Trading je nuda
Dnešní článek začal poněkud provokativním tvrzením, že trading je nuda. Určitě jste zažili adrenalin z obchodování, když jste s tradingem začínali, ale možná ho zažíváte ještě dnes. Je to tak ale správně? Na to se pokusím odpovědět v dalších odstavcích.
Nuda ohrožuje naše výsledky v tradingu
Je to tak, jak jsme psali v našem článku o chybě, která ničí vaši tradingovou mysl. Jsme vychováni tak, že když něco neděláme, máme pocit, že nepracujeme. V běžném životě to tak asi je, ale v tradingu je někdy nicnedělání (čekání na ten správný obchod s velkou pravděpodobností úspěchu) lepší než nadměrné obchodování (overtrading). Získat vstupy do trhů s výrazně vyšší pravděpodobností úspěchu je samozřejmě za cenu nižší frekvence obchodů a to je něco, co většinou ocení až pokročilý obchodník a čeho se začátečník děsí.
Nuda ve chvílích, kdy sledujeme grafy a nejsme v žádném obchodě, asi ohrožuje každého. Když trhy nenabízejí žádnou obchodní příležitost, nevyhne se takovým obdobím nikdo.
Zahrňte nudu do svého obchodního plánu
Když jste začínali s tradingem, byl pro vás určitě tisíckrát víc vzrušující, než je tomu dnes. Možná už necítíte to vzrušení z každého jednotlivého obchodu jako kdysi, když vám každý pip nahoru nebo dolů zvyšoval srdeční tep. Pamatujete si ještě na své první obchody a na ta dramata, která jste při nich prožívali?
Takové vzrušení časem vyprchá a je třeba si uvědomovat, že to je v pořádku. Nuda se musí stát součástí vašeho obchodního plánu. Vždycky nastanou období, kdy vám váš obchodní plán nedá žádný signál ke vstupu do obchodu a kdy budete muset být trpěliví. Jak se říká, budete si muset "sedět na rukou", abyste nepodlehli pokušení vstoupit alespoň do nějakého obchodu. Je potřeba smířit se s tím, že prostě žádný obchod zrovna nemáte a nevrhat se do nějakého jen pro pocit touhy po nějakém vzrušení, nebo pro pocit, že vyděláte jen, když budete nadměrně obchodovat. Velká aktivita za každou cenu může být k užitku v jiných profesích, ale v samotném tradingu může být spíše nevýhodou. Nechci tím říct, že trader by měl být líný, ale prostě někdy je lepší hledat důvody, proč zrovna do nějakého obchodu nevstoupit, než hledat důvody, proč zrovna do daného obchodu vstoupit.
Uvedu příklad jednoho našeho klienta, který se stal dobrým traderem a po několika letech opustil své dosavadní zaměstnání a přešel na full-time trading. Vždy mi říká, že nejtěžší pro něj bylo si uvědomit, že nevykonání obchodu je také trading. Zmiňuje, že těžké bylo, že když byl celý den doma a trpělivě čekal na obchodní signál podle své obchodní strategie, a když bylo například 16 hodin odpoledne, tak přišla jeho manželka a zeptala se: "Tak kolik obchodů jsi dneska udělal nebo kolik jsi dnes vydělal peněz?". Takže kvůli tomu, aby nevypadal před svou manželkou (ale i sám před sebou), že celý den jen "zbytečně" kouká do počítače, a to bez nějaké aktivity, musel rychle najít nějaký obchod (který nebyl přesně podle jeho obchodní strategie), který zobchodoval jen proto, aby nevypadal, že se nudí a že není pracovitý. Téměř vždy pak tyhle obchody z nudy (obchody bez obchodního plánu) dopadly špatně.
Pokud si snad někdy říkáte, že to je nuda a nic se neděje, připomeňte si hlavní důvod tradingu – obchodujete přeci kvůli ziskům, ne kvůli vzrušujícím zážitkům a počtu obchodů.
Udržujte si nadhled
Představte si, že chcete obchodovat vyhlášení nezaměstnanosti v USA (NFP report). Ten je notoricky známý tím, že vyvolává na trzích mohutné pohyby. Očekáváte, že zpráva bude příznivá pro USD, a tak vstoupíte do short pozice na měnovém páru GBP/USD. Krátce po vyhlášení začne GBP/USD padat jako kámen a vy se cítíte jako borci, protože jste správně předpověděli, jakým směrem se trh vydá. Když ale první reakce na NFP report odezní, začne jít euro proti vám a najednou se obchod dostane do ztráty. Cena se rychle blíží k vašemu Stop-Lossu.
Zrovna ve chvíli, kdy se chystáte obchod uzavřít, cena se opět otočí a dostanete se zpátky do zisku. Máte toho tak akorát dost, a proto uzavřete obchod se ziskem několika málo pips.
Další situace: Trhy se v podstatě zastavily, protože jsou letní prázdniny, a tak se pohybují jen o několik desítek pipů za den a nenabízejí žádné velké obchodní příležitosti. Rozhodnete se tedy, že budete tyto malé pohyby obchodovat intradenně a uděláte si jen pár obchodů (na nižších časových rámcích, ale podle obchodního systému). Na konci dne odcházíte se ziskem pár desítek pips.
Kterou z těchto situací byste zažili raději?
Obchodování NFP reportu bylo rozhodně více vzrušující, protože vám nabídlo pohled na mohutné výkyvy trhu nahoru a dolů. Kdo by neměl rád velkou volatilitu? Jenže mějte na paměti, že cena může skákat nahoru i dolů a pokud nemáte věci pod kontrolou, mohou vaše rozbouřené emoce pokazit vaše obchody.
Obchodování při velmi klidném trhu není zdaleka tak vzrušující, ale i tak vám nabídne tu a tam pár pips zisku. I zde si můžete vydělat tolik jako na vyhlášení NFP reportu.
Co tím vším chci říct?
Jde o to zachovat si nadhled nad situací. Trading je dřina a je třeba na ni být mentálně připraveni. Pak se dokážete vyrovnat s tím, co se zrovna děje na trhu. Hlavně si pamatujte, že občas se dá pár pips vydělat, i když je trh "nudný". Je také potřeba pochopit, že nemusíte každý den vydělat, pokud vám trh prostě žádné obchodní příležitosti nenabízí. Někdy je lepší umět čekat a neobchodovat – čekat na příležitost a nezadat při tom obchod do platformy je také obchodování!
Nuda? Prima, využijte to ke vzdělávání!
Jsou na vás dnes trhy příliš nudné? Tak to je prima, můžete volný čas věnovat dalšímu vzdělávání a zlepšování se. Projděte si vzdělávací články, blogy nebo svůj obchodní deník. Sledujte forexové zpravodajství nebo naše zprávy na Twitteru, připojte se také k naší skupině na Facebooku. Přečtěte si nějakou knihu o tradingu, udělejte si backtest nové obchodní strategie. Nebo se naučte, jak si vytvořit automatický obchodní systém ve své platformě MetaTrader! Anebo si najděte nějakou mentální činnost, která vás uspokojí a uchrání před nadměrným obchodováním z nudy.
Závěr
Pokud vás trápí nuda, a vstupujete proto do špatných a nepromyšlených obchodů, které nejsou podle vaší obchodní strategie, položte si základní otázku: Věnuji se tradingu pro pocit vzrušení? Pokud si odpovíte ano, je to špatně. Profesionální trading by totiž měl být nudný, rutinní a... ziskový.
Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Psychologie tradingu: Jak přijímat ztráty
Na trhu je celkem mnoho knih pojednávajících o tom, jak vydělat na trhu peníze. Co neuvidíte často, jsou knihy, které píší o tom, jak peníze ztratit. "Ukonči včas své ztráty a nech běžet zisky" je běžná rada, ale jak poznat, že jde o ztrátový obchod? Je celkem zajímavé, že většina traderů, které znám, nezná odpověď na tuto otázku v okamžiku, kdy vstupují do obchodu. Zaměřují se na vstup, ale nemají jasnou představu o výstupu. Zvláště, jde-li o výstup se ztrátou. -
Psychologie tradingu: Jak se liší ziskový a ztrátový trader?
Ve světě sportu se říká, že snaha je sice pěkná věc, ale hraje se především na góly, na výsledek. Ve světě tradingu platí toto moudro dvojnásob. Chcete-li být úspěšní a ziskoví tradeři, musíte už na začátku přijmout vlastnosti, které jsou těmto lidem společné. A o které vlastnosti se tedy jedná? Jak se liší konzistentně ziskový a permanentně ztrátový obchodník? Na to se podíváme v mém následujícím článku. -
Rovnováha mezi tradingem a soukromým životem
K napsání článku na téma rovnováhy mezi tradingem a "zbytkem života" mne inspiroval dotaz na jednom zahraničním fóru. Tazatel se ptal, jaké pracovní nasazení od něj očekává brokerská firma a zda bude mít možnost vzdělávat se v pracovní době nebo zda to musí dělat ve svém volném čase. Odpovědí mu bylo v podstatě to, že se očekává, že práci tradera věnuje naprosto vše. "Ukažte čísla, ostatní nás nezajímá!" Chceme to takto mít v životě i my? -
Rozvíjení nezaujatého a pozitivního přístupu k tradingu
Asi nebude tajemstvím, že přístup k tradingu je velmi důležitý a pravděpodobně i mnohem více, než obchodní strategie jako taková. V dnešním článku si rozebereme několik typů přístupu k tradingu, rizika různých očekávání a předsudků a naučíme se, jak s nimi pracovat. -
Řídíte se při tradingu intuicí?
Věříte, že má intuice své místo v tradingu? Nebo věříte, že tam nemá co dělat a je třeba se chovat naprosto racionálně a dodržovat pouze sadu pevných pravidel? Ať je to jak chce, dnešní téma, jak doufám, vzbudí vaši pozornost. -
Sedm technik snižování rizika
Trading je byznys, ve kterém je snadné se čas od času ztratit – ve snaze nenechat si uniknout ani jeden pip, na který si děláme zálusk, můžeme někdy ztratit odstup od toho, jak obchodujeme. Může se tedy stát, že postupně ztratíme ze zřetele základní jednoduchá pravidla řízení rizika, která nám mohou ušetřit spoustu trápení. Podívejme se na některé tipy pro zlepšení naší práce v této oblasti. -
Snažíte se najít svatý grál?
Kdybychom žili v dokonalém světě a na trzích by panovala vždy jednoznačná nálada, tak bychom se mohli vozit ve stále pokračujícím a nikdy nekončícím trendu. Bohužel realita je jiná a žádný trend netrvá věčně a naopak se trendy velmi rychle mění. A proto aby jsme uspěli v tradingu, tak musíme vynaložit trochu více dovedností. -
Soustředíte se příliš na jednotlivé obchody?
Trading jako „byznys ve velmi nejistém prostředí“ samozřejmě obnáší ztráty. Jeden ze zásadních rozdílů mezi profíky a tradery „ve vývinu“ je v tom, jak přijímají ztráty. Setkal jsem se i s poučkou „naučte se ztrácet zodpovědně“, čímž autor rady myslel mít ztráty předem propočítané, přijímat je proto v klidu a nepropadat pocitu, že musíme stále hýbat stop-lossem. Pokud máte takové tendence, popřemýšlejte o strategii „set and forget“, kdy zadáte obchod a „zapomenete na něj“, takže skončí buď na profit targetu nebo stop-lossu. A mezi těmito dvěma možnostmi už není dovoleno vůbec nic! -
Teorie chování v komfortních zónách
Věřím, že každý se již někdy setkal s pojmem komfortní zóna. Tento fenomén se rozšiřuje především v moderní společnosti, kdy jsou lidé pomocí digitálních technologií pomalu „uspáváni“ a „udržováni“ ve svých životních představách o sobě samých a o světě kolem sebe, a tak pomalu ztrácí schopnost své sny a touhy přetvářet ve skutečnost. -
Trading beze ztrát
Autorem dnešního článku je Rande Howell, velmi uznávaný americký psycholog, který se specializuje na oblast psychologie obchodníků na finančních trzích. O psychologii tradingu napsal bezpočet článků a knihu Mindful Trading. Je nám potěšením, že Rande spolupracuje s naším serverem FXstreet.cz a že vám můžeme přinášet jeho unikátní články z oblasti psychologie tradingu. -
Trading psychologie: Brett Steenbarger a vnitřní dialog
Opět přinášíme článek od trading psychologa Bretta Steenbargera. Tentokrát jde o trochu obtížnější článek na téma psychologie tradingu. -
Trading za hranicí zóny komfortu
Cítíte se při tradingu pohodlně? Běží všechno, jak jste zvyklí. Pohoda, že? V tom případě vás dnešní článek možná vyburcuje k nějaké změně. Dosud se totiž pohybujete ve své zóně komfortu. A chcete-li se pohnout dál, budete z ní muset ven. -
Trpělivost a zkušenosti, co disciplína?
Trendy, supporty, rezistance, Fibonacciho úrovně, formace a tvary svíček. Indikátory a oscilátory atd. Zkrátka technická analýza. FED, BoE, ECB, spotřebitelská inflace, výrobní inflace, nezaměstnanost, maloobchodní tržby, zahraniční obchod, dluhy zemí PIGS atd. Zkrátka funadamenty. Cena ropy, situace v DJIA, S&P 500, DAX30, situace v DX - dolarovém indexu atd. Zkrátka korelace. -
Trpíte sebedestruktivním chováním?
Tentokrát to chtěl John zvládnout jinak. Byl připravený. Svá obchodní pravidla měl přímo obtisknutá na očních víčkách – vypálená v paměti. Znal všechny patterny, na které chtěl čekat, zpaměti popředu i pozpátku. Byl připraven obchodovat pouze tyto patterny. John věděl, jak má provádět své obchody. Věděl také, jak bude řídit riziko, jakmile vstoupí do obchodu. Všechno, co bylo třeba udělat, bylo řídit se svými pravidly, aby z nich dostal svou porci zisků. Opakoval si afirmaci, že je trpělivý a disciplinovaný trader. John před sebou viděl úspěch a už ho cítil na dosah. -
Třesou se vám při otevření obchodu ruce?
Tématem dnešního vzdělávacího článku bude nervozita před obchodem, respektive před samotným otevřením obchodu. Není výjimkou, že začínající trader se často dostane do stavu, kdy cítí nervozitu před zadáním obchodu a s „hrůzou“ klikne myší na pokyn v obchodní platformě. Jak předcházet takovéto situaci, kdy cítíme nervozitu? -
Umění diverzifikace v tradingu
Diverzifikace je v tradingu klíčovým slovem, o kterém se mluví často, ale ne vždy je plně pochopeno, co všechno může zahrnovat. Většinou si ho spojujeme se světem investic, nicméně je třeba pochopit, že nejde čistě jen o rozložení investic mezi různé finanční instrumenty, ale o mnohem širší koncept, který má za cíl snížit riziko a zvýšit potenciální výnosy. -
V čem se liší úspěšný a neúspěšný trader?
Co je to úspěch? Je rozdíl mezi úspěšným člověkem a úspěšným traderem? Jaké hodnoty nám slouží k porovnání úspěšnosti? A má vůbec cenu v dnešní materiální společnosti řešit tyto ryze materiální otázky filozofickou úvahou? Zkusme na chvíli odhlédnout od forex, ? Ł $ Ł Ą a pipů a grafů a podívejme se i na jiné hodnoty, které určují kvalitu našeho úspěchu. -
Vysoké zhodnocení kapitálu z pohledu psychologie
Ve svém minulém článku jsem se detailně zabýval matematicko-teoretickou rovinou možnosti dosahování 30% měsíčního zhodnocení obchodního kapitálu pomocí odpovídající intradenní strategie. Ani bouřlivá diskuze pod článkem mě neodradila, a proto přidávám druhou část věnující se čistě psychologické stránce tohoto tématu. -
Výstup z trhu je stejně důležitý jako vstup
Vzpomeňte si na své začátky (pokud už je máte za sebou) a uvědomte si: kolik úsilí jste věnovali nalezení vstupu do obchodu? A kolik jste věnovali naplánování výstupu? Pravděpodobně dojdete k závěru, že vstupu jste přikládali mnohem větší důležitost, že? Podívejme se dnes na toto téma trochu více. -
Zbavte se iluze o kontrole nad trhem
Dnešní téma se týká bez výjimky každého z nás. Tento článek vám objasní, jak funguje naše myšlení a co je třeba udělat pro to, aby nám přineslo úspěch v tradingu. Jak už je u Randeho zvykem, každé ponaučení nám ilustruje na příkladu z reálného života některého ze svých klientů. Dnes se tedy seznamte s příběhem tradera Johna.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |