Švýcarská národní banka konstantně intervenuje proti posílení franku a je ve svých plánech o poznání méně transparentní, než byla svého času Česká národní banka. Tradeři na forexu proto nevědí, při jakém kurzu SNB prodává franky a jaký má v plánu využít palební arsenál. Jen letos se ale zvýšily švýcarské devizové rezervy o 110 mld. CHF (viz graf), a to i přes oslabení amerického dolaru. Devizové rezervy SNB už přesahují 130 % švýcarského HDP, což je mezi centrálními bankami světový rekord. Intervence umožňující franku zůstat na slabší úrovni oproti euru tak letos musely být vskutku masivní.
Vývoj devizových rezerv švýcarské centrální banky (v mil. CHF):
Pohyb EUR/CHF se za poslední měsíc vměstnal do 0,8 %, což je na tuto turbulentní dobu až příliš stabilní kurz měny. Co to znamená pro tradery? Pokud věří, že SNB bude držet frank slabý (nad 1,0780) svými intervencemi a pozitivní vývoj spojený s opadnutím pandemie bude pokračovat, je long EUR/CHF možnost na této situaci profitovat. Půjde ale s velkou pravděpodobností o pozici na delší dobu, proto je třeba se podívat, jestli broker nenabízí příliš nevýhodné swapové body. Na intradenní obchodování ale frank vůči euru nedává smysl.
Z fundamentálního pohledu nedává také příliš smysl se zaobírat vývojem makroekonomických indikátorů Švýcarska. S rekordně nízkými úrokovými sazbami (-0,75 %) totiž žádné jemné odchylky v průmyslové výrobě nebo maloobchodních tržbách nehnou. Změnu v měnové politice SNB by dokázala vytvořit jedině velice rychle startující inflace.
Růst spotřebitelských cen ale zůstává v záporu (-0,7 %) a z historické zkušenosti začne inflace ve Švýcarsku růst mezi posledními z celého světa. Než se tedy v SNB probudí jestřábi, budou v USA, Velké Británii i spoustě evropských zemích již úrokové sazby pořádně vysoko a kurz švýcarského franku budou ovlivňovat spíše cizí centrální banky než nastavení úroků domácí SNB.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: SNB, MT4, tradingeconomics.com