Z historického pohledu se zdá frank relativně silný, především ve srovnání s předkrizovými úrovněmi (viz graf níže). Tehdy byl ale měnou, která z velké části financovala dluhový mejdan, a všichni dlužníci ji ve velkém prodávali za své měny, což způsobilo její citelné oslabení – to se však nebude opakovat.
Místní exportéři dnes sice volají po slabším franku (to ostatně budou dělat vždy), Švýcarsko ale evidentně není zemí, která by potřebovala podporu ekonomiky slabší měnou. Vzhledem k tomu, že mzdy zde rostou velice pomalu, Švýcarsko si udržuje vysokou konkurenceschopnost. Helvétské vývozy se navíc skládají z velké části z high-tech zařízení (např. medicínské) a luxusních výrobků, jejichž poptávka není na změny ceny příliš citlivá. Jak je z grafu vidět, ani silnější posílení franku z let 2010-11 se nezasloužilo o citelný propad exportů a bilance běžného účtu je stále vysoko nad 10 % švýcarského HDP. Takhle silnou zahraniční pozici nemá žádná země Evropské unie!
Vývoj bilance běžného účtu Švýcarska (čtvrtletně v mil. CHF):
Long pozice na měnovém páru EUR/CHF, které obchodníci otevírali těsně nad hranicí 1,20, byly logickou a téměř bezrizikovou sázkou, protože SNB jim slíbila, že se do ztráty nedostanou. Fundamentálně si ale frank stojí velice dobře, zisky této pozice proto vidíme jako velice omezené.
Odhadujeme, že v příštích měsících se bude pár EUR/CHF pohybovat v rozmezí 1,20-1,30. Na horním okraji budou proti dalšímu oslabení působit fundamentální faktory a na dolní hranici budou posilování franku bránit intervence SNB. Oscilace mezi těmito hodnotami během roku nabídne nejednu obchodní příležitost.
Vývoj měnového páru EUR/CHF:
Zdroj: Federal Reserve Economic Database, Tradingeconomics.com
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz