S průměrným denním objemem obchodů 5 bilionů dolarů je mezinárodní měnový trh zdaleka největším finančním trhem na světě. Je rozdělen na mnoho trhů po celém světě a je decentralizován, což znamená, že v centru není jediná instituce. Místo toho existuje jedna velká síť bank a institucí, které všechny umožňují obchodování s cizí měnou 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Co spojuje všechna tato samostatná obchodní místa, jsou transakce probíhající mezi nimi. Na tomto trhu nemusí existovat jediná burza. Srdcem trhu je americký dolar, což je měna vůči které se oceňují ostatní měny.
EUR/USD
Nejaktivněji obchodovaný měnový pár na světě, který představuje téměř čtvrtinu všech devizových transakcí, tvoří euro a americký dolar. Očekává se, že tyto dvě země (ekonomické celky) zaujmou vedoucí místo na trhu, protože se jedná o 2 největší ekonomiky na světě. Vzhledem k tomu, že tento pár je tak oblíbený pro obchodování, můžeme na tomto trhu zaznamenat těsnější spready.
USD/JPY
Druhým nejobchodovanějším měnovým párem na světě je americký dolar kótovaný v japonském jenu, který přináší obchodníkům také nízké spready mezi nabídkou a poptávkou a mnoho likvidity. Yen je oblíbená měna mezi obchodníky, kteří si jej rádi půjčují, aby mohli investovat do měn s vyšším výnosem. Kvůli nízkému růstu a inflaci má totiž Bank of Japan notoricky nízkou úrokovou sazbu, která zvyšuje její popularitu mezi obchodníky.
GBP/USD
Tento pár, přezdívaný „cable“ (česky kabel) podle starých podmořských kabelů, které předávaly objednávky tam a zpět přes Atlantský oceán, je třetím nejobchodovanějším párem na světě. Pár býval vysoce korelován s prvním párem na tomto seznamu, protože britská ekonomika byla do brexitu velmi úzce propojena s evropskou ekonomikou. I po brexitu však zůstává propojenost značná. Tento pár také nabízí těsné spready mezi nabídkou a poptávkou díky své vysoké likviditě.
Závěr
Kromě těchto měnových párů se mezi hlavní někdy počítají také tzv. komoditní měny, mezi které patří AUD/USD, USD/CAD a NZD/USD, tedy měny Austrálie, Kanady a Nového Zélandu. Komoditní se nazývají proto, že jejich ekonomiky hodně závisí na těžbě a vývozu nerostných surovin.
Gabriel Štefaňák
Dukascopy Europe