Přestože se 2. kola soutěže stejně jako toho prvního, které probíhalo na účtech s fiktivními penězi, účastnilo převážně mužské pohlaví, i ženy dokázaly, že umějí s penězi hospodařit a zhodnocovat je. Ačkoliv na jednu ženu v soutěži na reálných účtech zatím připadá 8,5 muže, v desítce nejúspěšnějších obchodníků jsou až dvě ženy.
Zdá se, že investování je nejoblíbenější aktivitou v Středočeském kraji, odkud zatím pochází nejvíce soutěžících druhého kola soutěže.
Pořadí nejobchodovanějších instrumentů se na prvních třech místech ve srovnání s 1.“demo“ kolem, nezměnilo. Soutěžící, stejně jako na fiktivních účtech, i na těch reálných nejraději obchodovali měnový pár EUR/USD a z komodit pak ropu a zlato. Měnový pár EUR/USD se na celkovém počtu transakcí podílel 48,33 procenty, na druhém místě se umístila ropa s 14,56 procenty a třetí místo obsadilo zlato s 6,97 procenty.
Struktura (oblíbenost) finančních instrumentů dle počtu transakcí
Graf dokazuje, že soutěžící na reálných účtech rádi obchodují nejen měnové páry, ale také komodity. Oblíbenost komodit, dokazuje i fakt, že právě na ropě byly uskutečněny oba nejziskovější i nejztrátovější obchod týdne.
Nejziskovější obchod 1. týdne 2. kola soutěže:
Soutěžící koupil v pondělí 5. listopadu dopoledne, tedy před začátkem prezidentských voleb v USA 0,19 lotu ropy a pozici uzavřel se ziskem 11 470 Kč ve středu v poledne těsně po dosažení jejího cenového vrcholu. Ropa v čase prezidentských voleb přesně kopírovala vývoj USD. Když USD oslaboval, cena ropy stoupala a naopak. Cenový průběh ropy, rovněž i nejziskovější (červeně) a nejztrátovější obchod týdne znázorňuje graf níže.
Nejztrátovější obchod byl otevřen ve středu 7. listopadu odpoledne jenom chvíli poté, co jiný soutěžící uzavřel již zmíněný nejziskovější obchod. Obchodník pravděpodobně předpokládal, že ropa bude po krátkém oslabení opět posilovat, což se ale nestalo a obchod zavřel v ten samý den se ztrátou 9 984 Kč.
Nejziskovější a nejztrátovější obchod:
Hodinový graf ropa
U reálného obchodováni jsme se zaměřili i na srovnání denního a nočního obchodování. 10,38 procent transakcí bylo otevřeno v noci (22:00 – 07:00) a 89,62 procent transakcí bylo otevřeno přes den.
Co se týče ziskovosti/ztrátovosti obchodování ve dne nebo v noci, tak z výsledků 1. týdne reálného obchodování vyplývá, že nezáleží, jestli obchodujete přes den nebo přes noc. Důležité je, jaký čas Vám více vyhovuje. Téměř stejné procento ziskových transakcí bylo provedeno jak ve dne, tak i v noci.
Graf denního a nočního obchodování; počet otevřených transakcí ve dne/v noci
Počet otevřených transakcí ve dne/v noci; počet ziskových a ztrátových obchodů ve dně/v noci
Hitem týdne byla ropa
Nejenže byl na ropě uskutečněný nejziskovější a nejztrátovější obchod týdne, ale také právě tento instrument byl obchodován i traderem týdne. Tyto fakta poukazují na všeobecnou oblíbenost této komodity nejen traderů velkých finančních institucí ale i našich českých obchodníků.
V 1. týdnu obchodování na reálných účtech svůj účet nejvíce zhodnotil obchodník s přezdívkou Kessler, a to o více než 117 procent. Tedy z počátečních 10 000 Kč zakončil svůj obchodní týden se stavem účtu 22 000 Kč. Jako nejlepší obchodník týdne získal od společnosti Bossa ultrabook od společnosti DELL. Kompletní přehled jeho transakcí naleznete ZDE. Soutěžící navíc pořád hraje o hlavní cenu, kterou je Honda CRZ nebo o 2. a 3. místo, tedy odměnu ve výši 50 000 a 100 000 reálných Kč na svůj investiční účet u Bossy.
Do soutěže se můžete stále zapojit. Navíc ani tento týden nebude nouze o ekonomické a politické události, které ovlivní dění na finančních trzích.
V úterý v 11:00 bude zveřejněn Index ZEW, což je index německého ekonomického sentimentu. Index je výsledkem průzkumu německých institucionálních investorů a analytiků ohledně vývoje tamní ekonomické situace v průběhu nejbližších 6 měsíců. Jakákoliv hodnota ukazatele pod nulou znamená horší budoucí ekonomický výhled. Minulý měsíc dosáhl Index ZEW hodnoty mínus 11,5. Pro tento měsíc se očekává, že dosáhne úrovně mínus 10,1.
Ve středu anglická centrální banka (BoE) zveřejní svůj výhled inflace a ekonomického růstu ve Velké Británii pro nejbližší 2 roky. Minulý týden se BoE rozhodla ponechat klíčovou úrokovou sazbu na nezměněné úrovni, a to ve výši 0,5 procenta. Navíc neohlásila ani další nákup vládních dluhopisů. Analytici dle agentury Reuters ale předpokládají, že BoE dříve nebo později nákup státních dluhopisů obnoví. Nejpozději by se tak mělo stát začátkem příštího roku, což by následně vedlo k oslabení libry.
Ve středu ve 20:00 bude zveřejněn zápis z posledního zasedání americké centrální banky (FED), tedy z 23. a 24. října. Ekonomové budou pečlivě sledovat, jestli nevyjdou na povrch jakékoliv nové informace prozrazující skutečný stav a potenciální vývoj tamní ekonomiky.
Ve čtvrtek 15. listopadu v 11:00 zveřejní svá ekonomická čísla, tedy HDP za třetí kvartál, eurozóna. Těmto výsledkům budou předcházet informace o HDP dvou největších ekonomik společné měnové unie, a to Francie a Německa, v tomto pořadí v 7:30 a v 8:00. Ve čtvrtek zveřejní své HDP za třetí kvartál i Česká republika.
Ve čtvrtek bude mít v Atlantě proslov šéf americké centrální banky (FED). Jde o jeho první vystoupení od znovuzvolení Baracka Obamy za prezidenta USA. Měl by mluvit hlavně o úspěšném zotavení nemovitostního trhu, a to hlavně díky třetímu kolu měnového uvolňování. Ben Bernanke by mohl také využít této příležitosti k tomu, aby vyzval americké zákonodárce ke vzájemné spolupráci ohledně blížící se hrozby tzv. “fiskálního útesu“.
O něm by měl v pátek debatovat republikánský kongres a demokratický prezident Barack Obama.