V minulém týdnu ceny ropy Brent poklesly o téměř 12 %, což je největší týdenní pokles od prosince, zatímco ropa WTI ztratila 13 % a zaznamenala tak největší týdenní propad od dubna loňského roku. Ceny ropy WTI tak v jednom okamžiku dosáhly až k cenové hladině pod 65,25 USD za barel a ropa Brent se dostala k cenovce 71,50 USD za barel.
Ceny ropy zkrátka jen následovaly pokles akciových trhů, který vyvolala krize bankovního sektoru v USA. Ve víru turbulentních událostí minulých týdnů se tak ukazuje, že ropa není tak bezpečným aktivem, jako je zlato. To naopak začalo silně růst v obavách proti další vlně inflace v důsledku záchranného balíčku, který americká vláda a Fed poskytly na záchranu bankovního sektoru.
Ti tradeři, kteří jsou na ropě v long pozicích, si tak nyní kladou otázku, zda se tento krok Fedu projeví i na ropě a její propad se zastaví. A naopak shortaři se ptají, zda bude cenový pokles na ropě dále pokračovat. Podívejme se proto nejprve na fundamentální ukazatele, které jsou pro ropu zásadní.
Jaká je na ropě aktuální situace?
Faktorem číslo jedna je očekávaný příchod oživení poptávky po ropě z Číny. Ten se potvrzuje, protože vývoz americké ropy do Číny byl v březnu zatím nejvyšší téměř za posledních 2,5 roku. Druhý faktor má co do činění s tím, že nízké ceny ropy by mohly podnítit americkou vládu k tomu, aby doplnila strategické ropné rezervy, což by rovněž podpořilo poptávku po černém zlatu.
A do třetice všeho dobrého, Saúdská Arábie i Rusko na čtvrtečním jednání potvrdily svůj závazek dodržovat rozhodnutí OPEC+ z října loňského roku o snížení produkčních cílů o dva miliony barelů denně do konce roku 2023. Tedy poptávka by měla převažovat nad nabídkou, a to by mělo ceny ropy stabilizovat. Z tohoto pohledu by býci mohli mít určitou naději.
Je tu však jedno velké ALE a tím je středeční jednání Fedu. Očekává se, že Fed zvýší úrokovou sazbu o 0,25 %. Otázka pak je, jak toto zvýšení trhy přijmou, a to zejména v situaci, ve které jsme nyní, kdy je důvěra v bankovní systém nedávným kolapsem tří amerických bank nějakým způsobem negativně zasažena.
Co říká technická analýza?
Graf č.1: Ropa WTI na H4 grafu
Na výše uvedeném obrázku máme ropu WTI na H4 grafu. Vidíme, že poslední významné supporty byly v minulém týdnu rychle proraženy. Tyto supporty jsou nyní rezistencemi. Nejbližší rezistence je tak kolem hodnoty 70,2 USD a další rezistence 72,4 USD za barel. Jakýmsi náznakem možné stabilizace by mohla být patrná konsolidace kolem supportu 65,3 – 65,6. Tento support byl dvakrát testován.
Pokud ovšem dojde k jeho proražení, pak by ropa mohla dále oslabovat k hodnotám 63 USD za barel, což je nejnižší hodnota z 2. 12. 2021, kde se nalézá nejbližší silnější support. Další support pak je na úrovni 61,78 USD (nejnižší hodnota z 20. 8. 2021). Za support lze také považovat psychologickou hodnotu 60 USD za barel.
Naučte se odhadovat vývoj ceny ropy - s novým ebookem od Purple Trading
V Purple Trading jsme sepsali kompletní příručku obchodováním ropy. V tomto ebooku najdete na více než 30 stranách jak rozbor nejdůležitějších tržních faktorů, které určují budoucí vývoj cen ropy, tak i kompletní strategie pro její obchodování. Ebook je kompletně zdarma.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76,60 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.