Zatímco poptávka po lithiu a palladiu zejména z důvodu růstu elektromobility, snižování emisí i třeba rozvoje nových zdravotnických pomůcek výrazně stoupá, možnosti investování byly donedávna omezené. Na trhu jsou už nicméně kromě akcií vybraných těžebních společností i fondy, přes které lze více diverzifikovat rizika.
V případě lithia se jedná o ETF (burzovně obchodované fondy) Global X Lithium & Battery Tech. V minulém roce hodnota hlavního fondu dosáhla více než 50% nárůstu. Jedná se ovšem o široce diverzifikované portfolio. Kdo chce více riskovat, může se zaměřit na čistě „lithiové“ investice. Řeč je například o společnosti Sociedad Quimica Minera de Chile (SQM), jejíž cena akcií překonala v minulém roce 100% nárůst. Je na druhém místě v celosvětové těžbě lithia. Dále to mohou být čínské firmy Tianqi Lithium a Jiangxi Ganfeng Lithium. Velmi dobrou volbou je i společnost Lithium Americas (LAC) kanadského původu, které se v tomto sektoru dařilo v předchozím roce nejlépe. Jak do takto vzdálených destinací z Česka investovat? Stačí si najít brokera, který přístup k akciím těchto společností nabízí, otevřít si účet a začít investovat. Minimální vklad závisí na vybraném brokerovi, většinou však stačí investovat s vkladem od několika tisíc korun.
V polovině ledna 2018 dosáhlo palladium své historické maximum, když překročilo úroveň 1 130 USD za unci. Tento fenomenální růst je nyní sice oslaben, ale vzhledem k jeho omezené zásobě v této době je možnost dalšího růstu pravděpodobná.
Investovat do palladia lze více způsoby než do lithia. Prvním z nich je nákup ve fyzické formě, který se však nedoporučuje drobným investorům vzhledem k vysokým nákladům. Vhodnější volba je investice do akcií společností zpracovávajících tento kov jako v případě lithia. Na výběr jsou i ETF fondy, které jsou taktéž pro běžné investory mnohem jednodušší a levnější formou než futures kontrakty. Physical Palladium Shares ETF je největším fondem na palladium a jeho hodnota se váže přímo na cenu fyzického palladia. Druhým nejvíce vyhledávaný fondem je Sprott Physical Platinum & Palladium Trust, který v sobě zahrnuje další atraktivní kov - platinu.
Lithium, nazývané také jako „bílá ropa“, je základním prvkem baterií pro např. počítače, tablety, telefony, nové modely letadel, ale zejména pro elektromobily. Lithium využívá lehkost a vysokou elektrochemickou kapacitu umožňující stále větší výrobu baterií za stále dostupnější ceny. Díky široké využitelnosti v technologiích má tento alkalický kov v posledních letech obrovskou perspektivu a poptávka po něm se stále zvyšuje.
Potřeba lithia se bude zvyšovat s rostoucí poptávkou po hybridních vozidlech, protože výrobci upřednostňují lithium před niklem. Hlavními globálními producenti tohoto kovu jsou Chile, Argentina, Bolívie a Čína. Ta se stala v roce 2015 největším světovým trhem s elektromobily s objemem prodejů téměř 250 000 aut. Objem prodejů lithiových baterií v Číně by měl v roce 2020 dosáhnout více než 30 miliard eur. Očekává se, že do konce roku 2025 se polovina celosvětové produkce lithia vynaloží právě na výrobu baterií.
Rizika v souvislosti s cenami těchto kovů v krátkodobém horizontu spočívají v objevování velkých nových ložisek. Tato rizika nejsou bezvýznamná a musí být před investováním zohledněna.
Palladium má stejně široké využití jako lithium. Kromě automobilového průmyslu je využíváno pro výrobu chirurgických zařízení a je velmi podstatným komponentem při výrobě katalyzátorů k redukci zplodin - využívá se tedy pro „klasické“ benzínové a naftové automobily. Nárůst environmentálních požadavků a norem bude poptávku po palladiu dále zvyšovat. Na druhou stranu, jeho cena je úzce propojena s průmyslovou výrobou, a proto jsou ceny velmi kolísavé. Silný hospodářský růst vede k silné poptávce a tím i k nárůstu cen a naopak. Například v roce 2001 dosáhlo palladium hodnoty 1 000 USD za unci, ta pak poklesla na 150 USD v roce 2003 a v roce 2008 se opět zvýšila na 450 USD. Tato volatilita láká spíše spekulativní investory, kteří se snaží využít krátkodobé výrazné pohyby.
Vzhledem k nárůstu regulace průmyslu s cílem environmentálně preferovaných technologií se dá předpokládat, že tyto dva kovy mohou představovat zajímavou dlouhodobou investici v nejisté a turbulentní situaci na finančních trzích.
Silvia Holá
Hlavní analytik xPartners