Bohužel, z více pohledů kurz švýcarského franku rovnovážně vůbec nevypadá. V první řadě se můžeme podívat na reálné jednotkové náklady práce (viz graf), jejichž dlouhodobé kouzlo jsme si představovali již dříve. Zde je velké vybočení ze zavedených standardů. Tento indikátor by se totiž měl držet svého dlouhodobého průměru, při vysokém růstu způsobeném nadhodnocenou měnou totiž ekonomika (převážně založená na průmyslu a vývozu) ztrácí konkurenceschopnost a tržní síly ji dříve nebo později k průměru stlačí.
Reálný kurz švýcarského franku podle jednotkových nákladů práce:
A jak vidíme z grafu, švýcarský frank s nástupem globální finanční krize nadměrně posílil díky svému statutu bezpečného přístavu. Nutno podotknout, že data o reálných jednotkových nákladech práce za první čtvrtletí letošního roku ještě nevyšla, po opuštění intervenční hranice by se proto indikátor nacházel nad 1,20, což je v porovnání s dlouhodobým průměrem 0,95 výrazné nadhodnocení.
Silný frank dále působí negativně na průmysl, investice i turistický ruch, což postupně reportuje i švýcarský statistický úřad. Negativní dopad pocítily dokonce i maloobchodní tržby (viz graf), které i přes vyšší kupní sílu měny klesají, protože Švýcaři raději jezdí nakupovat do levnějšího Německa a Itálie.
Vývoj meziroční změny maloobchodních tržeb ve Švýcarsku (v %):
Švýcarský frank by měl oslabovat, i pokud se podíváme lehce mimo fundament - s postupným poklesem rizika na světových finančních trzích by měl být jeho statut bezpečného přístavu spíše překážkou. Pokles měnového páru EUR/CHF na 1,2000, kde jeho pokles SNB zastavila, byl přeci v roce 2011 způsoben strachem z bankrotu Itálie a Španělska a celkovým panickým rozpadem eurozóny. Tyto hrozby jsou již podle mého překonány (nebo alespoň na několik let potlačeny) a dnešní diskuze o Řecku už nevzbuzuje žádné vlny paniky jako dříve.
O 14 % silnější švýcarský frank v porovnání s akutní fází evropské dluhové krize proto nedává příliš velkého smyslu, zvlášť poté, co SNB v rámci svých intervencí „natiskla“ franků v objemu 80 % domácího HDP, což dělá aktuální kvantitativní uvolňování (QE) Evropské centrální banky v objemu 8 % HDP zanedbatelným.
Švýcarský frank tedy zůstává dlouhodobě příliš silný a během několika měsíců, kdy se začne jeho síla naplno projevovat v zahraničním obchodě, investičních tocích a turistickém ruchu, by se měl měnový pár EUR/CHF vydat hledat novou rovnováhu o několik stovek pipů výše. Případný pokles, který by krajně mohla způsobit eskalace paniky s realizací nepředvídatelné černé labutě, by dával ještě lepší šanci k levnému nákupu EUR/CHF.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, FRED