Sobota 21. prosince 2024 14:43
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
InstaForex rijen 2024

Proč tradeři neustále selhávají?

12.08.2013  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk


I když se tak snaží, aby neztráceli?

Zpověď tvrdě pracujícího tradera:

Asi si vyrvu ty poslední vlasy, které mi ještě zbyly. Neustále narážím na tutéž zeď, je to pořád dokola. Obchoduji pět let a konzistentně vydělávám, když jsou na stole peníze „určené na hraní“. Jakmile se však z demo účtu přesunu na reálný účet a riskuji svůj kapitál, všechno jde do háje. A já pořád nevím proč.

Jsem dobře naučený. Vím jak obchodovat svůj plán, ale přesto to nedělám. Vím, že bych měl být trpělivý, ale i po pěti letech stále skáču do obchodů, do kterých bych vůbec neměl vstupovat. Znám risk management a vím, že bych se měl snažit udržovat své ztráty minimální, protože tak se v tradingu řídí riziko, ale namísto toho stále své ztráty navyšuji – a doufám, že se věci otočí, což se ovšem neděje. A dokonce se přistihnu, jak dělám hloupá impulsivní rozhodnutí, ale přesto je znovu opakuji.

Věnoval jsem se psychologii tradingu. Utratil jsem dost peněz za programy, které slibovaly, že se stanu disciplinovaným traderem – ale nestal jsem se jím. Slibovali mi, že se naučím techniky, které mě ochrání před nájezdy emocí, které dělají z mé perfektní a racionální mysli rozjetý nákladní vlak. Ovšem po pěti letech jsem tady a stále sabotuji svůj trading. Cítím to tak, jako bych přímo někde hluboko uvnitř ve skutečnosti nechtěl vyhrát.

Mohu mít jeden až tři týdny beze ztrát a pak se zblázním a všechno vrátím zpět do trhu a ještě k tomu přidám. To je sabotážní program, který neustále opakuji. Jak je možné ho odhalit? A dokážete mi pomoct ho překonat?

Miluju trading, ale potřebuji překonat tyto destruktivní vzory chování. Nemám neomezený zdroj kapitálu. Pokud se tedy přes tento kopec nedostanu, budu se s tím muset nějak vyrovnat a dát se na něco jiného.

John D.

Probuzení ve volném pádu

Cítili jste se někdy taky tak? Dostávám početné emaily stejné jako tento. Pokud jste se tedy někdy při tradingu také cítili v koncích, nejste v tom sami (ne že by vám to ale pomohlo s vaší situací). Tento pán se velice snaží (a umím si představit, že vy také). Je chytrý a pracovitý. Ví, JAK má obchodovat. Bezpochyby zažil ve své kariéře docela rozumný úspěch, než se dostal k tradingu. Jako mnozí, které trading přitahuje, nebyl spokojen s řízením byznysu nebo kontaktem se světem korporací a chtěl získat více osobní a finanční svobody. Pak objevil trading jako cestu ke splnění svých snů o nezávislosti.

Poté, co mu byly ukázány světlé stránky tradingu a byl vtažen do jeho půvabů, byl přesvědčen, že se i on může naučit, jak úspěšně obchodovat a splnit si své sny. Nikdo mu neřekl o psychologické stránce tradingu – nebo o tom, že se bude muset postavit tváří v tvář svým stránkám, kterých si byl blaženě nevědomý (a pokud by snad byl varován, stejně by to neposlouchal). Nyní si zvolil trading jako svou kariéru, protože to bere tak, že trading je prostě způsob vydělávání peněz, aby si mohl užívat života.

Investuje peníze do výcviku v metodice tradingu a učí se obchodovat na demo účtu. Jako důkaz svých narůstajících schopností vidí, že je schopen nechat svůj demo účet růst díky pozoruhodným papírovým ziskům. A tak je nyní připraven na živé obchodování. Důvěřuje své metodice a ví, že je schopen na trzích vydělávat. Jeho dovednosti, které mu přinášely úspěch, jsou připraveny mu sloužit v nové kariéře. Je připraven a začíná s tradingem. Pro ohromnou většinu traderů je tento moment (přechod z demo účtu na živý) jako pád z útesu. Dolů je dlouhá cesta a přistání je brutální. Najednou se dosud neobjevené emoce zapojují do jeho rozhodovacího procesu a pokořují jeho „mysl, která ví JAK obchodovat“ na mysl, která zdánlivě nedokáže udělat žádná racionální rozhodnutí v tomto novém prostředí, kde působí tlak rizika ztráty vlastního kapitálu.

Tradeři, kteří ve své předchozí kariéře zažívali sebedůvěru a disciplínu, se často ocitají v situaci, kdy podléhají nadměrnému a impulsivnímu tradingu. Kdysi sebejistí lidé, kteří jsou zvyklí věci realizovat tím, že jsou „silní a zodpovědní“, jsou nyní paralyzováni strachem – jak při vstupech, tak i při výstupech. A čím víc se snaží „pochlapit“ a protlačit se tímto problémem, tím větší ten problém je.

Jak může člověk s prověřenou sebejistou a disciplinovanou osobností (která mu přinesla úspěch v minulé profesi) používat ty samé schopnosti v tradingu – s tak špatnými výsledky?

Vývoj kariéry a pojetí práce – nutkání jednat versus trpělivé vyčkávání

Pro úspěch v kariéře tradera je třeba vybudovat si řadu přístupů, které se liší od kariéry v profesionální práci nebo v byznysu. Nikdo nepřichází k tradingu se schopnostmi, které jsou nezbytné k okamžitému úspěchu, ačkoliv je zcela jistě svými učiteli tradingu veden k tomu, aby tomu věřil. Tyto přístupy a předpoklady se musejí vybudovat spolu s učením se tomu jak obchodovat. Ale toto se nevyučuje. Levá mozková hemisféra tradera, kde vládne logika, se trénuje. Pravá mozková hemisféra, kde vládnou emoce, se však ignoruje.

Chybný předpoklad, který si mnozí lidé přinášejí do tradingu, je, že vlastnosti, které jim přinesly úspěch v jejich kariéře a byznysu, se projeví tím, že si vypracují úspěch a výkonnost i v tradingu. A také předpokládají, že právě jejich sebedůvěra a disciplína, která je dovedla k předchozím úspěchům, bude fungovat i v tradingu. Ona ovšem nebude. Popravdě řečeno, skutečnost je tomu hodně vzdálená. Ty minulé schopnosti, tak podstatné pro předchozí úspěch, se stanou primární překážkou právě v úspěchu, o který usilují.

Sebedůvěra a disciplína, potřebná pro úspěch v tradingu, je velmi odlišná od toho, co funguje v byznysu. Tam je třeba snaživost a disciplína, která je připravena jednat a vydobýt své cíle čistou silou vůle. Když tento přístup vnesete do tradingu a aplikujete na mysl, která reálně obchoduje, není ke katastrofě daleko – nebo přinejmenším k pomalému pádu do bolesti. Existuje nutkání jednat, vstupovat do obchodů, protože to je přeci práce v tradingu (musíte být v obchodech, abyste vydělali peníze, ne?). V tom momentu, kdy toto nutkání nastoupí do obchodující mysli, už není trader ve stavu mysli, potřebném pro úspěšný trading.

Přečtěte si tu poslední větu ještě jednou. Jde to proti intuitivnímu přístupu, vycházejícímu z minulých úspěchů tradera, a tak bude pokračovat dokonce s ještě větší naléhavostí, protože nyní musí „uskutečnit“ svou kariéru v tradingu (a vynahradit si předchozí ztráty). Recept koncentrovaného pracovního úsilí přinášel úspěch v minulosti, a tak se trader prostě snaží ještě víc, aby svůj úspěch zrealizoval. A tento vzor stále přetrvává, dokud se trader nezastaví, aby přehodnotil, jaké mentální a emocionální vlastnosti jsou skutečně pro úspěch v tradingu potřeba.

Když jsou tradeři úspěšní, praktikují trpělivou disciplínu, kdy v klidu vyčkávají (doslova v záloze), dokud k nim trh sám nepřijde – a pak teprve vyrazí. Jak moc se to liší od povídání na začátku tohoto článku! Joeův trading je založen na nutkání, zatímco úspěšný trading spočívá v trpělivosti. Pojem práce se mezi těmito dvěma přístupy liší. Spíše než pracovat a usilovat o splnění cíle zde práce dostává pro vyvíjejícího se tradera nový význam. Nové paradigma se stává trpělivým sledováním a umožněním toho, aby situace přišly k vám. Trader už se nehoní za obchody (mentalita urgentnosti), ale vyčkává, až obchod přijde za ním, aby mohl udeřit. Toto je úspěšná mysl, vycvičená k tradingu.

Méně je najednou více. Nyní udělal vývoj kariéry tradera kvantový skok. Trader osvobozený od historického pojetí akce, která mu přinášela úspěch v jiném místě a čase, má nyní novější organizaci mysli, která mu umožňuje řídit jeho emoce, jeho myšlení a metodiku pro úspěšnou kariéru v tradingu.

Ani jedno není lepší než druhé – pouze se od sebe liší. Znamená to prostě, že úspěch v byznysu a úspěch v tradingu vyžadují odlišné formy disciplíny. Bez rozvoje trpělivé disciplíny bude trader opakovaně narážet a zas a znovu se spálí. A to vše souvisí s tím, jak trader pojímá práci.

Práce jako koordinace účinného jednání

Vyzývám vás, abyste přezkoumali předpoklady, na kterých jsou založeny vaše pracovní návyky, které si přinášíte do tradingu. Opravdu si začněte všímat, zda bezděčně sklouzáváte do „nutkavé obchodovací mentality“ – protože toto nastavení mysli vám přinášelo úspěch v jiné době, před tradingem. Znamená pro vás pracovat, že něco děláte a tlačíte to dopředu? Nebo tam máte prostor pro zbourání vašich zažitých přesvědčení, která máte o práci? Pokud dokážete přijmout, že práce je ve skutečnosti koordinace efektivního jednání, pak můžete přezkoumat účinnost vašich přesvědčení pohledem na svůj obchodní účet. Efektivnost vašich přesvědčení ohledně práce, promítnutých do trhů, je vidět černé na bílém na vašem obchodním účtu. To je konečné posouzení efektivnosti mysli, kterou si přinášíte do výkonnosti svého tradingu.

Později, jak se stanete více vědomými ohledně toho, zda jsou vaše názory na práci efektivní i v tradingu, začněte si uvědomovat trpělivé vyčkávání jako klíčovou schopnost pro efektivní práci v tradingu. A uvědomte si, že úspěch v jednom oboru nutně neznamená, že bez přemýšlení přijde úspěch i v jiném oboru, jako je trading.

Pokud je trading vaší kariérou, budete si muset vyvinout spolu s databází znalostí toho, jak obchodovat, i mysl, která obchoduje. Je potřeba mít obojí. Vyvinout si mysl, kterou vnášíte do výkonnosti svého tradingu, není jednou z možností pro úspěšný trading – je to nezbytnost. A budete ji pro sebe muset znovu objevit, abyste byli v tradingu efektivní.

Autorem článku je Rande Howell - tradersstateofmind.com
Překlad se souhlasem autora Pavel Kaiser – tým FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Související články

    psychologie 19082013-3.png
    Trpíte sebedestruktivním chováním?
    Tentokrát to chtěl John zvládnout jinak. Byl připravený. Svá obchodní pravidla měl přímo obtisknutá na očních víčkách – vypálená v paměti. Znal všechny patterny, na které chtěl čekat, zpaměti popředu i pozpátku. Byl připraven obchodovat pouze tyto patterny. John věděl, jak má provádět své obchody. Věděl také, jak bude řídit riziko, jakmile vstoupí do obchodu. Všechno, co bylo třeba udělat, bylo řídit se svými pravidly, aby z nich dostal svou porci zisků. Opakoval si afirmaci, že je trpělivý a disciplinovaný trader. John před sebou viděl úspěch a už ho cítil na dosah.
    psychologie 28072013.png
    Naučte se ovládnout strach z tradingu
    Než se dostaneme k dnešnímu tématu, dovolte nám představit autora nového seriálu o psychologii obchodování. Rande Howell pomáhá traderům vybudovat špičkovou psychickou výkonnost. Je licencovaným terapeutem a také koučem. Jeho práce vychází z ovládání emocí, vědomého chování a Jungovských archetypů aplikovaných na trading. Má klinické vzdělání ve výcviku lidí k zvládání emocí a transformaci sebeomezujících přesvědčení na produktivní stav mysli.

Čtěte více

  • Praxe vás učí konzistentnosti, nikoliv dokonalosti
    Jedním z poměrně hojně rozšířených omylů je, že cvičením a praxí se stáváte stále dokonalejšími. Ono je to poměrně pochopitelné, protože v našem běžném životě se obvykle procvičováním zdokonalujeme a zlepšujeme. Nicméně v tradingu bohužel procvičování a praxe nezaručuje automaticky to, že se budete posouvat kupředu a neustále zlepšovat.
  • Procesní cíle v tradingu - proč? A jak na ně?
    Jistě jste už mockrát četli, že k úspěšnému tradingu vede cesta přes stanovení cílů. Je to ale tak jednoduché? Zdánlivě ano – všude kolem nás se něco plánuje, projektuje a pak se to buď podaří splnit anebo také ne. Ač se na první pohled může zdát, že mít přesné a jasné cíle je potřeba, záleží hodně na tom, jaké cíle to jsou.
  • Proč bychom si měli stanovit maximální denní ztrátu
    Každý z nás během určitého časového období v obchodování určitě cítil potřebu obchodovat více, i když výsledná ztráta za obchodní den překročila výši obvyklé denní ztráty. Primárním cílem totiž bylo snížit předchozí ztráty a nejlépe obchodní den zakončit ještě v plusu. Bohužel tento cíl obvykle nebývá naplněn a pro obchodníka tak den končí ještě větší ztrátou. Pokud je toto i váš případ, pokračujte ve čtení. V dnešním článku si popíšeme, proč je důležité během našeho obchodního dne dodržovat určité limity.
  • Proč bychom si měli zapisovat své pocity z obchodování?
    Zapisování obchodních statistik je v tradingu výborná věc, která nás může posunout výrazně vpřed. Nicméně, pouhá čísla nám nemusí odhalit celý příběh, jak na tom s obchodováním reálně jsme. Pokud jste si v tradingu vědomi, že děláte něco neustále špatně, může být skvělou pomůckou psychologický deník, do kterého si zapisujeme své pocity a emoce. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme jak na to.
  • Proč je nuda v tradingu důležitá?
    Pokud naše obchodování probíhá podle obchodního plánu a tudíž správně, měla by to být po nějaké době jaksi nuda. Po většinu času bychom během obchodování neměli dělat vůbec nic (myšleno aktivně zasahovat do obchodu) a tuto nečinnost si dokonce užívat, protože „znuděný“ obchodník zpravidla bývá úspěšný obchodník. Nuda v tradingu obvykle znamená, že jsme schopni z dlouhodobého hlediska profitovat. Ziskový obchodník ještě před zapnutím svého počítače přesně ví, co udělá, pokud v trhu nastane situace A, B nebo C. A to protože má plán a ví, jak na vzniklé situace reagovat. Obchodování se tak časem stává v podstatě nudným.
  • Proč nedodržujete svůj obchodní plán?
    Stále se zdůrazňuje, jak je důležité dodržovat svůj obchodní plán, abychom dokázali být dlouhodobě ziskoví. Připravit si takový plán je tou snazší částí, ale dodržovat jej, to už se snáz řekne, než udělá. V dnešním článku si popíšeme pár důvodů, proč má většina traderů problém s dodržováním plánu.
  • Proč nemůže každý riskovat stejně?
    Jedna z nejčastějších otázek ve světe tradingu je, kolik procent nebo jakou částku z obchodního kapitálu by měl obchodník riskovat na jeden obchod. Obvyklou odpovědí na různých diskuzních fórech je jedno až dvě procenta, zatímco agresivnější tradeři doporučují risk až pět procent. Každý obchodník by měl pochopit, že risk na obchod je subjektivní záležitostí. Existují určitá základní pravidla, která je dobré dodržovat, ale z dlouhodobého hlediska je stále výhodnější zohlednit vaše osobní preference.
  • Proč opět odevzdáváme své zisky?
    Jistě všichni znáte situaci, kdy se vám nějakou dobu dařilo a pak jste o všechen nashromážděný zisk velmi rychle přišli. Buď jste měli několik úspěšných obchodů za sebou, nebo se vám podařil ten jeden obchod roku, na který každý z nás přirozeně čeká. Ať už se vám to podařilo jakkoliv, je psychicky velmi náročné a frustrující, když opět o tento poctivě nashromážděný zisk rychle přijdete. Tento článek by měl přinést nápady a zamyšlení, jak s tímto chováním nadobro skoncovat a jak se tedy vyhnout tomu, abyste svůj zisk opět trhu vrátili.
  • Proč pochybnosti ničí váš trading?
    Dnešní téma se týká každého, kdo se věnuje tradingu. Všichni se musíme vypořádat s tématem strachu, nejistoty, nejednoznačnosti chování trhů. A náš mozek nám v tom nechce pomáhat. Co je toho důvodem, to si objasníme na příběhu tradera Michaela.
  • Proč používat psychologický deník
    V dnešním vzdělávacím článku se podíváme na to, proč bychom si měli vést psychologický deník. Pokud si již pečlivě vedete obchodní deník, tak pro sebe děláte určitě dobrou věc. Je však nutné poznamenat, že čísla jsou pouze čísla, která nám nepoví celý příběh, který stojí za konkrétním obchodem. Pokud o sobě víte, že děláte stejné chyby, ale nevíte, co za nimi stojí, je pravděpodobně ten správný čas zavést si také svůj psychologický deník.
  • Proč uzavíráme ziskové obchody příliš brzy?
    Ptali jste se někdy sami sebe, proč uzavíráte ziskové obchody netrpělivě příliš brzy před stanoveným Profit-Targetem a naopak naprosto trpělivě necháváte dojít ztrátu až na Stop-Loss? Přemýšleli jste někdy, proč cítíte napětí a touhu uzavřít obchod dříve, než dojde k Profit-Targetu? V dnešním článku se podíváme na zoubek tomuto tradingovému nešvaru.
  • Profesionální trading: Vedení a vyhodnocování statistik
    Na základě několika nedávných dotazů jsem se rozhodl napsat první ze série článků věnovaných důležitosti správného vedení a vyhodnocování vlastních obchodních statistik. V tomto prvním díle se zaměřím na důležitost statistik obecně a závěrem na takzvaný drawdown.
  • Procházíte některou ze 4 fází ztrát při obchodování?
    Ačkoli je ztráta normální součástí obchodního procesu, je to něco, s čím má mnoho obchodníků - nováčků i profesionálů - potíže.
  • Psychologický deník tradera aneb jak odstranit negativní vzorce chování
    Každý obchodník během své tradingové kariéry prochází několika obdobími svého vývoje. Od neznalého „amatéra“, který teprve poznává zákony finančních trhů, seznamuje se s fungováním nabídky a poptávky, zkouší své první obchody přes tradingového „puberťáka“, který má již ponětí o technických parametrech, vyzná se v různých obchodních přístupech, má vlastní zkušenost se zisky i ztrátami a začíná zjišťovat, že trading není jen matematika a ekonomie, ale že musí svou pozornost obrátit i na sebe sama, aby se stal uceleným a ziskovým obchodníkem.
  • Psychologie: Jak při tradingu „zůstat v zóně“
    Jestli máte nějaké hobby, tak určitě víte, jak se cítíte, když se svému koníčku věnujete naplno. Nevnímáte čas a jen jste „tady a teď“. Možná ani neslyšíte, když vás žena volá na večeři. Pokud stejný stav dokážete navodit i při tradingu, pak to vypadá, jak by se všechno kolem vás uspořádalo tak, aby se vám bez námahy dařilo.
  • Psychologie: Netlačíte jako trader příliš na pilu?
    Socialismus měl za cíl plnit plán na 120 %, ale jak je to v tradingu? Může mít přemíra snahy nějaký konkrétní pozitivní dopad na vaše výsledky?
  • Psychologie Profit-Targetu
    Dnešní článek by měl přiblížit aspekty naší psychiky, když dojde na uzavírání ziskových obchodů. Profit-Target, jeho určení a práce s ním je trochu opomíjené téma a tento článek by měl objasnit problémy a možnosti naší psychiky. Ono totiž platí, že každý obchod, který otevřeme, má nejistý výsledek. Pojďme se tedy na toto zajímavé téma podívat trochu blíže.
  • Psychologie tradingu
    Stejně jako mnoho ostatních obchodníků jsem přesvědčen, že psychologie musí být v prioritách tradera hodně vysoko. Na tuto problematiku jsou na internetu tuny materiálů různé kvality.
  • Psychologie tradingu: Jak přijímat ztráty
    Na trhu je celkem mnoho knih pojednávajících o tom, jak vydělat na trhu peníze. Co neuvidíte často, jsou knihy, které píší o tom, jak peníze ztratit. "Ukonči včas své ztráty a nech běžet zisky" je běžná rada, ale jak poznat, že jde o ztrátový obchod? Je celkem zajímavé, že většina traderů, které znám, nezná odpověď na tuto otázku v okamžiku, kdy vstupují do obchodu. Zaměřují se na vstup, ale nemají jasnou představu o výstupu. Zvláště, jde-li o výstup se ztrátou.
  • Psychologie tradingu: Jak se liší ziskový a ztrátový trader?
    Ve světě sportu se říká, že snaha je sice pěkná věc, ale hraje se především na góly, na výsledek. Ve světě tradingu platí toto moudro dvojnásob. Chcete-li být úspěšní a ziskoví tradeři, musíte už na začátku přijmout vlastnosti, které jsou těmto lidem společné. A o které vlastnosti se tedy jedná? Jak se liší konzistentně ziskový a permanentně ztrátový obchodník? Na to se podíváme v mém následujícím článku.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy