrétně na náš oblíbený indikátor Stochastic, který můžeme využívat jako potvrzovací signál ke vstupu do obchodní pozice, ale i k výstupu z obchodu.
  • Oblíbené kombinace indikátorů s Price Action (2. část)
    V předchozím článku jsme si představili některé kombinace technických indikátorů společně s Price Action, které mohou obchodníci využívat ke svému obchodování. Konkrétně jsme se zaměřili na oblíbený indikátor Stochastic. V dnešním díle se nezaměříme výhradně na jeden jediný indikátor, ale podíváme se na několik dalších možností, jak pomocí Price Action a indikátorů najít kvalitní obchodní signál.
  • Praktický příklad: Kvantitativní analýza na Forexu
    V tomto třetím díle našeho seriálu o kvantitativní analýze přejdeme k čistě praktickým ukázkám. Budeme se věnovat indikátoru Stochastic a podrobně se dozvíte, jak taková kvantitativní analýza probíhá.
  • Predikce a výhled na rok 2021 - Forex, komodity, indexy, akcie a kryptoměny
    Výhled forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu na rok 2021 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2021!
  • Predikce a výhled na rok 2022 - Forex, komodity, indexy, akcie a kryptoměny
    Výhled forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu na rok 2022 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2022!
  • Predikce a výhled na rok 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny - FXstreet.cz
    Výhled forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu na rok 2023 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2023!
  • Predikce psychologických cyklů na finančních trzích
    V článku Můj signál nepřichází, a tak čekám dál, jsme hledali paralely mezi chováním traderů na finančních trzích a mimo ně, v běžném životě. Základem našeho pátrání byla myšlenka, že část chování na finančních trzích je vybudováno neustálým opakováním různých činností v běžném životě. Článek jsme uzavřeli s tím, že tvorba návyků určitého druhu chování podléhá počtu jeho opakování, což nás přivádí k článku dnešnímu, který bude věnován psychologickým cyklům na finančních trzích.
  • Price Action a akciové indexy
    V dnešním článku bych vám rád nabídnul pohled na trading akciových indexů z pozice intradenního tradera, který se těmto trhům věnuje přibližně 6 let, z toho 4 roky jako full-time profesionální trader.
  • Price Action: Klíčový level a struktura ceny
    V dnešním článku se budeme věnovat struktuře ceny a silným S/R úrovním. Cenové formace jako Pin Bar, Outside Bar, Inside Bar a mnoho dalších jsou jistě důležité, ale říkají nám pouze něco o aktuální náladě na trhu. Těmto jednoduchým cenovým formacím je však nadřazena struktura ceny. Při správném čtení struktury ceny můžeme získat silné S/R úrovně. Ty se stávají základním kamenem pro obchodování třeba již zmíněných svíčkových formací.
  • Price Action pro začátečníky: Kompletní průvodce krok za krokem
    Price Action je metoda obchodování, která se zaměřuje výhradně na pohyby cen a ignoruje používání technických indikátorů. Trader, který obchoduje pomocí Price Action, analyzuje čistý cenový graf a dívá se na cenové svíčky, trendové linie, formace, supporty a rezistence, aby získal informace o tom, jak se trh pravděpodobně bude pohybovat.
  • Price Action vs. technické indikátory
    Technická analýza je velmi rozsáhlá disciplína, kterou bychom mohli rozdělit na dvě základní části: Price Action a indikátory. V tomto vzdělávacím článku se budeme věnovat právě těmto obchodním přístupům a ukážeme si jejich výhody a nevýhody. V obou dvou případech se jedná o obchodní přístup, kdy obchodník nezahrnuje do obchodování možnost vlivu fundamentálních zpráv. To však neznamená, že by neměl brát na důležité fundamenty žádný ohled.
  • Profesionální indikátor „CUMULATIVE LEVELS“
    V tomto článku bychom vám s radostí představili profesionální tradingový indikátor zvaný Cumulative Levels. Není žádným tajemstvím, že pro obchodní platformu MT4 existuje doslova tisíce a tisíce různých indikátorů. Většina z nich funguje na principu kalkulovaných průměrů (moving average apod.), různých koridorů (bollinger bands apod.), či výpočtu extrémních hodnot v podobě oscilátorů (RSI apod.).

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei Payouty