Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:35
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Nastroje

Ministerstvo financí ve své nové prognóze přiznává, že zrušení superhrubé mzdy se letos moc neprojeví

14.04.2021 16:24  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ministerstvo financí zlepšilo výhled vývoje tuzemské ekonomiky v letošním a příštím roce. Letos české hospodářství vzroste podle nové, dnes zveřejněné prognózy o 3,1 procenta, stejně jako podle prognózy lednové. Ovšem v roce příštím by si mělo polepšit o 3,7 procenta, zatímco podle lednové prognózy to mělo být jen o 3,4 procenta.  

Letošní růst se v mnohem menší míře, než v lednu ministerstvo mínilo, bude opírat o spotřebu domácností. Ta by letos měla vzrůst velmi nepatrně, meziročně jen o 0,1 procenta. V lednu se na ministerstvu domnívali, že spotřeba letos přidá 3,3 procenta. Ministerstvo tedy nepočítá s tím, že se zrušení superhrubé mzdy a realizace odkládané spotřeby promítne nejvýraznějším způsobem už letos. Stát by se tak mělo až v příštím roce, kdy by měla spotřeba domácností růst o citelných 5,7 procenta. Lednová prognóza počítala s růstem spotřeby domácností v příštím roce jen o 2,9 procenta.  

Slabší spotřebu by měly ovšem letos zastoupit silnější investice. Jejich vzestup nyní ministerstvo odhaduje letos na 4,5 procenta, kdežto v lednu předpokládalo jejich meziroční růst jen o 3,8 procenta. Vládní výdaje by měly růst mírněji, než udávala lednová prognóza, obdobně by měl být slabší i příspěvek čistých vývozů k růstu ekonomiky.   

Nová prognóza ministerstva financí je tak pro letošek i příští rok celkově pesimističtější než minulý týden zveřejněná prognóza Mezinárodního měnového fondu. MMF ve své prognóze předpokládá, že česká ekonomika letos poroste o 4,2 procenta, v roce 2022 pak o 4,3 procenta.  

Ministerstvo je pesimističtější i ohledně vývoje na trhu práce. Ani jedna z institucí neočekává výraznější nárůst míry nezaměstnanosti, ovšem letos by tato míra měla dle ministerstva činit 3,6 procenta, zatímco dle MMF jen 3,4 procenta. V příštím roce už MMF předvídá pokles na 3,2 procenta, kdežto ministerstvo financí další růst, na 3,7 procenta.  

Míra nezaměstnanosti v ČR by podle obou institucí měla letos i příští rok zůstat nejnižší v EU. I pokud by se totiž vyvíjela dle předpokladu ministerstva financí, žádná z dalších zemí EU ji nebude mít nižší – pokud tedy bereme jakou „bernou minci“ zmíněnou prognózu MMF. V příštím roce by ji ovšem Česko mělo mít stejnou jako Německo, takže by se o první příčku žebříčku zemí EU s nejnižší mírou nezaměstnanosti dělily.  

Prognóza MMF je pro letošní rok příznivější v porovnání s očekáváním trhu. Z pravidelného šetření České národní banky plyne, že trh, tedy analytici předních tuzemských i zahraničních finančních institucí, očekávají letos růst české ekonomiky čítající 3,4 procenta. Pro příští rok počítají ve střední hodnotě svých odhadů s expanzí ve výši 4,6 procenta, což je tedy optimističtější prognóza, než jakou předkládá MMF. Trh je tedy optimističtější také než ministerstvo financí.  

Pesimističtější než ministerstvo je ovšem Česká národní banka samotná, která ve své aktuální prognóze počítá s růstem v letošním roce čítajícím 2,2 procenta. Zato v roce příštím počítá s růstem 3,8 procenta a je tedy mírně optimističtější než ministerstvo. 

Ministerstvu financí pesimističtější výhled umožňuje snáze argumentovat ve prospěch nutnosti a opodstatněnosti hlubšího rozpočtového schodku, České národní bance zase umožňuje méně příznivý výhled snáze argumentovat ve prospěch delšího ponechání základní úrokové sazby na stávající úrovni. Trh ovšem nadále sází na to, že ČNB svoji základní sazbu zvýší v nadcházejícím půldruhém roce o celý jeden procentní bod, což by odpovídalo čtyřnásobnému zvýšení této sazby o čtvrtinu procentního bodu. Naposledy trh na tak agresivní zvyšování sazby ze strany ČNB, čtyřikrát během osmnácti měsíců, natolik pevně sázel takřka před deseti lety, v dubnu 2011, jak vyplývá z úrovně rozpětí příslušných termínových dohod o úrokové míře a tříměsíční sazby mezibankovního trhu v ČR.   

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ministerstvo financí si pesimistickou prognózou připravuje půdu pro hájení hlubokého deficitu. Mělo by usilovněji zapracovat na strategii ozdravení veřejných financí, jinak Česku draze „ujede vlak“
    Ministerstvo financí je ve své dnes nově zveřejněné prognóze pesimističtější než tuzemské banky a další finanční instituce. Ty letos v průměru čekají růst české ekonomiky čítající 3,7 procenta a v příštím roce pak 4,5 procenta, jak plyne z červencového šetření České národní banky.
  • Ministerstvo financí si půjčilo na finančních trzích eura se záporným výnosem
    Ministerstvo financí v dnešní aukci prodávalo poprvé v tomto roce státní dluhopis denominovaný v eurech se splatností sedmi let. Podle plánu touto cestou získalo na finančních trzích 300 mil. EUR. I přesto, že tento dluhopis vydávaný podle tuzemského práva nese řadu technických nevýhod, se potkal s vysokou poptávkou investorů, kteří požadovali až jednu miliardu.
  • Ministerstvo financí si zajistilo téměř 90 % letošních výpůjčních potřeb
    Ministerstvo financí v dnešní aukci prodalo 5 mld. Kč státních dluhopisů, zatímco investoři poptávali více než čtyřnásobek této sumy. Větší zájem z dnes nabízených dvou dluhopisů byl o ten se sedmiletou splatností a pohyblivým úročením. Po rekordních emisích státních dluhopisů v posledních měsících se ministerstvo vrátilo k původním pravidlům aukcí a dodrželo předem stanovený maximální objem. To vychází i z výrazného předzásobení, které dovoluje vládě velkou míru flexibility při financování.
  • Ministerstvo financí si zajistilo 70 % všech letošních výpůjčních potřeb
    V poslední květnové aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí získalo 14 mld. Kč. Investoři přitom poptávali více než trojnásobek. Největší zájem byl o dluhopis se splatností jedenáct let, který se prodal s průměrným výnosem 1,67 %. Vysokou poptávku ale zaznamenaly všechny tři nabízené dluhopisy. Dnešní aukce tak navázala na úspěšnou vlnu zájmu, kterou pozorujeme zhruba od začátku dubna, kdy poptávka investorů po spíše průměrných měsících vzrostla zhruba na dvojnásobek. To je i hlavním důvodem klesajících výnosů státních dluhopisů, které např. při desetileté splatnosti klesly za poslední dva měsíce z 2 % na současných 1,7 %. Atraktivní výnos, vidina zvyšování úrokových sazeb ČNB a posilování koruny přitáhly velkou pozornost investorů. Na druhé straně Ministerstvo financí postupně snižuje nabídku státních dluhopisů. Výsledkem tak je snaha finančních trhů kupovat vše, co se objeví v nabídce.
  • Ministerstvo financí snižuje nabídku státních dluhopisů, zatímco zájem investorů přetrvává
    V dnešní aukci státních dluhopisů Ministerstvo financí nabízelo splatnosti napříč celou výnosovou křivkou. Jak již ukázala předchozí aukce, ministerstvo již získalo drtivou většinu potřebných finančních prostředků pro letošní rok a začíná být vybíravější komu své dluhopisy prodá a za jakou cenu. Zároveň je také patrné, že s klesající atraktivitou kratších splatností roste zájem i o delší státní dluhopisy. Dnes tak prodalo 18,4 mld. Kč státních dluhopisů, zatímco investoři poptávali celkem 91,6 mld. Kč. Pro následující týdny očekáváme, že se nabídka nových státních dluhopisů bude snižovat, zatímco poptávka bude stále vysoká. I tak ale atraktivita tuzemských dluhopisů v posledních týdnech klesá. Jejich výnosy pod nátlakem vysoké poptávky klesají a jejich cena roste.
  • Ministerstvo financí urychluje emisi státních dluhopisů
    Ministerstvo financí v dnešní aukci získalo prodejem státních dluhopisů dalších 25,2 mld. Kč. Investoři již tradičně poptávali téměř dvojnásobek prodané sumy. Celkový objem aukce byl nejvyšší od dubna minulého roku, kdy se vláda snažila urychleně si zajistit financování skokového navýšení plánovaného deficitu státního rozpočtu. Emisní plán pro dnešní aukci přitom počítal pouze se 14 mld. Kč. Ministerstvo financí tak pravděpodobně využilo vysokého zájmu a stále relativně výhodných podmínek na trhu. Ty se v posledních měsících postupně zhoršují zejména z důvodu rostoucích očekávání zvyšování úrokových sazeb centrální banky. Výnos desetiletého státního dluhopisu se tak v dnešní aukci dostal na 1,75 %. Před listopadovým zasedáním centrální banky se přitom stejný dluhopis obchodoval s výnosem kolem 1,00 %. Patnáctiletý dluhopis v dnešní aukci skončil s výnosem 1,86 %.
  • Ministerstvo financí USA signalizuje nárůst objemu prodeje dluhopisů
    "Ministerstvo financí předpokládá, že kromě dnes oznámeného zvýšení bude pravděpodobně zapotřebí další čtvrtina růstu objemu kuponových aukcí." - bylo přidáno do vydání
  • Ministerstvo financí USA vyzývá ke společnému úsilí v boji proti inflaci
    Americká ministryně financí Janet Yellenová vyzvala klíčové centrální banky, aby pokračovaly v boji proti inflaci, a poukázala na problémy, které čekají globální ekonomiku v budoucnu.
  • Ministerstvo financí úspěšně emitovalo dvacetiletý státní dluhopis
    Ministerstvo financí v dnešní aukci testovalo zájem investorů o státní dluhopisy s delší splatností. Ta se ukázala opět jako dostatečná, ačkoli je stále viditelná vyšší poptávka spíše po kratších splatnostech. I tak se ale dnes ministerstvu podařilo získat od investorů 73,9 mld. Kč. S výrazným odstupem byla nejvyšší poptávka po pětiletém dluhopisu, který byl nejkratší z dnešní nabídky, ale úspěšně lze hodnotit i představení nového dluhopisu se splatností dvacet let. Ten je tak aktuálně druhým nejdelší státním dluhopisem v portfoliu Ministerstva financí s průměrným výnosem do splatnosti 1,74 % ročně.
  • Ministerstvo financí utahuje nabídku státních dluhopisů, zatímco poptávka zůstává vysoká
    I druhá aukce po letních prázdninách potvrdila stále vysoký zájem investorů o české státní dluhopisy. Ministerstvo financí dnes získalo na finančních trzích 5,9 mld. Kč, nicméně emisní kalendář počítal až se sedmi miliardami a investoři poptávali přes 33 mld. Kč. Největší zájem byl o dluhopis s pohyblivým kuponem navázaným na 6M PRIBOR se splatností sedm let. Ten Ministerstvo financí znovu zařadilo do své nabídky po vypuknutí současné krize ve snaze co nejvíce vyjít vstříc investorům a rozšířit tak nabídku státních dluhopisů. Nemalý zájem v dnešní aukci byl ale i o zbylé dva státní dluhopisy se splatností dvou a devíti let.
  • Ministerstvo financí v Rusku chce bankám umožnit prodej kryptoměn
    Ministerstvo financí v Rusku navrhlo nové předpisy k legalizaci kryptoměn jako finančních aktiv. Regulátor navrhl, aby banky byly oprávněny poskytovat služby směny kryptoměn.
  • Ministerstvo chystá stravenkový paušál místo poukázek
    Ministerstvo financí připravuje novelu zákona o daních z příjmů, která má zavést stravenkový paušál. Zaměstnanec by dostával místo stravenek peníze přímo na stravu. Paušál má být alternativou k současnému režimu se stravenkami, který by zůstal zachován. Příspěvek od zaměstnavatele by byl stále osvobozen od daní i pojistného.
  • Ministerstvo: Rusko bude kvůli slabší sklizni možná nuceno omezit vývoz obilí
    Rusku se letos kvůli nepříznivému počasí a nedostatku náhradních dílů pro zemědělské stroje zřejmě nepodaří sklidit plánovaných 130 milionů tun obilí. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo zemědělství, podle nějž bude v důsledku toho možná zapotřebí omezit vývoz obilí do zahraničí. Informovala o tom agentura TASS.
  • Ministerstvo: Spojené státy nechtějí svou ekonomiku oddělit od čínské
    Spojené státy nechtějí svou ekonomiku oddělit od čínské, ani nemají v úmyslu Čínu utlačovat, řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí. Reagoval tím na obvinění zaznívající z Pekingu. Čínský ministr zahraničí Čchin Kang totiž v úterý řekl, že Spojené státy vyzývají k "ustavení mezí“ ve vztahu k Číně a že Washington musí "šlápnout na brzdu", aby zabránil konfliktu s Čínou.
  • Ministerstvo spravedlnosti žaluje společnost Visa, akcie klesají o 5 %
    Americké ministerstvo spravedlnosti podalo proti společnosti Visa antimonopolní žalobu, v níž ji obviňuje z nezákonného zneužívání dominantního postavení na trhu zpracování debetních karet k blokování konkurence. Visa kontroluje více než 60 % transakcí debetními kartami v USA. Podle žaloby společnost penalizovala obchodníky za to, že si vybrali konkurenční sítě.
  • Ministr financí Stanjura by se měl dnes distancovat od požadavku Pirátů na zavedení mimořádné daně už za letošek. Zítra totiž jinak hrozí opětovný propad akcií ČEZ i bank a mnohamiliardové ztráty akcionářů
    Piráti stále trvají na zavedení daně z mimořádného zisku uvalené už na letošní zisk. Zvažují, že podají příslušný pozměňovací návrh k projednávané sněmovní legislativě. Ministr financí Zbyněk Stanjura přitom ve středu uvedl, že se kloní spíše k variantě daně vypočítávané až ze zisku příštího roku. Stanjurovo středeční prohlášení uklidnilo pražskou burzu, na které se obchoduje hned několik akciových titulů, na něž se daň má vztahovat.
  • Ministr financí USA nepředal Kongresu Trumpova daňová přiznání
    Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek odmítl předat výboru pro státní příjmy daňová přiznání prezidenta Donalda Trumpa za posledních šest let. Informovala o tom agentura Reuters. Demokraté považují daňová přiznání za klíčová ohledně prošetřování údajných prohřešků prezidenta Trumpa, jeho poradců a příbuzných a jeho obchodních aktivit. Šéf výboru pro státní příjmy Richard Neal se radí s právníky, jak si prezidentova daňová přiznání vymoci. Novinářům řekl, že se výbor příští týden obrátí na soud.
  • Ministr Jurečka chce zvednout minimální mzdu o více než 1000 korun. Tím ale inflaci nezmírní
    Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka navrhuje od příštího roku zvýšit minimální mzdu o 1100 korun, a to ze 16 200 na 17 300 korun. Minimální mzda by tak vzrostla o 6,8 procenta.
  • Ministr Jurečka naznačuje, že vláda zvýší daně, i když premiér dosud tvrdil opak. Lidi už přitom „zdaňuje“ rapidní inflace
    Ministr práce a sociálních věcí, toho času navíc i ministr životního prostředí, Marian Jurečka včera neznačil, že vláda během prvních tří měsíců příštího roku změní své programové prohlášení. Nejspíše tak, že z něj vyřadí závazek nezvyšovat daně. Za sebe nevylučuje, že jednou z daní, kterou by vláda mohla následně zvýšit, je i ta z příjmu fyzických osob.
  • Ministr průmyslu Síkela v reakci na debatu na sociálních sítích potvrdil, že Česko obnovilo dovoz plynu z Ruska. V rostoucí míře dováží z Ruska také ropu
    Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera zjevně v reakci na debatu na sociálních sítích potvrdil, že Česko obnovilo dovoz plynu z Ruska. Potvrdil tak informace z účtu ekonoma Lukáše Kovandy, uveřejněné krátce předtím včera na sociální sítí X.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank