Globální kapitál kvůli extrémní nejistotě opouští Spojené státy. Výsledkem je prudké oslabení amerického dolaru, výprodeje na Wall Street a růst výnosů amerických dluhopisů.
Vývoj ceny zlata v USD (denní graf – D1):
Část vyděšených investorů přesouvá svůj majetek do zlata, kterému nyní nahrávají standardní faktory – růst vnímání rizika, slabý dolar, strach z inflace a také výhled na pokles úrokových sazeb. Zlato letos přidalo už 26 %. Učebnicově přidává více než stříbro, platina nebo palladium, které jsou zasaženy sníženou poptávkou v průmyslu. Pihou na kráse zlaté rally je přepočet do jiných, především evropských měn. V českých korunách i euru kvůli jejich posílení zlato posílilo „jen“ o 15 %.
Druhým obvyklým podezřelým na rally v době oslabení dolaru, obecné nejistoty v globální systém a strachu z inflace by měly být kryptoměny. Bitcoin se ale výprodejům na začátku dubna nevyhnul a byť už většinu ztrát smazal, stále je v letošní roce na nule (počítáno v USD; v EUR je ve ztrátě 9 %). Nálepku bezpečného přístavu si tedy reakcí na poslední krizi na finančních trzích prozatím nevysloužil.
Vývoj ceny bitcoinu v USD (denní graf – D1):
Ethereum zažívá hluboký propad. Od počátku roku je ve ztrátě 47 %. Pohyb trhů zapadá do konceptu, ve kterém Severní Korea i jiní hackeři směňují ukradené kryptoměny za bitcoiny, které jsou následně lépe chráněné a směnitelné. Severní Korea v únoru ukradla 401 000 mincí etherea v tehdejší hodnotě přes 1 mld. USD a následně Binance News reportovaly, že režim Kim-Čong-Una drží 13 562 bitcoinů v hodnotě cca 1,2 mld. USD, což znamená třetí největší vládní rezervy v bitcoinech na světě. Záleží, jestli nebude pod tlakem i bitcoin, pokud bude muset Severní Korea pro financování svého režimu rozprodávat kryptoměnové rezervy.
Vývoj ceny etherea v USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: BBC, tradingeconomics.com, Bullion Rates, Binance News