Rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank
Foto: Michaela Danelová
Portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank Milanem Fischerem, se kterým jsme si povídali o probíhajících devizových intervencích Českou národní bankou (ČNB) a o případné reakci české koruny na ukončení intervencí. Milan Fischer v tomto rozhovoru také poodkryl některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu.
FXstreet.cz: Jak jste poprvé přišel do styku s finančními trhy a tradingem? S jakými instrumenty jste za Vaši kariéru obchodoval?
M. Fischer: S finančními trhy jsem se poprvé setkal v roce 1993 na Slovensku. Po rozdělení republik najednou v Bratislavě vznikly centrály nových slovenských bank a bylo potřeba je obsadit dealery. Málokdo v tom čase na Slovensku měl zkušenosti s finančními trhy, takže jsme se všichni učili tak nějak „za pochodu“.
Během své 23leté kariéry jsem obchodoval a řídil většinu OTC produktů finančních trhů - od depozitních produktů, přes měnové a úrokové deriváty, až po komoditní opce. Jednou jsme dokonce klientovi nabízeli zajištění na počasí.
FXstreet.cz: V listopadu 2013 spustila ČNB devizové intervence. Jak se rozhodnutí oslabovat českou korunu dotklo tradingu v Raiffeisenbank?
M. Fischer: Toto rozhodnutí nás bohužel ovlivnilo negativně. A nejen nás. Je to podobné, jako zavedení eura na Slovensku, jen s tím rozdílem, že tyto intervence jsou jen dočasné (doufejme). Většina měnových obchodů požadovaných klienty je proti CZK, z toho je většina EUR/CZK. Pokud není volatilita, není možnost vydělat. Rapidně taky klesly požadavky od klientů na zajištění kurzu.
FXstreet.cz: Bylo podle Vás rozhodnutí ČNB ohledně devizových intervencí správné?
M. Fischer: Ano, myslím, že slabší měna byla pro českou ekonomiku přínosem. Myslím ale, že ta potřeba už skončila. Naše ekonomika to už nepotřebuje a náklady na udržení kurzu můžou již převýšit pozitivní efekt slabšího kurzu.
FXstreet.cz: Očekáváte podobnou reakci na měnovém páru EUR/CZK, jako tomu bylo po zrušení hranice 1,2000 švýcarskou centrální bankou na měnovém páru EUR/CHF? Tedy, že koruna po zrušení devizových intervencí velmi prudce posílí?
M. Fischer: Je potřeba si uvědomit několik rozdílů:
- Ve Švýcarsku byla důvodem intervence obrana před přílišným posilováním měny, v Česku to byla podpora ekonomiky.
- CHF byl kupován zejména proto, že se jednalo o bezpečnou a stabilní měnu. CZK byla a je kupována z velké míry kvůli spekulacím, tzn. po uvolnění pásma bude velká část trhu čekat na zavření pozice.
- CZK není zdaleka tak likvidní, jako CHF. Z hlediska limitů zahraničních investorů je pořád zařazena mezi „emerging markets“. Je tedy otázkou, kolik investorů má ještě volné limity a kdo bude po uvolnění pásma prodávat.
- Je velmi pravděpodobné, že ČNB bude i po uvolnění pásma vstupovat na trh. Tady má několik možností: Negativní sazby, otevřené intervence, tajné intervence.
FXstreet.cz: Myslíte si, že se bude ČNB nějakým způsobem bránit proti spekulantům? Po ukončení intervenčního režimu se dá očekávat prolomení hranice 27 korun za euro, koruna může vzápětí výrazně posílit a spekulanti tak mohou bez rizika na úkor ČNB vydělat (short - spekulace na pokles měnového páru EUR/CZK). Může být na takovou situaci ČNB připravena? Například je reálný scénář o krátkodobém skokovém posunu kurzu k 28 korunám za euro pro „vyklepání“ spekulantů a teprve následně pohyb pod 27 Kč za euro?
M. Fischer: Myslím, že „28“ by moc nepomohlo. Na těchto úrovních kurz byl jak v roce 2014, tak začátkem roku 2015. Myslím, že stop-lossy mají investoři výš. Taky by se tento krok mohl otočit proti ČNB. Všichni vědí, že ekonomicky není důvod k dalšímu oslabení koruny, takže by to trh mohl chápat jako předzvěst uvolnění pásma a pro ty, co ještě neprodali, by to byla hezká pozvánka na dobrý obchod. Spíš je možné krátkodobé posunutí sazeb do mínusu, ale ani tomu velkou pravděpodobnost nedávám. Pro ČNB bude nejpodstatnější, aby uvolnili kurz dříve, než to bude čekat trh - a to bude docela těžké.
FXstreet.cz: Jakým směrem se podle Vás, řekněme v horizontu jednoho roku, vydá měnový pár EUR/CZK po ukončení měnových intervencí?
M. Fischer: Vzhledem k tomu, že ČR je exportní ekonomika a naše HDP roste rychleji než ve zbytku EU, je pravděpodobné pokračování dlouhodobého posilování koruny. Ale už ne takovým tempem, jako tomu bylo před rokem 2008.
FXstreet.cz: Očekáváte posílení koruny, ale ne takové, jako před rokem 2008. Na jaký přibližný kurz EUR/CZK se podle Vás po uvolnění intervencí ze strany ČNB můžeme dostat?
M. Fischer: Očekávám dlouhodobé posilování koruny. Řekl bych, že jakýkoli odhad mezi „26“ a „23“ bude správný. Je to samozřejmě zejména otázka času a důležité také bude, co nastane mezitím. Pokud si někdo spekulativně prodá za „27“, může se stát, že krátkodobě (třeba kvůli zavírání pozic) kurz vyskočí na „28“ a to už si nebude moci dovolit a zavře pozici se ztrátou. Krátkodobé výkyvy jsou nevyhnutelné. Abych se ale nevyhýbal konkrétní odpovědi. Myslím si, že kurzu „24“ bychom mohli dosáhnout během roku po skončení intervencí.
FXstreet.cz: V Raiffeisenbank jste na pozici ředitele Tradingu. Můžete našim čtenářům přiblížit, co taková pozice obnáší a jak vypadá Váš typický pracovní den a typický pracovní den bankovního tradera v Raiffeisenbank? Jaká je hlavní každodenní činnost traderů v Raiffeisenbank?
M. Fischer: Na Tradingu řídím tři desky:
- FX desk, kde se řídí měnová pozice celé banky. Probíhají zde veškeré mezibankovní měnové obchody.
- MM desk, kde se řídí krátkodobá likvidita banky. Zde se obchoduje zejména s depozity, měnovými swapy a pokladničními poukázkami.
- Fixed income desk. Zde se obchoduje s úrokovými deriváty a dluhopisy.
Každý desk má svůj rozpočet, limity na velikost otevřených pozic a samozřejmě limity na maximální ztrátu. Kromě toho se účastním různých schůzek a komisí. Banka je živý organizmus a neustále se vyvíjí, takže pořád je co řešit.
Hlavní činností traderů je, velmi zjednodušeně řečeno, zajistit krátkodobou likviditu banky. Prakticky všechny klientské operace na finančních trzích (klient si vezme úvěr, vloží peníze na účet, koupí nebo prodá cizí měnu, zajistí se vůči úrokovým nebo kurzovním rizikům atd.) končí na Tradingu. Trading pak buď realizuje protiobchod na mezibankovním trhu, čímž se riziko eliminuje, nebo se rozhodne, že si riziko ponechá ve své pozici (k tomu slouží různé limity, kterými je Trading omezen). Následně se snaží vydělat na pohybu ceny příslušného instrumentu správným směrem. Kromě toho se může trader rozhodnout otevřít si vlastní pozici přímo obchodem na mezibankovním trhu.
FXstreet.cz: Můžete nám prozradit, jak velké finanční prostředky tým traderů v Raiffeisenbank spravuje?
M. Fischer: Denní obrat Tradingu se pohybuje v desítkách až stovkách miliard CZK.
FXstreet.cz: Kolik obchodníků tvoří oddělení Tradingu v Raiffeisenbank?
M. Fischer: Pět obchodníků.
FXstreet.cz: Podle čeho si vybíráte tradery do svého týmu?
M. Fischer: Vzhledem k nízkému počtu obchodníků potřebuji seniorní lidi, takže rozhodující jsou zkušenosti.
FXstreet.cz: Dá se pozice tradera v Raiffeisenbank přirovnat k náročným a vysoce stresovým povoláním, jako to známe ze zahraničních světových bank?
M. Fischer: Samozřejmě. Nemáme sice stovky lidí, nicméně náročnost práce a požadavky profitability na hlavu jsou podobné jako v zahraničí.
FXstreet.cz: Jaké platformy Raiffeisenbank pro obchodování používá a kdo tvoří protistranu v obchodech?
M. Fischer: Nejrozšířenější jsou REUTERS a Bloomberg. Tyto systémy jsou naším hlavním informačním zdrojem a zároveň komunikační platformou. V posledních letech se čím dál víc využívají různé elektronické platformy, kde více bank přispívá s cenami. V neposlední řadě pořád ještě fungují také brokerské společnosti s živými brokery.
FXstreet.cz: Do jaké míry hraje v obchodech v Raiffeisenbank roli technická analýza? Podle čeho se bankovní tradeři rozhodují ve svých obchodech?
M. Fischer: Technickou analýzu využíváme, ale nenecháme se jí řídit. Spíš je důležitá na určení hranic, než směru.
Tradeři berou do úvahy mnoho faktorů, jako jsou například technická a fundamentální analýza, čas, kdy se zveřejňují důležitá makroekonomická data, vlastní pozice, likvidita trhu (kolik obchodů a v jakém množství se na trhu dělá) a v neposlední řadě hrají roli také zkušenosti a dobrý odhad tradera.
FXstreet.cz: Do jaké míry provádí obchodní příkazy na oddělení Tradingu v Raiffeisenbank automatické systémy?
M. Fischer: Automatické systémy využíváme zejména na zadávání „stop-loss orderů“ přes noc. Přes den je používáme na živé obchodování měnových spotů.
FXstreet.cz: Investujete i soukromě nebo je to pro Vás jako ředitele Tradingu v rozporu s etickým kodexem?
M. Fischer: Ať už se svými úsporami udělám cokoliv, je to de facto investice. Zakázat se to tedy nedá. Avšak investování do nástrojů finančních trhů má pro tradery přísná pravidla a je pod stálým dohledem oddělení Compliance.
FXstreet.cz: Jaká investice se Vám za Vaši kariéru povedla nejvíce a na kterou vzpomínáte nejhůře?
M. Fischer: Prvních patnáct let se hodně vyplácelo vsázet na posilování jak české, tak slovenské koruny. Nejvíc potom před fixací SKK vůči EUR. Nerad vzpomínám na volný pád rublu v prosinci 2014. Tehdy jsem zrovna přebíral odpovědnost za oddělení Tradingu, takže to byl docela křest ohněm.
FXstreet.cz: Jakou radu byste dal začínajícímu soukromému traderovi?
M. Fischer: Nenechat se zlákat. Pořádně vyhodnotit veškeré dostupné informace a počkat si na příležitost. Příliš časté obchodování je ruleta, kde zisk bere vždycky kasino. Na druhou stranu se čas od času vyskytne zajímavá příležitost, a tu je potřeba využít.
FXstreet.cz: Jakých nejčastějších chyb se podle Vás dopouští začínající tradeři?
M. Fischer: V případě zisků obchodují stále častěji, pouštějí se potom i do rizikovějších obchodů a zvyšují objemy. To je cesta k brzkému a hořkému konci.
FXstreet.cz: Co Vás na finančních trzích nejvíce překvapilo, řekněme za loňský, případně letošní rok?
M. Fischer: Americký dolar. Čekal jsem, že již bude kolem parity. Ropa taky padla níže, než jsem myslel, že je možné.
FXstreet.cz: Kolikrát myslíte, že Fed zvýší letos úrokové sazby a na čem bude záležet?
M. Fischer: Myslím, že maximálně jednou. Americká data nejsou až tak optimistická a zvedání sazeb by bylo kontraproduktivní. Důležité bude dál sledovat vývoj na trhu práce.
FXstreet.cz: Děkujeme za velmi příjemný rozhovor a hlavně za ochotu podělit se s námi o Vaše zkušenosti. Přejeme mnoho osobních i pracovních úspěchů!
Milan Fischer se narodil v roce 1974 v Břeclavi. Krátce po narození se s rodiči přestěhoval do Bratislavy, kde žil a pracoval až do svých 32 let. Po střední škole absolvoval půlroční kurz bankovnictví a ihned poté nastoupil do Interbanky a.s. Praha, pobočka Bratislava, na místo dealera. Po několika měsících již vedl oddělení Dealing a Back office. Jako Chief dealer pokračoval i po akvizici Komerční bankou Bratislava a.s. Po půlročním přestupu do Bank Austria se vrátil do Komerční banky a pokračoval zde až do konce roku 2005 ve funkci ředitele Treasury. Od roku 2006 působil v eBance a.s., nejdříve na pozici dealer, po několika měsících pak na pozici Head of Sales na Treasury. Po dokončení fúze eBanky s Raiffeisenbank a.s. zastával pozice Sales dealer, potom Derivatives Sales a v lednu 2015 byl jmenován ředitelem Tradingu. Volný čas nejraději tráví s rodinou a jeho největším koníčkem je krajinářská fotografie, kterou dělá na poloprofesionální úrovni. Pravidelně pořádá charitativní výstavy svých fotek a jezdí na fotoexpedice po celém světě jako lektor.
Související články
Čtěte více
-
Jaroslav Tupý: Více než 20 let tradingu
Redakce nejnavštěvovanějšího forexového portálu v České republice a na Slovensku FXstreet.cz přináší exkluzivní rozhovor s Jaroslavem Tupým, profesionálním obchodníkem na finančních trzích, který disponuje rozsáhlými zkušenostmi z více než 20letého reálného obchodování na finančních trzích. Jak Jaroslav začínal, jak nyní po 20 letech zkušeností vypadá jeho obchodní den, jaké ponaučení by si měli z jeho zkušeností vzít ostatní obchodníci a jak se vlastně seznámil s možností obchodovat na největších finančních trzích světa, to se dozvíte v tomto rozhovoru. Jaroslav Tupý mimo jiné v současné době působí také jako ředitel pražské pobočky brokerské kanceláře Axiory Europe. -
Juraj Krúpa: Groupon shortujeme již od ledna. Líbí se nám gaming i big tech
Minulý týden se médii prohnala kauza amerického Grouponu – otce všech „slevomatů“. Firmu kotovanou na newyorské burze se na nohy snaží postavit česká skupina Pale Fire Capital, proti nim sází slovenská investiční skupina AJ Investments vedená Jurajem Krúpou. -
Nejoblíbenější investiční soutěž už zná svého vítěze, rozhovor s vítězem
Nejoblíbenější investiční soutěže se zúčastnilo více než padesát tisíc soutěžících, kteří se zúčastnili již třetího ročníku této československé soutěže X-Trade Brokers Cup. FXstreet.cz je vzdělávacím partnerem této soutěže. Nejobchodovanějšími instrumenty byly opět měny - FOREX. Přestože podíl zaregistrovaných Čechů pomalu rostl, Slováci udrželi vedení a vyhráli tak tuto pomyslnou soutěžní kategorii. -
Ohlédnutí za investiční soutěží a rozhovor s vítězem
V pátek večer 23. listopadu v souladu se zakončením týdenní obchodní seance byla ukončena první investiční soutěž na reálných účtech v ČR. Soutěž společnosti Bossa probíhala ve dvou kolech. To první se konalo na demo účtech. V něm si soutěžící mohli otestovat různé obchodní strategie a investiční techniky. Druhé kolo probíhalo už na účtech reálných. Proto se do něj mohl zapojit kdokoliv, kdo si chtěl vyzkoušet, jak funguje zhodnocování reálných peněz na kapitálových trzích. Z tohoto důvodu se do něj zapojili nejen postupující obchodníci z prvního soutěžního kola, kterým bylo na obchodní účet automaticky připsáno 10 000 Kč ale i zkušení tradeři z České republiky. -
Ondřej Hartman z FXstreet.cz na CNN Prima NEWS
Zakladatel portálu FXstreet.cz Ondřej Hartman byl hostem televizního pořadu Byznys na CNN Prima NEWS, kde v rozhovoru vysvětloval obchodování na forexu. -
Příběh českého tradera na Wall Street
Dnes přinášíme exkluzivní rozhovor o příběhu institucionálního profesionálního obchodníka a forexového analytika - Patrika Urbana, který se propracoval ze soukromého tradingu až ke spolupracím se zahraničními investičními společnostmi, mezi které patří i mezinárodní banka či investiční fond na Wall Street v New Yorku. -
Robert Kiyosaki v Praze: Nové finanční zákonitosti
Legendární investor a autor knižních bestsellerů řady Bohatý táta se v červnu poprvé představil na veřejném semináři v České republice. Portál FXstreet.cz, hlavní partner celé akce, vám přináší shrnutí toho, co se Robert snažil předat českým zájemcům o globální investování. Exkluzivně pro FXStreet také Robert se svojí ženou Kim odpověděli na několik otázek při osobním rozhovoru. -
Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem
Ředitel a zakladatel portálu FXstreet.cz, který má mnohaleté zkušenosti s obchodováním akcií a akciovým indexů, nyní se však permanentně věnuje swingovému obchodování Forexu. -
Rozhovor o tradingu s Ondřejem Hartmanem (2. díl)
Ředitele a zakladatele portálu FXstreet.cz, Ondřeje Hartmana, asi není třeba příliš zdlouhavě představovat. Proto pouze dodáme, že patří k jedněm z prvních obchodníků v ČR a průkopníkům online tradingu u nás jako takového. Kromě mnohaletých zkušeností s obchodováním se však také úzce specializuje na jedno další téma. Tím je psychologie tradingu. -
Rozhovor s Andy Tannerem, úspěšným obchodníkem
Vzhledem k velmi úspěšné akci s Robertem Kiyosakim se do Prahy chystá další člen týmu Rich Dad. V souvislosti s touto akcí jsme připravili rozhovor s hlavním řečníkem Andy Tannerem. -
Rozhovor s investičním bankéřem Ondřejem Jonášem
Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře rozhovor se známým investičním bankéřem Ondřejem Jonášem. Naše dotazy se mimo jiné týkaly neustále diskutovaných devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB), americké centrální banky (Fed), ale i profesního života jednoho z nejúspěšnějších českých investičních bankéřů. -
Rozhovor: Snížení finanční páky se (nakonec) chystá
Portál FXstreet.cz vám přináší exkluzivní rozhovor s výkonným ředitelem Purple Trading Davidem Vargou, se kterým jsme si povídali o regulaci ESMA týkající se snížení finanční páky na forexu a CFD produktech pro brokery regulované v EU. -
Rozhovor s ředitelem Purple Trading nejen o regulacích
Portál FXstreet.cz vám přináší exkluzivní rozhovor s výkonným ředitelem Purple Trading Davidem Vargou, se kterým jsme si povídali o regulaci ESMA týkající se snížení finanční páky na forexu a CFD produktech pro regulované brokery. Kromě toho jsme se také zeptali na připravované změny a novinky v tradingovém oboru. -
Rozhovor s ředitelem tradingu ČSOB
Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře další rozhovor s bankovním traderem. Na dotazy tentokrát odpovídal ředitel útvaru Operací na devizových a úrokových trzích banky ČSOB Zdeněk Procházka. Námi položené dotazy směřovaly mimo jiné k tématu nedávného britského referenda o setrvání země v Evropské unii, ale i k pozorně sledovanému tématu měnových intervencí České národní banky. Samozřejmě nechybí ani některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu. -
Rozhovor s úspěšným forexovým obchodníkem
Na vzdělávacích seminářích či v kancelářích portálu FXstreet.cz v Praze v rámci osobních konzultací se denně setkáváme jak se začínajícími či mírně pokročilými obchodníky, kteří za námi přichází, aby získali nové zkušenosti a vzdělání, ale také s profesionálními tradery, kteří k nám přichází získat inspiraci a další důležité informace. -
Rozhovor s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem
Největší portál o forexovém obchodování v České republice a na Slovensku FXstreet.cz vám přináší rozhovor s viceguvernérem České národní banky (ČNB) Mojmírem Hamplem. Povídali jsme si například o tom, jak se ČNB staví k často kritizovaným intervencím nebo kde by se mohla česká koruna po ukončení intervenčního režimu pohybovat. Mojmír Hampl v rozhovoru také odhalí, jak samotné devizové intervence Českou národní bankou probíhají. -
Saxo Bank: Rozhovor se šéfem klientského oddělení Stefanem Veghem
Hodně lidí si myslí, že si přečte jednu knihu nebo článek na internetu a dokáže vydělávat miliony. Takto to nefunguje. Medik se po přečtení knihy o srdci také hned nesebere a nepůjde operovat. Je potřeba mít reálná očekávání a umět řídit riziko, tedy přesně vědět, kolik jsem ochoten ztratit. Pokud nemám zcela jasno, tak na 99 % prodělám, říká šéf klientského servisu pražské Saxo Bank, Stefan Vegh, který se svými kolegy servisuje 28 zemí střední a východní Evropy. -
Štěpán Křeček: Když je zle, věřím dolaru. Když se situace zlepšuje, přesouvám se do koruny
Koruna zůstane silná, myslí si Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities. „Je to dáno tím, že v tuzemsku jsou stále vyšší sazby než v eurozóně,“ říká Křeček. Dodává ale také, že roli hrají firemní úvěry v eurech, které podniky následně směňují do koruny a vytváří tak poptávku po české měně. Křeček také prozradil, kterým měnám aktuálně věří nejvíce. V rozhovoru se dozvíte, zda by bankovní rada ČNB měla ještě sáhnout po zvýšení úrokové sazby nebo ji naopak začít snižovat. -
Velký rozhovor s Davidem Vargou, spoluzakladatelem Purple Trading a Fintokei
Prop Trading zažívá v poslední době v Česku a na Slovensku obrovský boom, věnujeme se mu mnohem více i na našem portálu FXstreet.cz a rádi vám proto jako hlavní partner Fintokei přinášíme velký rozhovor se spoluzakladatelem Fintokei Davidem Vargou. -
VIDEO: Rozhovor s úspěšným traderem
Přinášíme vám rozhovor u kávy s úspěšným traderem Petrem Koubou, jehož mottem je: “Bez bolesti není radosti, bez rizika není zisku“. Petr ke svému tradingu využívá výhradně automatické obchodní strategie (AOS). Věříme, že tento inspirativní rozhovor bude pro ostatní tradery velkým přínosem.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |