7% pokles za pět obchodních dnů je sám o sobě málo častý. Naposledy americký trh něco obdobného zažil v srpnu 2011, kdy USA přišly o nejvyšší rating. Tehdy to rychlým poklesem začalo, ale také velice rychle skončilo.
Index S&P 500 hned v pondělí jednoznačně spadl pod hladinu 2 600, a dal tak zapomenout na alespoň klidnější závěr roku. Prodeje naplno spustil výsledek zasedání FOMC, především výhled vývoje ekonomiky a měnové politiky na rok 2019. Další potravou pro medvědy byly například v pátek revize vývoje HDP a diskuze okolo rozpočtu na rok 2019 (takzvaný shutdown, tedy omezení financování některých vládních úřadů a agentur, o půlnoci z pátku na sobotu nakonec opravdu začal). Konec týdne tak jen přilil oleje do ohně.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Týdenní graf indexu S&P 500 ukazuje, že se kurz přiblížil dokonce již 200týdennímu průměru. Korekce se prohlubuje a index není daleko od medvědího teritoria.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) vystoupal během týdne nad pásmo 20-25 a pro akcie vysílá medvědí signál. Při ztrátě indexu S&P 500 přes 2 % ale v pátek přidal jen 6 %, takže se sune nahoru vlastně celkem pomalu.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
S&P 500 s poklesem o zhruba 18 % z historického maxima je technicky stále ještě v korekčním pásmu. Do -20 % chybí málo, ale čísla nelze brát striktně. Celý rok 2018 zatím pro investory znamená teoreticky ztrátu 10 % a sezónně historicky silné čtvrté čtvrtletí zatím svítí na grafech rudě na kótě zhruba -17 %.
Po loňském roce bez korekcí a větších dramat si letos investoři museli zvyknout na kolísání cen, možná ještě do Nového roku stihne svou hostinu i pořádně hladový medvěd. Předkrm má již za sebou.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz