OPEC musí spolupracovat
V telefonním hovoru se Putin se Salamanem shodli, že je potřeba, aby všichni členové kartelu OPEC spolupracovaly a držely se původní dohody o těžebních omezeních, ze kterých budou těžit jak producenti, tak spotřebitelé. Právě poptávka spotřebitelů je totiž poslední týdny v ohrožení a od příštího roku se může ještě zhoršit. Důvodem je samozřejmě pandemie koronaviru, která se negativně projevuje v následných restrikcí, které jednotlivé státy zavádějí, aby zamezily šíření viru. Většina podniků omezuje provoz a lidé mají nařízeno pracovat z domova a aerolinky létají ještě méně, což poptávku více snižuje.
Včera byl mezitím zveřejněn měsíční report kartelu. Podle něho se americká ropná produkce zotavuje mnohem rychleji, než se očekávalo. V příštím roce pak stále očekává pomalejší obnovu poptávky a trh by tím pádem mohl mít problém absorbovat přebytečné barely ropy. Další změna produkční politiky by podle všeho měla přijít v lednu, do té doby OPEC dostává na trh o 7,7 milionu barelů méně, než na začátku roku Země jako Irák, SAE a Nigeria však pumpují na trh více ropy, než by podle dohody měly a Saudská Arábie je tlačí, aby nadbytečnou produkci vykompenzovaly. Více ropy však na trh dostalo od začátku produkčních škrtů také Rusko.
Producenti chtějí od příštího roku prodávat více ropy
To může být problém především příští rok, kdy se očekává, že by mohl kartel přijít se zvýšením produkce o 2 miliony barelů denně, čemuž by výrazně pomohla obnovená produkce z Libye, která možná do konce roku naroste o dalších 700 000 barelů denně. I ostatní signatáři dohody očekávají, že od příštího roku jejich produkce poroste, a to hlavně z důvodu, že celková poptávka po jejich ropě prý převyšuje nabídku. Energetický ministr SAE dokonce řekl, že OPEC má v plánu zvyšovat produkci už na konci tohoto roku. Plán kartelu se však může velmi rychle změnit v závislosti na šíření koronaviru ve světě a dalších restrikcí.
Klíčová úroveň 40 dolarů za ropu WTI
Aktuální vývoj na ropě možná tak trochu napovídá tomu, co se aktuálně děje na trhu. Ten čelí ohromnému výpadku poptávky, který se stále nepodařilo obnovit, nicméně vše drží mohutné produkční škrty. Ropa tak nemá v tuto chvíli žádný prostor pro růst, ani pro výraznější pokles. Rovnováze na trhu prospívá oscilace kolem 40 dolarů barel, kde volatilitu krátkodobě způsobuje zveřejnění zásob v USA, nebo všeobecný apetit po rizikových aktivech. Pokud by se ropa tak mohla v nejbližších týdnech někam vydat, bylo by to pravděpodobně na nižší úrovně, kam by jí poslaly další lockdowny spolu s rostoucí produkcí v USA a Libyi.
Graf: 4H graf ropy WTI:
Štěpán Hájek
Purple Trading