Z fundamentálního pohledu mi přijde dnešní situace na EUR/USD podobná začátku desetiletí přezdívaná jako „soutěž o větší ošklivku“, kdy se naráz všichni snažili svou měnu oslabit za účelem oživení skrz exporty. I nyní přichází z obou stran Atlantiku negativní zprávy, jejich frekvence a vzájemná vyrovnanost ale má za následek tuto relativní stagnaci na eurodolaru.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Na začátku roku přišla americká centrální banka s nápadem, že již dále úrokové sazby zvyšovat nebude, její evropská kolegyně se raději hned přidala do klubu, aby euro neposílilo. Dopad na výnosy vládních dluhopisů na sebe nenechal dlouho čekat – americký 10letý výnos klesnul na 2,37 % a ten německý se znovu podívat pod nulu, konkrétně na -0,17 % (viz graf).
Vývoj výnosu německého 10letého vládního dluhopisu (v % p.a.):
Spread mezi úročením dluhopisů sice zůstává víceméně neměnný okolo 2,5 % p.a., je ale jasné, že tato situace hraje proti euru. Centrální banky, penzijní fondy a ostatní velcí hráči na trhu se raději obracejí směrem k americkému dolaru, kde najdou alespoň nějaké zhodnocení. Kdyby se výnosy dluhopisů nacházely vysoko v pozitivním teritoriu při podobném spreadu, byla by nejspíš reakce trhů jiná.
Co se týče čerstvých dat, není pro euro nijak povzbuzující vývoj nezaměstnanosti v Německu, kde po 10 letech poklesu přišel šok v podobě dubnového přírůstku 60 tisíc nezaměstnaných (viz graf). Část zvýšení počtu lidí bez práce sice byla způsobena statistickou reklasifikací, jde ale o jasný signál, že ani německý spotřebitel, který držel celé desetiletí eurozónu nad vodou, nemusí mít bezednou peněženku.
Pokud Spojené státy Německu „oplatí“ stejnou kartou, máme se příští pátek při bedlivě sledovaném reportu z amerického trhu práce na co těšit. A tyto zprávy nebudou pro dolar pozitivní.
Vývoj meziměsíční změny v počtu nezaměstnaných v Německu (v tis.):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Bloomberg, tradingeconomics.com