Prezidentské volby v USA jsem mohl sledovat přímo z první ruky. V Kalifornii jako baště demokratů se k Trumpovi nikdo příliš nehlásil, přestože i tady měl svoje ostrovy volební podpory.
Ve vedlejší Arizoně a Nevadě už dávali lidé více najevo, že se jim nelíbí, kam demokratická politika dovlekla Los Angeles nebo San Francisco, které trápí vysoký počet bezdomovců a narkomanů. A že tam proto mnozí budou volit republikánského kandidáta.
I protřelé volební analytiky ale překvapilo, jak moc jednoznačně nakonec Trump volby ovládl. Exprezident a budoucí prezident zabral všech sedm swing states, tedy klíčových států, na které se upínala největší pozornost.
Investoři ale byli i tentokrát o krok napřed. Dříve než volební experti a političtí marketéři tušili, že se schyluje k velkému Trumpově comebacku.
Tradiční historická poučka velí, že když index S&P 500 tři měsíce před volbami roste, volby vyhraje stávající garnitura – tedy demokrati. Tato poučka platí už od studené války s úspěšností přes 80 procent.
Letošní vývoj událostí ale způsobil, že se Wall Street tímto pravidlem neřídilo a stejně dokázalo vítěze odhadnout. Demokratka Kamala Harrisová totiž naskočila do závodu netradičně pozdě, což se všemi historickými tabulkami zamávalo. Trh proto otočil o 180 stupňů a svým růstem indikoval nikoli výhru stávající garnitury, ale právě Trumpa.
A jelikož indexy v podstatě celý rok rostly, názor trhu se příliš neměnil. Skutečná věštecká schopnost investorů se ale projevila v den voleb. Po pár hodinách sčítání, během kterých Trump začal obsazovat první státy, propálila kryptoměna bitcoin své historické maximum. Jelikož Trump bitcoin během kampaně opakovaně podpořil, šlo o jasný signál toho, že trh věří republikánovi.
S otevřením dalších marketů vylétly do rekordních výšin i akciové indexy. Trh zachvátila euforie. I když by podle historických pouček měla přijít spíše tržní nejistota, s Trumpem je to jiné. Jednak v Bílém domě už jednou vládl, a trhům se za něj relativně dařilo, a jednak je považován jako byznysman za velkého přítele Wall Street, který chce například snížit korporátní daň.
Stejně jako vždycky tak během prezidentských voleb stačilo sledovat pohyby na akciových, kryptoměnových, případně sázkových trzích. Tam totiž bylo jasno dlouho před tím, než mnozí političtí experti začali uznávat, že to Trump možná skutečně vyhraje.
Filip Kalčák