Euro tedy zůstává v defenzivě, zvlášť po středečních předběžných indexech PMI, které ukazují na ještě prudší zpomalení německého průmyslu. I přesto zůstávám na eurodolaru býkem. A nejde jen o fakt, že ve Spojených státech mohou snížit sazby mnohem více a srazit tak dolar, kterému jsem se věnoval v přechozím textu.
Vývoj indexu PMI v průmyslu a ve službách v eurozóně:
ECB totiž nepřichází s nějakým záchranných kruhem před blížící se katastrofou. Trápí ji „jen“ nízká inflace. Srovnání se situací před 11 lety, po kterém následoval prudký pád měnového páru EUR/USD z historických maxim 1,6000, se totiž nenabízí a investoři do eurových aktiv nemají být proč nervózní.
Většina ekonomických proměnných nyní hraje euru do karet – domácnosti jsou oddlužené a svými útratami za služby a v maloobchodě drží ekonomiku nad vodou, cena ropy i plynu je nízko a eurozóna navíc generuje ohromný přebytek běžného účtu (přes 300 mld. Eur ročně), na kterém se kromě Německa podílí i přechozí hříšníci Itálie a Španělsko.
Vývoj běžného účtu k HDP v eurozóně (v %):
Kromě toho by měl vývoj v eurozóně (a především pak v bolavém místě v průmyslu) ovlivnit jeden faktor, o který média příliš nezakopávají, a tím je Turecko. Sám si myslím, že samotný dopad turecké měnové a ekonomické krize posledních 12 měsíců je minimálně srovnatelný s negativním vlivem Číny. A Turecko je také jedním z důvodů, proč se na něj navázané evropské ekonomice nyní daří výrazně hůře než Spojeným státům.
Tabulka vývozů a dovozů Evropské Unie k největším obchodním partnerům (v mld. Eur):
Stačí se podívat na statistiky zahraničního obchodu prezentované Eurostatem*. Za prvních 5 měsíců letošního roku rostou (!) vývozy do Číny o 11 %, zatímco vývozy do Turecka klesají o 20 %. Významnost Turecka podtrhuje, že jde o 4-5. největší exportní trh pro EU.
Zde by ale mělo svítat na lepší časy. Po měnových experimentech prezidenta Erdogana a ztrátě 4 % HDP během následující krize se turecká ekonomika dostává z nejhoršího. Kurz liry už je stabilní a Turecko vyrovnalo svůj běžný účet blízko k nule. Auta i investiční zboží produkované především v Německu by tak měla znovu začít proudit směrem do Malé Asie s tím, jak se Turecko v druhém pololetí začne vracet k růstu. Důvěru zvyšuje i krok Volkswagenu, který se dle německých médií už rozhodnul postavit novou továrnu v blízkosti třetího největšího tureckého města Izmiru. Průmysl v evropské měnové unii se tak může vrátit k růstu dříve než se nadějeme a s ním i euro vůči americkému dolaru.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Eurostat
* jde o celou EU a nikoliv pouze o eurozónu, jako aproximace je ale dostatečné