Zlato patří mezi nejstarší investice na světě a jeho cena dlouhodobě neustále roste. Někdy se zdá, že fenomén tohoto drahého kovu slábne, jenže zlato vždycky nakonec dříve nebo později splní svou roli – chránit kupní sílu v časech krize.
Zlato obstálo při ropném šoku i po pádu Lehman Brothers, kdy jeho cena během tří let vzrostla o více než sto procent. Drahý kov posiloval také během úvodní covidové nejistoty.
Pak se ale zlatý expres poněkud zasekl a řada odborníků polemizovala o tom, jestli má prvek Au v portfoliích stále místo. Jestli už není na čase nahradit ho modernějšími aktivy, které plní podobnou roli. Mezi lety 2020 a 2024 cena aktiva vesměs stagnovala.
Obavy o zlato ale byly liché. Drahý kov je teď opět na koni. Minulý týden jeho cena vystoupala k dalším historickým maximům. Trojská unce zlata se v současnosti obchoduje v přepočtu zhruba za 75 tisíc korun.
Proč zlato tak roste? Důvodem je především panika kolem celní a obchodní války, kterou rozpoutal americký prezident Donald Trump. Někteří investoři utekli z akciové trhu a hledají útočiště právě ve zlatě.
Vývoj ceny zlata od roku 2001:
Dalšímu růstu zlata pak nahrává nejistota kolem měnové politiky Spojených států. Trump a šéf americké centrální banky Jerome Powell jsou totiž na kordy. Fed se bojí inflačních tlaků způsobených celní válkou a odmítá snižovat sazby. Trump chce naopak sazby dole.
Administrativa se podle všeho snaží Powella co nejrychleji dostat od kormidla. Pochybnosti kolem dalšího směřování americké ekonomiky nadále tlumí výkon tamního trhu a podporují růst alternativních aktiv, mezi kterými teď vyniká zmíněné zlato.
Filip Kalčák