Můžete taky zjistit, že tyto metody vám mohou ušetřit nutnost každodenního pečlivého sledování pohybů na trhu, stejně jako ochranné obchodní příkazy. Příkazy stop-loss a take-profit berte jako druh pojistky – doufáte v nejlepší výsledek, ale měli byste plánovat i pro případ nejhoršího.
Většina renomovaných brokerů nabízí svým uživatelům možnost nastavit stop-loss a take-profit příkazy v té či oné podobě. Pojďme se na obě metody krátce podívat a zjistit, jak mohou být možností, která vám pomůže stát se jistějším a ziskovějším obchodníkem.
Pochopení stop-lossu a take-profitu:
Co je to příkaz stop-loss?
Stop-loss příkazy jsou pokyny k nákupu nebo prodeji aktiva, kdykoli je dosaženo požadované stanovené ceny, aby se omezily jejich ztráty. Obchodníci tak mohou řídit své riziko poklesu omezením ztráty.
Jakmile se trhy vydají svým směrem, mohou také chránit své zisky ze stávajících pozic tím, že zadají stop-loss pokyn nad/pod otevírací cenou (v závislosti na směru obchodu) pro případ, že by ceny náhle změnily směr.
Výhody používání příkazů stop-loss
· Chrání investora před velkými ztrátami
· Podporuje disciplínu a obchodní návyky bez emocí
· Jsou to automatické příkazy, které se snadno provádějí
· Pomáhá investorům kontrolovat jejich riziko, zejména když potřebují sledovat více investic
· Obchodník si může vypočítat požadované riziko v závislosti na své ochotě riskovat
· Pomáhá obchodníkovi cítit se více pod kontrolou a jistěji nad svým obchodním procesem
· Lze je aplikovat zdarma na většině obchodních platforem
Nevýhody používání příkazů stop-loss
· Při vysoké volatilitě není zaručeno, že se vyplní za vámi požadovanou cenu kvůli mezerám a skluzu
· Nejsou vhodné pro aktiva, která jsou známá velkými cenovými výkyvy, takže je důležité provést průzkum a podívat se na běžné kolísání cen aktiv
Jaké jsou různé typy příkazů stop-loss?
Stojí za zmínku, že existuje několik různých typů stop-loss příkazů, jejichž užitečnost se liší v závislosti na vašem rizikovém profilu a stylu obchodování. Možná budete chtít se všemi experimentovat a upravovat svou strategii podle toho, co vám nejlépe vyhovuje. Uvědomte si také, že ne všichni brokeři nabízejí všechny druhy stop-loss příkazů.
Trailing stop
Obchodníci, kteří chtějí omezit svou expozici vůči potenciálním ztrátám sledováním pohybů na trhu, tak mohou učinit pomocí obchodního příkazu trailing stop loss. Stop cena se upravuje směrem nahoru nebo dolů v závislosti na tom, zda cena aktiva postupuje v jejich prospěch. Stop loss zůstane v platnosti tak dlouho, dokud nedojde k prudkému obratu.
Zaručený stop-loss
Při použití garantovaného stopu, jak název napovídá, je automaticky zaručeno uzavření obchodu za vámi zvolenou cenu. Toho je dosaženo eliminací možnosti skluzu, ke kterému dochází, když se realizovaná cena příkazu liší od požadované ceny. Při použití garantovaného stopu na sebe váš broker bere riziko skluzu sám, abyste vy nemuseli, což znamená, že s takovými příkazy je obvykle spojen poplatek.
Progresivní trailing stop (exkluzivní nástroj od ActivTrades)
Progresivní trailing stop je ochranný příkaz, který vám umožní lépe zabezpečit vaše zisky zadaním dvou cenových úrovní nebo pzvýšení, stejnějakovzdálenosti od vašeho stop-lossu, který automaticky změní váš příkaz, když se trhy pohybují vaším směrem. Z tohoto důvodu vám progresivní trailing stop-loss příkaz poskytuje možnost dosáhnout větších zisků než typický stop-loss příkaz před pohybem ceny v opačném směru než vaše pozice.
Co je to příkaz take-profit?
Tento typ příkazu je v podstatě opakem příkazu stop-loss. Jedná se o příkaz, který stanoví cenovou hranici, při které může být automaticky uzavřen vítězný obchod.
Výhody používání příkazů take-profit
· Pokud cena dosáhne požadované ceny, můžete si zajistit zisk
· Podporuje obchodní disciplínu
· Je automatický a snadno se aplikuje
· Snižuje vaše nároky na sledování pozic po jejich otevření
Nevýhody používání příkazů take-profit
· Možná nebudou nikdy provedeny
· Pokud jste příkazy nenastavili správně, můžete z pozice vystoupit příliš brzy.
· Není to nejlepší strategie pro dlouhodobější investory
K čemu byste měli při obchodování používat příkazy stop-loss a take-profit?
Příkazy Stop-loss a Take-profit jsou skvělou technikou pro správu otevřených pozic při investování do různých aktiv. Pomocí příkazu stop loss můžete stanovit svou toleranci k riziku a maximální částku, kterou jste ochotni ztratit při jedné transakci. Zatímco příkaz take-profit můžete využít k tomu, abyste se vyhnuli přílišné chamtivosti tím, že si uzamknete zisky z růstu nebo poklesu ceny podle svého scénáře a rizikového profilu.
Mějte na paměti, že hodnoty, které nastavíte pro své příkazy stop-loss a take-profit, jsou pro každého obchodníka jedinečné. Nejsou spolehlivé a nezaručují ziskové výsledky. Místo toho slouží jako plán pro rozhodování, jehož výsledkem snad bude metodičtější a jistější obchodní proces. Proto je chytrým obchodním postupem vyhodnocovat riziko stanovením úrovní stop-loss a take-profit, ale také se na to dívejte jako na jednu ze strategií mezi ostatními opatřeními k řízení rizik ve vaší sadě nástrojů.
Jak určit, kde nastavit příkazy stop-loss a take profit?
Mnoho obchodníků a investorů používá k určení, kam umístit stop-loss a kde inkasovat zisky, jednu nebo více těchto metod, a nespoléhá se pouze na jednu. Tyto body jim poskytují technickou oporu, kterou potřebují k tomu, aby mohli z obchodu vystoupit, ať už jde o snížení ztrát, nebo inkasování zisků.
Při rozhodování o tom, jak nastavit své cíle, se musíte vrátit ke svému vlastnímu obchodnímu plánu a zvážit svou ochotu riskovat. Může vám například vyhovovat, že před stažením kapitálu ztratíte polovinu své investice, nebo můžete chtít ztratit pouze 25 % jako nejhorší možný scénář.
Výpočet tvého poměru zisku je snadný jako rozdělit tvůj žadaný čistý zisk, cenou, kterou bude tvá stop-loss aktivována
Výpočet tvého poměru rizika je stejně snadný jako vydělení požadovaného čistého zisku cenou, při které bude aktivován váš stop loss příkaz. Jako příklad můžeme uvést, že pokud investor musí vložit 1 USD, aby získal 2 USD (poměr rizika 1:2), nemusí být ochoten podstoupit riziko. Tento opatrný přístup se nemusí líbit těm, kteří mají rádi riziko, ale je to nejjistější metoda, která vás provede vzestupy a pády trhu.
U příkazů stop-loss i take-profit je také důležité provést určitý průzkum, abyste zjistili pozadí aktiva a jeho historický ziskový potenciál. Mnoho obchodníků použije technickou analýzu k určení oblastí supportu nebo rezistence a vytvoří příkazy stop-loss a take-profit na srovnatelných úrovních s využitím historických maxim a minim. Tímto způsobem si potenciálně nezavřete pozici předčasně.
Při rozhodování, kam umístit příkazy stop-loss a take-profit, se můžete spolehnout také na vzory grafů, které obvykle poskytují významné úrovně sledované technickými analytiky.
Tým autorů ActivTrades
Poskytnuté informace nepředstavují investiční výzkum. Materiál nebyl připraven v souladu s právními požadavky určenými k podpoře nezávislosti investičního výzkumu a jako takový je třeba jej považovat za marketingové sdělení.
Veškeré informace připravila společnost ActivTrades ("AT"). Informace neobsahují záznam cen společnosti AT ani nabídku či výzvu k uzavření transakce s jakýmkoli finančním nástrojem. Neposkytuje se žádné prohlášení ani záruka ohledně přesnosti nebo úplnosti těchto informací.
Veškeré poskytnuté materiály neberou ohled na konkrétní investiční cíl a finanční situaci osoby, která je může obdržet. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Společnost AT poskytuje pouze službu provádění investic. V důsledku toho každá osoba, která jedná na základě poskytnutých informací, tak činí na vlastní riziko.