Chyba, která ničí vaši tradingovou mysl
Jak sabotujete své úsilí, aniž byste tušili, jak vaše skrytá přesvědčení vítězí nad vaším úspěchem v tradingu?
Úvodem
Autorem dnešního článku je Rande Howell, velmi uznávaný americký psycholog, specializující se na psychologický výcvik úspěšných obchodníků na finančních trích. O psychologii tradingu napsal bezpočet článků a je také autorem knihy Mindful Trading. Je nám potěšením, že Rande spolupracuje s naším serverem FXstreet.cz a že vám můžeme zprostředkovávat jeho unikátní články z oblasti psychologie tradingu.
Dnešní článek vám na dalším příběhu ze života objasní, jak funguje naše mysl, programy, které se uložily do naší DNA, a emoce, které jsou odrazem biologických příčin. Začtěte se tedy do dalšího příběhu, protože se dotýká bez výjimky každého z nás. I dnes se budeme věnovat tématu sebesabotážního chování a budování vědomé emocionální inteligence pro trading.
Pro tradery je také zcela zásadní pochopit, jak nás ovlivňuje naše pojetí práce. I to bude tématem dnešního článku.
Musíme ale začít od začátku, tedy od pochopení příčin.
Příběh jednoho skutečného tradera (úryvek z konzultace s traderem)
“Tohle se mi stává opravdu hodně často – je to vzor, který se u mě pořád opakuje, ale nikdy ho nedokážu rozpoznat dřív, než je pozdě. Dokonce ani nevím, jak vždycky padnu do takové pasti. Tohle je kousek, který mi chybí do mozaiky, abych se konečně mohl stát traderem, jakým vím, že mohu být. Prostě to vypadá, že se mi to stane automaticky a dochází k tomu poté, co jsem před tím měl několik dobrých obchodů a začnu se cítit dobře. Na začátku dne se cítím připraven a jsem pozitivně naladěn. Jsem připraven obchodovat, jsem připraven uspět. Vím, co hledám, mám to dobře definováno. Sleduji monitory a jsem připraven naskočit, jakmile se objeví ta správná situace, jak ji mám popsánu ve svém obchodním plánu. Jsem připravený na trading.
Musím dělat trading, abych vydělal peníze, takže musím obchodovat – ne jen sedět a dívat se. Čas utíká, když čekám na přijatelný setup, ale zůstávám připraven vyrazit do akce. Po úvodním úspěchu mi často připadá, že trvá věčnost, než se objeví další příležitost. Chci obchodovat, ale zdá se, že se neobjevuje nic pořádného. Čas ubíhá. Čekám, čekám, čekám, až se objeví obchodní nastavení (setup), které mohu zobchodovat. Čas se hrozně vleče, když předpokládám, že už se formuje nová příležitost – jsem připravený jít do obchodu, jen vyčkávám, až to přijde. Konečně vidím setup, jsem připraven. Mačkám spoušť.
A je to teprve poté, kdy si uvědomím, že jsem naskočil zase do dalšího obchodu, který pro mě při pohledu zpět nebyl vůbec dobrý. Nechápu, proč tohle dělám pořád dokola. Znám svá pravidla, a pokud jsou splněna, jdu do toho. Dělám to už dlouho a tenhle problém mi pořád brání v tom, abych se konečně v tradingu dostal na jinou úroveň. Nemám tušení, proč se mi to pořád děje.?
Chyba: Mozek tradera je stavěn na prosazení se, ne na čekání na obchody.
Tento běžný problém pochází z biologických příčin, ale i z netrénované a nevědomé mysli, která je opakovaně sabotována neviditelným sebeomezujícím vzorcem myšlení. Podívejme se nejdříve na biologické důvody, které neustále útočí na traderovu mysl.
Běžným lidským rysem, který máme zakódován do naší DNA, je touha ulovit kořist. Tato naše adaptace byla nesmírně úspěšná po dlouhé věky už za našich dávných předků, a tak se stala součástí naší genetické predispozice. Tento rys se v tradingu projevuje, při “honbě za obchodem?. Nejdřív je lovec připraven k lovu a k akci stejně jako trader v úvodním příběhu. Jakmile lovec spatří kořist, on (a jeho netrénovaná tradingová mysl) se začne reaktivně upínat na kořist a potenciální odměnu.
Vše se začne soustředit na připravenost k honu na objekt fixace. Lovec je soustředěností na lov tak pohlcen, že pro něj okolí a zbytek světa přestanou existovat. Vzrušení způsobené testosteronem a napětí před lovem zvítězí nad disciplinovanou nestranností, potřebnou k efektivnímu vyhodnocování trhu. Ve světě tradingu je toto důvodem sabotáže. Starobylá výhoda, zakódovaná do naší DNA díky tomu, že nám v minulosti pomáhala, se nyní ve světě tradingu změnila na přítěž.
Náš mozek je biologicky naprogramován
Je to prostě naše biologické nastavení, které je třeba mít na mysli a ovládnout ho tak, abychom si udrželi kontrolu nad naší myslí, která řídí trading. Tím, že se naučíme regulovat své emoce a budeme si vědomi způsobu nastavení našich vzorů myšlení, které vedou k fixaci na honbu za obchodem, můžeme se naučit rozpoznat vznikající instinktivní vzrušení. Změnit takto staré a hluboce zakořeněné vzory, vypálené v naší DNA, chce práci. Tyto vzory kdysi bývaly užitečné, ale nefungují v prostředí tradingu.
Toto biologické nastavení ovšem není jediné, co způsobuje problémy v tradingu. Mysl, se kterou trader do tradingu přichází, se chová jako spiklenec.
Zažité pojetí „práce“ předurčuje tradera k sebesabotáži
Když se vrátíte k úvodnímu příběhu, všimněte si, že zmíněný trader chce obchodovat, ne sedět a čekat. Pokud neobchoduje, nevydělává přeci peníze, že? A pociťuje nutkání nastoupit do obchodu (aby mohl pracovat), nechce jen ovládat svou mysl, která sleduje a vyhodnocuje kvalitu a pravděpodobnost. To, co se zde ukazuje, je chybné přesvědčení (které je ovšem nezpochybnitelnou vírou, řídící nás z hloubky podvědomí), že “pracovat znamená dělat?. Pokud se trader nevěnuje dělání byznysu, pak to není práce.
Toto je typický předpoklad, který vězí za neschopností mnoha traderů obchodovat efektivně. Práce nespočívá v tom, jak moc toho děláte. Práce je vaše schopnost koordinovat smysluplné jednání. Nejde o to pilně pracovat, udělat kupu věcí nebo jednat, když to není opodstatněno. Práce v tradingu spočívá v koordinaci a efektivním vyhodnocování takových elementů, které musejí být splněny, abychom našli obchody s vysokou pravděpodobností úspěchu. Nejde tedy jen o samoúčelné obchodování pro obchodování.
Toto pojetí práce úzce souvisí s cíleným a trpělivým vyčkáváním na splnění podmínek pro obchod a se schopností stisknout spoušť, vstoupit do obchodu a pak jej řídit. Toto je práce tradera. Říkáme tomu čekání na to, až trh ukáže, co nám nabízí. Není to tedy to, že bychom se snažili si od trhu něco sami brát.
I neobchodování je práce!
V tomto pojetí práce často znamená, že neobchodovat je vlastně vykovávat práci tradera. Vyžaduje to menší “zemětřesení? v tom, jak mnozí tradeři chápou práci. Staré rčení “musím tvrdě vydělávat peníze, abych byl úspěšný? vám prostě v tradingu úspěch nepřinese. V úspěšném tradingu spočívá správný přístup v trpělivosti a pozorném sledování trhu. Není žádný spěch jednat dříve, než nastanou ty správné podmínky.
Všimněte si, jak jsou biologické programy v samotné traderově DNA podporovány chybnými kulturními (a pak i osobními) přesvědčeními, že být dobrý v tradingu znamená tvrdou práci. Tvrdou, ale ne efektivní. A je to právě toto neefektivní přesvědčení o tom, co to znamená práce, spolu s biologickou predispozicí k honu za kořistí, které sabotuje myšlení, se kterým trader přichází obchodovat.
Jak vyřešit tento problém?
V první řadě si uvědomte tento myšlenkový vzor. Mozek vytváří programy, které, jakmile jsou utvořeny, fungují automaticky v našem vědomí. To je práce našeho mozku, kterou jsme zdědili po předcích. Jsou zakořeněny v naší schopnosti rozpoznávat vzory a reagovat na strach z promeškání příležitosti (v tomto případě tedy vstupováním do nechtěných obchodů). Musíte v sobě vypěstovat schopnost vysledovat tento problematický vzor, a potom jej budete moci změnit.
Pokud jste v budování svého uvědomění v tradingu teprve na začátku, začněte sledováním svého těla (tj. dechu, napětí v těle, srdečního tepu?). To vás nakonec dovede k rozpoznání toho, jak ve vaší mysli působí sebeomezující přesvědčení. Jejich “hlasy? jasně uslyšíte, až si budete spílat po ztrátovém obchodě. Všechny tyto sebeomezující programy a vzory myšlení, vytvořené mozkem, jsou emocionálního původu.
A protože emoce mají biologický základ, projevují se v těle a dají se tam přímo fyzicky pozorovat. Strach z promeškání příležitosti se projeví zrychleným tepem, rychlejším a mělčím dýcháním, zadržováním dechu nebo narůstající tenzi v těle. Tak vzniká stav emocionálního rozrušení. A tehdy mohou být emoce přerušeny a ovládnuty ještě před tím, než se zmocní naší mysli.
Když se emoce zklidní, máte znovu funkční vědomí, tedy svá přesvědčení o schopnosti zvládat nejistotu, kterou trading obnáší. Tímto pozorováním mysli dokážete odhalit, jaká přesvědčení skutečně řídí váš trading. Pokud jsou to přesvědčení o vaší schopnosti obchodovat efektivně (tj. řídit nejistotu), pak uvidíte svůj obchodní účet růst. Pokud jsou to přesvědčení neužitečná, pak uvidíte, jak se váš obchodní účet scvrkává.
Mysl se musí trénovat, jinak úspěch v tradingu nepřijde
Zde si jako trader uvědomíte, že je třeba věnovat se rozvíjení své mysli. Objevíte, že nikdo nepřichází do tradingu s myslí, která je připravena na úspěch. To je jen mýtus. Pravdou je, že mysl se musí usilovně trénovat. Objevíte, že stejně tak, jak má mozek zabudované programy strachu z nejistoty, má v DNA “vypáleny? také programy, které vám dávají disciplinu, odvahu, trpělivost a nestrannost, potřebnou pro postupné vybudování mysli, schopné řídit rizika, nejistoty a pravděpodobnosti.
Ty programy už v sobě máte. Váš úkol je rozvinout svou mysl, která bude řídit váš trading. Začíná to prostým uvědoměním si problematického vzoru myšlení v tradingu, učením se nové dovednosti regulovat emoce a potom rozvojem aplikovaného uvědomění tak, abyste získali přístup k podporujícím programům, které vedou k mysli, přebudované na úspěch v tradingu.
Určitě zjistíte, že při tradingu se toto téma objeví. V mnoha oborech lidského počínání, kde není žádný obchodní účet, který by měřil efektivitu vašich přesvědčení, si můžete vystačit s tím, že budete sami sebe třeba i dlouhodobě klamat. V tradingu je ale stále váš obchodní účet, který vám neoblomně ukazuje, co vás dělí od úspěchu. A vaše práce jako designéra vaší mysli spočívá v tom, že změníte existující programy, které jste zdědili, v programy, které vám pomohou úspěšně řídit nejistotu a pravděpodobnost.
Kdo by to byl řekl, že trading je vrcholná cesta osobního rozvoje??
Autorem článku je mistr psychologie tradingu Rande Howell - Tradersstateofmind.com
Text se souhlasem autora přeložil Pavel Kaiser – tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Čtyři nejčastější závislosti tradera
Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem. -
Další chyby, které stojí obchodníky peníze
V minulém článku jsme si objasnili největší chyby obchodníků, které vykonávají a díky kterým ztrácí své peníze. V dnešním vzdělávacím článku si vyjmenujeme další nedostatky či chybné kroky obchodníků. Chyb, které lze při obchodování udělat, je nespočet. Každý by si měl být vědom toho, kde má své nedostatky a pracovat na jejich odstranění. Nemělo by připadat v úvahu, že stejnou chybu uděláme vícekrát. -
Disciplína aneb mějte svého kontrolora
Porušujete neustále svá pravidla ohledně obchodování? Říkáte si po nevydařeném obchodu, že od následujících tržních příležitostí se už opravdu budete držet svého obchodního plánu a pravidel? Pokud jste si odpověděli ano, čtěte náš dnešní článek. V něm si totiž představíme velmi užitečný proces, díky kterému můžete své obchodování posunout zase o něco výše a odpovědět si tak s čistým svědomím na výše uvedené otázky záporně. -
Disciplína v obchodování - 1. část
Úspěch obchodníka na finančních trzích úzce koreluje s tím, jak dokáže být disciplinovaný. Obchodní psychologie, se kterou souvisí právě disciplína, tvoří přes 60 % úspěchu v tradingu. Nutnost být disciplinovaný se týká všech prvků v obchodování, ať jde o vstup, výstup, risk na obchod nebo například umění neobchodovat, pokud v trhu není příležitost dle našeho obchodního plánu. Jednoduše řečeno, pokud v sobě dokážeme disciplínu vypěstovat, máme šanci v tradingu uspět. V opačném případě nás čeká trnitá cesta a zbytečné poklesy obchodního kapitálu. V tomto článku proto zmíníme důležité aspekty disciplíny, které je nutno brát na vědomí. -
Disciplína v životě tradera - část 1.
Nejúspěšnější tradeři světa jsou velmi disciplinovaní a věřte, že se vyplatí naučit se tuto dovednost a zdokonalovat ji. Jaká je vaše disciplína a sebekontrola? Máte potíže s dodržováním vašeho obchodního systému? Porušujete stále pravidla a díky tomu proděláváte? Je chyba ve vás nebo ve vaší obchodní strategii? -
Disciplína v životě tradera - část 2.
Někteří lidé dodržují velmi přísnou disciplínu a dokáží se silně kontrolovat. Jiní jsou zase naopak velice impulzivní (impulzivní chování) a nejsou schopni nic pořádně dodržet. Ovšem existují i extrémně disciplinovaní lidé, kteří si stanovují velmi přísná pravidla a opatrně kontrolují veškeré svoje instinkty. Tito lidé mohou mít potíže s akceptováním ztrát, což bývá v tradingu problém. -
Důvody, proč jsou tradeři jako profesionální kuchaři
Obchodování na finančních trzích, podobně jako stát se profesionálním kuchařem, je vysoce výkonnostní činnost, která vyžaduje dovednosti, trpělivost a disciplínu. -
Dva myšlenkové triky pro zlepšení vstupů a výstupů
Víte, že existuje účetnictví? Hloupá otázka, já vím? Ale víte, že existuje také mentální účetnictví? Aha! Tak si o něm něco povíme a pak si řekneme, jak to souvisí s tradingem a jak tuto informaci využít ve svůj prospěch. Jinak řečeno jak můžeme tak trochu oklamat svou mysl, abychom zlepšili své obchodování. -
Etapy přijetí účinného money-managementu
Trading je velmi individuální záležitost, ve které jste nuceni poprat se s řadou významných témat, abyste dokázali obchodovat úspěšně sami za sebe. Jedna z těžkých věcí je naučit se, že se nedá vyvléct z nutnosti mít silný plán řízení rizika – money-managementu. -
Faktory, které kazí vaši vědomou praxi
Všichni forexoví tradeři by se měli snažit neustále posouvat kupředu. Nezáleží na tom, jestli jste začátečníkem, pokročilým traderem nebo se již považujete za profesionála. Všichni obchodníci bez rozdílu by se měli snažit neustrnout na jednom místě. S tím souvisí i odstraňování chyb v tradingu. Každá chyba či zlozvyk kazí vaši výkonnost a ziskovost a je škoda nechat je ve vašem tradingu přítomné. Následující řádky se zaměří na několik vědomých nedostatků obchodování, které je možné odstranit a vylepšit tak váš trading. -
Chyby v tradingu, které nevidíte, ale platíte za ně
Při plavbě rozsáhlým oceánem tradingu je snadné zaměřit se na ty největší a nejviditelnější vlny a přehlédnout podvodní proudy, které nás mohou nečekaně strhnout. V tomto článku se ponoříme pod hladinu a prozkoumáme některé z těchto skrytých chyb, které mohou traderům uniknout, a ukážeme si, jak je odhalit a navigovat kolem nich. -
Intradenní trading jako liga mistrů obchodování?
V jedné z knih věnujících se tradingu, kterou jsem v uplynulých 5 letech přečetl a na jejíž název si dnes bohužel nedokážu vzpomenout, autor definoval intradenní obchodování (day trading) jako světové mistrovství nebo chcete-li ligu mistrů tradingu. Opravdu je tedy day trading naší nejtěžší disciplínou nebo jsou všechny styly stejně náročné? -
JÁ JSEM úspěšný trader!
Bohužel se stalo běžným zvykem, že často lidé nepřemýšlejí o tom, co říkají. A už vůbec nekorigují své myšlenky. Proč taky, „vždyť to nikdo neví, na co myslím“. Jenže to je velký omyl – ten, kdo vaše myšlenky zaznamenává velmi hluboce, jste vy, lépe řečeno vaše podvědomí. Televize se zaměřuje na nejšťavnatější negativa, rádio a noviny taky, když se sejde parta lidí, není nic mimořádného, když se vrhnou na kritizování čehokoliv – počasím počínaje a krabicemi od bot konče? A tak potichu, pomalu, ale důkladně v naší mysli vzniká negativní obraz světa, ve kterém žijeme. -
Jak emoce ovlivňují naše obchodní rozhodnutí více, než si myslíme
Všechny možné knihy a různé blogy o psychologii obchodování často hovoří o nutnosti "odstranit" emoce z rozhodování, abyste dosáhli konzistentnějších obchodních výsledků. Lze však emoce z rozhodování skutečně odstranit? -
Jak může stres traderům pomoci
Obchodování na finančních trzích přinejmenším vyžaduje, abyste se každý den potýkali s rizikem a neznámem. Je to jeho přirozená součást a nemá velký smysl s tím nějak bojovat. Tento článek vám naznačí, k čemu může stres být pro tradera dokonce užitečný. -
Jak na dodržování obchodního plánu
O potřebě obchodního plánu pro trading toho již bylo mnoho napsáno. A věřte, že rozhodně není zbytečné si vše kolem obchodního plánu připomenout, protože úspěšní forexoví obchodníci plán mají a mají též perfektní disciplínu, co se týče jeho dodržování. Plánují každý svůj obchod a pak také podle toho plánu obchodují. -
Jak na Money-Management
Money-Management neboli řízení peněz je soubor pravidel, na základě kterých řídíme velikost rizika riskovaného na obchod s cílem, abychom ochránili zisk a minimalizovali naše ztráty. Dalším důležitým aspektem Money-Managementu je maximalizace zisku. V ideálním případě nám tedy Money-Management dovoluje maximalizovat zisky a minimalizovat ztráty. -
Jak na Risk-Reward-Ratio (RRR)
V dnešním článku se podíváme na jednu z nejdůležitějších věcí ohledně tradingu. Povíme si, jak významnou roli v našem obchodování hraje správné Risk-Reward-Ratio (RRR) - poměr rizika a zisku. Správné řízení našeho kapitálu je nedílnou součástí dlouhodobě úspěšného obchodování. Pojem money-management v obchodování představuje různé aspekty řízení rizika a zisku v každém obchodu, který realizujeme. Pokud včas plně neporozumíme významu správného řízení peněz a nedokážeme implementovat techniky řízení peněz, máme velmi malou šanci stát se profitabilním obchodníkem. -
Jak nechat své zisky v tradingu růst?
Určitě jste už mnohokrát slyšeli tuto radu: „Omezujte ztráty a nechte své zisky běžet“. Jak to ale udělat? Na to se zaměříme v dnešním článku. Podíváme se na důvody, proč si tradeři nevybírají větší zisky. To souvisí i s tím, jak se trader cítí a jakým pokušení musí odolávat, když je jeho obchod v zisku. A samozřejmě nabídneme několik doporučení, jak svou ziskovost v tradingu zvýšit. -
Jak obchodovat na trzích jako lovec
V mnoha knihách týkajících se tradingu se často setkáváme s tím, že trhy jsou spojovány s džunglí. A proč vlastně ne? Každý den obchodníci bojují s pojmy odkazujícími na zvířata, jako jsou býci a medvědi či jestřábi a holubice. Trhy mohou být také nepředvídatelné, nelítostné a nebezpečné. A koneckonců, přežít a „dobýt“ trhy vyžaduje znalosti, dovednosti a odvahu.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |