V dnešním díle rozebereme 2 přístupy k tradingu, přičemž zjistíme, jaké výsledky každý z nich vykazuje.
Věčně sváděný boj mezi skromností a chamtivostí putuje lidstvem už odjakživa. V každém z nás probíhá souboj morálky a ega, kdy se na jednu stranu snažíme chovat umírněně, ale na druhou stranu je v nás lovec, který chce mít všechno (a nejlépe hned).
Jaký přístup nám nejvíce pomůže v životě, ale i v plnění našich cílů? Kde jsou pomyslné hranice proveditelného a neúnosného?
Rozebereme si každou vlastnost zvlášť.
Skromnost
V extrému se skromnost vyznačuje tzv. osvobozením se od zbytného, přičemž taková osoba si vystačí s málem a nemá zaměřenou mysl na získávání majetku a peněz. V lehké formě skromnosti může osoba mít přístup takový, že prosazuje minimalismus, kdy má k životu přesně to, co potřebuje a nic navíc.
Pokud je skromnost upřímná, obvykle je daná osoba spokojená, nezávidí a nelituje, že druzí mají více majetku. Typickým chováním je štědrost, pokora, vděčnost, ale často také necílevědomost a pasivita.
Tato smířenost se životem takovým, jaký je, ovšem není v přirozené povaze každého člověka, protože základem naší civilizace je určitý pokrok nebo vývoj. Ten by ale nikdy nebyl uskutečněn, kdyby tento přístup měla většina lidí.
Chamtivost
Je známa jako určitá touha, která se projevuje chtíčem po nadbytku majetku, peněz a dalších statků. Tato touha se velmi těžko ovládá a má poměrně krátkodobou formu uspokojení.
V extrému se projevuje jako touha po moci, kdy jedinec potřebuje ovládat všechno a všechny, protože teprve tehdy má pocit zadostiučinění. Má v sobě pocit prázdnoty a tzv. hladu, který vyplňuje zvenčí ovládáním majetku a osob.
V lehčí formě je chamtivost přirozeným motivátorem k dosažení cílů. Hlavním motivem zde je ze začátku zabezpečit sebe a rodinu, následně jim vytvořit hezké podmínky pro život, a postupem let je zde snaha mít lepší životní úroveň než blízké okolí.
V kultovním filmu Wall Street (1987) pronesl Michael Douglas památná slova, kterými argumentuje o chamtivosti jako o prostředku k vývoji lidstva:
"Chamtivost, pro neexistenci výstižnějšího slova, je dobrá. Chamtivost je správná. Chamtivost funguje. Chamtivost objasňuje, proniká a zachycuje esenci evolučního ducha.
Chamtivost, ve všech svých formách - chamtivost po životě, penězích, lásce, vědomostech, nás provázela vzestupem lidstva a je to chamtivost, zapamatujte si má slova, která nezachrání pouze papírny Teldar, ale i tu nefungující korporaci jménem USA".
Jak tedy dosadit tyto 2 přístupy do tradingu?
Skromnost v tradingu
Pokud se rozhodnete pro extrémní metodu skromnosti, pak vám nejspíš obchodování na finančních trzích nemusí úplně vyhovovat a místo toho si můžete spíše užít putování po světě v rozvojových zemích, kde lidé obvykle žijí život bez vlastnictví.
Lehká forma skromnosti u tradingu je výborným pomocníkem, který nastaví naši mysl na dodržování money managementu, přičemž se může projevovat tak, že jednoduše nebudeme posouvat Take-Profit úroveň a utržíme tak menší, ale stabilnější výsledky.
Chamtivost v tradingu
Extrémní verze chamtivosti se projevuje tak, že máte sice určitý money management, ale když vidíte příležitost, tak zaútočíte se vším co máte, což sice několikrát může vytvořit obchody se ziskem, nicméně neustálým porušováním obchodního systému často dojde k sérii velkých ztrátových obchodů, které převýší ty ziskové. Osobní graf tedy lítá nahoru a dolů, přičemž se nedokážete ovládnout a chcete z kořisti urvat co nejvíce masa.
Lehká forma chamtivosti vede ke zdravé touze riskovat, kdy vaše obchodní strategie už není tolik konzervativní a s trochou vůle jste schopni dosáhnout lepších výsledků, nicméně při větší nestřídmosti můžete zůstat v mírné ztrátě.
Dá se tedy říct, že každá z těchto vlastností má svoji extrémní a stabilní verzi, přičemž je pravděpodobné, že v průběhu života, ale i podle situace, můžete tyto přístupy měnit a pohybovat se na této pomyslné příčce doprava nebo doleva.
Je na vás, ve které verzi se cítíte nejlépe a ve které budou vaše výsledky odpovídající vašemu cíli.
Obecně platí, že kdo chce od života příliš moc, může ztratit úplně všechno, nicméně kdo chce od života málo, nemusí dostat vůbec nic.
Úspěšný trading vám přeje
Josef Zeman
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352
Representative office: Revoluční 7, Staré Město, Praha 1
www.purple-trading.com/cs
Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., 11, Louki Akrita, CY-4044 Limassol, Cyprus, licencovaný obchodník s cennými papíry, regulovaný CySEC, číslo licence 271/15.