Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:05
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Rovnováha mezi tradingem a soukromým životem

18.02.2013  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk

K napsání článku na téma rovnováhy mezi tradingem a "zbytkem života" mne inspiroval dotaz na jednom zahraničním fóru. Tazatel se ptal, jaké pracovní nasazení od něj očekává brokerská firma a zda bude mít možnost vzdělávat se v pracovní době nebo zda to musí dělat ve svém volném čase. Odpovědí mu bylo v podstatě to, že se očekává, že práci tradera věnuje naprosto vše. "Ukažte čísla, ostatní nás nezajímá!" Chceme to takto mít v životě i my?

Pátral jsem na internetu po tom, co na téma rovnováhy mezi prací a ostatními životními aktivitami píší různí autoři a zjistil jsem, že toto téma je mimořádně závažné. Řeší je nejen tradeři, ale také právníci a třeba i kojící matky. Existují dokonce i rozsáhlé výzkumy, zabývající se tímto tématem v celosvětovém měřítku.

Z výzkumu OECD jsem se dozvěděl, že Česká republika je na 28. místě z 36 zkoumaných států, co do času, který lidé věnují odpočinku a svému soukromí.

Zamyslel jsem se tedy nad tím, jak bych si to představoval já.

 

Práce z domova – výhoda i nevýhoda

Protože většina z nás zřejmě obchoduje z domova, je to další důvod, proč se zaměřit na toto téma a uvědomit si, že i mezi naším oblíbeným tradingem a tím ostatním by měla být zachována nějaká rovnováha. Mít práci doma má mnoho výhod, ale současně nám díky tomu práce trvale obsadí místo v našem soukromí. Když to dovolíme, zjistíme po čase, že žijeme jen prací.

Práci z domova považuji za úžasnou výhodu, protože šetřím čas a prostředky – nemusím nikam dojíždět. Na druhou stranu jsem ale stále v práci! Vypnout počítač nebo nesledovat trhy je pak o to obtížnější, protože je mám stále u ruky. Je to tedy otázkou osobní kázně, abychom dokázali uchovat své soukromí, vztahy, odpočinek, přestože práci máme stále na dosah ruky.

 

Také pracujete, abyste mohli pracovat?

V jedné ze svých stand upových scének se komik Lukáš Pavlásek podivuje nad tím, že když se narodil na tento svět, zjistil, že lidé chodí do práce proto, aby vydělali peníze na jídlo, které potřebují na to, aby mohli chodit do práce.

Co můžeme udělat pro to, aby to nebyl i náš případ – aby se náš život nezredukoval na vydělávání peněz na to, abychom mohli vydělávat peníze.

 

Jakou jste měli prvotní motivaci pro trading?

Sice to vypadá, že trading děláme pro peníze, ale snad všichni jsme s tradingem začínali ve skutečnosti proto, abychom získali OSOBNÍ SVOBODU. A většina traderů pravděpodobně měla i další ušlechtilou motivaci – štěstí a spokojenost rodiny, na kterou jim teď kvůli tradingu možná nezbývá čas.

 

Všeho moc škodí

Je sice všeobecně doporučováno věnovat spoustu času back-testování a přípravě obchodních strategií, ale příliš mnoho tradingu může opravdu škodit. Ať jsme sebevýkonnější, jednoho dne se dostaví únava a přepracování. A pak to negativně ovlivní naše výsledky. Snadno se můžeme dostat do začarovaného kruhu.

Zdravotní studie také ukázaly, že chronické duševní vypětí může vést k různým onemocněním. Jaký by tedy mělo smysl neustále pracovat a nakonec nemít možnost užívat si plody své práce? Já osobně jsem již syndrom vyhoření zažil a rozhodně ho nechci – a nemohu si dovolit – jej opakovat. Zotavení mi trvalo řadu let a vlastně jsem se z toho nikdy dokonale nedostal.

V jednom z předchozích článků jsme upozorňovali na důležitost poznání toho, jaký obchodní styl vám vyhovuje nejvíce (Jaký obchodní styl vám vyhovuje 1/2). Do svého obchodního stylu tedy můžeme zahrnout i problematiku zachování osobní svobody, volného času, odpočinku, prostoru pro rodinu?

 

Co je pro nás důležité

Jedním z prvních kroků je uvědomění toho, co je pro nás v životě opravdu důležité a pak určení priorit. Co je pro vás důležitější – trading nebo osobní život? Dokážete vypnout grafy a jít se v klidu navečeřet? A co tomu říká vaše partnerka nebo partner, když veškerý čas trávíte zíráním na monitor? Necháváte si takto nabourat své soukromí? Co když si váš životní partner cení více vás jako člověka a ne jen jako tradera?

Je tedy dobré naučit se udělat obchodování konec a věnovat se tomu ostatnímu. Konec může být určen časem stráveným před obrazovkou, počtem obchodů, dosaženým ziskem nebo ztrátou.

Pokud toho potřebujete udělat hodně, rozdělte si své úkoly do několika kategorií. Hned si uděláte jasno v tom, co můžete vynechat, co můžete delegovat na někoho jiného a co udělat vůbec nemusíte.

 

Urgentní a důležité

Dnešní doba přináší spoustu "urgentních" úkolů, ale jsou opravdu důležité? Když jsem začínal podnikat a nebyl ještě běžný internet, hromadily se mi na stole stohy dopisů, žádostí, formulářů. Když jsem je jednou za dva měsíce hodil do koše, zjistil jsem s údivem, že se vůbec nic nestalo – nikomu to nechybělo! A určitě tam byla spousta "urgentních" záležitostí. Myslím, že dnes je to podobné, ale tyto urgentní věci na nás mohou útočit ještě rychleji a častěji. Naučte se je ze svého života eliminovat!

 

Dělejte to, v čem jste dobří

Dalším užitečným řešením je věnovat se tomu, co vám jde nejlépe. Na to ostatní si najměte někoho jiného. To úzce souvisí s prioritami a s pravidlem 80 na 20, o kterém se zmíním později.

 

Poznejte svůj biorytmus

Pracuje se vám nejlépe ráno? Odpoledne? Večer? Přizpůsobte si svůj den tak, abyste udělali co nejvíce v co nejkratší době. Zbývající čas můžete věnovat sobě, svým zájmům nebo třeba sladkému nicnedělání.

 

Vyhraďte si čas na soukromí

Práce, nebo dokonce workoholismus je psychologickou "fintou", kterou používáme sami na sebe – umožňuje nám před sebou samými zamaskovat věci, které se bojíme nebo neumíme řešit. Může se snadno stát, že si pro sebe vymyslíme tolik úkolů, že nám nezbude prostor na to důležité. Funguje to dobře (v negativním slova smyslu), ale je to dlouhodobě neudržitelné.

Pokud se budeme věnovat jen práci, třeba "kvůli rodině", může se stát, že najednou žádnou rodinu mít nebudeme.

To zde píšu nikoliv jako teoretik, ale jako bývalý workoholik, který přesně tímto způsobem sám před sebou ukrýval věci, které si žádaly okamžité řešení nebo změny v životě.

 

Užívejte si peníze

Pokud se vám trading daří, najděte si čas a prostor na to, abyste si za své těžce vydělané "snadné" peníze taky něco užili! A pokud se vám ještě nedaří, zastavte se, udělejte si odstup od své práce a najděte to, co je hlavním důvodem neúspěchu. Zaměřte se na to podstatné, ostatní nechte plavat. Úspěch se musí dostavit!

 

Zjednodušujte si život

Trading nabízí neomezené možnosti a také nekonečné množství informací, blogů, diskusních webů, knih atd. Udělejte si jasno v tom, co je pro vás přínosem a co nikoliv. Zbavte se zbytečných newsletterů a mailů, které vás jen odvádějí od koncentrace na práci. Zkuste maličkost – zapněte si Outlook jen tehdy, když opravdu chcete zpracovávat maily. Jinak ho nechte vypnutý. Najděte si další maličkosti tohoto typu, ušetříte spoustu času a vyhnete se neustálému rozptylování při práci.

 

Pamatujte na partnerský a rodinný život

Přinuťte se (když už to nejde po dobrém) udělat si volno s partnerkou nebo s partnerem, s dětmi, naplánujte si volný víkend nebo delší dovolenou. Trhy na vás počkají, nic vám neuteče a nějaký ten pip se najde i po dovolené.

 

Udělejte si příjemné místo na práci

Dopřejte si příjemné místo, kde trávíte tolik času. Ukliďte si na stole, odstraňte všechno zbytečné. Čistý a prázdný stůl s pěknou květinou je určitě lepší než počítač zavalený papíry, na které jste už stejně dva měsíce nesáhli.

Investujte něco do svého vybavení, které vám usnadní práci. Pamatujte na ergonomii svého pracoviště. Existují pomůcky, které chrání zdraví při práci s počítačem. Já osobně jsem jejich velkým zastáncem. Ergonomie pomáhá udělat stejnou práci v kratším čase a s menším opotřebením "materiálu".

 

Nepřehánějte to s technikou

Technika nám má sloužit, ale ne nás zotročit. Věnujte chvíli přemýšlení tomu, co opravdu potřebujete a co je zbytečné. V počítači se dá taky důkladně uklidit a zjistíte, že se můžete zbavit spousty zbytečností, které jen přispívají k nepořádku v PC i na pracovišti.

Z tohoto důvodu se snažím zbavovat zbytečných softwarů, které mi opravdu neslouží. Proto nesouhlasím s doporučeními některých autorů, kteří pro zlepšení harmonie mezi prací a soukromím navrhují, abychom si pořídili software pro sledování a vyhodnocování našeho pracovního a volného času?

 

Dělejte, co vás těší

Věnujte část svého soukromého času tomu, co vás opravdu těší a na co se můžete těšit i při práci. Pěkný víkend mimo město, napínavá kniha, nebo třeba běh po lese? Co vás nabije novou energií?

 

Najděte si dobrého trading učitele

Dopřejte si dobrého trading učitele, vyplatí se část vydělaných prostředků věnovat na konzultace s někým, kdo vás může posunout ve vaší práci výrazně vpřed. Dobrá literatura nebo kurz je fajn, ale osobní vedení skutečně dobrého tradera nenahradí. Ušetříte spoustu času a práce a o to více vám zbude pro vaše ostatní aktivity.

 

Udělejte si pořádek v hlavě

Najděte si nějaký způsob, jak si budete udržovat čistou a jasnou hlavu. Pro někoho bude stačit příroda, někdo si zajde pravidelně do bazénu, já k tomu používám různé alternativní terapie, kterými člověk zrychleným způsobem zpracuje a odloží to, co ho dosud tížilo a co nedokázal vyřešit v minulosti.

Úspěch v tradingu se odvíjí přímo od toho, jak dobře jsme si uklidili v hlavě, takže tomuto se opravdu vyplatí věnovat dostatek času!

 

Udělejte si čas na přehodnocení svého života

Toto je vyšší stupeň "dělání pořádku v hlavě". Já jsem v tomto trochu extrémní, oblíbil jsem si velmi nezvyklé způsoby. Například v naprosté izolaci (světelné a v podstatě i zvukové) jsem strávil řadu týdnů. To není opravdu pro každého, to uznávám. Je to méně obvyklý způsob, jak získat odstup od každodenních povinností a úkolů, dát si dostatek času na úklid v hlavě, na rozmyšlení toho, co v životě chci a co už nechci a čeho se mohu bez problémů zbavit. Takto jsem strávil celkem dva měsíce svého života a myslím, že to byla jedna z nejdůležitějších věcí, které jsem pro sebe mohl kdy udělat.

 

Naučte se odpočívat

Pokud se domníváte, že máte nekonečně mnoho energie a odpočinek je pro vás zbytečný, tak vám mohu říct, že syndrom vyhoření není nic příjemného. Internet vám o tom poskytne dostatek informací. Vřele doporučuji najít si čas na odpočinek dřív, než vás tělo a mysl donutí.

 

Když pracujete, soustřeďte se na práci. Když odpočíváte, nemyslete na ni.

I toto mohu říct z vlastní zkušenosti. Promarnil jsem mnoho let života tím, že jsem toto včas nepochopil. Protože jsem hned po revoluci začal podnikat bez jakýchkoliv zkušeností, dostal jsem se do stavu, kdy jsem trávil v práci nekonečně mnoho hodin. Při práci jsem stále cítil pocit viny z toho, že nejsem s rodinou, s dětmi, jejichž útlé dětství jsem takto propásl. Když jsem byl doma s rodinou, měl jsem pocit viny, že bych měl být v práci. Neřešitelná situace, která mi samozřejmě nepřinesla nic dobrého.

Jak říká jeden duchovní mistr: "Když jím, tak jím. Když spím, tak spím." Může to znít hloupě, ale jen do té doby, než se nad tím zamyslíte a zjistíte, že to vůbec není snadné dokázat.

 

Investujte do svého zdraví

Jsem přesvědčen, že část peněz, které vyděláme tradingem, bychom měli pravidelně investovat do zdraví. Pokud mohu parafrázovat Henryho Forda: pokud vydělám dva dolary, jeden z nich investuji do svého zdraví.

 

Pěstujte si dobré vztahy

Bez fungujících a harmonických partnerských a mezilidských vztahů se daleko nedostanete. Jsme společenští tvorové a ke svému životu potřebujeme ty ostatní. Pamatujte tedy na to, že vztahy je třeba pěstovat a udržovat, harmonické manželství nebo přátelství není samozřejmost! Jak napsal jeden trader, který obchoduje už více než 50 let: kdykoliv jsem měl problémy ve vztahu, prodělával jsem, když jsem měl vztah v pořádku, vydělával jsem.

 

Nastavte si hranice a naučte se říkat "ne"

Musíme být pozorní a sledovat, kdy se nám do života infiltrují činnosti a povinnosti, které nás odvádějí od spokojeného života. Není to někdy lehké, ale když se naučíme říkat "ne", zažijeme pocit úlevy, který stojí za to. A rovnováha mezi prací a tím ostatním se opět o trochu víc nachýlí na "naši stranu".

 

Pravidlo 80:20 (Paretovo pravidlo)

Když se zamyslíte nad tím, jaké aktivity v životě vám přinášejí největší efekt, dospějete asi k závěru, že zdaleka ne vše, co děláte, má stejný výsledek. Je zjištěno (a existuje tzv. Paretovo pravidlo nebo také "pravidlo 80 na 20"), že 80 procent výsledků získáváme z pouhých 20 procent aktivit. Z toho vyplývá jedna podstatná „maličkost“: na získání zbylých pouhých 20 procent výsledků musíme vynaložit celých 80 procent úsilí!!

Když si to promítnete na trading, pravděpodobně zjistíte, že pouze malá část vašich aktivit vede k tomu, že získáte většinu (teoreticky oněch 80 procent) celkového zisku. To ostatní je spousta námahy s malým výsledkem. Poměr 80 : 20 samozřejmě nemusí platit tak přesně, někdy je to třeba 85 : 15 nebo 75 : 25, ale v praxi zjistíte, že tento jev funguje snad ve všech oblastech našeho snažení.

Co tedy můžeme udělat? Věnujme se více aktivitám, které mají nejvýznamnější efekt. Pokusme se omezit ty, které mají efekt nesrovnatelně menší. Paretovo pravidlo nemůžeme zcela obejít, ale můžeme se snažit tento poměr zvrátit ve svůj prospěch.

 

Minimalismus?

Osobně se domnívám, že jednou z nejlepších cest k nalezení uspokojivého života je v nalezení rovnováhy mezi tím, co je a co není důležité. Proto mě zajímají i názory lidí, kteří se orientují na tzv. minimalismus. Nemám s ním velkou zkušenost, ale zmiňuji ho proto, že to třeba někoho ze čtenářů bude inspirovat? Na internetu najdete mnoho užitečných informací o této životní filozofii.

Přeji vám, abyste našli uspokojivou rovnováhu mezi tradingem a tím ostatním, kvůli čemu jste se do tradingu pustili.

Pavel Kaiser
Tým FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Proč uzavíráme ziskové obchody příliš brzy?
    Ptali jste se někdy sami sebe, proč uzavíráte ziskové obchody netrpělivě příliš brzy před stanoveným Profit-Targetem a naopak naprosto trpělivě necháváte dojít ztrátu až na Stop-Loss? Přemýšleli jste někdy, proč cítíte napětí a touhu uzavřít obchod dříve, než dojde k Profit-Targetu? V dnešním článku se podíváme na zoubek tomuto tradingovému nešvaru.
  • Profesionální trading: Vedení a vyhodnocování statistik
    Na základě několika nedávných dotazů jsem se rozhodl napsat první ze série článků věnovaných důležitosti správného vedení a vyhodnocování vlastních obchodních statistik. V tomto prvním díle se zaměřím na důležitost statistik obecně a závěrem na takzvaný drawdown.
  • Procházíte některou ze 4 fází ztrát při obchodování?
    Ačkoli je ztráta normální součástí obchodního procesu, je to něco, s čím má mnoho obchodníků - nováčků i profesionálů - potíže.
  • Psychologický deník tradera aneb jak odstranit negativní vzorce chování
    Každý obchodník během své tradingové kariéry prochází několika obdobími svého vývoje. Od neznalého „amatéra“, který teprve poznává zákony finančních trhů, seznamuje se s fungováním nabídky a poptávky, zkouší své první obchody přes tradingového „puberťáka“, který má již ponětí o technických parametrech, vyzná se v různých obchodních přístupech, má vlastní zkušenost se zisky i ztrátami a začíná zjišťovat, že trading není jen matematika a ekonomie, ale že musí svou pozornost obrátit i na sebe sama, aby se stal uceleným a ziskovým obchodníkem.
  • Psychologie: Jak při tradingu „zůstat v zóně“
    Jestli máte nějaké hobby, tak určitě víte, jak se cítíte, když se svému koníčku věnujete naplno. Nevnímáte čas a jen jste „tady a teď“. Možná ani neslyšíte, když vás žena volá na večeři. Pokud stejný stav dokážete navodit i při tradingu, pak to vypadá, jak by se všechno kolem vás uspořádalo tak, aby se vám bez námahy dařilo.
  • Psychologie: Netlačíte jako trader příliš na pilu?
    Socialismus měl za cíl plnit plán na 120 %, ale jak je to v tradingu? Může mít přemíra snahy nějaký konkrétní pozitivní dopad na vaše výsledky?
  • Psychologie Profit-Targetu
    Dnešní článek by měl přiblížit aspekty naší psychiky, když dojde na uzavírání ziskových obchodů. Profit-Target, jeho určení a práce s ním je trochu opomíjené téma a tento článek by měl objasnit problémy a možnosti naší psychiky. Ono totiž platí, že každý obchod, který otevřeme, má nejistý výsledek. Pojďme se tedy na toto zajímavé téma podívat trochu blíže.
  • Psychologie tradingu
    Stejně jako mnoho ostatních obchodníků jsem přesvědčen, že psychologie musí být v prioritách tradera hodně vysoko. Na tuto problematiku jsou na internetu tuny materiálů různé kvality.
  • Psychologie tradingu: Jak přijímat ztráty
    Na trhu je celkem mnoho knih pojednávajících o tom, jak vydělat na trhu peníze. Co neuvidíte často, jsou knihy, které píší o tom, jak peníze ztratit. "Ukonči včas své ztráty a nech běžet zisky" je běžná rada, ale jak poznat, že jde o ztrátový obchod? Je celkem zajímavé, že většina traderů, které znám, nezná odpověď na tuto otázku v okamžiku, kdy vstupují do obchodu. Zaměřují se na vstup, ale nemají jasnou představu o výstupu. Zvláště, jde-li o výstup se ztrátou.
  • Psychologie tradingu: Jak se liší ziskový a ztrátový trader?
    Ve světě sportu se říká, že snaha je sice pěkná věc, ale hraje se především na góly, na výsledek. Ve světě tradingu platí toto moudro dvojnásob. Chcete-li být úspěšní a ziskoví tradeři, musíte už na začátku přijmout vlastnosti, které jsou těmto lidem společné. A o které vlastnosti se tedy jedná? Jak se liší konzistentně ziskový a permanentně ztrátový obchodník? Na to se podíváme v mém následujícím článku.
  • Rozvíjení nezaujatého a pozitivního přístupu k tradingu
    Asi nebude tajemstvím, že přístup k tradingu je velmi důležitý a pravděpodobně i mnohem více, než obchodní strategie jako taková. V dnešním článku si rozebereme několik typů přístupu k tradingu, rizika různých očekávání a předsudků a naučíme se, jak s nimi pracovat.
  • Řídíte se při tradingu intuicí?
    Věříte, že má intuice své místo v tradingu? Nebo věříte, že tam nemá co dělat a je třeba se chovat naprosto racionálně a dodržovat pouze sadu pevných pravidel? Ať je to jak chce, dnešní téma, jak doufám, vzbudí vaši pozornost.
  • Sedm technik snižování rizika
    Trading je byznys, ve kterém je snadné se čas od času ztratit – ve snaze nenechat si uniknout ani jeden pip, na který si děláme zálusk, můžeme někdy ztratit odstup od toho, jak obchodujeme. Může se tedy stát, že postupně ztratíme ze zřetele základní jednoduchá pravidla řízení rizika, která nám mohou ušetřit spoustu trápení. Podívejme se na některé tipy pro zlepšení naší práce v této oblasti.
  • Snažíte se najít svatý grál?
    Kdybychom žili v dokonalém světě a na trzích by panovala vždy jednoznačná nálada, tak bychom se mohli vozit ve stále pokračujícím a nikdy nekončícím trendu. Bohužel realita je jiná a žádný trend netrvá věčně a naopak se trendy velmi rychle mění. A proto aby jsme uspěli v tradingu, tak musíme vynaložit trochu více dovedností.
  • Soustředíte se příliš na jednotlivé obchody?
    Trading jako „byznys ve velmi nejistém prostředí“ samozřejmě obnáší ztráty. Jeden ze zásadních rozdílů mezi profíky a tradery „ve vývinu“ je v tom, jak přijímají ztráty. Setkal jsem se i s poučkou „naučte se ztrácet zodpovědně“, čímž autor rady myslel mít ztráty předem propočítané, přijímat je proto v klidu a nepropadat pocitu, že musíme stále hýbat stop-lossem. Pokud máte takové tendence, popřemýšlejte o strategii „set and forget“, kdy zadáte obchod a „zapomenete na něj“, takže skončí buď na profit targetu nebo stop-lossu. A mezi těmito dvěma možnostmi už není dovoleno vůbec nic!
  • Teorie chování v komfortních zónách
    Věřím, že každý se již někdy setkal s pojmem komfortní zóna. Tento fenomén se rozšiřuje především v moderní společnosti, kdy jsou lidé pomocí digitálních technologií pomalu „uspáváni“ a „udržováni“ ve svých životních představách o sobě samých a o světě kolem sebe, a tak pomalu ztrácí schopnost své sny a touhy přetvářet ve skutečnost.
  • Trading beze ztrát
    Autorem dnešního článku je Rande Howell, velmi uznávaný americký psycholog, který se specializuje na oblast psychologie obchodníků na finančních trzích. O psychologii tradingu napsal bezpočet článků a knihu Mindful Trading. Je nám potěšením, že Rande spolupracuje s naším serverem FXstreet.cz a že vám můžeme přinášet jeho unikátní články z oblasti psychologie tradingu.
  • Trading je nuda
    Dnešní článek začal poněkud provokativním tvrzením, že trading je nuda. Určitě jste zažili adrenalin z obchodování, když jste s tradingem začínali, ale možná ho zažíváte ještě dnes. Je to tak ale správně? Na to se pokusím odpovědět v dalších odstavcích.
  • Trading psychologie: Brett Steenbarger a vnitřní dialog
    Opět přinášíme článek od trading psychologa Bretta Steenbargera. Tentokrát jde o trochu obtížnější článek na téma psychologie tradingu.
  • Trading za hranicí zóny komfortu
    Cítíte se při tradingu pohodlně? Běží všechno, jak jste zvyklí. Pohoda, že? V tom případě vás dnešní článek možná vyburcuje k nějaké změně. Dosud se totiž pohybujete ve své zóně komfortu. A chcete-li se pohnout dál, budete z ní muset ven.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024