
Fundamentální analýza
Donald Trump oznámil již dříve avizované tarify ve středu 2. 4. na den, který označil jako „den osvobození“. Tyto tarify jsou uplatňovány prakticky na veškerý dovoz se základní minimální sazbou 10 %. Na dovoz z EU bude uplatňováno clo ve výši 20 %.
Na čínský dovoz Trump oznámil navýšení dřívějšího 20% cla o dalších 34 %. Čína si to ale nenechala líbit a zavedla 34% tarify na americké zboží s tím, že bude bojovat až do konce. Trump to označil jako velice špatný krok a tarify na čínský dovoz navýšil o dalších 50%. Celkově se tedy americkým společnostem zdraží čínský dovoz o 104 %.
Protože zavedení tarifů by mohlo zvýšit inflaci a ohrozit ekonomický růst, trhy po oznámení tarifů prudce oslabovaly. Z tohoto pohledu bude zajímavé sledovat indikátor spotřebitelské inflace v USA, který bude reportován ve čtvrtek a průmyslové inflace, který vyjde v pátek.
Jsou tu ale i pozitivní náznaky. Evropská komise v pondělí předložila nabídku, že odstraní cla na americký dovoz, pokud to samé udělají USA. Tento náznak ochoty k ústupkům z jedné strany byl pozitivní impuls, který trhy v pondělí povzbudil a indexy nakonec uzavřely v zelených číslech. K dohodě však musí být ochotny obě strany, což ze strany USA zatím nenastalo.
Situace je každopádně mimořádně vyhrocená a jakákoliv zpráva, ať už pozitivní nebo negativní, má potenciál vyvolávat extrémní volatilitu a překvapivé pohyby. Toto je prostředí pouze pro velice zkušené tradery.
Technická analýza
Klesající trend na indexy Dow Jones 30 se po oznámení tarifů akceleroval a projel supporty jako nůž máslem a index od svého high poklesl o 18 %.
Graf č.1: Index Dow Jones na denním časovém rámci
Z denního grafu se může propad z minulého týdne jevit jako hrozivý, ale je potřeba si uvědomit, že jsme se dostali na ceny, které odpovídají dubnovým cenám loňského roku. Stoici si tedy nejspíš řeknou, že se zas nic tak hrozného nestalo.
Z pohledu týdenního časového rámce vidíme, že index otestoval support na hodnotě 37 120 bodů a pohybuje se těsně pod ním. Tento proražený support proto můžeme chápat jako novou rezistenci, kterou budou vyhledávat spekulanti na pokles. Cílovou hodnotou by mohl být další support, který je u hodnoty 35 700.
Graf č.2: Index Dow Jones na týdenním grafu
Podobně je na tom NASDAQ. Rozdíl je jen v tom, že tento index od svého vrcholu oslabil o více než 20 %, což znamená, že oficiálně se tento index dostal do medvědího trhu.
Index prorazil silný support 17 000 bodů a aktuálně dále klesá. Dalším supportem je hodnota 16 200 bodů. Aktuální eskalace obchodní války mezi USA a Čínou je hnací silou tohoto klesajícího pohybu. Takže se zdá být výhodné spekulovat ve směru trendu, tedy short. K tomu budou tradeři hledat vhodné rezistence, což aktuálně je hodnota proraženého supportu na 17 000 bodech.
Graf č.3: Index NASDAQ na týdenním rámci
Padají samozřejmě i evropské indexy. Německý DAX přitom hrozbě tarifů poměrně dlouho odolával a prakticky až do 16. 2. 2025 rostl, i když již v té době bylo jasné, že americký prezident nějaké tarify na evropský dovoz oznámí.
Klesající trend se teprve rozjel minulý týden po oficiálním oznámení tarifů, kdy index prolomil support 22 140 bodů. Index se ze svého vrcholu propadl až o 20 %. Poté ale korigoval a aktuálně je přibližně 18 % pod svým all-time high.
Graf č.4: DAX na denním časovém rámci
Index mohutně prorazil support na 19 650 bodech, a tento proražený support je nyní novou rezistencí, od které je případně možné spekulovat short. Cílovou hladinou by mohl být další support, který je na hodnotě 18 800 bodů.
Jak se lépe vyznat v tarifech vám ukážeme příští úterý na YouTube Purple Trading Začínáme standardně v 17:30 - tak se nezapomeňte dívat!
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 63.5 % % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.