Saxo Bank: Rozhovor se šéfem klientského oddělení Stefanem Veghem
Hodně lidí si myslí, že si přečte jednu knihu nebo článek na internetu a dokáže vydělávat miliony. Takto to nefunguje. Medik se po přečtení knihy o srdci také hned nesebere a nepůjde operovat. Je potřeba mít reálná očekávání a umět řídit riziko, tedy přesně vědět, kolik jsem ochoten ztratit. Pokud nemám zcela jasno, tak na 99 % prodělám, říká šéf klientského servisu pražské Saxo Bank, Stefan Vegh, který se svými kolegy servisuje 28 zemí střední a východní Evropy.
Stefane, Saxo Bank opakovaně upozorňuje na bubliny na trhu, u nichž existuje riziko, že odstartují ekonomickou krizi. Znamená to, že podle vás je krize za rohem?
Je třeba rozlišovat mezi krizí v pravém slova smyslu a technickou recesí, před kterou varuje Saxo Bank. Její příchod by byl zdravým vyústěním 10letého růstu. Poslední data potvrzují, že globální hospodářský cyklus je na svém vrcholu, nicméně recese potřebuje svůj spouštěč. Může jím být obchodní válka mezi USA a Čínou, respektive mezi USA a zbytkem světa. Měnové autority korekci přirozeně nechtějí připustit a zažíváme tak fenomén bezprecedentního zasahování do monetární politiky. To může dlouholetou konjukturu ještě chvíli prodlužovat, ale i nástroje monetární politiky brzy přestanou stačit. Pak bude muset dojít ke korekci, aby se trh takříkajíc uzdravil.
Je to tedy tak, že umělé zásahy centrálních bank prodlužují konjunkturu, ale o to větší a bolestivější pak může být pád?
Přesně tak, protože si tím v zásadě centrální banky vystřílí všechny náboje, a když dojde k rozhodující bitvě, budou již bez munice. Neudržitelnost tohoto jednání centrálních bank je asi každému ekonomovi jasná.
Původně mělo nevyhnutelně přijít ochlazení v roce 2019, nyní to již většina ekonomů posouvá na rok příští…
Toto se velmi těžko odhaduje a každý, kdo oznamuje konkrétní datum, jen střílí do tmy. Na lokálních trzích korekce příští rok rozhodně přijde. Německo zažívá významné zpomalování již nyní a je jen otázkou času, kdy se ochlazení rozšíří do zbytku světa. A současná geopolitická rizika toto ochlazení urychlují, ať již zmíněné napětí mezi USA a Čínou či vzestup populistických stran napříč Evropou. To považuji za velmi podceňované riziko, neboť populistické strany mají obvykle velmi slabý ekonomický program a s případnou recesí se budou jen stěží vyrovnávat.
Dá se pod množinu populismu v Evropě zařadit i nový britský premiér? Jak velké riziko představuje on se svou jasnou představou brexitu za každou cenu?
Populismus dostává více a více prostoru všude a jedním z hlavních rizik je bezpochyby i Boris Johnson se svým urputným postojem k opuštění Evropské unie. Populismus je výsledkem toho, že voliči ztratili důvěru v tradiční politické strany, které podle nich neplní své sliby. Jde tedy o jakýsi projev zklamaných obyvatel.
Jaké je tedy podle vás dnes největší geopolitické riziko, které by měli brát obchodníci aktuálně v potaz?
Na trhu dnes vidím geopolitických rizik hned několik. Bezpochyby je to obchodní válka mezi USA a Čínou, dále je velmi nebezpečná situace v Hongkongu a eskalace jejich odporu vůči Číně. V potaz musíme brát i konflikt s Íránem ohledně dodávek ropy či blížící se hard brexit bez dohody, který Boris Johnson slibuje na konci října. Příští rok navíc proběhnou v USA prezidentské volby. To je velmi důležitý moment, protože Trump a jeho vláda se bude před volbami snažit co nejvíce podpořit hospodářství, což může trhům pomoci. Otázkou je, zda budou mít nástroje, jak hospodářství stimulovat. Nyní se to děje na úkor zvyšování deficitu a umělým snižováním sazeb, což jsou opatření, ke kterým se má přistupovat v době recese. Celé toto počínání tak jde proti ekonomické logice.
Pokud klient požádá Saxo Bank o radu, jak chápat události na trhu a kam investovat, dáte jim konkrétní doporučení?
Našim klientů přímé rady nedáváme. Je to i z toho důvodu, že každý má jinak nastavenu toleranci rizika, preferenci zisku, způsobu jak a v jakém časovém horizontu investovat. Soustředíme se na to poskytnout klientům co nejpřesnější informace z trhu, na základě kterých se oni sami rozhodnou. Většina z nich přitom dobře ví, čeho chtějí dosáhnout a jaké k tomu od nás potřebují informace a podporu, aby mohli svá investiční rozhodnutí zrealizovat. Z naší strany tak jde spíše o technické poradenství, než že bychom říkali: „Nakup tohle a prodej tamto“. To určitě ne.
Saxo Bank se ale pyšní titulem „fintech“ společnost, což působí, že chcete dělat věci digitálně bez lidské práce. Nedávno jste například zavedli obchodování dluhopisů online oproti dřívějšímu telefonickému nakupování. Nemíří tedy Saxo Bank k tomu eliminovat lidskou práci?
Rozhodně vše směřuje k tomu, aby digitalizace bylo co nejvíce a abychom se zbavili možné chybovosti spojené s lidskou prací. Když přijímáte pokyn, který manuálně zadáváte, je zde riziko chyby. Naopak když klient zadává své obchodní pokyny v reálném čase online, není tam chybovost ani časová prodleva a máte vše ve svých rukou. K efektivnímu obchodování ale potřebujete dostatek aktuálních informací z trhu, které si potřebujete ověřit telefonicky se svým relationship managerem. A v tomto dokážeme poskytnout velmi vysokou přidanou hodnotu. Na druhou stranu máme i řešení, která jsou kompletně automatizovaná jako Saxo Select. Klient zde může využít funkce strategy leader a kopírovat úspěšné obchodní strategie. Zde jediná věc, kterou klient musí udělat, je vybrat si strategii, kliknout na ni a všechno se dál děje automaticky. Myslím, že právě robotické investování je budoucnost.
Jsou všechny strategie v rámci Saxo Select ziskové?
Každá strategie má daný časový horizont a všechny jsou považovány za tzv. high risk. Proto bychom se měli dívat na ziskovost z hlediska času. Některé strategie jsou teď v porovnání s minulým rokem ziskové a jiné naopak méně, nebo dokonce ztrátové, ale z hlediska investičního horizontu plní svůj cíl. Existují dva možné přístupy k obchodování – aktivní tradingové strategie a investiční strategie. Lidé si často myslí, že v tradingovém přístupu obchodník stále vydělává, ale když se na to podíváme v delším časovém horizontu, není tomu tak. Je to byznys jako každý jiný a i trading má své cykly. Trader a jeho systém může vydělávat určitý čas a pak naopak prodělá. Klíč úspěchu je v konzistentnosti. V každém byznysu není stálá konjunktura, jsou období zisková i ztrátová. Důležité je, aby ziskových období bylo víc a aby byly větší, než ty ztrátové. Chcete-li konzervativní strategii, investuje do řízeného portfolia akcií, což znamená minimum obchodů a dlouhodobým prioritním cílem je ochrana před inflací plus něco málo navíc.
Existují nějaká obecně platná doporučení pro tradera, aby se udržel dlouhodobě v zisku?
Klíčové je, aby přesně věděl, čeho chce dosáhnout, protože hodně traderů přijde a nemá zcela jasnou představu. To, že chce vydělat, nestačí. Musí se vracet k číslům, mít reálná očekávání, pracovat efektivně na tom, aby vydělával. Trading je jeden z nejtěžších byznysů vůbec a hodně lidí si myslí, že si přečte jednu knihu nebo článek na internetu a dokáže vydělávat miliony. Takto to nefunguje. Medik se po přečtení knihy o srdci také hned nesebere a nepůjde operovat. Je potřeba mít reálná očekávání a umět řídit riziko, tedy přesně vědět, kolik jsem ochoten ztratit. Pokud nemám zcela jasno, tak na 99 % prodělám.
Říkal jste, že technologiemi eliminujete lidskou chybu. Daří se to?
Obecně technologie chybovost snižují, ale samozřejmě nejsou úplně dokonalé. Nejlépe je to vidět v náhlých a historicky procentuálně největších propadech trhu. Ty často přichází v hodinách, kdy moc lidí neobchoduje a nezdržuje se na trhu. Situaci pak kompletně přebírají roboti a může dojít k obrovskému propadu během několika minut, jako se to stalo například s japonským jenem v lednu. Být v tu dobu aktivní zkušený trader, který dobře ví, že není třeba okamžitě reagovat a že se trh za pár minut vrátí zpět, nemuselo se to stát.
Nemůžu se nezeptat. Obchodníci se při zmínce Saxo Bank často vrací ke kauze švýcarský frank. Přijala se opatření, aby se nic podobného neopakovalo?
Podniklo se mnoho preventivních opatření, zvýšily se maržové požadavky a změnila se povolená výše, do které může obchodník otevřít pozici rizikových měn. Rozhodně také více monitorujeme, kdo má otevřené pozice v rizikových měnách a když cítíme, že to je příliš, zakročíme. Dále se také zavedla ochrana před záporným zůstatkem pro retailové klienty, která vyrovnává případný záporný zůstatek na nulu. Troufám si tedy tvrdit, že na podobnou situaci jsme dnes podstatně lépe připraveni.
Jak je to s psychologií tradera? Je důležitější než například pečlivě nastudované analýzy?
Dovolím si říci, že nastudované analýzy jsou téměř nepodstatné, zvláště pak u krátkodobého tradingu. Psychologie a dodržování vlastních zásad obchodování je to klíčové, na čem záleží a na čem nejvíce investorů selhává. Je to jako v životě o dodržování disciplíny a z tohoto pohledu je pro mě trading fantastická škola. Trh je pro vás nastavené zrcadlo, které nabízí nekompromisní zpětnou vazbu, jaká jste osobnost a kdo vlastně skutečně jste.
Jaké služby Saxo Bank obchodníkům nabízí?
Nabízíme dvě platformy, a to SaxoTraderGO jako základní platformu, která je velmi zjednodušená a uživatelsky přívětivá pro začátečníka ale i pro pokročilí. Dále pak SaxoTraderPRO, což je naše platforma pro nejsofistikovanější investory, která umožňuje opravdu velký rozsah použití. V rámci Saxo GO nabízíme Saxo Select, kde si mohou klienti vybrat jednotlivé strategie pro investování. Všechny platformy pak poskytujeme asi ve dvaceti jazykových mutacích.
Z vaší pozice šéfa pro střední a východní Evropu, stává se i přes takový výběr jazykových mutací, že si někdo nevybere, že se s někým nedomluvíte?
Rozhodně nemáme všechny evropské jazyky, to by bylo až příliš náročné. Snažili jsme se ale obsáhnout ty jazyky, kde máme v rámci našeho regionu největší klienty, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko a Rusko. Se zbytkem světa se bez většího problému dorozumíme anglicky.
V pobočce Saxo Bank v Praze sedí asi padesát lidí a národnostně je to velmi zajímavé složení…
Počítal jsem to a myslím, že u nás máme téměř 20 národností. Když ráno přijdu do práce, snažím se můj nebližší okruh kolegů zdravit v jejich jazyce. To znamená od ruštiny přes polštinu, maďarštinu, češtinu a tak dále. Je to součást firemní kultury, snažíme se jeden od druhého naučit to, co je u nich specifické a je to zábava.
Saxo Bank se chce profilovat vůči konkurenci svým nadstandardním klientským servisem. Co nabízíte navíc, co jiný broker neposkytuje?
Rozhodně je to přístup k mimořádně široké nabídce trhů, a to nejen z geografického hlediska, ale i z pohledu nejrůznějších investičních nástrojů – od akcií, Forexu a dluhopisů až po opce nebo futures kontrakty. Taky jsou to naše technologické řešení, pokročilé platformy, které jsou k dispozici bezplatně každému, kdo si u nás otevře účet. Většině klientům pak dovedeme nabídnout podporu 24/5 v jejich rodném jazyce, k nám do banky se tedy dovoláte celý týden nonstop. Pro VIP klienty je k dispozici osobní relationship manažer, investiční workshopy a setkání s našimi analytiky, se kterými mohou případně na dálku z Kodaně konzultovat svá investiční rozhodnutí. A ještě jedna důležitá věc – díky bankovní licenci jsou vklady hotovosti chráněny do výšky 100 tis. EUR.
Někde jsem slyšel, že nejlíp se dělá business na golfu. Funguje vám propojování byznysu a práce nebo se vám lépe pracuje z kanceláře?
Ono je potřeba jedno i druhé. Na golfu nebo jiné venkovní akci nepůjdete s klientem nebo obchodním partnerem do detailu. Jde tam zejména o vybudování dobrého vztahu, který je základem úspěšné obchodní spolupráce. Chcete-li ale jednat o detailech důležitých investičních rozhodnutí, o nějaké dlouhodobé strategii, to zkrátka potřebujete udělat v zasedačce.
Na závěr mi řekněte, jaký je život klientského šéfa Saxo Bank v Praze, jak zvládáte svůj work-life balance?
Vstávat hodně brzo ráno a udělat si ráno pro sebe. Alespoň první hodinku, od pěti do šesti nebo do půl sedmé se věnovat nějakému sportu, případně studiu. Potom má člověk chvíli čas pro rodinu a kolem osmé do práce. V práci fungovat na 100 nebo spíše na 120 %. Brzké vstávání mně osobně hodně pomáhá, bez něj si to neumím představit, to by nešlo. Večer člověk přijde domů pozdě, chce se více věnovat rodině a pak už ten čas pro sebe zkrátka nemáte.
Děkujeme Stefane za velmi zajímavý rozhovor a informace z brokerského prostředí, ať se daří i nadále.
Stefan Vegh - Vedoucí klientského oddělení v Saxo Bank Stefan Vegh vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě, 10 let působil v různých pozicích v Tatra Bance a od roku 2011 začal pracovat pro Saxo Bank, kde vystřídal několik pozic v několika světových pobočkách Saxo. Nyní pracuje na pozici Vedoucího klientského oddělení pro vybrané klienty v CEE regionu v pražské pobočce. Zabývá se především rozvojem služeb pro VIP klientelu banky a business developmentem v zemích střední a východní Evropy. Mluví plynně slovensky, česky, maďarsky a anglicky. Ve volném čase se věnuje vytrvalostním sportům a rodině. Je aktivní trader a zaměřuje se na komodity, akcie a jejich deriváty. O Saxo Bank Saxo Bank nabízí investiční a obchodní účet, ze kterého můžete obchodovat všechny třídy aktiv jako jsou akcie, indexy, Forex, CFD kontrakty, dluhopisy, komodity a více. Máte dotazy k jednotlivým funkcím nebo se chcete dozvědět více o naší nabídce investičních a obchodních účtů? Neváhejte nám zavolat na +420 226 201 580 nebo napsat na: psprague@saxobank.com |
Související články
Čtěte více
-
Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem
Ředitel a zakladatel portálu FXstreet.cz, který má mnohaleté zkušenosti s obchodováním akcií a akciovým indexů, nyní se však permanentně věnuje swingovému obchodování Forexu. -
Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem (2. díl)
Ředitele a zakladatele portálu FXstreet.cz, Ondřeje Hartmana, asi není třeba příliš zdlouhavě představovat. Proto pouze dodáme, že patří k jedněm z prvních obchodníků v ČR a průkopníkům online tradingu u nás jako takového. Kromě mnohaletých zkušeností s obchodováním se však také úzce specializuje na jedno další téma. Tím je psychologie tradingu. -
Rozhovor s Andy Tannerem, úspěšným obchodníkem
Vzhledem k velmi úspěšné akci s Robertem Kiyosakim se do Prahy chystá další člen týmu Rich Dad. V souvislosti s touto akcí jsme připravili rozhovor s hlavním řečníkem Andy Tannerem. -
Rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank
Portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank Milanem Fischerem, se kterým jsme si povídali o probíhajících devizových intervencích Českou národní bankou (ČNB) a o případné reakci české koruny na ukončení intervencí. Milan Fischer v tomto rozhovoru také poodkryl některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu. -
Rozhovor s investičním bankéřem Ondřejem Jonášem
Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře rozhovor se známým investičním bankéřem Ondřejem Jonášem. Naše dotazy se mimo jiné týkaly neustále diskutovaných devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB), americké centrální banky (Fed), ale i profesního života jednoho z nejúspěšnějších českých investičních bankéřů. -
Rozhovor: Snížení finanční páky se (nakonec) chystá
Portál FXstreet.cz vám přináší exkluzivní rozhovor s výkonným ředitelem Purple Trading Davidem Vargou, se kterým jsme si povídali o regulaci ESMA týkající se snížení finanční páky na forexu a CFD produktech pro brokery regulované v EU. -
Rozhovor s ředitelem Purple Trading nejen o regulacích
Portál FXstreet.cz vám přináší exkluzivní rozhovor s výkonným ředitelem Purple Trading Davidem Vargou, se kterým jsme si povídali o regulaci ESMA týkající se snížení finanční páky na forexu a CFD produktech pro regulované brokery. Kromě toho jsme se také zeptali na připravované změny a novinky v tradingovém oboru. -
Rozhovor s ředitelem tradingu ČSOB
Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře další rozhovor s bankovním traderem. Na dotazy tentokrát odpovídal ředitel útvaru Operací na devizových a úrokových trzích banky ČSOB Zdeněk Procházka. Námi položené dotazy směřovaly mimo jiné k tématu nedávného britského referenda o setrvání země v Evropské unii, ale i k pozorně sledovanému tématu měnových intervencí České národní banky. Samozřejmě nechybí ani některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu. -
Rozhovor s úspěšným forexovým obchodníkem
Na vzdělávacích seminářích či v kancelářích portálu FXstreet.cz v Praze v rámci osobních konzultací se denně setkáváme jak se začínajícími či mírně pokročilými obchodníky, kteří za námi přichází, aby získali nové zkušenosti a vzdělání, ale také s profesionálními tradery, kteří k nám přichází získat inspiraci a další důležité informace. -
Rozhovor s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem
Největší portál o forexovém obchodování v České republice a na Slovensku FXstreet.cz vám přináší rozhovor s viceguvernérem České národní banky (ČNB) Mojmírem Hamplem. Povídali jsme si například o tom, jak se ČNB staví k často kritizovaným intervencím nebo kde by se mohla česká koruna po ukončení intervenčního režimu pohybovat. Mojmír Hampl v rozhovoru také odhalí, jak samotné devizové intervence Českou národní bankou probíhají. -
Štěpán Křeček: Když je zle, věřím dolaru. Když se situace zlepšuje, přesouvám se do koruny
Koruna zůstane silná, myslí si Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities. „Je to dáno tím, že v tuzemsku jsou stále vyšší sazby než v eurozóně,“ říká Křeček. Dodává ale také, že roli hrají firemní úvěry v eurech, které podniky následně směňují do koruny a vytváří tak poptávku po české měně. Křeček také prozradil, kterým měnám aktuálně věří nejvíce. V rozhovoru se dozvíte, zda by bankovní rada ČNB měla ještě sáhnout po zvýšení úrokové sazby nebo ji naopak začít snižovat. -
Velký rozhovor s Davidem Vargou, spoluzakladatelem Purple Trading a Fintokei
Prop Trading zažívá v poslední době v Česku a na Slovensku obrovský boom, věnujeme se mu mnohem více i na našem portálu FXstreet.cz a rádi vám proto jako hlavní partner Fintokei přinášíme velký rozhovor se spoluzakladatelem Fintokei Davidem Vargou. -
VIDEO: Rozhovor s úspěšným traderem
Přinášíme vám rozhovor u kávy s úspěšným traderem Petrem Koubou, jehož mottem je: “Bez bolesti není radosti, bez rizika není zisku“. Petr ke svému tradingu využívá výhradně automatické obchodní strategie (AOS). Věříme, že tento inspirativní rozhovor bude pro ostatní tradery velkým přínosem. -
Vladimír Bezděk: Nyní se hraje o inflační očekávání
Tradingový portál FXStreet.cz přináší rozhovor s Vladimírem Bezděkem, předsedou představenstva AVANT investiční společnost, která spravuje fondy se 100 miliardami korun. Bezděk v rozhovoru pro FXStreet.cz říká, že pokud současný boj s inflací skončí na pěti procentech, žádná výhra to nebude. Řeč přišla také na to, kde jsou aktuálně investiční příležitosti a jak se dá investovat v době klesající ekonomiky. -
Ženy a trading – rozhovor s Kathy Lien
"Skutečně věřím, že čím více vnímáte existenci skleněného stropu, tím víc mu budete přičítat nedostatečný pokrok a tím víc se bude stávat skutečností", říká Kathy Lien, když se jí ptáme na to, jaká omezení může způsobit ženské pohlaví.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |