Opak je ale pravdou. Aktuální rozložení sil na trhu s ropou připomíná situaci před 30 lety pouze zdánlivě. Tehdy kvůli íránsko-irácké válce a drastickým omezováním produkce v Saúdské Arábii klesla těžba celého kartelu o 14,5 milionu barelů denně téměř na polovinu. Postupný návrat těchto kapacit v následujících desetiletích proto dokázal držet trh na uzdě a nízkých cen mohli západní spotřebitelé využívat velice dlouho.
Vývoj produkce ropy kartelu OPEC (1), Saúdské Arábie (2), ceny ropy (3) a předpokládaného přebytku kapacit v kartelu (4):
Dlouhodobý vývoj ceny ropy Brent:
Pro srovnání, od rozhodnutí OPEC neomezovat těžbu z listopadu 2014 se navýšila těžba v Saúdské Arábii zhruba o 1 milion barelů denně (mbd) a stejným dílem přispěl k přezásobenému trhu i Irák. Tento rok ještě dokázal držet ceny velice nízko Írán, který po zrušení sankcí zaplavil trh dalším 1 mbd.
Další adepty na zvýšení těžby díky využití volných produkčních kapacit však globální ropný průmysl postrádá. Jedinými zeměmi, které pumpují pod své možnosti, jsou Libye a Nigérie. Ty by při ukončení války na svém území a hladkém nástupu těžby (zvlášť v případě Libye nepříliš pravděpodobné) mohly díky svým volným zhruba 2 mbd udržovat ropu levnou slovy klasika ještě rok, maximálně dva. To je ale spíše optimistický scénář.
Situace se tedy značně liší ve srovnání s koncem 80. let, kdy OPEC stále ještě disponoval nevyužitými kapacitami ve výši 10 mbd. Z toho vyplývá, že nynější pásmo 40-50 USD není dlouhodobě udržitelné i bez snahy OPEC o omezení produkce z posledních dnů (ta může proces návratu dražší ropy pouze urychlit).
Spekulace na růst ceny skrz ropné kontrakty ale není tou správnou volbou, protože trh již s vyššími cenami počítá a při každoměsíčním rolování kontraktů by trader o velkou část zisků přišel. Zajímavou alternativou je nákup „ropných měn“ – ruského rublu (RUB), norské koruny (NOK), případně mexického pesa (MXN) – nebo akcií těžařských společností. Jde však o běh na dlouhou trať, v rámci několika týdnů bohužel nejde kvůli nečitelnosti OPECu a situaci v Libyi dostatečně dobře předvídat.
Vývoj ceny ropy Brent (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: oilprice.com, FRED, investing.com