Přestože je scalpování běžně řazeno mezi druhy intradenního obchodování, tak ve své podstatě má právě tento typ zcela ojedinělé vlastnosti, kdy obchody běžně nepřekračují několik desítek sekund, či pár minut, a proto bývá mnohem výstižnější o scalpingu hovořit jako o intra-minutovém, či vysokofrekvenčním obchodování, nežli jako o tradingu intradenním.
Princip scalpování
Jak bylo řečeno, scalpování představuje extrémně rychlé obchodování, kdy se obchodníci snaží dosáhnout za pomoci značně vysokých objemů a krátkých cenových změn takového zhodnocení, na které by si v případě jiných strategií museli počkat hodiny, dny, či dokonce týdny nebo měsíce.
Ve výsledku pak tato obchodní technika navíc umožňuje, že scalpeři mohou provádět desítky až stovky obchodů denně a i při relativně malém zhodnocení (vůči obchodovanému objemu) mohou dosažené zisky kumulovat a následně je používat k otevírání stále větších a větších obchodních pozic.
Scalping a spready
Scalpeři jsou obecně velmi hákliví na roztahování cenové nabídky a poptávky (spread), jelikož každá změna spreadu, byť o pouhý jediný bod, může v konečném součtu znamenat snížení zisku i o několik desítek procent.
A právě toto je také hlavním důvodem, proč bude každého ostříleného scalpera vždy zajímat nejen konečná výše poplatků, souvisejících s realizací obchodní pozice, ale také průměrná velikost spreadu. Ta totiž může i ze ziskové strategie udělat neziskovou.
Scalping jako primární obchodní strategie
Obchodníci, kteří se specializují pouze na scalping, patří mezi takzvané full-time tradery, jelikož tato obchodní metoda vyžaduje nejen značnou soustředěnost, ale také je zde vyžadována i neustálá potřeba vyhodnocování aktuální tržní situace, což logicky scalperům znemožňuje jakékoliv odtržení od obchodování v průběhu jejich seancí.
Z mnohých rozhovorů s profesionálními scalpery dokonce vyplývá, že se jedná stále o tak složitou záležitost, že ani dnes v době nejpokročilejších obchodních strategií a systémů není možné plně přenechat obchodování tohoto typu v moci takzvaných AOS/EA robotů, jelikož ti stále i přes dosažený pokrok nezvládají správně a kvalitně vyhodnocovat některé důležité fundamentální zprávy, jež svou podstatou mohou zcela ovlivňovat chod některých trhů.
Scalping jako doplněk investičního portfolia
Skalpování samozřejmě nemusí v každém případě znamenat práci na plný úvazek. Existuje totiž i celá řada obchodníků, kteří se scalpingem také zabývají, ovšem berou ho spíše jen jako „koníček“ a způsob nahodilého přivýdělku, čímž se od čistých scalperů nakonec diametrálně odlišují.
V případě scalpingu jakožto doplňku investičního portfolia samozřejmě nemůže být řeč ani o nějaké diverzifikaci a snižování rizika, ba naopak, skalpování přináší dlouhodobějším obchodníkům vyšší rizika, za které však na druhou stranu získávají možnost dosahovat vyššího potenciálního zhodnocení.
Kromě příležitosti dosáhnout lepšího zhodnocení, bývá doplňkový scalping pro dlouhodobé obchodníky méně časově náročný, jelikož ti k němu přistupují pouze tehdy, když mají zrovna „chuť“ a nejsou k němu tak vázání od rána do večera, jako tomu je u full-time scalperů.
Strategie skalpování
Scalpingové arbitráže - Tato forma scalpingu spočívá na jednoduchém principu, kdy se obchodník stává takzvaným tvůrcem trhu, vytváří limitní objednávky a snaží se nákupem za nižší cenu a rychlým prodejem za cenu o něco vyšší dosáhnout zisku.
Na regulovaných trzích (Forex, CFD, Akcie, atd..) jsou arbitráže již v dnešní době méně vídané, jelikož tyto trhy sice stále umožňují těžit z rozdílu mezi cenou nabídky a poptávky, ale další poplatky, které jsou obchodníci nuceni zaplatit za realizaci obchodů, obvykle převyšují výsledný potenciální zisk.
Scalping očekávaných cenových pohybů - Toto je zcela bez pochyby aktuálně nejvyužívanější scalpingová metoda, kdy se obchodník snaží na základě nejrůznějších analýz vstoupit do trhu ve chvíli rychlého pohybu, který po relativně „malém“ dosažení zisku/ztráty záhy opouští.
Specifické trhy vhodné pro scalping
Pro scalepry očekávaných cenových pohybů jsou vhodné zejména volatilní trhy a instrumenty. Je to jednoduché, kde je hodně vysoká aktivita, tam jsou pohyby a možnosti pro vstup do trhu. Velmi oblíbenými instrumenty jsou tak například akciové indexy typu DAX či NASDAQ. Avšak je třeba míti se na pozoru, protože tyto instrumenty jsou mnohem náročnější na marži a každá chyba se zde trestá opravdu přísně.
Trading Room webináře - Místo, kde obchodníky učíme scalpingu
Každý týden vysíláme hned 3 živé vstupy přímo z trhů, na kterých obchodují scalpingovou metodou zkušení obchodníci v čele s Jardou Tupým. Přímo před vašimi zraky tak pravidelně scalpujeme NASDAQ, DAX a další volatilní trhy a to jak na platformě MetaTrader 4 tak i cTrader.
SLEDUJTE TRADING ROOM WEBINÁŘE
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 67,3% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. červenec 2021 - 30. červen 2022). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.