V evropské politice se žádný velký krok dopředu neudělal. Itálie akorát začala hrozit, že přestane přispívat do společného rozpočtu, pokud se urychleně nezačne řešit migrační otázka. Pro euro tedy nic pozitivního.
Jediným číslem, které překvapilo a vrátilo lepší náladu do eurozóny, byl německý index IFO. Předstihový index, který dokáže relativně přesně ukazovat cestu největší evropské ekonomiky, zvrátil klesající trend letošního roku a vyskočil nahoru o více než 2 body. Prozatím jde ale pouze o první záblesk, který by značil zrychlení ekonomické aktivity v eurozóně do konce roku. Indexy PMI totiž žádný obrat nenaznačují. Jde tedy o velice křehký základ případného nového býčího trendu na měnovém páru EUR/USD. Návrat k 1,2500 z prvního čtvrtletí tedy v následujících měsících nečekáme.
Vývoj německého průmyslového indexu IFO:
V pátek bude zajímavé sledovat nová inflační čísla z eurozóny. Čeká se meziroční přírůstek celkové inflace o 2,1 % a jádrové části o 1,1 %, stejně jako v minulém měsíci. Výraznější zrychlení růstu cen by mohlo euru pomoci stabilizovat se oproti dolaru bez rizika dalšího propadu, protože by se zřejmě začalo ve Frankfurtu uvažovat o dřívějším zvyšování úrokových sazeb.
Meziroční vývoj inflace v eurozóně:
Vysoké ceny dovážených energií, slabší euro a slušná domácí poptávka by měly v následujících měsících držet inflaci nad cílem Evropské centrální banky. Vzhledem k tomu, že její cíl je asymetrický, tak jsou centrální bankéři v eurozóně více citliví na přestřelení směrem vzhůru. I tento psychologický dopad by mohl mít na euro mírně pozitivní dopad, byť se zvedání depozitní sazby z nynějších -0,40 % čeká nejdříve za 12 měsíců.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg, forexfactory.com