Aktuálně v eurozóně stále funguje program kvantitativního uvolňování (QE) v tempu 30 mld. Euro měsíčně. Prozatím se Rada guvernérů ECB shodla na ponechání QE do září tohoto roku (viz graf) s možností prodloužení, pokud to bude třeba*. Tím si centrální bankéři ve Frankfurtu nechávají otevřená zadní vrátka v případě, že by se ekonomika či politika (především v Itálii) vyvíjela nežádoucím směrem.
Hlasy z ECB však připouští, že by se díky rychle rostoucí ekonomice a minimu rizik na jednom z následujících zasedání mělo přistoupit k ohlášení definitivního ukončení QE letos v září. To dalo křídla euru, které posílilo na 3letá maxima.
Očekávání jsou však po prudkém posílení eura v posledních týdnech vysoká. Holubičí rétorika z úst Maria Draghiho by tak mohla poslat euro níže, zatímco opačným směrem už příliš prostoru není. Zvlášť když silné euro bude dále brzdit už tak nízkou jádrovou inflaci, která se i přes všechny stimulační prostředky a velmi slušný ekonomický růst nemůže dostat přes 1 %.
Vývoj nákupu ECB v rámci programu QE v mld. EUR měsíčně:
Nečekáme, že by se eurodolar dostal v nejbližší době nad hranici 1,2500. Kromě zmíněné opatrnosti ECB totiž stále více faktorů působí na tomto měnovém páru ve prospěch amerického dolaru. Zaprvé daňová reforma podporující repatriaci zisků do USA a dále také vyšší ceny ropy, které americkou ekonomiku stimulují, zatímco v eurozóně působí opačně.
Není třeba zapomínat i na status bezpečného přístavu amerického dolaru, který jsme si mohli v rychlosti otestovat během krátkého „shutdownu“ americké vlády. I když zdrojem rizika byly samy Spojené státy, dolar při prodloužení rozpočtového vakua začal posilovat.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
* Konstatování „pokud to bude třeba“ je silnou pákou prezidenta ECB Maria Draghiho, který tak nejednou dokázal svými slovy obrátit sentiment na trhu, aniž by centrální banka cokoliv udělala.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ECB