Rusko si z kraje roku vyjednalo v rámci kartelového uskupení OPEC+ slušnou pozici, kdy může navýšit těžbu své ropy o 0,5 mbd (cca 6 % ruské těžby), zatímco Saúdská Arábie o podobný objem své dodávky na trh sníží. To je pro Rusko úspěch a ve spojitosti s návratem ropy do pásma 50-60 USD za barel dává aktuální kurz rublu příležitost rychle vyrovnat deficit státní pokladny.
Ruská centrální banka oznámila, že bude od půlky ledna nakupovat na trhu devizy, což se dá přeložit jako intervence proti rublu. Objem ale není nijak zásadní (cca 80 mil. USD denně) a navíc příliv deviz ze zvýšeného prodeje ropy i plynu to umožní. Jde víceméně o pozitivní zprávu pro rubl, protože ve chvíli, kdy si může místní centrální banka dovolit prodávat svou měnu na forexu, tak si musí být jistá její stabilitou.
Vývoj měnového páru EUR/RUB (denní graf – D1):
Zvýšená poptávka i cena zemního plynu je pro Rusko příjemným překvapením letošní zimy. Mrazy v Asii i v Evropě jsou silnější než obvykle a tyto trhy kvůli problematičtější logistice zkapalněného plynu ještě nejsou pod taktovkou amerického plynu z břidlic. Moskva tak může prodávat dodatečné dodávky nad rámec dlouhodobých kontraktů za vysoké spotové ceny, které se v Asii dostaly na historická maxima.
Vývoj cen LNG plynu na jednotlivých trzích (červeně Asie, žlutě Evropa, modře USA):
I další komodity, které Rusko vyváží, nyní zažívají vzestup. Pšenice, stříbro, platina, železná ruda, uhlí – ty všechny v posledních měsících rostou v desítkách procent. Nákup rublu tak může znamenat i participaci na této komoditní rally, která již z velké části proběhla.
Rubl je atraktivní ke koupi především vůči euru (short EUR/RUB). Díky loňskému posílení eura je tento měnový pár meziročně o 30 % výše. Přitom inflace je v Rusku dobře ukotvena pod 5 % (viz graf) a úrokové sazby neklesly příliš. Centrální banka v Moskvě nabízí 4,25 % a Rusko je tak jednou z mála zemí na světě, kde jsou úrokové sazby nad jádrovou inflací. Z takové konstelace vychází mezi emerging markets velice dobře, zvlášť ve srovnání s Brazílií nebo Maďarskem, kde se centrálním bankám ke zvyšování úrokových sazeb příliš nechce.
Vývoj jádrové inflace v Rusku (meziročně v %):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Platts Analytics, MT4, tradingeconomics.com