Jak jsem zde během loňského roku vícekrát zmiňoval, kurz EUR/USD na hodnotě okolo 1,3450 (průměr let 2007 - 2014) byl celou dobu více či méně nadhodnocený a bránil silnějšímu ekonomickému oživení, které by pomohlo dluhově sužovanému jižnímu křídlu eurozóny z krize. Teprve zpožděné zavedení kvantitativního uvolňování (QE) Evropskou centrální bankou (ECB) letos v březnu začalo reflektovat skutečnou fundamentální pozici Evropy ve srovnání se Spojenými státy a vrátilo měnový pár EUR/USD do rovnováhy blíže ke svému historickému průměru. Zdá se, že eurozóna by letos mohla růst podobně jako USA, což je z ohledem na demografický vývoj velký úspěch.
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):
V druhém pololetí budou na eurodolar působit dva hlavní impulsy. První růstový bude reflektovat dobrou ekonomickou situaci v eurozóně, která v případě optimistického vývoje může vytáhnout EUR/USD krátkodobě až nad 1,1500. Tato hranice však aktuálně vypadá jako atraktivní pro short tohoto měnového páru, protože evropské QE nedovolí euru podívat se výše.
Je to právě výrazný rozdíl v měnových politikách obou hospodářských velmocí, který zřejmě stáhne euro níž. A to především pokud začne americká centrální banka (Fed) se zvyšováním úrokových sazeb dříve, než trh čeká, což včera naznačil jeden z čelních představitelů Fedu Jerome Powell.
Celkový obrázek tedy ukazuje na pokračující oscilaci EUR/USD v druhém pololetí v pásmu 1,1000 - 1,1500 s riziky směrem dolů. Možný posun směrem k paritě je aktuálně zkrátka pravděpodobnější než návrat na loňské úrovně.
Úrokové sazby stanovené centrálními bankami v eurozóně (modře) a v USA (červeně):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED