Zavedená cla, která v úterý představil americký prezident Donald Trump, jsou totiž výrazně vyšší, než analytici očekávali. A nutno dodat, že i přes mediální lynč spojenců v čele s Kanadou a Evropskou Unií postavil Trump obchodní zeď zejména proti Číně a proti zemím, přes které do USA míří čínské reexportované zboží (Vietnam, Kambodža, Laos).
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Zatímco doposud byly obětí zvýšené nejistoty nepředvídatelných kroků nové americké vlády a geopolitických eskapád právě akcie, nyní jsou nervózní i měnoví a dluhopisoví tradeři. Americký dolar se výrazně propadl napříč měnovým košem. Investoři se více bojí dopadů na ekonomiku Spojených států, kde je po úterku hlavním scénářem stagflace. Očekává se, že ceny porostou kvůli vysokým clům, ale reálné příjmy, reálná spotřeba i HDP budou silně negativně zasaženy. A to teprve přijdou na řadu reciproční opatření obchodních partnerů ve formě cel, vyššího daňového a regulatorního tlaku na americké technologické giganty i bojkoty amerického zboží v zahraničí.
Výrazné snížení majetku amerických domácností skrz propad akcií, zpomalení ekonomiky a předpokládaný nízký růst mezd dává dle traderů prostor pro americkou centrální banku (Fed) ke snížení úrokových sazeb v letošním roce ještě o 1,00 %, zatímco na začátku týdne se čekalo jen 0,75 %. Dluhopisové výnosy klesají a dolar se nemá o co opřít. Měnový pár EUR/USD vyskočil nad 1,1000.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Evropa nakonec nedostala takovou ránu a 20 % clo pro vývozy z Evropské Unie je ve finále proti asijským konkurentům výhodou – Japonsko, Jižní Korea, Taiwan a Čína budou připlácet 24-34 %. Navíc pro země Evropské Unie bude možné částečně odklonit své exporty přes Velkou Británii, která díky obchodnímu deficitu s USA dostala přirážku jen 10 %.
Výše nových celních přirážek pro dovozy do USA (žlutě):
Trump trade, tj. očekávání dalšího růstu amerických akcií, amerického dolaru a kryptoměn, dostal tento týden pořádnou ránu a je prakticky mrtvý. Nadšení opadá a investoři si budou všímat, jaký budou mít nově zavedená cla dopad na mezinárodní obchod, spotřebitelské ceny, průmyslové investice, měnovou politiku a také jak silná bude odveta zejména ze strany Číny a Evropské Unie. Celkový mix může vézt ke stagnaci globální ekonomiky, poklesu zisků společností založených na celosvětovém logistickém řetězci, krachům menších podniků zaměřených jen na vývoz do USA. Vstupujeme do nové éry protekcionismu.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: CME, tradingeconomics.com, BBC