Pondělí 20. ledna 2025 19:56
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex DAKAR
reklama
Dukascopy new

Technická analýza - oscilátory

06.12.2010  Autor: Ondřej Hartman  Sekce: Technická analýza   Tisk

Oscilátory jsou dalším velmi dobrým pomocníkem při práci tradera. Je mnoho typů oscilátorů, které ale plní velmi podobnou funkci. Sledují aktuální překoupenost a přeprodanost trhu. Dnes se podíváme na několik nejznámějších a nejpoužívanějších z nich. Ukážeme si vzorce pro výpočet a konkrétní možnosti využití jednotlivých indikátorů.

Oscilátory

V minulém díle seriálu o technické analýze jsme si ukázali některé indikátory sledující trend. Dnes se podíváme na indikátory, které nám mohou pomoci při konkrétním hledání vstupu do obchodu, pokud jsme již určili trend. Jsou to právě oscilátory. Obecná definice oscilátorů hovoří o tom, že oscilátor vykonává kmitavý pohyb mezi dvěma limitními stavy nebo body. V případě, kdy aplikujeme oscilátory na měnové trhy si musíme ujasnit mezi čím kmitají a co nám vlastně mohou sdělit. Na příkladech jednotlivých indikátorů si ukážeme možnosti a přínosy, které nám mohou přinést.

Zde jsou nejznámější a nejpoužívanější oscilátory:

  • RSI Relative Strength Index
  • Commodity Channel Index (CCI)
  • Williams Percent Range - % R (Williams Percent %R)
  • Stochastic

RSI - Relative Strength Index - index relativní síly

Index relativní síly měří vnitřní sílu daného měnového páru. Zobrazuje se v samostatném grafu a jeho hodnoty se pohybují v rozmezí 0 až 100. Výpočet RSI je následující:

RSI = 100 - (100 / (1+RS))

RS = součet kladných cenových změn za dané časové období / součet záporných cenových změn za dané časové období

Vzorec není nutné znát nazpaměť, protože výpočty za Vás vždy udělají matematické programy používané na obchodních platformách. Důležité je vědět, že nejčastěji používaným časovým rozpětím je 14, a dále pak 9 a 26. Čím kratší je časové období, tím více indikátor osciluje a dává více signálů. Jeho hlavním přínosem pro nás je zjištění, kdy je trh tzv. překoupený nebo předprodaný. Řekli jsme si, že se graf RSI pohybuje v rozmezí 0 až 100. S ohledem na to jsou pro nás důležité hodnoty 30 a 70. Pokud se RSI pohybuje na hodnotách 30 a níž, naznačuje nám, že je trh přeprodaný a může dojít k obratu směrem nahoru. Naopak, pokud se hodnota RSI pohybuje na hodnotě 70 a více je trh překoupený a může dojít k prodejům a tím k poklesu daného měnového páru. Další možností využití oscilátoru RSI je vyhledávání divergencí mezi cenovým grafem a indikátorem. Tyto divergence nám opět naznačují, že se na trhu děje něco, co by mohlo způsobit obrat v pohybu trhu.

Obchodní příležitosti:

  • Hledáme divergence a následně optimalizujeme vstup. Samotná divergence není ještě nákupním signálem, pouze indikuje možnou obchodní příležitost.
  • Hledáme překoupenou a předprodanou oblast a následně optimalizujeme vstup.



 

CCI

Commodity channel index měří pohyby ceny kolem jejího statistického průměru. Pokud se CCI pohybuje v úrovni vysokých hodnot > 100, znamená to, že ceny jsou neobvykle vysoko nad svojí průměrnou hodnotou. Pokud se CCI pohybuje na nízkých hodnotách < -100, potom to znamená, že ceny jsou příliš nízko pod svojí průměrnou hodnotou (překročení hodnot +/- 100 může značit silný trend a hodnoty +/-200 naznačují překoupenost a přeprodanost) Vzorec pro výpočet CCI:

CCI = (cena - MA) / (0,015 x D)

Kde MA je klouzavý průměr a D je normální odchylka

Obchodní příležitosti:

  • Hledáme divergence a následně optimalizujeme vstup. Samotná divergence není ještě nákupním signálem, pouze indikuje možnou obchodní příležitost.
  • Hledáme překoupenou a předprodanou oblast a následně optimalizujeme vstup.


 

Williams Percent Range (Williams Percent %R)

% R dynamický indikátor, který určuje stejně jako ostatní oscilátory kdy je trh překoupený anebo předprodaný. Jeho autorem je Larry Williams. Je velmi podobný indikátoru Stochastic. Hodnoty mezi kterými se %R pohybuje jsou 0 až -100. U hodnot 0 až -20 hovoříme o překoupeném trhu, hodnoty -80 až -100 signalizují přerodaný trh. Vzorec pro výpočet %R:

%R = (max n - zavírací cena / (max n - min n) x 100

Kde max n znamená nejvyšší maximum za n předchozích časových period a min n znamená nejnižší minimum za n předchozích časových period

Při využití %R pro vstup do pozice je dobré vědět, že lépe nám budou fungovat signály pro vstup ve směru trendu. Jak určit trend jsme si řekli v minulém díle.

Obchodní příležitosti:

  • Hledáme divergence a následně optimalizujeme vstup. Samotná divergence není ještě nákupním signálem, pouze indikuje možnou obchodní příležitost.
  • Hledáme překoupenou a předprodanou oblast a následně optimalizujeme vstup nejlépe ve směru trendu.


Stochastic Oscilator

Stochastic Oscilator je jak už bylo řečeno velmi podobný indikátoru %R. Na rozdíl od %R má stochastic vnitřní vyhlazování. Skládá se ze dvou křivek. Rychlá %K a pomalá %D. Jejich výpočet:

%K = 100 x ((C-L) / (H - L))

kde C je poslední zavírací cena, L je hodnota low v daném časovém úseku a H je hodnota high v daném časovém úseku

%D = 100 x (Hn / Ln)

kde Hn je n-denní (nebo jiné periody) součet (C-L) a Ln je n-denní (nebo jiné periody) součet (H - L)

Stochastic je tedy ve svém vyjádření znázorněn dvěma křivkami, které oscilují mezi hodnotami 0 a 100.

Existují ale dvě varianty Stochastiku - rychlý a pomalý. Pomalý Stochastic je méně citlivý, netvoří pilovité útvary a lépe filtruje šumy trhu. Proto je oblíbenější u obchodníků, kteří ho používají pro určení překoupené a předprodané oblasti. Pro určení těchto oblastí budeme používat hladiny 20-30% a 70-80%. Hodnoty pod 20-30% znamenají přeprodanou oblast a hodnoty nad 70-80% znamenají překoupenou oblast.

Obchodní příležitosti:

  • Hledáme divergence a následně optimalizujeme vstup. Samotná divergence není ještě nákupním signálem, pouze indikuje možnou obchodní příležitost.
  • Hledáme překoupenou a předprodanou oblast a následně optimalizujeme vstup.
  • Hledáme medvědí a býčí překřížení křivek Stochastiku (červená %D a modrá %K) - také jako vstupní a výstupní signály. Nákup, když křivka %K vzroste nad křivku %D, a prodej, když křivka %K klesne pod křivku %D.


V příštím pokračování seriálu o technické analýze se podíváme na možné společné využití trendových indikátorů s oscilátory s možným využitím pro Vaše obchody.

Sdílení článku: 
   

 

Související články

    charts.jpg
    Technická analýza - indikátory sledující trend
    Indikátory sledující trend jsou velmi dobrým pomocníkem při definování trendu. Tato zdánlivě jednoduchá záležitost nám může pořádně zamotat hlavu například při změně časového rámce, který právě sledujeme nebo při pohybech trhu do strany. Proto je dobré znát alespoň základní metody technické analýzy, které nám usnadní definovat a pochopit zda je UPtrend nebo DOWNtrend. Při podrobném zkoumání můžeme dokonce zjistit, že mají svoji logiku a dají se používat intuitivně.

Čtěte více

  • Profesionální indikátor „CUMULATIVE LEVELS“
    V tomto článku bychom vám s radostí představili profesionální tradingový indikátor zvaný Cumulative Levels. Není žádným tajemstvím, že pro obchodní platformu MT4 existuje doslova tisíce a tisíce různých indikátorů. Většina z nich funguje na principu kalkulovaných průměrů (moving average apod.), různých koridorů (bollinger bands apod.), či výpočtu extrémních hodnot v podobě oscilátorů (RSI apod.).
  • Pullback a Throwback - užitečný koncept v technické analýze
    Dnes si představíme zajímavý koncept v TA zvaný pullback a throwback. Obchodování založené čistě na proražení (breakout) různých důležitých hranic supportů a rezistencí, může být často matoucí, jelikož falešné proražení (False breakouts) jsou zcela běžným jevem.
  • Skryté divergence mezi cenou a indikátorem
    V čem se liší skryté divergence od klasických divergencí. Jaká je frekvence výskytu skrytých divergencí a jaká je jejich úspěšnost. Ukázka konkrétního příkladu skryté divergence, vstupu do pozice a výstupu z pozice. To je další pokračování seriálu o divergencích. Využití obou typů divergencí Vám umožní vytvořit komplexní profitabilní obchodní systém.
  • Technická analýza - grafické formace
    Velkou pomocí pro tradera mohou být někdy zvláštní a netradiční věci, metody nebo postupy. Přitom pro někoho může být nelogické spojovat nesouvisející obory geometrie a tradingu. Přesto mnoho traderů používá tzv. grafické formace připomínající trojúhelníky, obdélníky a jiné tvary pro své úspěšné obchody. Jak se říká "de gustibus non est disputandum" - "proti gustu žádný dišputát"; obzvlášť když zjistíme, že tyto grafické formace mohou mít mnoho společného s S/R zónami.
  • Technická analýza II. - trendy a trendline
    Trend a jeho identifikace je základním stavebním kamenem při tvorbě obchodní strategie každého tradera. Dnes se podíváme na typy trendů a zakreslování trendové čáry. Trendová čára může občas být výrazem subjektivního pohledu a osobnosti každého tradera. Graficky znázorňuje změnu ceny a její pohyb. Svojí subjektivní podstatou se také může stát velmi individuálním nástrojem pro úspěšné obchodní systémy. Jednoduché věci jsou geniální - trendová čára je jednoduchým nástrojem.
  • Technická analýza - indikátory
    Indikátory obecně mají schopnost předvídat nebo ukazovat na jevy a situace, které jsou jinak špatně pozorovatelné. Indikátory mají své uplatnění ve velké škále oborů ve společnosti. Stejně tak si našly své místo i oblasti tradingu, kde jsou používány tradery v různých situacích za různým účelem, většinou však pro dosažení nebo maximalizaci zisku. Existuje mnoho indikátorů a mnoho matematických modelů. Dnes si představíme obecně dva základní typy indikátorů.
  • Technická analýza - indikátory sledující trend
    Indikátory sledující trend jsou velmi dobrým pomocníkem při definování trendu. Tato zdánlivě jednoduchá záležitost nám může pořádně zamotat hlavu například při změně časového rámce, který právě sledujeme nebo při pohybech trhu do strany. Proto je dobré znát alespoň základní metody technické analýzy, které nám usnadní definovat a pochopit zda je UPtrend nebo DOWNtrend. Při podrobném zkoumání můžeme dokonce zjistit, že mají svoji logiku a dají se používat intuitivně.
  • Technická analýza: Jak úspěšně používat trendové čáry
    Trendové čáry (takzvané trendlines) jsou i přes svou subjektivitu jedním z nejzákladnějších nástrojů technické analýzy. Trend a jeho identifikace bývá základním kamenem pro tvorbu většiny obchodních systémů mnoha obchodníků. Prostředek, který tradeři za tímto účelem používají, jsou právě trendové čáry. Cílem dnešního článku je poskytnout začínajícím obchodníkům dostatek informací ke správnému použití tohoto jednoduchého a efektivního nástroje.
  • Technická analýza: Jak využívat oscilátory?
    Je asi dobře známo, že se trhy nacházejí buď ve fázi trendu, nebo ve fázi konsolidace, pohybují se tedy v určitém pásmu do strany. Když je trh v trendu, tak je rozumné toho využít a obchodovat s trendem. Ale každý trend jednou skončí a je náročné odhadnout, kdy se asi tak stane. K tomuto účelu mohou dobře posloužit některé oscilátory, které se snaží konec trendu předpovědět. V tomto článku se na možnosti predikce konce trendu podíváme blíže pomocí třech různých indikátorů.
  • Technická analýza - obchodujeme divergence
    Hledání platných a ziskových obchodních signálů je nejčastější činností každého tradera. Dnes se podíváme jak nám při takovém hledání může pomoci nesoulad mezi vývojem grafu ceny a vývojem grafu jejího indikátoru. Různé typy divergencí nám ukážou několik možností hledání signálů. Řekneme si jaké základní podmínky jsou potřeba ke správnému uchopení tohoto zajímavého nástroje.
  • Technická analýza pro začátečníky: Jak analyzovat grafy krok za krokem
    Technická analýza je klíčovým nástrojem pro obchodníky, kteří chtějí efektivně analyzovat finanční trhy. Jejím cílem je pochopit tržní chování a identifikovat potenciální obchodní příležitosti na základě historických cenových pohybů.
  • Technická analýza - silná zbraň v ruce forex tradera
    Technická analýza je jeden ze stěžejních nástrojů většiny profesionálních obchodníků. Tato metoda studie trhů má své kořeny z doby asi před 100 lety. Základní teoretické principy popsal jako jeden z prvních Charles H. Dow. Na rozdíl od fundamentální analýzy využívá technická analýza pouze informace poskytované trhem samotným, jako je cena, objem obchodů a volatilita. Cílem technické analýzy je především určení budoucího vývoje cen, eventuálně pokračování či změna trendu s co největší pravděpodobností. Základní principy by se daly shrnout do následujících odstavců.
  • Technická analýza - supporty a rezistence
    Support a rezistence (resistance, resistence - S/R úrovně) - česky podpora a odpor patří mezi nejdůležitější pojmy technické analýzy. Svým způsobem jednoduchá, ale přitom velmi účinná pomůcka každého tradera. Pokusíme se poodhalit tajemství těchto výrazů, které velmi úzce souvisí s lidskou psychikou a ne nadarmo se jim říká psychologická bariéra. A podíváme se také na to, jak využít tyto nové informace pro naše ziskové obchodování.
  • Technická analýza - svíčkové formace (Candlestick)
    Svíčkové formace mohou být samostatnou vědní disciplínou. Jejich vyhledávání a následné používání může být spojeno s určitou obřadností, tak jako skoro všechno, co pochází z dálného východu. Přesto si tuto metodu oblíbilo mnoho traderů po celém světě. Nikdo asi už dnes nezjistí jestli jsou tak oblíbené pro svoji grafickou jednoduchost a výmluvnost nebo pro svoji úspěšnost a přesnost při predikci. Prostě jsou oblíbené a hojně používané.
  • Technická analýza v praxi: Obchodování formace vlajka (1. část)
    Býčí a medvědí vlajky (Flags) se řadí mezi nejvíce uznávané grafické formace, které obchodníci zaměření na trendy důkladně analyzují. Porozumění těmto běžným vzorům může výrazně přispět ke zlepšení obchodních dovedností.
  • Technická analýza - začínáme l.
    Technická analýza je jako ostří nože. Rozděluje tradery. Ti, kteří ji uznávají na ni nedají dopustit a pro ty, kteří ji neuznávají, je většinou ukradená a nemají zájem se o ni blíže zajímat. Je ale pravdou, že technickou analýzu používají některé banky pro studium vývoje trhu. Může to být také jeden z důvodů proč se TA začít zabývat. Pokusíme se postupně pronikat do tajů TA a najít v ní něco nového a pozitivního pro naše obchodování.
  • Trading v praxi: Jak úspěšně obchodovat více časových rámců (1. část)
    Analýza více časových rámců (multi-timeframe) je efektivní obchodní strategie, která spojuje různé časové rámce pro dosažení lepších rozhodnutí a hlubší analýzy grafů. Tento přístup umožňuje obchodníkům vidět celkový obraz trhu, zatímco se zaměřují na konkrétní obchodní příležitosti.
  • Trading v praxi: Pokročilé techniky multi-timeframe obchodování (2. část)
    Multi-timeframe analýza je jednou z nejcennějších metod, jakými mohou obchodníci využívat složitou dynamiku finančních trhů. V prvním díle jsme si přiblížili její základní koncepty a vysvětlili si vztahy mezi časovými rámci (time-frame), přičemž jsme se zaměřili na obchody využívající dva časové rámce. V této druhé části se podíváme na pokročilejší techniky, které umožňují hlubší porozumění trhům a efektivnější rozhodování.
  • Trendové indikátory
    Indikátory se těší obrovské oblibě u mnoha traderů. Existuje jich nepřeberné množství a jen málokdo nebo spíš nikdo neumí používat všechny tyto indikátory. Ale potřebujete to vůbec? Samozřejmě, že ne. Rozumný trader si vystačí jen s několika nejpoužívanějšími a nejběžnějšími, které bez problémů splní všechny požadavky moderního forex tradera. Existuje mnoho systémů postavených na kombinaci třeba i deseti nebo více indikátorů. Měl jsem osobně možnost takové systémy vidět. Chvilku jsem nevěděl, na co se vlastně dívám. Rád bych vám dneska přiblížil několik indikátorů, které se vám jistě budou hodit.
  • Trendový kanál v technické analýze - návod, tipy a strategie
    Obchodování v trendovém kanálu je jednou z nejefektivnějších strategií pro identifikaci a využití cenových příležitostí na trzích. Ať už jste začátečník nebo zkušený trader, pochopení a správné využití trendových kanálů může výrazně zvýšit vaše šance na úspěch. Tento článek vás provede základy trendových kanálů a naučí vás, jak na nich profitovat.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding