V USA nejprve zahájil výprodeje silný report z trhu práce. Následně se akcie nadechly díky slibnému poklesu spotřebitelské i výrobní inflace, načež jestřábí zasedání americké centrální banky (Fed) znovu dalo navrch medvědům. Ve výsledku je silnější jak americký dolar, tak indexy S&P 500 a Nasdaq. Várka dat totiž ukázala, že největší světová ekonomika dokáže udržet tempo a zároveň snižovat inflační tlaky.
Vývoj amerického akciového indexu Nasdaq:
Vývoj v Evropě o poznání nervóznější, protože jde nad rámec standardního makroekonomického kalendáře. Volby do Evropského parlamentu znamenaly méně mandátů pro Zelené a Sociální demokraty, o to více moci v Bruselu na následující 5leté období získaly pravicově-populistické strany (schování především v „Others“ níže). Rozdíl nebyl tak velký, nešlo o žádný „landslide“ a prezidentkou Evropské komise by měla zůstat Ursula von der Leyenová.
Výsledky voleb do Evropského parlamentu dle jednotlivých frakcí a změna z minulých voleb:
Politické zemětřesení ale přišlo do Francie, jedné z nejdůležitějších zemí 27členého bloku, která je zásadní pro integraci a směřování Unie. Rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb prezidentem Macronem dává šanci na premiérské křeslo nacionalistům v čele s Marine Le Penovou. Tato představa trhy děsí, protože tato dáma se svou stranou chtěla poslat Francii jak mimo Evropskou Unii, tak mimo eurozónu. Klesají především francouzské akcie (CAC 40), se kterými se vezou dolů i ty německé (DAX) a euro.
Vývoj francouzského akciového indexu CAC 40:
Dá se očekávat, že Evropská centrální banka (ECB) bude dále snižovat úrokové sazby kvůli uklidnění trhů a snížení rizikových spreadů jak na francouzských vládních dluhopisech, tak i na těch korporátních. Prvotní lehce panické výprodeje se následně nemusejí přetavit v hororové scénáře – investoři se také báli vítězství Donalda Trumpa v roce 2016 nebo Georgie Meloniové v roce 2022, ale ve finále byly s kroky zvolených politiků spokojeni. Nacionalisté navíc ve Francii ještě volby nevyhrály a Emmanuel Macron bude prezidentem i nadále.
Zatímco evropské akcie by se mohly z prvotního šoku oklepat a díky nízkým valuacím i oživující spotřebě domácností se vrátit k růstu, vyhlídky pro euro příliš růžové nejsou. Poslední události naznačují, že nůžky mezi americkou a evropskou měnovou politikou se budou dále rozevírat pro euro nepřiznivým způsobem. Stále drahé energie, pokračující válka na Ukrajině, recese a pokles cen nemovitostí v Německu i politické otřesy budou tlačit investory spíše do USA než do eurozóny a měnový pár EUR/USD by tak mohl zakotvit v blízkosti 1,0500.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Eurostat, Reuters