Turecká lira letos ztratila 9 % k americkému dolaru, 19 % k euru a dokonce 24 % vůči české koruně. Zatímco na začátku roku jste si na dovolenou mohli koupit liru za 7,1 Kč, teď je k mání už za 5,4 Kč. Důvodů oslabení je více, pojďme se na ně podívat.
Zaprvé se Turecko evidentně vzdalo jakékoliv snahy o udržení stabilní měny a celostátní politika směřuje k maximalizaci krátkodobého růstu na dluh. Inflace vzrostla na 12 %, růst úvěrů překročil 30 %. I v této situaci se centrální banka bojí zvýšit úrokové sazby, protože si to prezident Erdogan nepřeje. Není divu, že zahraniční investoři z Turecka utíkají ve velkém.
Meziroční vývoj inflace v Turecku:
Turecká lira je pod tlakem také kvůli výraznému zhoršení vztahů se Spojenými státy. Podle posledního vyšetřování totiž Turecko umožnilo Íránu obcházet v letech 2012-14 ekonomické sankce připravené Západem a tyto kroky podporovala přímo turecká vláda.
Kuriózní je v tomto ohledu případ o obchodování s imaginární pšenicí. Vzhledem k tomu, že sankce se nevztahovaly na základní potraviny, tak Turecko do Íránu „dodalo“ několik stovek tisíc tun pšenice původem z Dubaje (kde žádné obilí neroste). Celý obchod zprostředkovaly turecké banky a Írán tak mohl prostředky za zaplacenou pšenici využít k nákupům jiného sankcionovaného zboží. Odklon Turecka od Západu je vidět také v opuštění snahy vstoupit do Evropské Unie a výhružkám o vystoupení z NATO, jehož je Turecko členem.
Turecká lira po hrůzostrašném propadu zatím nejeví známky obratu. Sice je lira aktuálně z pohledu turistů i místních exportérů levná, dokud ale Turecko nevyřeší vztahy s USA nebo turecká centrální banka nezvýší úrokové sazby alespoň o 4 %, nemá cenu tento padající nůž chytat.
Vývoj měnového páru EUR/TRY (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Reuters, tradingeconomics.com, investing.com