Platforma TikTok budí kontroverze už hezkých pár let. Ať už jde o údajně pokleslý obsah, kvůli kterému prý hloupne mládež, nebo o špehování. Právě vysávání citlivých dat z telefonů uživatelů má být hlavním důvodem, proč američtí zákonodárci schválili zákon, kterým vytvořili prostor pro potenciální zákaz TikToku.
V zemi věčné svobody jde o dost kontroverzní a radikální nápad. Zvrátit konec TikToku v USA, což by znamenalo pohromu pro miliony tvůrců, kteří by dost možná okamžitě přešli na VPN a používali síť dál, může už jen odkup. USA nechtějí, aby TikTok vlastnila Čína. Americký exministr financí Steven Mnuchin se už nabídl, že by se možná této akvizice zhostil.
Pekingu se ale takové tahanice přirozeně nelíbí. Čína obvinila USA ze šikany a varuje, že takový zákaz se Washingtonu vymstí. Proč by se také Peking jen tak vzdal svého trumfu. Za TikTokem totiž stojí společnost ByteDance, pro kterou je aplikace svatý grál. Málo se ví, že ze všech soukromých firem na světě, které se ještě neobchodují na burze, je ByteDance ta kapitálově největší.
Hodnota ByteDance se pohybuje kolem mety 200 miliard dolarů, někdy dokonce 250 miliard dolarů. To znamená, že čínská internetová a technologická společnost nechává daleko za sebou dokonce i takového giganta, jakým je americký SpaceX. Projekt Elona Muska má valuaci kolem 180 miliard dolarů.
Jen si to vezměte. Společnost, která stojí za pro mnohé stále ještě bizarním TikTokem, je hodnotnější než firma, která podniká neuvěřitelně nákladné výlety do vesmíru a je technologicky tak napřed, že její služby začíná americká vláda využívat pomalu více než služby NASA.
ByteDance ale nechává daleko za sebou i ostatní firemní giganty, jejichž akcie se ještě veřejně neobchodují. Tak třeba firmu Stripe, která se zabývá finančními službami. Anebo nesmírně populární fintech Revolut.
Čínský kolos pak kapitálově bez problému poráží i vlajkový projekt ve světě AI – OpenAI – nebo společnost Canva, která stojí za populární grafickou aplikací.
Prodej TikToku by ale s tímto žebříčkem pořádně zamával. Platforma totiž představuje více než třetinu hodnoty ByteDance, zhruba 84 miliard dolarů. Pokud by TikTok spadl do klína Američanům, měly by USA i nejhodnotnější privátní společnost. Na trůn privátních společnost by se zřejmě vyhoupla SpaceX. Které mimochodem v týdnu explodovala další raketa. Ale to už je jiný příběh…
Filip Kalčák