Seřadit články podle
Tomáš Raputa
Berou trhy Trumpa vážně?
Znovuzvolený americký prezident Donald Trump přicházel v rámci volební kampaně s radikálními návrhy na řešení problémů Spojených států a pokračuje s nimi i v období před svou inaugurací. Výběrem lze zmínit masovou deportaci ilegálních migrantů, vyřešení konfliktu na Ukrajině během 24 hodin nebo zavedení 60 % cel na dovoz z Číny.
Ropa překvapivě zdražuje
Po delší době by mohly trhy tento týden přepnout do klidnějšího módu. Žádné významné zasedání centrální banky nebo bedlivě sledovaná makrodata nejsou v plánu, snad s výjimkou páteční listopadové inflace v eurozóně. Americké HDP nebo PCE inflace již budou spíše dozvukem dříve zveřejněných dat bez potenciálu zásadně ovlivnit tržní narativ.
Nůžky mezi Evropou a USA se rozevírají
Většina analytiků dávala v případě zvolení Donalda Trumpa prezidentem největší šance především americkým akciím a kvůli zavedení obchodních bariér naopak zatracovala evropské akcie. Tato předpověď se naplnila tak napůl.
Přichází otočka Fedu kvůli Trumpovi?
V optimismu spojeném se znovuzvolením Donalda Trumpa prezidentem rostly především americké akcie a kryptoměny. Někteří tradeři ale neberou v potaz také stinné stránky politického vývoje v USA, které mohou negativně zasáhnout finanční trhy.
Česká koruna v době Trumpově
Vítězství v amerických prezidentských volbách dává Donaldu Trumpovi silný mandát, protože republikáni ovládli i Senát a s vysokou pravděpodobností budou mít většinu i ve Sněmovně Reprezentantů.
Jak budou reagovat finanční trhy na americké volby?
Predikční modely ukazují, že americká volební noc nebude mít jasného favorita. Demokratka Kamala Harissová na republikána Trumpa sice v posledních týdnech ztrácela, ale šance mají oba velmi blízko 50 %.
Jak ovlivní americké volby trhy?
V posledních dnech se zvyšuje pravděpodobnost vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.
Jak obchodovat americké prezidentské volby?
Do amerických voleb zbývají už jen 2 týdny a klání se zdá být čím dál víc vyrovnanější. V posledních průzkumech Donald Trump již smazal náskok Kamaly Harrisové v nerozhodných státech, které o příštím prezidentovi Spojených států de facto rozhodnou.
Recese se nekoná
Poslední data z americké ekonomiky se vydala silně jestřábím směrem. Nezaměstnanost klesla dva měsíce v řadě na 4,1 %, pracovních míst v září přibylo 254 tisíc, což bylo výrazně nad odhady.
Co čekat od čínské stimulace?
Čínská ekonomika se celý letošní rok potýká s problémy. Ve zkratce jde o příliš vysokou nabídku a nízkou poptávku. Důsledkem je realitní krize s klesajícími ceny nemovitostí, spotřebitelská deflace a snaha za cenu nízkých marží exportovat přebytečné zboží v čele s elektromobily do zahraničí. Není se co divit, že čínský akciový trh byl až do září v útlumu, protože společnosti jako Temu, BYD nebo Alibaba čelily i přes rostoucí obrat kontrakci zisků.
Slibné akcie na pražské burze - banky
V souvislosti s pražskou burzou se mluví o možném úpisu akcií Seznamu, který by po odchodu Avastu na parket BCPP vrátil pro investory významnou technologickou domácí společnost. I mezi obchodovanými akciemi se ale dají najít perspektivní investice s nadstandardním výnosem.
Mají ropné společnosti budoucnost?
Dřevo bylo nahrazeno uhlím, uhlí předalo štafetu ropě a ropa? Tu může nahradit vodík, obnovitelné zdroje, částečně jádro, nebo také v dohledné době nic. Pro společnost těžící ropu, jako je BP, Shell, Exxon a jiní jde ale o velmi důležitou otázku. Budou schopni tito energetičtí giganti udržet aktuální zisky ještě 10, 20 nebo 30 let?
Komu pomohl Fed 50 bps?
Na měnovém zasedání minulý týden ve středu snížila americká centrální banka (Fed) hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu.
Jak ovlivňují americké volby cenu zlata?
Dlouhodobá korelace mezi stranou v Bílém domě a vývojem ceny zlata není příliš jasná.
Fed může překvapit
Americká centrální banka (Fed) ve středu ve 20:00 SEČ zveřejní závěry svého dvoudenního měnově-politického zasedání. Poprvé od března 2020 dojde ke snížení hlavní úrokové sazby. Hlavní otázkou zůstává, jestli půjde o 25 bps nebo rovnou o 50 bps.
Volkswagen – mrtvá nebo podhodnocená akcie?
Evropský automobilový trh zažívá těžké chvíle. Prodeje klesají a zároveň si o místo na trhu říkají levnější elektromobily z Číny. Pro místní výrobce to znamená nevyužité kapacity a utopené investice ve vývoji i nových gigafactories, které se nedaří ze stagnujících tržeb za elektromobily zaplatit. Do toho přichází zpřísněná legislativa EU, která nutí výrobce snižovat spotřebu CO2 u nových aut (tj. tlačí elektro / plug-in hybrid), a zvýšené náklady na energie.
Jak velký problém je dluh USA?
Dluh americké federální vlády je obrovský a stále se zvyšuje nevídaným tempem. Za posledních 10 let se takřka zdvojnásobil a dosahuje astronomických 34,8 bilionu USD.
Výprodeje pokračují
Páteční zpráva z amerického trhu práce nepodala jasný obrázek o tom, kam kráčí ekonomika Spojených států a jakým směrem by se měla ubírat měnová politika amerického Fedu.
Září nebývá pro akcie přívětivé
Index S&P 500 letos přidal už 18 % a téměř smazal ztráty z letního výprodeje. Obchoduje se tak v blízkosti historických maxim nad 5600 body.
Euro startuje býčí trh
Spekulace na snižování úrokových sazeb v USA potvrdil v minulém týdnu ve svém projevu na sympóziu v Jackson Hole šéf americké centrální banky Jerome Powell.
Potvrdí Nvidia svou dominanci?
Nvidia má z Big Tech společností netradičně posunuté fiskální období, které začíná 1. února. Proto i výsledky tohoto nejrychleji rostoucího giganta Nasdaqu jsou reportovány mimo hlavní sezónu. Nvidia odhalí své finanční ukazatele za Q2 ve středu 28.8.2024 po skončení obchodování.
Jackson Hole a revize payrolls
V rámci každoročního setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole ve Wyomingu se čeká nejvíce na projev šéfa amerického Fedu Jerome Powella. Powell by měl v pátek od 16:00 naznačit, jak rychlé se chystá v USA snižování úrokových sazeb a jedním z hlavních témat bude síla amerického trhu práce.
Akciový růžový scénář
Americká inflace za červenec nepřekvapila. Spotřebitelské ceny rostly meziměsíčně o 0,2 % a meziročně o 2,9 %, což bylo velice blízko očekávání. Jádrová složka také nepřinesla žádné nečekané číslo, trhy tak neprošly žádnými velkými výkyvy spojenými s přeskupováním pozic traderů.
Zlato jako skutečný bezpečný přístav
Finanční trhy se po divokých výprodejích ze začátku měsíce stabilizovaly a naladily se na nižší letovou rychlost. Americké HDP bude sice růst pomaleji, ale recese prozatím není nevyhnutelná. Na druhou stranu se nemusíme obávat přehřívání ekonomiky a pozitivem budou nižší inflační tlaky a samozřejmě i ten dlouho očekávaný pokles úrokových sazeb, v případě USA minimálně o 75 bps do konce letošního roku.
Euro překvapivým vítězem nervózních trhů
Akciové trhy se během týdne stabilizovaly a prozatím se pozičně drží v korekci, nikoliv v medvědím trhu. I přesto investoři zůstávají optimističtí směrem k uvolňování měnové politiky v USA. Do konce roku se čeká pokles o celých 100 bps, měli bychom se tedy podle aktuálně nastavených očekávání dočkat alespoň jednoho snížení úroků o 50 bps.
Chytat padající nůž?
Varování před nadhodnocením akciového trhu, především pak amerického technologického sektoru, se po dlouhých odkladech nyní naplňuje.
Recese klepe na dveře
Tento týden je přímo nabitý kurzotvornými událostmi, tradeři se v polovině prázdnin rozhodně nenudí. Kromě důležitých makročísel, která přelom měsíce standardně doprovázejí, si svá zasedání naplánovaly Bank of Japan, americký Fed, Bank of England i Česká národní banka (ČNB). Do toho je výsledková sezóna za druhé čtvrtletí v plném proudu a americké volby spolu s eskalacemi na Blízkém východě dodávají i politická rizika.
Prezidentské volby a predikční trhy
Příležitosti k zobchodování různých politických událostí nemusejí nabízet jen finanční trhy, ale také tzv. predikční trhy. Kontrakty na těchto trzích jsou podobné binárním opcím – trader nakupuje příležitost podílet se na výplatě strike ceny obvykle v hodnotě 1 USD a kupuje ji za určitou kotaci v amerických centech. Samotnou událostí je např. zvolení prezidenta USA nebo nominace na viceprezidenta určité osoby. Nejznámějším a nejlikvidnějším predikčním trhem je americký PredictIt.
EUR/NOK – sentiment jde proti norské koruně
Za 1 euro se znovu platí 12 norských korun. Norská měna oslabila na úrovně silné rezistence, odkud se již dvakrát odrazila zpět.
Trump, ropa a plyn
Americká politická scéna je s blížícími se prezidentskými volbami turbulentní. Investoři se snaží pochopit a nacenit, co pro ceny akcií, komodit a nastavení úrokových sazeb znamená neúspěšný atentát na republikánského ex-prezidenta Trumpa, volba J.D. Vance jako jeho kandidáta na viceprezidenta nebo odstoupení prezidenta Bidena z volebního klání.
Výsledková sezóna musí potvrdit růst
V následujících týdnech se akciový trh doví, jak se dařilo kótovaným společnostem ve druhém čtvrtletí. Očekávání jsou nastavena vysoko. Jak by také ne. Nejenže zisky společností v indexu S&P 500 se zvyšují rychleji než nominální HDP (rostou marže), samotný index roste rychleji než zisky (zvyšuje se P/E).
ECB zamává s kurzem eura
Evropská centrální banka (ECB) bude ve čtvrtek rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Po snížení o čtvrt procentního bodu na začátku června se tentokrát žádná změna nečeká. Hlavní úroková míra má zůstat na 4,25 % a depozitní na 3,75 %.
Změna trendu kvůli jednomu číslu?
Čtvrteční silně očekávaná americká inflační data překvapila příjemným směrem. Spotřebitelské ceny poklesly meziměsíčně o 0,1 %, jádrová složka pak o 0,1 % rostla.
Soutěž ošklivek na forexu
Francouzské parlamentní volby skončily patem – většinu nemůže složit levice, střední proud prezidenta Macrona ani krajní pravice Lepenovců. Trhy se tak nemusejí obávat zásadního obratu ve francouzské politice, zejména pak silného euroskepticismu krajní pravice a rozhazovačných nálad krajní levice. Klid, avšak bez zásadního pokroku, by mohl v Paříži zůstat zřejmě do dalších předčasných voleb. Ty prezidentské jsou totiž v plánu až pro rok 2027.
Nuda na forexu
Měnové páry standardně neoplývají takovou volatilitou jako komodity, akcie nebo kryptoměny. Letošní vývoj je však na forexu ještě více klidný než normálně, a to pro tradery není příliš příznivé.
Ostrý začátek prázdnin na trzích
Ve školách již po rozdání vysvědčení nastal dvouměsíční klid. Mezi investory však žádná okurková sezóna nezačíná. Ke standardní smršti makroekonomických dat ze začátku měsíce totiž přibývají další kurzotvorné události.
Můžeme si dovolit silnou korunu?
Česká národní banka (ČNB) na svém čtvrtečním zasedání snížila úrokovou sazbu o 50 bps na 4,75 %. Výrazně se tak přiblížila hlavní úrokové sazbě v eurozóně, která je aktuálně nastavena na 4,25 %. Úrokový diferenciál se snížil z obrovských 7,00 % v červenci 2022 na minimum.
Pozor na francouzské volby
V neděli 30.6. proběhne první kolo předčasných voleb do francouzského parlamentu, o týden později 7.7. se v druhém kole rozhodne o jeho složení. A finanční trhy jsou z politického vývoje ve Francii zaslouženě nervózní.
Forex: Kde hledat bezpečný přístav?
Na začátku minulého desetiletí v doznívajících otřesech globální finanční krize se jako „bezpečné“ měny vyprofilovaly americký dolar, japonský jen a švýcarský frank. Tyto měny reagovaly posílením na zveřejnění negativních makrodat nebo pesimistické nálady investorů. Tehdy šlo o recesně-deflační strachy spolu s možnostmi bankrotu jednotlivých států eurozóny.
Forex: Co čekat od ČNB?
Česká národní banka (ČNB) je v relativně pohodlné pozici. Úrokové sazby snížila ze 7,00 % již na 5,25 %, měnový pár EUR/CZK se však vrátil pod 25,00 a obchoduje se jen lehce nad úrovněmi z loňského podzimu. Obavy z přehnané reakce koruny se tak prozatím nedostavily.
Volatilní červen a výprodeje v Evropě
Žádná okurková sezóna! Před nástupem léta hýbe trhem spousta faktorů – zasedání centrálních bank, statistik a politických otřesů. Zdá se, že červen bude jedním z nejdůležitějších období, které budou vytvářet letošní vývoj na finančních trzích.
Přehnaná reakce na NFP report
Páteční report z amerického trhu práce, tzv. payrolls, ukázal smíšená data. Tvorba pracovních míst překonala očekávání, když ve Spojených státech v květnu vzniklo 272 tisíc nových pozic (vs. 182 tisíc konsenzus). Svou dynamikou překvapily i mzdy, které meziměsíčně přidaly 0,4 % (vs. 0,3 % konsenzus) a meziročně mírně zrychlily na 4,1 %.
Dokážou evropské volby rozhýbat trhy?
Tento víkend se po volbách dozvíme nové rozložení Evropského parlamentu. Tyto volby sice nedostávají v Česku takovou mediální pozornost, ale pro vývoj ekonomiky EU a nastavení jejich pravidel jsou velice důležité. Kromě obsazení samotných křesel pak jde samozřejmě i o barometr nálady celé evropské společnosti k integraci, regulaci a přístupu k životnímu prostředí.
Akcie Berkshire Hathaway v jednu chvíli ztrácely 99,9 %
Pondělní obchodování na Wall Street připravilo traderům pořádnou dávku emocí. Zřejmě technickou chybou New York Stock Exchange (NYSE) se akcie jedné z největších společností světa, konglomerátu Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway zobrazovaly za cenu indikující propad 99,9 %.
Americká data zahýbou trhy
Ve středu pozornosti budou tento týden makroekonomické statistiky ze Spojených států. Už minulý týden naznačil, že se největší světová ekonomika začíná ochlazovat.
Je ropa levná nebo drahá?
Ropa na hodnotě 80 USD za barel. Záleží samozřejmě, koho se zeptáte. Málokdo by ale označil dnešní cenu ropy, která si již prošla inflační vlnou, za příliš drahou.
Libra má silný fundament
V západních ekonomikách se od začátku roku zhoršil výhled pro pokles inflace a optimistické předpovědi rychle padajících úrokových sazeb se musely revidovat směrem vzhůru.
Na čem se dá nyní na trzích vydělat?
Americké akcie jsou na historických maximech i přes vysoké úrokové sazby. Zlato i bitcoin mají již silnou rally za sebou a pro načasování nákupu jsou nyní rizikové. Příležitostí na finančních trzích je tedy nyní málo, vyloženě atraktivní podhodnocené aktivum je těžké nalézt.
Z Číny přichází (znovu) deflace
Nerovnováhy v druhé největší světové ekonomice se dále prohlubují. Dosavadní motor čínského hospodářství, výstavba bytů, je v krizi. Spotřeba domácností víceméně stagnuje.
Trhy věří poklesu sazeb v USA, kromě jednoho
Dluhopisoví investoři začali po sérii slabších makroekonomických dat z USA znovu věřit ve snížení úrokových sazeb v letošním roce. Samotná inflace za duben se vyvíjela dle očekávání a stále zůstává vysoko jak na celkové úrovni (3,4 %), tak na té jádrové (3,6 %).
Americká inflace ukáže trhům směr
Pokles americké jádrové inflace se zastavil příliš vysoko. I po odeznění řady jednorázových šoků stále rostou ceny bez volatilních potravin a energií v USA o 3,8 % meziročně. Ve středu se dozvíme další pokračování tohoto letošního překvapivě nehezkého příběhu.
Koruna jásá, průmysl trpí
Česká koruna v dubnu otočila slábnoucí trend a díky pozitivním spotřebitelským statistikám i více jestřábí prognóze ČNB se znovu po 3 měsících obchoduje pod 25 korunami za euro.
Špatné zprávy spouští Nasdaq rally
Trh práce v USA skončil v dubnu pod očekáváním na všech třech hlavních frontách – míra nezaměstnanosti vzrostla na 3,9 %, meziroční růst mezd zpomalil také na 3,9 % a nových pracovních míst bylo vytvořeno „jen“ 175 tisíc.
Bank of Japan vyhrává nad tradery
Japonský jen prošel tento týden vysokou volatilitou. Celý proces zažehlo rozhodnutí japonské centrální banky Bank of Japan (BoJ) v pátek 26. dubna o ponechání úrokových sazeb na dně v koridoru 0,00 – 0,10 %. Bylo to od japonské měnové autority relativně naivní zhodnocení situace, pokud nezvedla alespoň symbolicky úrokové sazby. Tradeři si totiž tento holubičí krok přeložili jako volnou cestu k útoku na jen. Měnový pár USD/JPY prudce rostl ze 155 jenů za dolar před rozhodnutím BoJ až na dlouholeté maximum 160,20 v pondělí 29.4.
Sníží ECB sazby?
Zatímco americký Fed odložil snižování úrokových sazeb na neurčito a z měnového zasedání ve Washingtonu se tento týden zřejmě nedozvíme příliš nových informací k obratu v monetárním cyklu, Evropská centrální banka (ECB) má výrazně volnější ruce směrem k uvolnění měnové politiky.
Korelace akcií a dluhopisů se blíží rekordu!
Učebnicová poučka radí, že portfolio složené z 60 % akcií a 40 % dluhopisů nabízí zajímavý mix rizika a výnosu. Takové rozložení investic totiž díky nízké korelaci mezi vývojem cen obou tříd aktiv dokáže zdárně limitovat poklesy hodnoty celého portfolia.
Přichází hlubší korekce?
Akciové trhy se vyznačují vysokou nervozitou. Z investorů je cítit nejistota, jestli si aktuální vysoké úrovně indexů dokáží společnosti obhájit svižným navyšováním tržeb a zisků. Některé růstové příběhy totiž dostávají trhliny – Tesla reportovala v prvním čtvrtletí meziroční pokles prodejů o 9 % a následně přichází se snižováním cen v Číně, Apple se v Číně také trápí poklesem prodejů iPhone o 19 % meziročně.
Čínský jüan nabírá na důležitosti
V návaznosti na silná ekonomická i inflační data z americké ekonomiky i eskalaci rizika na Blízkém východě si USD připisuje zisky. Dolarový index se pohybuje na nejsilnějších hodnotách za posledních 18 měsíců, kdy vrcholila evropská energetická krize. Proti dolaru aktuálně oslabuje japonský jen, euro, ostatní evropské měny, prodejní tlaky jako poslední v tomto týdnu neustálo mexické peso.
QT stahuje obří objem „peněz“ ze systému
Hlavní centrální banky kvůli vysoké inflaci utahují měnovou politiku nejenom vysokými úrokovými sazbami, ale také rozprodejem svých portfolií dluhopisů, jiných cenných papírů a úvěrů. Takové kvantitativní utahování (QT) zdaleka není zanedbatelnou položkou, mluvíme zde globálně o bilionech dolarů.
Zlato – bublina nebo býčí trend?
Zlato za poslední 2 měsíce posílilo o více než 20 % a svým vývojem se odtrhlo od základních korelací založených na fundamentu. Připsalo si totiž výrazné zisky i v prostředí sílícího amerického dolaru a rostoucích výnosů dluhopisů, které standardně (i logicky) kvůli primární denominaci v USD a nulovému výnosu plynoucí z držby zlata působí na jeho hodnotu negativně.
Trh tlačí na oslabení čínského jüanu
Čínskou ekonomiku trápí předluženost realitního sektoru i nízká poptávka po zboží ze zahraničí. Jádrová inflace za únor sice vzrostla na meziročních 1,2 %, stále ale místní hospodářství operuje v nízkoinflačním prostředí. Čínská centrální banka (PBoC) tak má prostor uvolňovat měnovou politiku, protože větším problémem začínají být rizika defaultu velkých developerů a domácí i zahraniční poptávka než překotný růst spotřebitelských cen.
GBP/USD – přichází silný býčí signál
Minulý týden jsme se tu věnovali britské libře a její tendenci v dubnu sbírat zajímavé zisky. Dnes se podíváme ještě více do detailu na období, které je pro růst měnového páru GBP/USD historicky nejvíce nakloněné.
Trumpova sociální síť je meme akcie
Představte si společnost, která za uplynulý rok vykázala tržby 4,1 milionu dolarů při ztrátě 58,2 milionů dolarů. Překotný růst tržeb a ziskovosti se příliš neočekává, stojí a padá s jednou osobou ve věku 77 let. Kolik byste byli ochotni za takovou firmu dát – tržní kapitalizace 10 mil. USD nebo snad 100 mil. USD?
Přichází čas růstu GBP/USD
Podobně jako mají akcie svůj „lednový efekt“ a obvykle slabý výkon během léta (Sell in May and go away), nevyhne se ani forex zavedeným sezónním pohybům. Z dlouhodobých časových řad sahajících až do 80. let je duben v průměru velmi slabým měsícem pro americký dolar a naopak nejvíce se standardně daří britské libře.
EUR/USD silně koreluje s tímto indikátorem
Eurodolar se už více než 15 měsíců obchoduje v relativně úzkém koridoru 1,04 – 1,13. Tradeři se nemohou opřít o žádný trend, rozdíl v úrocích mezi eurem a americkým dolarem je také minimální. Nejobchodovanější měnový pár světa tak už delší dobu nedává příliš příležitostí pro poziční obchodníky, pohyby jsou v rámci měsíců tak malé, že poplatky tvoří vyšší procento z případného zisku, než tomu bylo dříve.
Centrální banky rozhýbaly forex a pomohly akciím
Tento týden byl velice výživný na rozhodnutí světových centrálních bank a nebyla nouze o překvapení. Zatímco v Japonsku a Turecku se sazby zvyšovaly, v Česku a Švýcarsku se úroky snížily. Americký Fed i norská centrální banka nechaly nastavení měnové politiky beze změny.
Když ani 45% úroky nestačí
Po vítězství staronového prezidenta Erdogana v tureckých volbách loni v květnu došlo k otočení kormidla měnové politiky směrem ke standardnímu jestřábímu přístupu.
Konec záporných sazeb?
Je až neuvěřitelné, že Japonsko prošlo celou inflační epizodu posledních 2 let se zápornými úrokovými sazbami. Tato stagnující ekonomika se zakořenělou deflací zkrátka čekala, až globální tlaky nastartují dostatečně i japonské cenovky a mzdy.
Zmaří americká inflace akciovou rally?
V úterý budou v centru pozornosti investorů především americká inflační data za únor. Předpokládá se meziměsíční růst cenové hladiny o 0,4 % zejména z důvodu růstu cen pohonných hmot, jádrové složky pak o 0,3 %. Meziročně by měla inflace stagnovat na 3,1 %, jádrová by se měla mírně snížit na 3,7 %.
Je ČEZ levný?
Nejdůležitější akcie pražské burzy, ČEZ, si v posledních týdnech prošla turbulentním obdobím plným kurzotvorných událostí, po kterých oslabila o cca 15 %. Tuto ztrátu si ČEZ nese jak od začátku roku (YTD), tak i meziročně. Přišel čas na nákup?
Co čekat tento týden od ECB?
Ve čtvrtek proběhne měnově-politické zasedání Evropské centrální banky (ECB). Žádné změny v nastavení úrokových sazeb se nečekají. Trhy ale budou hltat prohlášení Rady guvernérů a následný komentář prezidentky ECB Chistine Lagardeové ohledně výhledu nastavení úrokových sazeb po zbytek roku a předpokládané datum jejich prvního snížení.
Dluhopisy jsou stále vysoce atraktivní
Za první 2 měsíce letošního roku došlo k výraznému ztlumení holubičích očekávání v USA. Překonání akciových maxim indexů S&P 500 a Nasdaq spolu s nezaměstnaností pod 4 % a deficitem federálního rozpočtu přes 6 % HDP nedává americké centrální bance (Fed) příliš možností pro uvolnění měnové politiky.
Plyn je na minimu. Vyplatí se koupit?
Zemní plyn zlevňuje všude po světě. Nejvíce viditelný je ale propad ceny amerického plynu Henry Hub. Jeho cena se dostala na historická minima nejen po očištění o inflaci, ale i nominálně.
Akcie nadopované růstem Nvidia dělají vrásky Fedu
Rally pokračuje! Tento týden investory příjemně překvapily výsledky Nvidia, které poslaly nahoru nejen akcie samotné společnosti, ale povzbudily optimismus napříč akciovými trhy.
Inflace v USA je mimo
Lednové přecenění ukázalo na výrazné rozdíly mezi rozžhavenou ekonomikou Spojených států a zchlazenou eurozónou, potažmo Českou republikou. Dosavadní vývoj inflace bude mít silný dopad na nastavení měnové politiky Fedu a ECB v letošním roce. Zatímco ve výhledu na začátku roku jsme predikovali, že úroky začnou klesat dříve v USA, nyní makrodata favorizují v uvolňování měnové politiky spíše eurozónu.
Nejdůležitější letošní statistika
Česká koruna už netrpělivě vyčkává na inflační data za leden. Novoroční přecenění bude mít výrazný dopad na měnovou politiku České národní banky (ČNB), která bude ovlivňovat kromě kurzu koruny i cenu hypoték, zisky tuzemských bank a výsledek státního rozpočtu.
Proč je Altria tak levná?
V probíhající výsledkové sezóně se můžeme setkat s fenoménem, který znovu rozevírá nůžky mezi velkými technologickými obry a menšími hodnotovými společnostmi „staré ekonomiky“. Zatímco po velmi pozitivních výsledcích poskočily Meta a Netflix zpět do akciových bublinových výšin, ostatní společnosti si i v případě optimistického výhledu takovou pozornost ani akciové zisky nevysloužily.
Meta přetlačila celý trh
Facebookové impérium Marka Zuckerberga reportovalo nad očekávání dobré výsledky za Q4 a investory nadchl i výhled do startu nového roku.
Plyn je historicky nejlevnější
Ještě před rokem by takový scénář leckomu připadal jako utopie – cena zemního plynu se propadla na historická minima, když vezmeme v potaz očištění o inflaci. Plyn obchodovaný v americkém uzlu Henry Hub v Louisianě s dodáním v březnu se dostal až na 2 USD za milion BTU.
Co když inflace není pod kontrolou?
Finanční trhy vyhlásily na konci října loňského roku vítězství nad inflací. Dluhopisové výnosy dramaticky poklesly v očekávání brzkých nižších úrokových sazeb a akciové indexy si z lokálních minim připsaly 15-20 %.
Bitcoin nepotěšil i přes začátek ETF
Bitcoin během minulého týdne ztratil veškeré zisky a obchoduje se lehce nad 42 000 USD, což je srovnatelné s úrovní, na které začínal obchodovat na Nový rok.
Inflace hýbe akciemi i korunou
Čtvrteční data o spotřebitelské inflaci v USA spustila výprodeje akciovými trhy, protože skončila mírně nad očekáváním. Jádrová inflace zvolnila pouze z 4,0 % na 3,9 % a naděje na rychlé uvolnění měnové politiky se začala rozplývat.
Poptávková recese dorazila do eurozóny
Dnešní data z německého průmyslu za listopad negativně překvapily, když místo růstu o 0,4 % došlo k poklesu o 0,7 %. Kumulativní pokles od března už činí 6,5 % a tato lokomotiva evropského hospodářství táhne s sebou dolů celou ekonomiku eurozóny.
Dolarová jízda pokračuje
Tvrdá data ze Spojených států ukazují na pokračující silnou konjukturu v největší světové ekonomice. Tento trend potvrdila dnešní čerstvá čísla z amerického trhu práce – nezaměstnanost zůstává na 3,7 %, tvorba pracovních míst překračuje demografické možnosti a růst mezd zůstává na svižných 4,1 %.
Koruna oslabí, nemovitosti porostou
Dnešní čerstvý předstihový ukazatel PMI potvrdil bídu a zmar v českém průmyslu. Jeho hodnota poklesla na pouhých 41,8 bodu. Je vidět, že tuzemská produkce při současném kurzu koruny a vysokých úrokových sazbách ztrácí konkurenceschopnost.
Čeká nás znovu lednový efekt?
Leden patřil v tomto roce mezi nejziskovější měsíce v roce. Hned po Novém roce byla zažehnuta silná rally, která v uplynulých 12 měsících vynesla index S&P 500 o 24 % výše, NASDAQ dokonce o 53 %!
Ropa, ropné měny a ropné akcie
Ropa se během letoška podobně jako ostatní komodity dostala zpět na relativně snesitelné ceny. Poptávka roste pomalu kvůli slabé čínské ekonomice a vysokým úrokovým sazbám v Evropě a v USA. Trh se ale nachází v rovnováze, kdy rostoucí těžba v USA, Brazílii a Guyaně dokáže kompenzovat jak mírné přírůstky spotřeby, tak i prohlubující se škrty členů kartelu OPEC, kteří postupně vyklízejí pole a ztrácejí tržní podíl.
Kam míří koruna?
Včerejší rozhodnutí ČNB o kosmetickém snížení úroků na 6,75 % kurzem koruny nijak zvlášť nezahýbalo. Je pravda, že menší část trhu čekala jestřábí ponechání sazeb a měnový pár EUR/CZK vzrostl o několik haléřů, žádná volatilní seance s přeskupováním pozic traderů to však nebyla.
Je prudký pokles sazeb reálný?
V posledních týdnech se dle investorů výrazně navýšila pravděpodobnost poklesu úrokových sazeb v příštím roce. Americká, evropská, britská i česká centrální banka nyní čelí silnému tlaku trhů, které očekávají výrazné uvolnění měnové politiky a již na základě těchto přání ženou vzhůru akciové trhy.
Ropa zatím OPEC ignoruje
Z meetingu OPEC+ na začátku prosince vzešla velká prohlášení. Pro první čtvrtletí příštího roku dojde ke škrtům v produkci ropy u členských států o 2,2 milionu barelů denně (mbd). Škrty svým objemem větší než těžba Norska měly vystrašit trh a kvůli předpokládanému nedostatku ropy vyhnat cenu výše, nejlépe jeden barel Brentu znovu nad 90 USD. Hlavní dva hráči, Saúdská Arábie i Rusko totiž kvůli zvýšeným rozpočtovým výdajům, ať už na stavební megaprojekty nebo válku, potřebují naplnit státní pokladnu.
Bitcoin i zlato se vezou na holubičím Fedu
Vysoké úrokové sazby a výhled na jejich další růst držely až do konce léta zlato i bitcoin při zemi. Přece jen obě aktiva nesou nulový úrok a vyšší výnosy bezpečných vládních dluhopisů jejich atraktivitu značně snižovaly. I snížení bezprostředního rizika z energetické krize a opadnutí zájmu o zaseknutou válku na Ukrajině kupce zlata a bitcoinu nenavyšovaly.
Santova rally letos vyčkává
Domácnosti i firmy jsou před Vánoci v nákupním módu a stejný sezónní vzorec platí i pro investory do akcií. Tzv. santa rally z historického pohledu ukazuje, že prosinec bývá mezi nejlepšími měsíci, kdy se dá na Wall Street sbírat slušné kapitálové zhodnocení.
Zlato je rozžhavené
Nadšení z nastartování dezinflace a s tím i z předpokládaného dřívějšího uvolnění měnové politiky v USA nebere konce. Kromě akciových trhů se na euforii veze i zlato. Ano, nižší úrokové sazby a slabší americký dolar jsou standardními faktory, které ženou cenu žlutého kovu výše. Nicméně zatím nejde o žádný zásadní posun, který by měl ospravedlnit zdolávání nových historických maxim.
Takto vypadají masivní intervence
Proti inflaci centrální banky bojují především zvyšováním úrokových sazeb nebo prodejem cenných papírů ze své rozvahy, tzv. kvantitativním utahováním (QT). Ti šťastnější centrální bankéři, kteří měli z minulosti našetřen dostatek devizových rezerv, mohou růst cen krotit i devizovými intervencemi, při kterých prodávají zahraniční měnu za svou domácí, kterou tím uměle posílají na silnější úrovně.
Koruna ztrácí svou největší výhodu
České koruně se během podzimu daří umazávat část ztrát, které akumulovala od dubna. Důvod můžeme najít v jestřábí rétorice guvernéra ČNB Michla, který se snaží ponecháním úroků na 7,00 % podpořit i kurz koruny. Ostatní indikátory i tržní očekávání ale hrají proti dalšímu posilování naší domácí měny.
Forexové peklo
Zatímco evropské i latinskoamerické měny meziročně vůči americkému dolaru vesměs posílily a bitcoin přidal dokonce desítky procent, obchodují se na forexu i měny, u nichž se dá mluvit spíše o devalvaci než o oslabení. Ruský rubl a turecká lira značně ztrácejí na hodnotě a svým držitelům přinášejí především vrásky.
Svezte se na ekonomickém tygru Evropy
Náš soused upaluje kupředu úctyhodným tempem. Kdo nedávno projížděl Polskem, dýchne na něj dravost ekonomického tygra – výstavba logistických hal, vynikající dálniční síť, nové mrakodrapy ve Varšavě včetně aktuálně nejvyšší budovy Evropské Unie. Polsko úspěšně čerpá Evropské fondy, benefituje z přílivu ukrajinské pracovní síly a přesto si drží nezaměstnanost na 3procentním minimu.
Akcie nebo dluhopisy?
Inflace se zdá být z pohledu americké ekonomiky zažehnána, další zvyšování úrokových sazeb aktuálně není na pořadu dne. Je tato situace výhodnější pro akcie nebo dluhopisy?
Sledujte americkou inflaci
Tento týden bude nejdůležitějším příchozím makročíslem vývoj spotřebitelských cen v USA za říjen. V úterý se dozvíme, jak rychle probíhá zpomalování cenového růstu, na základě kterého se pak bude americká centrální banka (Fed) rozhodovat o nastavení úrokových sazeb.
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů
Analýza NASDAQ, S&P 500, EUR/USD: Euro ztrácí půdu pod nohama
Americké indexy na nových ATH, oslabující euro a posilující dolar. Co za to může a co očekávat dál? Pojďte si přečíst pravidelnou týdenní analýzu od Purple Trading.
Proč netrpělivost nahrává ztrátám?
Trpělivost je v tradingu často opomíjená, ale klíčová dovednost. Možná vás to překvapí, ale trpělivost není vrozenou vlastností, ale dovedností, kterou lze rozvíjet a vylepšovat. Ve světě, kde všichni tradeři každou milisekundu hledají příležitost k zisku, může být čekání na správný okamžik k obchodu frustrující. Jak se tedy odlišit a naučit se z trpělivosti benefitovat?
Aktuálne FX príležitosti: EUR/USD, GBP/JPY a NZD/CHF
V tomto tradingovom blogu poukážem na minulý vývoj rôznych trhov a inštrumentov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrime sa teda na EUR/USD, GBP/JPY a NZD/CHF cez denné grafy.
Fibonacciho nástroje: Jak díky nim zlepšit své obchodní dovednosti?
Trading je specifickou disciplínou, která není pro každého. Narozdíl od dlouhodobých investorů, obchodníci často pracují s celou řadou analytických funkcí, které jim pomáhají v lepší predikci tržních pohybů. Jedněmi z nejvíce populárních funkcí jsou nástroje založené na Fibonacciho posloupnosti, díky nimž obchodníci mohou rychlým a vcelku jednoduchým způsobem v grafu specifikovat zóny supportu a rezistence. V tomto článku se na několika příkladech podíváme, jak funkci správně využít.
Bitcoin je lepším investičným prostriedkom ako zlato a inštitucionálni investor ho nakupujú
Viac korporátnych investorov sa obracia na Bitcoin, pretože reportov Grayscale sa v 3. štvrťroku 2020 uvádza, že do ich krypto fondov bola pridaná viac ako miliarda dolárov. JPMorgan tiež poukazuje na dôkazy o inštitucionálnom dopyte po Bitcoine, keď investori prechádzajú od svojich fondov obchodovaných na burze so zlatom ku kryptomene.
Po halvingu je Bitcoin znovu téměř na 10 000 USD
Bitcoin znovu téměř na 10 000 USD. Takto vypadá dnešní pohled na graf Bitcoinu. Po posledním zásahu nad 10 000 USD prodala jedna z velryb velké množství Bitcoinu a padli jsme téměř o 2 000 USD na hodnotu kolem 8 100 USD. Dnes máme na dosah 10 000 USD, jak na tom jsou investoři?
Analýza amerických indexů, měnového páru EUR/USD a ropy WTI
Série horších amerických dat z posledních dnů pokračuje, po včerejší překvapivě kontrakční hodnotě výrobního ISM indexu (pod 50) byla dne s o něco horší i velmi očekávaná data z amerického trhu práce za měsíc srpen. Zveřejněné hodnoty Nonfarm Payrolls (NFP report) i míry nezaměstnanosti zaostaly za odhady. Horší data z posledních dnů, a hlavně ta dnešní, indikují velmi malou pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v září, což pomohlo k rychlému intradenímu růstu indexů, posílení zlata a mírnému oslabení dolaru.
Trading ideas: AUD/USD, NZD/CAD a GBP/CHF
Teraz sa spolu pozrieme na to ako sa vybrané trhy správali v minulosti s tým, že takisto poukážem na možný budúci vývoj trhov a ako na nich profitovať. AUD/USD long a potom short, NZD/CAD short a GBP/CHF short.
Praktická ukázka: Jen houšť, i když kapky stačí
Z mého pohledu se trh dostal do klidného období. Tedy do klidného období alespoň pro moji strategii. No a to co se teď děje v podstatě naplňuje to, co vždy říkám, tedy že je nutné držet pod kontrolou ztráty, protože zisky už potom vždy nějaké přijdou. A to dříve nebo později. Jen je nutné „dožít se“ toho, pokud je to později.
Jak připravit podklady pro tvorbu AOS (2. díl)
Je mnoho obchodníků, kteří by si chtěli svoje obchodování zautomatizovat. Jenže sami neumí programovat a současně si myslí, že jejich myšlenka naprogramovat ani nejde. A tak budu pokračovat v tom, jak si pro takový AOS nachystat podklady, respektive jak si připravit podklady pro programátora.
Praktická ukázka: Návrat k normálu
Skoro by se chtělo říct „sláva, konečně skončila divná doba okolo Vánoc a konečně se vracíme k normálnímu obchodování“. Závěr roku, období mezi svátky a začátek roku nového, to je prostě divné období, ve kterém se dá jen těžce na něco spoléhat. Ale je to za námi a tak se můžeme podívat na to, co se tedy v mém obchodování v minulém týdnu odehrálo.
Nvidia: Krach nebo růst?! | Investiční Memento #82
Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 82. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
Nejdůležitější metriky, které hodnotí kvalitu obchodní strategie
Stejně jako každý business je i trading založen na nejrůznějších analýzách, finančních projekcích a alokacích kapitálu. Díky těmto uvedeným skutečnostem, se pak zvláště objektivní hodnocení vlastních výkonů stává bezesporu jednou z nejdůležitějších věcí, kterou by obchodníci neměli nikdy v žádném případě podceňovat.
Statistiky ziskovosti klientů na forexu příjemně překvapily
Polský orgán dohledu nad finančním trhem (KNF) v květnu vydal pro obchodníky s cennými papíry 16 obecných zásad, jak se chovat na finančním trhu. Mezi těmito pravidly je i požadavek na zveřejňování ziskovosti klientů na mimoburzovním trhu (OTC) s rozdělením do skupin podle obchodovaných finančních nástrojů (forex – měnový trh, akcie, akciové indexy, komodity, dluhopisy a úrokové instrumenty). Jinak řečeno, brokerské společnosti působící v Polsku musí kvartálně zveřejňovat, kolik procent klientů je ziskových na jednotlivých typech finančních nástrojů a naopak kolik procent z nich je ve ztrátě. Polský dohled nad finančním trhem chce tímto způsobem zvýšit povědomí retailových obchodníků o rizicích spojených s investováním do instrumentů obchodovaných na finanční páku.
Nezmeškejte vánoční slevu 20 % od Fintokei. Zbývá už jen 5 dní!
Chcete se znovu vrhnout na obchodování, ale čekáte na ten pravý okamžik? Máme pro Vás ideální příležitost! Pouze do konce tohoto týdne si můžete zakoupit jakýkoliv produkt od Fintokei s exkluzivní 20% slevou. A nezapomeňte, čas běží – zbývá už jen 5 dní!
Indikátory popisují minulost, price-action současnost
Pokud jako já neobchodujete na základě indikátorů ale na základě price-action (chování trhu), mám pro vás výbornou pomůcku.
První zaškobrtnutí Fedu při měkkém přistání
V současnosti je nejdůležitějším makroekonomickým údajem americká inflace. Její hodnota bude určovat americkou měnovou politiku v následujících měsících a možná i letech.
Průvodce typologie tradera 4. část: fundamentální obchodník
Fundamentální obchodníci jsou typicky velice metodičtí a disponují velmi dobrou znalostí konkrétního aktiva. Jejich fundamentální analýza vyžaduje dlouhodobé porozumění cenám a vstupům, které lze následně aplikovat na krátkodobé události.