Bývala to největší kryptoměnová burza, která měla ještě silnější postavení, než jaké dnes mají společnosti Coinbase nebo Binance. V roce 2014 se ale provalilo, že Mt. Gox vinou hackerských útoků přišla o stovky tisíc bitcoinů. Burza vyhlásila krach a z populární značky se stal symbol výsměchu.
Po deseti letech právních tahanic teď burza začne klientům vyplácet ukradené prostředky v kryptoměnách bitcoin a bitcoin cash. Celkem se má klientům vrátit až 140 tisíc bitcoinů. Jenže zatímco v roce 2014 stál bitcoin pár tisíc, dnes stojí milion a půl. Někteří zákazníci burzy si tak ve finále docela slušně vydělají, protože kdyby k žádnému hackerskému útoku nedošlo, dost možná by už bitcoiny dávno prodali a neměli by takový profit.
Kryptoměnová komunita z vítězství práva v kauze Mt. Gox kdovíjakou radost nemá. Právě kvůli nabytému zisku totiž zřejmě mnozí klienti začnou okamžitě bitcoiny prodávat, což může dál tlačit na pokles ceny. Nabídka bitcoinů ze dne na den skokově nabobtná.
V současnosti je v oběhu už skoro 20 milionů bitcoinů, několik jednotek milionů je ale zřejmě ztracených. Neznámý autor kryptoměny má mít na účtu kupříkladu milion bitcoinů, které se nehýbou. Reálná nabídka je tak pro bitcoin obrovské téma, které se začne naplno odkrývat až v dalších letech.
Kryptoměnoví fanoušci ale nejsou jedinou skupinou investorů, která by měla řešit nabídku. Akcioví hráči tento problém neznají, kvůli obrovské likviditě se skoro zdá, že akcií je nekonečno. Stejné je to na forexu. To investoři do zlata naopak podobně jako u bitcoinu spoléhají na to, že jejich aktiva je omezené množství, což ho činí hodnotným.
Jenže držitelům zlata může dělat vrásky například teoretická těžba drahých kovů na asteroidech, která by současnou omezenou nabídku významně navýšila. Sonda NASA v současnosti například míří k planetce Psyche, na které mohou být gigantické zásoby železa, ale i zlata nebo platiny. Sonda tam dorazí v roce 2029. A graf zlata to určitě bude reflektovat.
Filip Kalčák