Kartami tak míchá jak současné nastavení světové ekonomiky, kdy má sice americké hospodářství před tím evropským velký náskok zejména díky solidnímu stavu trhu práce, průmyslu a realit, ale také geopolitika.
Do hry o zlato nyní vstupuje další zajímavý faktor, který může budoucí vývoj do značné míry ovlivnit. Je jím referendum ve Švýcarsku, které se uskuteční 30. listopadu. Švýcaři v něm rozhodnou o zákazu prodeje zlatých rezerv a o následné povinnosti Švýcarské národní banky držet nejméně 20 % všech aktiv právě ve zlatu. Součástí referenda bude také rozhodování o stažení veškerého fyzického zlata vlastněného Švýcary zpět do Švýcarska, a to zejména z Ameriky, Kanady a Velké Británie. Švýcarsko v letech 1999 až 2003 prodalo přes 50 % svých zlatých rezerv za ceny mírně nad 200 USD za unci.
Vzhledem k aktuálně nastavené geopolitice, riziku a nejistotě a v době negativního ekonomického výhledu se dá očekávat kladný výsledek referenda. Ke 30. září letošního roku držela SNB celkem 1040 tun zlata, což bylo v relativním vyjádření 7,7 % všech rezerv. Aby SNB splnila 20% hranici, musela by během tří let přikoupit přes 1600 tun zlata. Toto množství se přibližně rovná polovině celkové roční světové produkce.
Je zřejmé, že tento výsledek by znamenal značný impuls pro růst ceny zlata, která by byla tažena švýcarskou poptávkou. Ta by s sebou mohla strhnout také další centrální banky a některé investory v podobném uvažování.
Technicky se zlato nyní nachází nad 76,4% Fibonacciho úrovní, kam se vyšplhalo od lokálního dna při 1188 USD za unci. Po čtyřdenním boji s Fibonaccim se nyní cena zlata potýká s 50denním klouzavým průměrem. Pokud se zlatu podaří tuto bariéru překonat, může postupovat přes střední hranici regresního kanálu výše. 21denní EMA se nachází pod aktuální tržní cenou a potvrzuje tak krátkodobé rostoucí momentum.
Oživení na zlatě přichází ruku v ruce s oslabujícím ukazatelem USDX (Dollar Index) a taky oscilátorem CCI v překoupených úrovních. Do konce listopadu však zlatu (částečně i kvůli silnému dolaru) rostoucí momentum zřejmě nevydrží, proto očekáváme ještě před referendem mírnou korekci. V tu hovoří také index spekulativního sentimentu SSI, který v současné chvíli dosahuje úrovně -1,32 (43% short pozic).
Potenciální implikace na měnový pár USDCHF
Pokud se lidé v referendu vyjádří kladně bude zajímavé sledovat vývoj na měnovém páru USDCHF. Ten v současné době po prudkém posílení USD a následné korekci konsoliduje nad úrovní 0,94 USDCHF. Švýcarská centrální banka tak má v zásadě pouze dvě možnosti, jak se k nákupu zlata postavit.
Pokud by v době referenda byl švýcarský frank příliš silný, SNB by v hrozbě deflace začala nakupovat zlato za švýcarské franky. Jednou ranou by tak zvýšila povinný 20% podíl zlata ve svých rezervách a zároveň by prodejem franků oslabovala měnu.
Nastat však může i opačná situace, kdy se bude švýcarský frank obchodovat proti USD a EUR na stabilních hodnotách. SNB pak může k nákupu použít i devizové rezervy, kterých má díky devizové intervenci proti apreciaci kurzu z let během finanční krize 2008 v rozvaze přes 320 miliard (vyjádřeno v SDR). Pro tuto úvahu by pak mohl hrát i prostý matematický fakt - aby se z hodnoty 7,7 % zlata v rezervách dostala SNB snáze a rychleji na 20 %, výhodné pro ni bude jak zvyšovat čitatele (zlato), tak snižovat jmenovatele (devizové rezervy). Není však vyloučeno, že se SNB rozhodne zvýšit celý zlomek a jít tedy výše uvedenou první cestou.
Index spekulativního sentimentu u měnového páru USDCHF, tedy poměr dlouhých ke krátkým pozicím mezitím dosahuje hodnoty 1,32 (57 % traderů je v long pozici).
Jan Kovalovský a Martin Novotný
Patria Forex