Úterý 03. prosince 2024 18:31
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Fintokei StartTrader

Psychologie tradingu: Jak se liší ziskový a ztrátový trader?

04.11.2019  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Psychologie a money-management   Tisk


Ve světě sportu se říká, že snaha je sice pěkná věc, ale hraje se především na góly, na výsledek. Ve světě tradingu platí toto moudro dvojnásob. Chcete-li být úspěšní a ziskoví tradeři, musíte už na začátku přijmout vlastnosti, které jsou těmto lidem společné. A o které vlastnosti se tedy jedná? Jak se liší konzistentně ziskový a permanentně ztrátový obchodník? Na to se podíváme v mém následujícím článku.

Při nedávné komunikaci s jedním mým kamarádem – začínajícím traderem reálného obchodního účtu – jsme řešili případnou směnu budoucích převodů USD do Čech a já jsem kamaráda uklidňoval, ať se tím zatím netrápí, že to vyřešíme, až bude vybírat zisky. On mi na to odpověděl „Jo, až budu vybírat zisky, to zní hezky...“. Tvoření a vybírání zisků je principiálním důvodem našeho zájmu o trading a je proto pochopitelné, že všichni do tohoto bodu směřují. Asi nikdo se nezačne zabývat obchodováním finančních trhů, aby tvořil ztrátu. To by byla hodně zajímavá daňová a nákladová optimalizace. Abychom mohli zisky vybírat, musíme se nejprve stát konzistentně ziskovými obchodníky. A pokud se jimi chceme stát, musíme si umět uvědomit, jaké vlastnosti a charakteristiky tito lidé mají a ty samé vlastnosti poté přijmout za své. Ne náhodou mají vítězové vždy něco společného a stejně tak tomu je v tradingu – ziskoví tradeři přistupují k obchodování prakticky stejně.

Je důležité říct, že podle mého názoru utrpí většina obchodníků na začátku nějakou ztrátu. Věřím na vrozené talenty a také vím, že Mozart uměl už ve 4 letech hrát virtuózně na klavír, přesto jsem přesvědčený, že počáteční ztráta je pro každého tradera nevyhnutelná. Důvodem je možná to, že není tak snadné nasimulovat už předem tu psychologickou připravenost na obchodování s reálnými penězi, každopádně, než nabereme důležité prvotní zkušenosti, musíme za to zaplatit nějakou cenu. Je jenom na nás, jestli bude vysoká nebo nízká.

Ziskový obchodník je realista

Říká se, že člověk má ve směru ke svému budoucímu výkonu sklony být přehnaně optimistický. Já se s tímto názorem ztotožňuji, krásně je to vidět například v průměrné české hospodě, kam jde každý konzument s očekáváním, že vypije 8 piv, 4 rumy, nebude opilý, a ještě ráno v 6 vstane v klidu do práce. Stejně tak si velký počet začínajících traderů už během backtestu a demotradingu nasazuje růžové brýle a při neúspěchu se opíjí promluvami typu „no tak tento obchod bych na reálu určitě nebral“ nebo „takhle lehkomyslně vstupuji jenom proto, že obchoduji na demu“. Dobrý ziskový trader je naopak převážně REALISTA. Dokáže si stanovit dobrý realistický plán a jeho očekávání jsou spíše skeptická než optimistická. Pokud má nějaký výsledek v backtestu nebo na demu, svůj reálný výsledek na živém obchodním účtu stanovuje nižší a počítá tak s horší úspěšností, než jaké dosáhnul v papertradingu. V žádném případě tím nechci říct, že takový člověk je negativista. Naopak, pokud mám dobrý realistický plán, můžu se pozitivně naladit na budoucí výsledek a průběh tradingu, protože vím, že jsem nic nepodcenil, ani nepřecenil.

Ziskový obchodník má plán

V téměř každé lidské činnosti je mnohem výhodnější, pokud jsme dobře připraveni nebo máme řešení a připravený postup pro očekávané vývoje takové činnosti. V tradingu tento přístup šetří ziskovému traderovi obrovské množství peněz, protože mít plán znamená BÝT PŘIPRAVENÝ. Dobrý obchodník finančních trhů má plán pro backtest, má plán na demotrading a má plán pro obchodování s reálnými penězi. Všechny tyto plány jsou realistické a mají splnitelné cíle. Pokud jsem na samém začátku, prvotně bych se měl zabývat převážně backtestem a pro ten si stanovit dobrý a realistický plán = tedy osvojení konkrétní strategie a dosažení určité procentuální úspěšnosti. Realističnost takové plánu je skrytá v délce trvání mého backtestu, v přísnosti a poctivosti, s jakou k backtestu přistupuji. Nesnažím se najít zkratky k brzkému ukončení backtestu a přechodu na demo trading nebo reálný trading, naopak, vyhradím si dostatečný čas na to, abych se s konkrétním trhem seznámil, osvojil si danou strategii a vybudoval si cit. Plán a realismus zde vytváří kontrast ke spontánnosti a optimismu. V mých očích nelze dosáhnout dlouhodobé konzistentní ziskovosti tak, že budu tradovat spontánně, že nebudu mít přehled o svých cílech a očekáváních, že nebudu mít plán.

Ziskový obchodník netlačí na pilu

Tématu tlačení na pilu jsem se věnoval dokonce i v samostatném článku této vzdělávací rubriky, nicméně je důležité tento aspekt profesionálního ziskového tradera zmínit. Špatně mířená přehnaná snaha o úspěch je stejně velkou překážkou jako nedostatečné úsilí a píle. Dobrý ziskový obchodník se dívá na své výsledky z dlouhodobého hlediska a ví, že věci nelze extrémně urychlit. Ano, můžu strávit u backtestu více hodin denně a dát trhům maximální čas a úsilí, ale jakmile se dostanu na reálný trh s opravdovými penězi, neexistuje žádná páka, která by urychlila naši cestu k ziskovému tradingu. Klíčem k úspěchu a konzistentní ziskovosti je pouze ve vytrvalosti, disciplíně a víře ve správnost našeho konání. Pokud jsem nepodcenil backtest, nepodcenil jsem demo trading, dosáhl jsem očekávaných výsledků, byl jsem k sobě upřímný a poctivý, nic jsem nepřikrášloval ale díval se na to tak, jak to je, mohu a měl bych věřit, že pokud budu dělat to samé na reálném trhu s opravdovými penězi, musím zákonitě dosáhnout úspěchu. Finanční trhy se vždy budou hýbat tam a zpět a budou se odrážet od důležitých S/R úrovní a pokud jednoho dne přestanou, bude trading to poslední, co nás bude trápit, protože tím skončí svět tak, jak ho známe. Profesionální ziskový obchodník toto ví a netlačí na pilu, nechává věcem přirozený průběh, protože základ, který postavil pro svoje obchodování je pevný a solidní a je to právě základ, který určuje, jestli bude nebo nebude ziskový.

Ziskový obchodník je trpělivý, disciplinovaný a ziskový obchodník věří

Pokud jsme jako tradeři postavili solidní a pevné základy pro náš budoucí reálný trading, zbývá nám udělat poslední krok – trpělivě, disciplinovaně dodržovat to, čemu věříme a máme ověřeno, že funguje. Dobrý profesionální trader ví, že pokud už v backtestu nebo demotradingu něco nehraje, musí se to nejprve opravit a doladit právě v backtestu/demotradingu. Špatný a budoucí ztrátový trader si naopak myslí, že už udělal dost práce a že už je vše jenom otázkou vyladění strategie a přístupu k trhům na reálném trhu. Takový obchodník není trpělivý. On už se nemůže dočkat, až se posune na další úroveň a naprosto tak ignoruje fakt, že ještě nesplnil požadavky té současné úrovně. Staví si tedy chatrné a slabé základy svého budoucího tradingu a na takových základech nelze postavit konzistentně ziskový trading. Pokud takový obchodník má disciplínu, tak se v okamžiku jeho prvotního neúspěchu na reálných trzích dokáže vrátit zpět do backtestu/demotradingu a své chyby napravit. Smutnou realitou je to, že stejně, jako ziskoví tradeři mají společné určité vlastnosti, tak ztrátoví jsou na tom naprosto stejně. Pokud nemají trpělivost, nemají většinou ani disciplínu, a tak směle ignorují své neúspěchy a snaží se neustále dokola zlomit svůj neúspěch tím, že pokračují v opakování těch stále stejných chyb. Například stále dokola aplikují nefungující strategii a poté se záští obviňují trh, že „se zase neodrazil tam, kde měl“.

Závěr

Společnost jako taková je svým způsobem fascinována vítězi. Nejen sportovními, ale i lidmi úspěšnými v podnikání, životě, vztazích, showbyznysu a tak dále. Myslím si, že mnoho lidí se dívá na vítěze tak, že ho vidí až na stupních vítězů. Tam vidí vítěze. Ale z mého pohledu se člověk vítězem stává tak, že přijme vlastnosti, které jsou pro vítěze společné. Usian Bolt se nestal vítězem až výhrou na cílové čáře, byl jím už mnohem dříve před tím. Bill Gates se nestal vítězem až při úspěchu Microsoftu, byl jím už doma v garáži, když programoval první Windows. Jaromír Jágr se nestal největší legendou českého hokeje tím, že vyhrál Stanley Cup a Nagano, on jím byl už doma na statku, když kydal hnůj. Všichni tito lidé jsou schopní na začátku pochopit, co je nutné udělat pro to, aby se stali vítězi. A tyto vlastnosti pojmou za své. Chcete-li tedy být úspěšnými konzistentně ziskovými tradery, hledejte vlastnosti, které tito lidé mají a ty si osvojte. Proč se prodírat neprobádanou cestou a bláhově doufat, že je kratší než cesta, která vede vedle nás a která již úspěšně dovedla zástupy lidí k cíli?

Lukáš Adámek pro portál FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Související články

    C:\fakepath\Forex-Trader.jpg
    Ztratili jste víru ve svůj trading? Možná děláte tyto chyby
    Víra a vůle jsou dva psychologické faktory, které jdou spolu ruku v ruce a doplňují se navzájem v jakékoliv lidské činnosti, trading nevyjímaje. Bohužel skutečnost je taková, že mnoho traderů postrádá buď jedno, druhé nebo obojí. Na základech této zásadní chyby se z nich pak stávají neúspěšní tradeři bojující s větrnými mlýny. V dnešním článku ze série textů věnujících se psychologii se tak zaměříme na to, jak se podobné situaci vyvarovat.
    C:\fakepath\psychologie-tradingu2.png
    Psychologie: Netlačíte jako trader příliš na pilu?
    Socialismus měl za cíl plnit plán na 120 %, ale jak je to v tradingu? Může mít přemíra snahy nějaký konkrétní pozitivní dopad na vaše výsledky?
    demo-live-trading-14082015-2.png
    Rozdíly mezi live a demo obchodováním
    V dnešním článku si vysvětlíme hlavní rozdíly v obchodování na live (reálných) a demo účtech. Narážíme totiž na mnoho začínajících obchodníků, kteří se diví, že po několika měsíčním obchodování na demo účtu, kde dosahovali téměř konstantního profitu, to na reálném účtu vypadá zcela odlišně.
    chyby-trading-03082015-2.jpg
    Největší chyby, které stojí obchodníky peníze
    Pokud jste obchodník na finančních trzích, je velmi pravděpodobné, že jste udělali několik chyb během své obchodní kariéry. Ať už se chyby týkají porušení obchodního plánu, chybného vyhodnocení situace nebo třeba chybně zvolené velikosti pozice, občas nějaká ta chyba přijde. Hlavním úkolem je umět zpětně chyby zanalyzovat a poučit se z nich. Tím se staneme zase o něco lepším obchodníkem a dokážeme chybám předejít. V tomto článku se zaměříme na největší chyby, které obchodníci dělají.
    tradinng25022015-2.jpg
    Jak se zbavit svých slabých stránek?
    V dnešním článku se zaměříme na téma, jak se vypořádat se slabinami, které si uvědomujeme při tradingu. Máme na mysli slabiny v oblasti psychologie, které velmi úzce souvisejí s našimi podvědomými přesvědčeními o nás a o našich penězích.
    obchody-27102014-2.png
    Co je úkolem tradera?
    V dnešním vzdělávacím článku si položíme zdánlivě zbytečnou otázku: Kdo dělá vaše obchody? Jste to vy nebo je to jen vaše obchodní metoda? Pojďme si to trochu rozebrat, abychom pochopili, v čem může být problém.
    zona komfortu 24022014-2.png
    Trading za hranicí zóny komfortu
    Cítíte se při tradingu pohodlně? Běží všechno, jak jste zvyklí. Pohoda, že? V tom případě vás dnešní článek možná vyburcuje k nějaké změně. Dosud se totiž pohybujete ve své zóně komfortu. A chcete-li se pohnout dál, budete z ní muset ven.
    psychologie fxstreet 26112013-2.png
    O psychologii spekulativního obchodování
    Pokud jste pravidelnými čtenáři serveru FXstreet.cz, není pro vás tajemstvím, že klademe velký důraz na psychologii tradingu. Důvod je jednoduchý – každý úspěšný trader se přesvědčil, že správně „vyladěná“ psychika tradera má významný dopad na stav jeho obchodního účtu.
    stres trader.jpg
    Jak se zbavit stresu při tradingu?
    Byli jste někdy tak moc soustředěni na trading, že to negativně ovlivnilo vaši výkonnost? Pak jste zažili klasický případ stresu nebo též výkonnostního stresu.
    backtesting3.jpg
    Testování obchodních strategií: Jak na backtesting II
    V dnešním článku se budeme věnovat ručnímu backtestu a představíme si základy tohoto typu backtestování. Základem testování obchodního systému je statistika získaná zapisováním všech obchodů a informací za dané časové období. Přitom není nutné pořizovat jakékoliv sofistikované programy nebo jiný software. Celou "parádu" si můžete sami uspokojivě pořídit v programu Microsoft Office Excel.
    fundamenty.jpg
    Testování obchodních strategií: Jak na backtesting I
    Hlavně ze strany začínajících traderů dostáváme dotazy na téma backtestování obchodních systémů. Postupně se zde tomuto tématu budeme věnovat více. Pojďme se tedy na tuto důležitou oblast tradingu podívat postupně.
    trade doma.jpg
    Psychologie tradingu: Jak přijímat ztráty
    Na trhu je celkem mnoho knih pojednávajících o tom, jak vydělat na trhu peníze. Co neuvidíte často, jsou knihy, které píší o tom, jak peníze ztratit. "Ukonči včas své ztráty a nech běžet zisky" je běžná rada, ale jak poznat, že jde o ztrátový obchod? Je celkem zajímavé, že většina traderů, které znám, nezná odpověď na tuto otázku v okamžiku, kdy vstupují do obchodu. Zaměřují se na vstup, ale nemají jasnou představu o výstupu. Zvláště, jde-li o výstup se ztrátou.

Čtěte více

  • Proč tradeři neustále selhávají?
    Cítili jste se někdy taky tak? Dostávám početné emaily stejné jako tento. Pokud jste se tedy někdy při tradingu také cítili v koncích, nejste v tom sami (ne že by vám to ale pomohlo s vaší situací). Tento pán se velice snaží (a umím si představit, že vy také). Je chytrý a pracovitý. Ví, JAK má obchodovat. Bezpochyby zažil ve své kariéře docela rozumný úspěch, než se dostal k tradingu. Jako mnozí, které trading přitahuje, nebyl spokojen s řízením byznysu nebo kontaktem se světem korporací a chtěl získat více osobní a finanční svobody. Pak objevil trading jako cestu ke splnění svých snů o nezávislosti.
  • Proč uzavíráme ziskové obchody příliš brzy?
    Ptali jste se někdy sami sebe, proč uzavíráte ziskové obchody netrpělivě příliš brzy před stanoveným Profit-Targetem a naopak naprosto trpělivě necháváte dojít ztrátu až na Stop-Loss? Přemýšleli jste někdy, proč cítíte napětí a touhu uzavřít obchod dříve, než dojde k Profit-Targetu? V dnešním článku se podíváme na zoubek tomuto tradingovému nešvaru.
  • Profesionální trading: Vedení a vyhodnocování statistik
    Na základě několika nedávných dotazů jsem se rozhodl napsat první ze série článků věnovaných důležitosti správného vedení a vyhodnocování vlastních obchodních statistik. V tomto prvním díle se zaměřím na důležitost statistik obecně a závěrem na takzvaný drawdown.
  • Procházíte některou ze 4 fází ztrát při obchodování?
    Ačkoli je ztráta normální součástí obchodního procesu, je to něco, s čím má mnoho obchodníků - nováčků i profesionálů - potíže.
  • Psychologický deník tradera aneb jak odstranit negativní vzorce chování
    Každý obchodník během své tradingové kariéry prochází několika obdobími svého vývoje. Od neznalého „amatéra“, který teprve poznává zákony finančních trhů, seznamuje se s fungováním nabídky a poptávky, zkouší své první obchody přes tradingového „puberťáka“, který má již ponětí o technických parametrech, vyzná se v různých obchodních přístupech, má vlastní zkušenost se zisky i ztrátami a začíná zjišťovat, že trading není jen matematika a ekonomie, ale že musí svou pozornost obrátit i na sebe sama, aby se stal uceleným a ziskovým obchodníkem.
  • Psychologie: Jak při tradingu „zůstat v zóně“
    Jestli máte nějaké hobby, tak určitě víte, jak se cítíte, když se svému koníčku věnujete naplno. Nevnímáte čas a jen jste „tady a teď“. Možná ani neslyšíte, když vás žena volá na večeři. Pokud stejný stav dokážete navodit i při tradingu, pak to vypadá, jak by se všechno kolem vás uspořádalo tak, aby se vám bez námahy dařilo.
  • Psychologie: Netlačíte jako trader příliš na pilu?
    Socialismus měl za cíl plnit plán na 120 %, ale jak je to v tradingu? Může mít přemíra snahy nějaký konkrétní pozitivní dopad na vaše výsledky?
  • Psychologie Profit-Targetu
    Dnešní článek by měl přiblížit aspekty naší psychiky, když dojde na uzavírání ziskových obchodů. Profit-Target, jeho určení a práce s ním je trochu opomíjené téma a tento článek by měl objasnit problémy a možnosti naší psychiky. Ono totiž platí, že každý obchod, který otevřeme, má nejistý výsledek. Pojďme se tedy na toto zajímavé téma podívat trochu blíže.
  • Psychologie tradingu
    Stejně jako mnoho ostatních obchodníků jsem přesvědčen, že psychologie musí být v prioritách tradera hodně vysoko. Na tuto problematiku jsou na internetu tuny materiálů různé kvality.
  • Psychologie tradingu: Jak přijímat ztráty
    Na trhu je celkem mnoho knih pojednávajících o tom, jak vydělat na trhu peníze. Co neuvidíte často, jsou knihy, které píší o tom, jak peníze ztratit. "Ukonči včas své ztráty a nech běžet zisky" je běžná rada, ale jak poznat, že jde o ztrátový obchod? Je celkem zajímavé, že většina traderů, které znám, nezná odpověď na tuto otázku v okamžiku, kdy vstupují do obchodu. Zaměřují se na vstup, ale nemají jasnou představu o výstupu. Zvláště, jde-li o výstup se ztrátou.
  • Rovnováha mezi tradingem a soukromým životem
    K napsání článku na téma rovnováhy mezi tradingem a "zbytkem života" mne inspiroval dotaz na jednom zahraničním fóru. Tazatel se ptal, jaké pracovní nasazení od něj očekává brokerská firma a zda bude mít možnost vzdělávat se v pracovní době nebo zda to musí dělat ve svém volném čase. Odpovědí mu bylo v podstatě to, že se očekává, že práci tradera věnuje naprosto vše. "Ukažte čísla, ostatní nás nezajímá!" Chceme to takto mít v životě i my?
  • Rozvíjení nezaujatého a pozitivního přístupu k tradingu
    Asi nebude tajemstvím, že přístup k tradingu je velmi důležitý a pravděpodobně i mnohem více, než obchodní strategie jako taková. V dnešním článku si rozebereme několik typů přístupu k tradingu, rizika různých očekávání a předsudků a naučíme se, jak s nimi pracovat.
  • Řídíte se při tradingu intuicí?
    Věříte, že má intuice své místo v tradingu? Nebo věříte, že tam nemá co dělat a je třeba se chovat naprosto racionálně a dodržovat pouze sadu pevných pravidel? Ať je to jak chce, dnešní téma, jak doufám, vzbudí vaši pozornost.
  • Sedm technik snižování rizika
    Trading je byznys, ve kterém je snadné se čas od času ztratit – ve snaze nenechat si uniknout ani jeden pip, na který si děláme zálusk, můžeme někdy ztratit odstup od toho, jak obchodujeme. Může se tedy stát, že postupně ztratíme ze zřetele základní jednoduchá pravidla řízení rizika, která nám mohou ušetřit spoustu trápení. Podívejme se na některé tipy pro zlepšení naší práce v této oblasti.
  • Snažíte se najít svatý grál?
    Kdybychom žili v dokonalém světě a na trzích by panovala vždy jednoznačná nálada, tak bychom se mohli vozit ve stále pokračujícím a nikdy nekončícím trendu. Bohužel realita je jiná a žádný trend netrvá věčně a naopak se trendy velmi rychle mění. A proto aby jsme uspěli v tradingu, tak musíme vynaložit trochu více dovedností.
  • Soustředíte se příliš na jednotlivé obchody?
    Trading jako „byznys ve velmi nejistém prostředí“ samozřejmě obnáší ztráty. Jeden ze zásadních rozdílů mezi profíky a tradery „ve vývinu“ je v tom, jak přijímají ztráty. Setkal jsem se i s poučkou „naučte se ztrácet zodpovědně“, čímž autor rady myslel mít ztráty předem propočítané, přijímat je proto v klidu a nepropadat pocitu, že musíme stále hýbat stop-lossem. Pokud máte takové tendence, popřemýšlejte o strategii „set and forget“, kdy zadáte obchod a „zapomenete na něj“, takže skončí buď na profit targetu nebo stop-lossu. A mezi těmito dvěma možnostmi už není dovoleno vůbec nic!
  • Teorie chování v komfortních zónách
    Věřím, že každý se již někdy setkal s pojmem komfortní zóna. Tento fenomén se rozšiřuje především v moderní společnosti, kdy jsou lidé pomocí digitálních technologií pomalu „uspáváni“ a „udržováni“ ve svých životních představách o sobě samých a o světě kolem sebe, a tak pomalu ztrácí schopnost své sny a touhy přetvářet ve skutečnost.
  • Trading beze ztrát
    Autorem dnešního článku je Rande Howell, velmi uznávaný americký psycholog, který se specializuje na oblast psychologie obchodníků na finančních trzích. O psychologii tradingu napsal bezpočet článků a knihu Mindful Trading. Je nám potěšením, že Rande spolupracuje s naším serverem FXstreet.cz a že vám můžeme přinášet jeho unikátní články z oblasti psychologie tradingu.
  • Trading je nuda
    Dnešní článek začal poněkud provokativním tvrzením, že trading je nuda. Určitě jste zažili adrenalin z obchodování, když jste s tradingem začínali, ale možná ho zažíváte ještě dnes. Je to tak ale správně? Na to se pokusím odpovědět v dalších odstavcích.
  • Trading psychologie: Brett Steenbarger a vnitřní dialog
    Opět přinášíme článek od trading psychologa Bretta Steenbargera. Tentokrát jde o trochu obtížnější článek na téma psychologie tradingu.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy