Janet Yellenová jako guvernérka Fedu už od svého nástupu do nejvyššího křesla opakovala, že její měnová politika se bude z velké části řídit růstem mezd. To je logické: čím více lidé dostávají, tím více utrácejí a růst mezd podporuje spotřebitelskou inflaci, kterou Fed cíluje.
Od finanční krize let 2008-09 se ale americký trh práce chová podivně. Dříve bylo jistotou, že při poklesu nezaměstnanosti k 5 % mzdy výrazně akcelerovaly (viz graf) a Fed musel ekonomiku zchladit vyššími úrokovými sazbami, aby mu inflace neulétla. V době pokrizové ale stále vidíme velice nízký růst mezd, který Fed nikam netlačí. Na konci minulého roku to už vypadalo na návrat do zaběhnutých kolejí, kdy výplaty začaly růst o slušných 2,5 %. Tento vývoj mimo jiné nastartoval spekulace o růstu úrokových sazeb v USA, které poslaly americký dolar do nevídané rally.
Porovnání vývoje míry nezaměstnanosti (červeně, pravá osa) s meziročním růstem mezd v USA (modře, levá osa):
Rázem je ale vše jinak. Zaměstnanci se zřejmě kvůli zkušenostem z let 2009-12, kdy nezaměstnanost překračovala 8 %, odnaučili vyjednávat o navýšení platů, i když v dnešní době napjatého amerického trhu práce si to mohou dovolit. Během letošního roku znovu poklesl růst mezd pod 2 %. Někteří ekonomové spojují nízký růst mezd s nízkou odborovou angažovaností, která od 70. let dramaticky poklesla.
S velkou pravděpodobností se americký trh práce částečně nakazil nemocí, která je v Japonsku realitou už 20 let. Tam se nezaměstnanost dlouhodobě drží blízko 4 % a ani přes výraznou podporu ekonomiky ze strany vlády (vysoce schodkové hospodaření, nulové úrokové sazby, kvantitativní uvolňování) se mzdy nemohou vůbec zvednout a ekonomika je prakticky celou dobu v deflaci.
Každopádně vzhledem k aktuálnímu vývoji v americkém průmyslu, který čelí silným cenově-konkurenčním tlakům, nečekáme, že by se růst mezd rázem dostal do pásma 3-4 %, kde jej chce Janet Yellenová vidět. Nezbývá, než čekat a postupně se dívat, jak vysoká očekávání utahování měnové politiky v USA berou za své a s tím i rally na americkém dolaru, který bude ztrácet podporu.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED