Klasická (a spíše romantizující než praktická) poučka Wall Street velí, aby investoři své akcie prodali v květnu, přes léto se o ně nestarali a užívali si moře, a na trhy se vrátili zase v září. Někdy se pro den návratu stanovuje termín tradičního dostihu v anglickém Doncasteru – St. Leger se tam pořádá od roku 1776 a tentokrát vychází na 14. září.
Letošní léto ale příručkám nepřálo. Klid rozhodně nebyl a trhy si na začátku srpna prošly infarktovým propadem. Svíčky na grafech se teď ale zase zelenají a investoři jsou proto ohledně dalšího vývoje mimořádně optimističtí.
Září je ale na burze typicky ztrátový měsíc a příliš nezáleží na tom, jestli během léta akcie rostly nebo padaly. Špatná investiční reputace září (September Effect) je možná do jisté míry spojená i se sebenaplňujícím proroctvím – když se na trhu čeká propad, začne se masově prodávat a k propadu skutečně dojde.
I když to v současnosti na žádné tragické září nevypadá, data mluví jasně. A stačí nahlédnout jen do poslední let.
Pandemický rok 2020 byl na burze atypický, přesto si trhy v září a říjnu prošly lehkým zaváháním.
Rok 2021 provázel setrvalý růst, v září a říjnu přišel na řadu opět drobnější propad.
V roce 2022 to s trhy mávalo ze strany na stranu, během září pak Wall Street potkala kalamita.
No a také loni se trhy během září a října výrazněji propadly.
Co z toho plyne? Pro dlouhodobé investory nic. Ať už trhy půjdou dolů, nebo tragické září překvapivě ustojí, bezesporu se znovu oklepou.
Kdo ale během prázdnin naakumuloval cash a chtěl by se po vzoru investičních pouček vrátit na trhy, ať klidně ještě chvíli počká. Možné propady mohou poskytnout příležitost k levnějším nákupům. Což samozřejmě není investiční rada.
Filip Kalčák