Už jste možná četli nebo slyšeli, že někdo obchoduje volatilitu. Volatilita je vlastně ukazatel, jak hodně se mění cena. Volatilita se dá měřit různými způsoby a tím pádem je možné jí také obchodovat.
Jedním ze způsobů měření volatility je sledovat indikátor s názvem Average True Range (ATR). Ten by se dal do češtiny volně přeložit jako průměrné skutečné rozpětí (ceny).
V tomto článku se dozvíte, jak tento indikátor vznikl, jak se počítá a jak funguje a také se dočtete o způsobech, jak jej využívají obchodníci na finančních trzích.
Vznik a fungování indikátoru Average True Range (ATR)
Indikátor průměrného rozsahu (ATR) je připisován panu Wilderovi a datuje se už do roku 1978. Indikátor ATR neodráží směr ceny a nepoužívá se k předpovídání ceny. Tento ukazatel je však široce používán v technické analýze k měření míry cenového pohybu neboli volatility cen neboli kolísání ceny.
Prostě a jednoduše - ATR vám ukazuje, zda jsou v trhu velké cenové pohyby, nebo malé cenové pohyby.
Indikátor ATR bere v úvahu i trhy, které se neobchodují 24 hodin denně. V některých případech dojde k vytvoření tzv. gapu (rozdíl mezi otevírací cenou akcií nebo komodity a uzavírací cenou z předchozího dne) a cena potom zůstane po zbytek obchodního dne v malém cenovém rozpětí. Vzhledem k tomu, že rozdíl mezi High a Low v takovém případě není velký, tak svíčka v grafu bude malá, což však neodráží skutečný skok v ceně od zavření předchozího dne.
Abychom přesněji vyjádřili volatilitu analyzovaného trhu, navrhl tvůrce ATR použít uzavírací cenu předchozí svíčky, aby bylo možné zachytit případné vytvoření gapu, které by nebyly zahrnuty do vzorce, který by počítal pouze rozdíl mezi High - Low cenou jednotlivého dne.
Ve většině případů je rozsah High - Low největší a používá se při výpočtu ATR forex. V případě volatilních trhů (které mají tendenci při otevření trhu začít gapem nahoru nebo gapem dolů) se při výpočtech TR a ATR použije Close cena předchozího dne. Hodnota TR je vždy kladná a její absolutní hodnota by měla být použita v případě, že:
- Close cena předchozí svíčky je vyšší než High cena aktuální svíčky
- Close cena předchozí svíčky je nižší než Low cena aktuální svíčky
Jakmile je stanoveno TR, tak se vypočte klouzavý průměr. Například, ATR (11) je klouzavý průměr vypočítaný z TR za posledních 11 svíček. Někteří techničtí analytici používají pro výpočet klouzavého průměru TR zjednodušenou metodu. Například pro definování ATR (11) se vezme předchozí hodnota ATR (11), vynásobí se 10. K výsledku se přičte TR aktuální svíčky a potom se vše vydělí 11.
Využití ATR při obchodování na finančních trzích
V technické analýze se průměrná hodnota True Range používá k vyhodnocení volatility za účelem výběru trhu s vysokou nebo nízkou volatilitou pro obchodování. ATR je také používáno při nastavování stop lossů (eventuálně ziskových cílů) u obchodních strategií. Někteří obchodníci navíc tento ukazatel sledují, aby zjistili radikální změny volatility s cílem přenastavit svůj obchodní přístup na nové tržní podmínky.
- ATR při výběr trhu pro obchodování
Jelikož se na trhu neustále střídají období vysoké a nízké volatility, tak můžete pomocí ATR identifikovat trhy s nízkou volatilitou, otevřít v nich pozici a čekat na zvýšení volatility, které vám přinese rychlý zisk. Po období vysoké volatility naopak můžete očekávat uklidnění a pohyb ceny do strany a začít obchodovat přístupem pro obchodní rozpětí.
- ATR při nastavení stop lossů
Když vám ATR bude ukazovat vysoké hodnoty, tak to znamená vysokou volatilitu. V takovém případě byste měli nastavit i větší stop lossy. Typicky se používají násobky ATR (např. Stop loss ve vzdálenosti 2x ATR od vstupu).
Výše není výčet všech přístupů k obchodování pomocí ATR. Nicméně jsou vhodné pro prvotní zařazení ATR do vašich obchodních strategií.
Tým Admiral Markets